Akvizice Activisionu se opět komplikuje

Autor: p.a.c.oPublikováno: 24.11.2022, 18:51

Publikováno: 24.11.2022, 18:51

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 3252 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Můžete mít peněz, kolik jenom chcete, ale stejně si jako firma nemůžete koupit, co se vám zachce. Alespoň o tom se zatím přesvědčuje Microsoft, který chce za 70 miliard dolarů koupit vydavatelský dům Acitivison-Blizzard. O problémech s regulátory v Anglii jsme si před nedávnem říkali a zatím to nevypadá, že by se situace zlepšovala. Nově se totiž přidávají potenciální problémy z USA. Zdejší Federální obchodní komise podle hodlá této transakci dle informací Politico zabránit žalováním obchodu. Microsoft a Activision totiž mají čas vyřešit transakci do konce července, jinak by všechno muselo jít znovu od začátku. Pokud tedy Federální obchodní komise žalobu podá během nadcházejících měsíců, určitě se transakce do konce července vyřídit nestihne. To by tedy klidně mohlo znamenat i zrušení obchodu, byť si to ani jedna ze stran nepřeje.

„Jakýkoli náznak, že by transakce mohla vést k protisoutěžnímu efektu, je zcela absurdní. Tato fúze bude přínosem pro hráče a americký herní průmysl, zvláště když čelíme stále silnější konkurenci ze zahraničí,“ řekl mluvčí Activision Joe Christinat. „Jsme odhodláni pokračovat ve spolupráci s regulačními orgány po celém světě, abychom umožnili pokračování transakce a nebudeme váhat za tuto transakci bojovat, budeli to nutné.“ Největším bojovníkem proti tomuto obchodu je Sony, která se mu snaží zabránit, co jí síly stačí. Jde jí především o blaho hráčů, které by ztrátou značky Call of Duty bylo narušeno. Zejména tato série se nejčastěji zmiňuje až to vypadá, že pod Acitivison-Blizzard vlastně nic jiného nepatří, což je samozřejmě nemysl.

Sony přitom používá argumenty, kterými se sama střílí do nohy a vůbec bych se nedivil, kdyby se jí to v budoucnu, třeba i v případě, že bude Microsoftu transakce zakázaná, nevyplatilo. Obviňují totiž MS z věcí, které sami dělají. Ostatně pojďme se na ty argumenty podívat. Hovoří třeba o tom, že by hry byly dražší. Pokud by totiž majitelé PS přišli o CoD, museli by si koupit konkurenční konzoli, aby svou oblíbenou hru mohli hrát. A když by byla nižší konkurence, mohl by Microsoft zvýšit cenu her nebo předplatného Game Pass. Přitom právě Sony oznámila, že nové hry pro jejich konzoli prostě budou stát víc peněz.

Sony zároveň přišla s odhalením, proč chce Microsoft tuto koupi dotáhnout. Chtějí prý ze Sony udělat takové Nintendo a nedovolit jim konkurovat v 18+ střílečkám, což jak musí každý normálně uvažující člověk posoudit, je, totální nesmysl. Sony zároveň tvrdí, že by to celé zhoršilo vyjednávací pozici pro indie vývojáře. Dalším argumentem je, že Sony nemá populárnější konzole než MS, který má velice kvalitní platformu a ztrácí vlastně jenom trošku. Stejně tak Game Pass je úspěšnější než PS Plus, byť Sony má více předplatitelů. Sony zároveň chce, aby jim MS dal CoD do PS Plus, i když oni sami nejrůznějšími smlouvami blokují hry, které se následně nemohou v Game Passu objevit, stejně jako si kupují další exkluzivity od třetích stran.

Není to zkrátka vůbec jednoduchá situace a jsem moc zvědav, jak to celé nakonec dopadne. Zatím to sice moc pozitivně nevypadá, ale třeba je ještě nějaká naděje na záchranu obchodu. Jednoznačně by na tom totiž vydělali majitelů Xboxu, kteří by do Game Passu dostali opravdu hodně dobré tituly, což by MS mohlo přitáhnout další předplatitele. Snad to tedy nakonec i přes všechny divné argumenty Sony a obavy regulátorů po celém světě projde a k tomuto obřími obchodu nakonec dojde.