NESBOX emulátor pro ONE

Publikováno: 25.5.2017, 5:40

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 605 článků

Prakticky bez většího mediálního zájmu nedávno proběhla internetem zpráva, že je možné používat i na ONE emulátor NESBOX. Při tom se jedná o zásadní rozšíření možností ONE, které umožňuje hrát hry ze starších konzolí Sega a Nintendo, navíc zcela zadarmo. Laicky se dá říct, že se knihovna ONE her rozšířila o několik tisíc titulů prakticky přes noc. V současné době je možné díky NESBOXu emulovat: Nintendo NES, Sega Megadrive, Nintendo SNES, Nintendo Gameboy a Gameboy Advance. NESBOX je zcela zdarma.

Emulátory byly doteď doménou PC díky své otevřenosti, snad výjimkou byl úplně první (a to ještě musel být „upravený“) Xbox, který zvládal emulovat konzole do 5. generace (PSX a N64). NESBOX byl před nedávnem dokončen a fungoval na všech Windows 10 platformách, včetně vývojářské verze Xbox ONE. Jeho zajímavostí je, že dokáže emulovat víc než jeden typ konzole. Zbývalo tedy jej umístit na Windows Store, kde nejprve dostal certifikaci (tedy že je technicky v pořádku), ale vzápětí asi někdo z vyšších míst dostal strach ze soudních sporů s Nintendem, Segou a Sony. Všechny tyto firmy totiž rády „rýžují“ na starých hrách, s jejiž porty se neustále setkáváme a nejraději by všechny emulátory zakázaly (viz Bleemcast aféra).
Tak byl NESBOX vydán, nyní již bez podpory na ONE. Bohužel zatím nepomohlo ani hlasování na Xbox Feedback, přesto i váš hlas je stále vítaný. To ale autora neodradilo a vymyslel vskutku originální řešení.

 

Začínáme

Nejprve je potřeba si obstarat hry z těchto konzolí, označované jako ROM (tento podivný název pochází z anglického read-only memory, hry se totiž nacházeli na speciálních kartridžích, které po zasunutí do konzole plnily právě funkci ROM). Na internetu je spousta serverů, které tyto hry nabízejí zdarma ke stažení – Coolroms, RomHustler, Emuparadise, Free Roms, ROMNation atd. Uložte si je tedy na váš OneDrive (jeho popis si můžete přečíst zde).

Spuštění je velmi jednoduché – v Xbox ONE si otevřete internetový prohlížeč EDGE a zadejte tuto adresu nesbox.com/embed (na tomto místě je třeba upozornit, že stránku si samozřejmě můžete uložit do „My Pins“ a to tím, že zmáčknete Manage tlačítko, tedy Start, a vyberete „Pin to home“. Tím si ušetříte spoustu času). Pomocí nabídky “Open ROM from OneDrive“ vyberte hru z vašeho OneDrive a můžete hrát. V současné době je funkční čtvrtá verze, která, krom drobných vylepšení, přináší možnost ukládat a nahrávat Save state z OneDrive, tudíž o ně nepřijdete. Také už můžeme používat thumbstik. Emulátor stále prochází vývojem. Byla přislíbena podpora zipování her, širokoúhlého obrazu a mnoho dalšího.

nesbox-hlavni-menu-v4

Open ROM from OneDrive – spuštění hry, kterou máte uloženou na OneDrive, bez rozdílu platformy
Setup gamepad – tato užitečná sekce slouží pro konfiguraci (přemapování) tlačítek joypadu
Help –  nápověda

Ovládání je přes D-pad s použitím tlačítek A, X, Y, B. RB zastává funkci Start, LB pak funkci Select. Trigery (LT a RT) jsou L, respektive R tlačítka. Zmáčknutím RB + LB se dostanete do menu emulátoru, které se ovládá stejně jako dashboard ONE – A potvrzení, B krok zpět.

nesbox-nastaveni-v4

Resume game – návrat do rozehrané hry
Load state – nahrání uložené pozice
Save state – uložení hry. Na rozdíl od původní verze, kdy drtivá většina her nešla uložit, zde můžete ukládat kdykoliv
Reset game – resetování hry
Exit game – návrat do hlavního menu

EDIT: nyní je možné stáhnout emulátor přímo do konzole (ovšem ta musí být developer módu). Emulátor naleznete na této stránce, kde kliknete na „Download Nesbox_1.1.3.0_x86_x64_arm.appxbundle“.

