PREVIEW: ELEX pro Xbox One

Autor: tonyskatePublikováno: 12.8.2015, 17:53

Publikováno: 12.8.2015, 17:53

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 3376 článků

Německé studio Piranha Bytes už za svou existenci vytvořilo dvě slušné série akčních RPG. Máme na mysli Risen a především Gothic, kterým si tvůrci získali spoustu fanoušků. Ti sice nadále žadoní o řádné pokračování populární série, ovšem jejich očekávání jsou nejspíše natolik veliká, že se do toho zatím piraně nechtějí pouštět, dokud nebudou mít po boku silného partnera. Mezitím se pustili do zcela nové věci, kterou je ELEX pro Xbox One. Opět se jedná o akční RPG z pohledu třetí osoby, ovšem už ne v žánru fantasy, ale v zajímavém prostředí nazvaném science fantasy. Hra byla oznámena už dříve, ale až teprve minulý týden na gamescomu jsme se dozvěděli spoustu zásadních informací.

ELEX se tedy od svých předchůdců odlišuje především prostředím a nabízí jakousi směs mezi science fiction a fantasy, tedy už zmíněné science fantasy, které bude zasazeno do postapokalyptického světa. Hra nás tak zavede na planetu Magalan, kterou kdysi obývala vysoce pokročilí civilizace, dokud ji ovšem téměř nevyhladil dopad meteoru. Někteří z členů civilizace přežili a zachránili alespoň část své technologie, ale jsou už jen stínem své bývalé slávy. Naproti tomu jsou zde lidé, kteří žijí v harmonii s přírodou a přežívají s pomocí základních nástrojů a zbraní. Náraz meteoru ale za sebou zanechal více než jen destrukci, a to nový neznámý prvek zvaný „elex“, který byl po jeho objevu vytěžen pro výrobu zbraní a rozvíjení magických schopností. Nicméně vše má svou cenu a přílišné používání této nové síly postupně vede k degeneraci lidského těla a nakonec transformuje lidi v polosyntetické hybridy zbavené jakýchkoliv emocí. Navzdory negativním vedlejším účinkům je po elexu extrémně velká poptávka mezi oběma populacemi, což vede ke konfliktu, který nakonec zahrnuje i hlavního hrdinu hry.

elex1

K hlavní postavě se dostaneme za chvíli, ovšem prvně zůstaňme ještě u herního světa, v jehož rámci navštívíme zelenající se lesy, ponuré močály anebo sněhem pokryté hory. Jakmile se dostanete z úvodní oblasti, tak budete mít k dispozici celý herní svět, tedy celou planetu, jak je ostatně u her od Piranha Bytes zvykem a jediným omezením v cestování budou monstra, která obývají různorodá místa Magalanu. Pokud už totiž příšery v dané lokaci zvládnete, jste dost silní, abyste mohli dané místo navštívit.

Svět jako takový je jedna obrovská lokalita bez žádných načítacích obrazovek a podle tvůrců můžeme počítat s hrací dobou přibližně okolo 70 hodin, což je velmi slušné, když vezmeme v potaz, že PB nejsou příliš velké studio. Planetu Magalan budou obývat stovky postav (NPC) a každá z nich bude mít svůj vlastní názor na okolní události. Lidské usedlosti budou mít různé podoby, kdy každá frakce bude mít unikátní charakteristické rysy. Tvůrci také zamýšlejí vytvoření systému pro rychlé cestování, a to nejspíše ve formě teleportace. Ovšem to nebude jediný způsob dopravy a piraně chystají i jakousi obdobu jetpacku, který nám umožní vertikální zkoumání světa. Doufejme, že bude sloužit pouze k dostání se na zajímavá místa a nebudeme nuceni jej moc využívat, protože zvládnout dobře ovládané létání s jetpackem určitě nebude snadné.

