Microsoft představil program Xbox Live Creators

Autor: chaosteoryczPublikováno: 2.3.2017, 12:52

Publikováno: 2.3.2017, 12:52

Sociální sítě

O autorovi

chaosteorycz

chaosteorycz

Je autorem 2180 článků

Nezávislí vývojáři mají s poslední generací herního zařízení mnohem snazší cestu, jak dostat projekt mezi hráče. Program ID@Xbox slaví úspěch od prvního dne, přičemž díky UWP (Universal Windows Platform) je možné hru vydat jak na konzoli Xbox, tak na zařízeních se systémem Windows 10. S tím je spjata funkce Xbox Play Anywhere, která obě platformy symbolicky spojuje. Ovšem i indie tituly musí projít určitým procesem, který začíná prvotním projektem a končí úspěšným vydáním, což samozřejmě nějaký čas trvá. A právě proto vznikl projekt Xbox Live Creators, jenž tyto formality zrychluje. Daní za dřívější vydání je pak nejen menší podpora ze strany Microsoftu, ale také omezenější funkce samotné hry.

Když autoři zvolí ID@Xbox, mají kompletní servis umožňující přinést na trh hru, jenž bude mít plnou podporou sociálních funkcí, možnost využít servery pro hru více hráčů, achievementy nevyjímaje. Na oplátku je třeba předložit funkční koncept a vůli vydat konečný produkt v plnohodnotném stavu, i kdyby to znamenalo předání projektu do rukou Xbox divize. Oproti tomu Xbox Live Creators celou řadu požadavků vypouští, čímž značně zrychluje vydání. Bohužel tvůrčí tým musí oželet multiplayer, achievementy, širší podporu ze strany Microsoftu a některé sociální prvky.

Aktuálně se nový program zajíždí, čemuž odpovídá také seznam podporovaných enginů. Construct 2, MonoGame, Unity nebo Xenko tak v blízké budoucnosti rozšíří další. Účast v programu probíhá prostřednictvím registrace, pro níž je nezbytné mít Microsoft účet a také trochu toho štěstí, protože počet volných míst se rozšiřuje pozvolna. Šťastlivcům pak jen zbývá nastudovat dokument o začlenění služby Xbox Live do jejich projektu a dotlačit výsledek mezi hráče. Zrychlená certifikace ovšem neznamená zrušení výstupní kontroly, a tak nehrozí, že by Xbox Store zaplavily polofunkční prkotiny.

  • Jirka Waggon

    Za me snad nejdulezitejsi zprava tydne (pokud pominu Xbox pass program).