Je to legální? Složitá otázka. Ze všeho nejdříve zdůrazníme, že BAN na Xbox Live za tohle nehrozí. Každý emulátor je sám o sobě legální (obzvláště, pokud nevyužívá originální bios konzoli), navíc v tomto případě jej pouze streamujete. Samotné hry jsou však stále chráněné autorským zákonem, ale popravdě řečeno za stahování games z  80. a 90.let vás nikdo postihovat nebude, když v ČR se nepostihuje ani za stahování nejnovějších her. Tudíž žádné obavy a hrejte. 🙂

 

Trocha historie

Retro je v módě. Ono vlastně je už pěkně dlouho, ale v oblasti videoher se retrem označují hry starší 20 let a takové hry nejsou opravdu pro každého. Jestliže patříte do skupiny hráčů, kteří na první místo dávají grafickou vizáž, pak vás emulátory těžko osloví. Co však starším hrám chybí na pixelech, to dohánějí v hratelnosti a přístupnosti. A jaké že to vlastně konzole dokáže tento emulátor emulovat? Představíme si je pěkně chronologicky.

 

Nintendo NES 

Píše se rok 1985 a Nintendo dost váhavě uvádí na trh 8-bitovou konzoli, které výrazně změní trh a zapíše se do života přicházející pařanské generace. Na první pohled jistě zaujme neergonomický joypad, podobně jako u konkurenčního Master Systemu, který rozhodně není na dlouhé hraní.
U nás byla tato konzole známá hlavně díky desítkám vietnamských kopií s charakteristickými žlutými kartridžemi. Nintendo zde také zavedlo svou laťku kvality v podobě „Nintendo Seal of Quality“, i když ji v podstatě dostal každý, kdo si ji zaplatil. A aby zamezilo vydávání nelicencovaných kartridží, zavedlo ochranný systém v podobě 10NES. Nintendo se díky NESu etablovalo jako jeden z největších výrobců konzolí.

 

SONY DSC

Právě zde se zrodily herní série Super Mario Bros., Zelda, Metroid, Donkey Kong, Final Fantasy. Za stažení rozhodně stojí i Castlevania, Contra, Rambo, Metal Gear Solid, Contra, Dragon Warrior II až IV, DuckTales, Dr. Mario, Lode Runner, Mega Man 2, 1942, Bomberman atd.

CPU: Ricoh RP2A07 8-bit @ 1.66 MHz
Paměť: 2KiB
Rozlišení: 256×240 pixelů, 25 barev

 

 