elex2

Hlavní postavu hry jsme už zmínili a Piranha Bytes snad poprvé poruší svou tradici a hrdina nebude bezejmenný, jak tomu bylo v Gothic či Risen. Jméno nám ale zatím bohužel nebylo odhaleno a stejně tak o něm víme poměrně málo. Víme, že byl jedním z velitelů bojujících za frakci známou jako Albs a používal elex, což mělo významný dopad na jeho lidskost. Jeho kluzák (glider) byl během boje sestřelen a havaroval v teritoriu, kterému vládne frakce Berserks, což jsou jeho nepřátelé. Jelikož je odříznut od své frakce, nemá žádný přístup k elexu, což znamená, že naše postava se opět spojí se svou lidskou stránkou.

Pokud jste hráli některé z předchozích her od Piranha Bytes, tak je vám jasné, že máte naprostou volnost v tom, k jaké frakci či guildě se přidáte a jinak tomu nebude ani ve hře ELEX. Na gamescomu byly představeny čtyři frakce. Sice nevíme, jestli to budou všechny, ale řekli bychom, že ano, protože Gothic i Risen vám většinou umožnil přidat se k jedné ze tří frakcí, takže čtyři zní dobře. Jako první se nabízí Berserks, kteří se snaží být za jedno s přírodou a žít s ní v harmonii. Clerics bojkotují používání nového prvku, kterým je již několikrát zmíněný elex. Dále se na planetě Magalan nachází teroristická skupina Outlaws, o které ale zatím nic nevíme. A poslední možností je se opět stát součástí frakce Albs, která si chce podrobit ostatní skupiny přeživších. Samozřejmě se bude klást důraz na důležitá morální rozhodnutí, jež už jste činili v některých hrách od Piranha Bytes, ovšem zde budou ovlivňovat lidskost hlavního hrdiny a případnou lhostejnost. Podle slov tvůrců to nebude klasické rozhodování mezi dobrem a zlem, ale bude se spíše jednat o volbu mezi rozumným anebo bezohledným přístupem a i když můžete být spasitelem světa, tak o své osobnosti si rozhodnete sami.

elex3

Další neméně důležitou součástí hry jsou souboje, které budou více pokročilé než v předchozích titulech od PB. Jelikož je zasazení kombinací sci-fi a fantasy, tak můžete očekávat klasické fantasy zbraně jako meče a luky a v případně futurismu se připravte na laserové pušky a vyspělé zbraně pro boj zblízka. Obrana je samozřejmě neméně důležitá a k dispozici budou různé sady zbrojí o několika částech. Členové specifických frakcí pak budou mít přístup ke speciálním zbrojím. Postup či povýšení v rámci frakce vám zajistí přístup k novým zbraním, zbrojím a exkluzivním schopnostem dané frakce.

elex4

V budoucnu se ještě dočkáme řady nových informací a především řádných médií, ovšem zatím si musíme vystačit s okolními obrázky prostředí a artworky příšer. Myslíme si, že fanoušci sérií Gothic a Risen nebudou zklamání, takže pokud se vám tyto hry líbily, rozhodně věnujte tomuto titulu pozornost.

ELEX vyjde v zimě 2016 na Xbox One.

18. 10. 2017 • lindros88cze5

RECENZE: ELEX

Němečtí vývojáři Piranha Bytes nám za svou existenci přinesli řadu skvělých RPG zážitků, ať už o sérii Gothic či Risen. S jejich novým dílem ELEX se vydali trošku jinou cestou. Stále se jedná o akční RPG, ovšem do oblíbeného středověkého fantasy přimíchali slušnou dávku sci-fi. A jak tento science fantasy počin dopadl, se dozvíte v naší recenzi.

