Jak dopadly letošní filmové adaptace her v kinech?

Autor: Lukáš UrbanPublikováno: 31.12.2016, 12:25

Publikováno: 31.12.2016, 12:25

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 3284 článků

Fakt, že přenesení herní značky na stříbrné plátno končí většinou velkým, vy víte čím, je každý rok podpořen hned několika důkazy. Ostatně brzy se o tom přesvědčíte sami v tematickém speciálu, který pro vás připravujeme. V roce 2016 byly do kin vyslány hned 4 adaptace, u nichž jak herní, tak filmová studia očekávala prolomení pomyslné kletby. Osobní sympatie necháme stranou a úspěšnost posoudíme podle návštěvnosti kin, která rozhoduje, zda skončí produkce v černých nebo červených číslech.

Ještě než tak učiníme, dáme vám malou legendu k jednotlivým číslům. Rozpočet zahrnuje pouze samotnou výrobu a nepočítá s reklamními náklady, které mohou bez problémů činit i polovinu této částky. Pro filmaře jsou nejpodstatnější hrubé tržby z amerického trhu, kde jim z kin do čisté kapsy proudí přibližně 50 % (v závislosti na délce promítání se procenta postupně snižují), přičemž ze světa to dělá asi jednu třetinu (liší se podle zemí). Čína je případ sám pro sebe a z kin posílá do pokladniček nejméně.

Ratchet & Clank
• rozpočet: 20 000 000 $
• tržby z amerických kin: 8 813 410 $
• tržby ze zbytku světa: 3 000 000 $

Akční plošinovka od Insomniac Games se zdála jako vhodný kandidát na úspěšnou adaptaci. Herní série patřící do exkluzivního portfolia konzole PlayStation je mezi hráči velmi populární a na plátně ji měli pomoci ještě hvězdní dabéři v podobě Johna Goodmana, Sylvestera Stalloneho nebo Paula Giamattiho. Bohužel ani to nestačilo a ušmudlaných 12 miliónů dolarů započalo v dubnu smutné působení bijáků hlásících se k herní předloze. Výsledek je o to smutnější, že film doprovázel vydání modernizované verze vůbec prvního dílu série.

The Angry Birds Movie
• rozpočet: 73 000 000 $
• tržby z amerických kin: 107 509 366 $
• tržby ze zbytku světa: 242 270 177 $

Neuběhl ani měsíc a do kin vlétli rozzlobení ptáci, kteří jeden čas dobývali prasečí stanoviště snad na každém mobilním telefonu. Dalo by se říci, že čím pitomější námět, tím větší úspěch, protože kina se plnila diváky hned několik týdnů a distributor Columbia Pictures zaznamenal jeden z mála úspěchů letošního roku. Pokud tedy propagace nezbaštila sumu rovnající se rozpočtu. Filmoví Angry Birds šli na dračku i na DVD a Blu-ray nosičích, kde utržili 17 266 102 $.

Warcraft
• rozpočet: 160 000 000 $
• tržby z amerických kin: 47 225 655 $
• tržby ze zbytku světa: 385 900 000 $

Poprava adaptace legendární RPG od Blizzardu opravdu mrzí, ale čísla jsou neúprosná. Přestože ve světě, obzvláště v Číně, by kina mohla promítat 24 hodin denně, enormní rozpočet (reklamní propagace byla velmi důsledná) se vyrovnat nepodařilo. Na vině je absolutní nezájem amerického publika, které mělo fantasy podívanou úplně v paži, čímž se pár týdnů po premiéře rozplynuly i naděje na pokračování, jenž se začalo skloňovat ještě před dokončením Warcraftu. Uvidíme v budoucnu, zda bude asijský trh po pokračování bažit natolik, aby si ho také zaplatil.

Assassin’s Creed
• rozpočet: 125 000 000 $
• tržby z amerických kin: 31 043 518 $
• tržby ze zbytku světa: 14 200 000 $

A jak dopadl letošní černý kůň? Asi jako Napoleon při pokusu podmanit si Ruské Impérium. Kolikrát jsme četli, jak představitel hlavní role Michael Fassbender poctivě studuje herní předlohu a jak vedení Ubisoftu dohlíží nad věrohodným zpracování. Inu, ani hollywoodské hvězdy a drahá výprava nezachrání nadějnou adaptaci, když si tvůrci z originálu berou více omáčky, než je zdrávo. Bohužel za neúspěchem do jisté míry stojí i dlouhá cesta k divákům, během níž film za 5 let prošel pod rukami hned několika scénáristů a nešťastně zvolené datum premiéry. Možná namítnete, že titul s premiérou 21. prosince ještě zabojuje, ale tomu nevěří už ani sami tvůrci, protože pro film je klíčový především první týden promítání.

V konečném součtu zmar, bída a utrpení, které opět dokazuje, že mezi úspěšnou hru a dobrý film nelze automaticky aplikovat rovnítko a je úplně jedno, jestli se nám výtvor líbil nebo ne. Čísla přicházející z kin totiž mluví jasně. A co vy? Přispěli jste v roce 2016 ke zmíněným statistikám nebo nad adaptacemi lámete hůl?