Sega Mega Drive/Genesis 

A konečně se dostáváme k mému favoritovi, kteří si jistě mnozí pamatují. Sega se samozřejmě nechtěla smířit s velkým úspěchem NESu (a s tím, že mu Mater System nedokázal v prodejích konkurovat) a tak začala s vývojem 16-bitové konzole. Ač to zní neuvěřitelně, tato konzole vyšla v Japonsku již v roce 1988, aby se o rok později začala prodávat i v USA. Zákazníci v Evropě si na ni museli počkat až do podzimu 1990. Mezi tím u nás došlo k pádu totalitního režimu a tak se i do Československa začali pomalu a jistě dostávat konzole mezi obyvatele. Na Megadrive poprvé debutoval ježek Sonic, který tak v roli maskota Segy nahradil trochu nemastného Alexe Kidda. Superrychlý ježek slavil úspěch a osobně je mi mnohem sympatičtější, než obtloustlý instalatér Mario, o němž zlé jazyky tvrdí, že je závislý na lysohlávkách.
Raritou je také skutečnost, že Mega Drive byl první konzolí, která umožňovala online hraní a to se psal listopad roku 1990. Zajímavosti jsou pak různá hardwarová vylepšení jako přídavná CD mechanika Mega CD, 32-bitové rozšíření v podobě 32X, adaptér pro hraní 4 hráčů, nadstavec pro zpětnou kompatibilitu s Master System či Sega Virtua procesor (ten nakonec našel využití pouze jako součást kartridže s hrou Virtua racing). A právě ona roztříštěnost v kombinaci s neschopným marketingem a trochu předčasné ukončení podpory Mega Drive již v roce 1995 zapříčinilo úpadek Segy, který se již jen prohluboval a nakonec vyústil v ukončení výroby Sega konzolí.
A kde že se vzal onen název Genesis? V Severní Americe bylo před uvedením konzole jméno „Mega Drive“ již ochrannou známkou jiné firmy a proto muselo být zvoleno jiné. Tím vznikl onen rozdíl.

md2_sega_megadrive2

Stáhněte si: Sonic the Hedgehog série, Streets of rage 1 – 3, Phantasy Star 2 -4, Golden Axe 1 – 3, Mortal Komabat 3, Kid Chameleon, Vectorman 1 a 2, General Chaos, Desert Strike, Columns, Micro Machines, Dune, Earthworm Jim, Comix Zone, Sub-Terrania, Cannon fodder, Dungeons&Dragons:WOES, Red Zone, Shining Force atd.

CPU: Motorola 68000 @ 7.6 MHz a Zilog Z80 @ 3.58 MHz
SPU: Yamaha YM2612 a Texas Instruments SN76489
paměť: 128kb + 64kb VRAM
Rozlišení: 320×480, 64 barev

 

Nintendo SNES 

Nintendo si samozřejmě uvědomovalo úspěch Mega Drive a tak logickým krokem bylo zahájení vývoje její 16-bitové konzole. Ačkoliv samotný prodej byl zahájen bezmála 2 roky po konkurenci od Segy, tak ani to nezabránilo, aby byl SNES úspěšnější, zejména díky předchozímu úspěchu s NES konzolí v USA a Japonsku. Ovladač na SNES má již 6 tlačítek a je vidět progres oproti hromotlukovi z NESu. Právě u této generace se poprvé objevuje termín konzolová válka. A paradoxně zde vzniká, možná trochu neoprávněně, nálepka Nintenda jako výrobce konzol pro děti, neboť krváky typu Night Trap či fatality u Mortal Kombat na ni chyběly. Asi je každému jasné, která verze Mortal Kombatu byla oblíbenější. Ano správně, ta krvavější na Mega Drive. A tak si Nintendo jako ufňukaný školák stěžovalo až v americkém senátu, což nakonec vyústilo v povinný rating pro každou hru.
Zajimavá je i skutečnost, že SNES zapříčinil vznik Playstationu. Nintendo samozřejmě chtělo mít také CD rozšíření, jako připravovala Sega v již zmíněném Mega-CD. Jelikož nemělo na tomto poli žádné know-how, tak se spojilo se společnostmi Phillips a Sony. Práce pokračovaly a prototypová série již byla na světě, jenže prakticky přes noc Nintendo změnilo názor a z celého projektu vystoupilo. To samozřejmě rozzlobilo vedení Sony, které tak začalo pracovat na vlastní konzoli.

snes

Stáhněte si: Super Mario World 1 -3, Donkey Kong Country 1-3, Legend of Zelda: A Link to the Past, Star Fox, Dragon Quest V a VI, Killer Instinct, Final Fantasy 4 – 6, Secret of Mana, Super Ghouls ‚n Ghosts, Chrono Trigger, Super Puyo Puyo, Romancing SaGa atd.

CPU: Ricoh 5A22 @ 3.58 MHz
SPU: Nintendo S-SMP
paměť: 128kb + 64kb VRAM
Rozlišení: 512 × 448

 

Gameboy 

Se doslova stal synonymem pro handheldy a zajistil Nintendu kralování na tomto poli, které trvá dodnes. Nyní se prakticky dá říct, že je to v současnosti jediný výrobce přenosných konzolí. Technologicky na úrovni konzole NES, přesto se mu podařilo porazit mnohem vyspělejší konkurenty jako Sega game Gear, Sega Nomad nebo Atary Lynx.
Obrazovkou je monochromatický LCD display s rozlišením 160 × 144 pixelů a úhlopříčkou 66mm. Nejprodávanější hrou se zde stal legendární Tetris, následovaný Pokémon Red and Blue.
V průběhu výroby se ještě objevilo několik revizí: Play It Loud!, Game Boy Pocket a Game Boy Light, kde každá z nich hlavně zvětšovala standartní výdrž tohoto handheldu. Ovšem zásadní změnou byl příchod Game Boy Color, kdy, jak název napovídá, se hráči konečně dočkali barevného displeje, navíc plně kompatibilní s původním Game boyem.

SONY DSC

Doporučujeme: Pokémon Red and Blue, Pokémon Gold and Silver, Super Mario Land 1 a 2, The Legend of Zelda: Oracle of Ages, Dragon Warrior Monsters, Kirby’s Dream Land 2 atd.

CPU: Sharp Corporation LR35902 (na bázi Zilog Z80) @ 4,19 MHz
Paměť: 8kB RAM + 8kB VRAM
Rozlišení: 160 × 144 pixelů

 

Gameboy Advance 

Další generace Gameboye na sebe nechal čekat až do roku 2001 a původně měla vyjít spolu s GameCube, se kterou se také dala propojit, podobně jako Gameboy s N64. Nový handheald byl zpětně kompatibilní se svým předchůdcem.
Celkem zajímavé byly jeho následné revize, jelikož tvarově absolutně nepřipomínaly původní model. Tak vznikl Game Boy Advance SP s vylepšeným displejem, ve tvaru, v té době, oblíbeného „véčka“ a Gameboy Micro, tedy výrazně zmenšená verze, bohužel bez zpětné kompatibility. Opět by to asi nebyl Gameboy, kdyby na něj nevyšly a neměly takový úspěch Pokémon hry.

gameboy-advance
Stáhněte si: Pokémon Ruby and Sapphire, Pokémon Emerald, Pokémon FireRed and LeafGreen, Super Mario Advance, Advanced wars 1 a 2, Golden Sun, Final Fantasy Tactics Advance, Metroid Fusion, Kingdom Hearts: Chain of Memories, Kirby & the Amazing Mirror atd.

CPU: 32bitový ARM7TDMI @ 16,8 MHz
Paměť: 32 KiB + 96 KiB VRAM
Rozlišení: 240×160 pixelů

 

Vlastnili jste některou z těchto konzolí? Patříte k retro hráčům, kteří tuto featurku ocení? Napište nám vaše názory, tipy na hry nebo vzpomínky na zmíněné konzole.

PS: A kdyby někdo chtěl tyto konzole, jejich příslušenství či hry prodat, kontaktujte mě.

 

 

20. 06. 2023 • Lukáš Michal0

Microsoft už nevyvíjí hry pro Xbox One

Všechno krásné jednou končí to samé platí také pro herní vývoj. Původní konzole Xbox One vyšla v roce 2013 a po deseti letech byl ukončen vývoj her od Microsoft studií pro tuto platformu. „Přešli jsme na 9. generaci,“ uvedl pro Axios šéf Xbox Game Studios, Matt Booty a dodal, že hráči na Xbox One budou mít i nadále možnost hrát exkluzivní tituly jako je Forza Motorsport a to prostřednictvím služby...

»
13. 01. 2022 • Lukáš Michal0

Microsoft ukončil výrobu konzolí Xbox One

Každý, kdo by si z nějakého důvodu chtěl koupit konzoli Xbox One, by si měl pospíšit do obchodu. Microsoft dnes potvrdil, že již před rokem ukončil výrobu všech konzolí z rodiny Xbox One. Pro upřesnění dodáme, že výroba Xbox One X a Xbox One All-Digital byla ukončena již v červenu roku 2020 a poslední verzí, které se vyráběla byla do konce roku 2020 tak byla Xbox One S. Microsoft se...

»
12. 01. 2022 • Cryptah0

Čtvrtý disk ze série videí Seagate od XkoGuru

Abych úspěšně zakončil sérii videí Seagate, ukáži vám poslední disk, který se mi dostal do spárů na otestování. Jedná se o elegantní pevný externí disk, ze série Game Drive o velikosti 4TB. Stejně jako ostatní disky se připojuje pomocí USB kabelu a jeho vlastnosti jsou totožné s ostatními edicemi disků, které jsme tu testovali. Tento má největší kapacitu a lze na něj tak přesunout velké množství her. Moc se mi...

»
16. 11. 2021 • Pavel Dandy0

Skleněný ovladač Xboxweb 2021 #Xbox20

Pokud máte kolem sebe zapálené lidi, tak dokážete vymýšlet opravdu zajímavé věci. Xbox letos slaví 20 let a náš web a komunita kolem něj roster a roste od roku 2007. Proto jsme si pro vás připravili několik pohledů do historie. Začneme ovšem tím nejaktuálnějším.

»
09. 12. 2020 • waggon203

Xbox ONE – manuál

Vítejte v našem návodu, kde vysvětlíme veškeré možnosti Xbox ONE, poodhalíme všechna tajemství této konzole, prozkoumáme její nastavení, uvedeme na pravou míru zažité omyly a zodpovíme i vaše dotazy. O Xbox ONE toho bylo napsáno již hodně, tak snad jedině ve zkratce připomeneme, že se jedná o další herní konzoli od Microsoftu, přímého následovníka Xbox 360. Jelikož se jde o další generaci, jsou i možnosti a výkon ONE o generaci...

»
17. 07. 2020 • tonyskate6

Microsoft ukončuje výrobu Xbox One X a digitální Xbox One S

V posledních týdnech už se o tom mluvilo několikrát, ale Microsoft skutečně ukončuje produkci herních konzolí Xbox One X a Xbox One S All-Digital Edition. Nejedná se o velké překvapení, když má letos na podzim dorazit next-gen konzole Xbox Series X a tento rok jen potvrzuje, že se skutečně dočkáme levnější a méně výkonné next-gen konzole (údajně Xbox Series S), která by výkonem zastoupila Xbox One X a dosti možná i digitální...

»
10. 07. 2020 • tonyskate76

Xbox One v češtině a slovenštině!

Skutečně je tomu tak! Konzole Xbox One je konečně lokalizována do češtiny. Jestli už startujete svůj stroj, tak vás ještě musíme zadržet, protože zatím je čeština dostupná pouze členy preview programu Xbox Insider, v němž jsou testovány nové funkce. Pochopitelně není lokalizace úplně kompletní, což se ještě snad změní a úplnou dokonalost nečekejte ani při ostrém provozu. Samozřejmě nelze očekávat překlad všech popisků her apod., ale minimálně rozhraní konzole můžeme s další...

»
17. 06. 2020 • tonyskate6

Lepší správa digitálních her s červnovou aktualizací

Možná už vám vaše konzole nabídla nejnovější systémovou aktualizaci, která přináší několik drobných novinek, které jste už dost možná zaznamenali. Týkají se především přehlednosti digitálních her ve vaší knihovně, zviditelnění předplatného a odlišení klubů.

»