»
05. 10. 2017 • tonyskate1

ELEX a úhlavní nepřátelé Albs

Němečtí tvůrci Piranha Bytes nám doposud představili všechny tři hlavní frakce pro jejich akční RPG ELEX. Teď jsou ovšem na řadě i vaši nepřátelé, kterých samozřejmě bude ve hře spousta, ovšem tím úhlavním nepřítelem bude klan Albs. Tato skupina totiž razí názor, že všechno slabé musí být odstraněno z povrchu světa, a za tím si jdou dosti nemilosrdně. Jsou temnou stranou planety Magalan a látku Elex vstřebávají čirou, aby měli bystřejší...

»
25. 09. 2017 • tonyskate2

ELEX může zabrat až 100 hodin

Německé studio Piranha Bytes, které stojí za sériemi Gothic a Risen, ani ne za měsíc vydá své zcela nové akční RPG ELEX. V nedávném rozhovoru o hře prozradili několik zajímavostí, kdy jednou z nich byla i hrací doba, což jistě zajímá nejednoho z vás. Nejdříve vám ale prozradí, že není žádná maximální úroveň hráče a svět je o polovinu větší, než ten v Gothic 3. Pokud jste tuto hru hráli na PC, tak jistě...

»
12. 09. 2017 • tonyskate0

Poslední frakce pro akční RPG ELEX

Němečtí Piranha Bytes, jež stojí za sériemi Gothic a Risen, pomalu dokončují své další dílo. Akční RPG ELEX totiž vychází už za měsíc a jsme zvědavi, jestli se tentokrát podaří tvůrcům s hrou prorazit, jelikož ambice na to mají a svět využívající prvky science-ficiton a fantasy zní velmi zajímavě. Snad nebude ELEX moc trpět konkurencí skrze South Park, který vychází ve stejný den, ale to se dozvíme až 17. října.

»
21. 07. 2017 • tonyskate0

Frakce Outlaws v akčním RPG ELEX

Akční RPG ELEX se začíná pěkně rýsovat a třeba právě tento titul bude velkým průlomem pro Piranha Bytes, tvůrce kultovní série Gothic. V dnešním videu se podíváme na další z několika frakcí, ke kterým se budete moci přidat, a to Outlaws. Minule jsme viděli Bersekery, kteří přeměňují Elex v čirou manu a snaží se planetu Magalan po zasažení meteoritem navrátit její původní krásu. Outlaws ovšem sídlí ve skutečné pustině, kterou nebezpečná poušť Tavar...

»
26. 06. 2017 • wellkeybig1

Nové Gameplay záběry z RPG ELEX

Studio Piranha Bytes, jež stojí za sériemi Gothic a Risen připravují nový titul ze science-fantasy světa ELEX. Na hru jsme vám poskytli již v roce 2015 prewiev a dnes se ELEX připomíná gameplay záběry. Můžeme se těšit na neuvěřitelně pestré prostředí a kombinaci futuristické budoucnosti se středověkým fantasy. V Elex totiž budete využívat nejen meče, sekery a luky, ale také moderní střelné zbraně jako jsou brokovnice a plazmové pušky v...

»
07. 06. 2017 • tonyskate0

Herní upoutávka na ELEX

Minulý týden jsme se dočkali oznámení data vydání pro akční RPG ELEX od německého studia Piranha Bytes, jež stojí za sériemi Gothic a Risen. Tehdy oznámení doprovázela i nová upoutávka, která ale nenabízela záběry z hraní, po kterých samozřejmě bažíme nejvíce. To nám dnes vynahrazuje nový trailer, který nám ukáže science-fantasy svět v celé jeho kráse a jak sami uvidíte, bude mít hned několik podob. Prostředí jsou totiž neuvěřitelně pestrá a jde...

»
01. 06. 2017 • tonyskate0

Akční RPG ELEX dorazí v říjnu

Původně jsme mysleli, že se dočkáme představení dalších frakcí akčního RPG ELEX od německých Piranha Bytes (Gothic, Risen), ale vyrukovali s parádním trailerem, který oznamuje datum vydání! Jak už asi víte, Elex je zasazen do post-apokalyptického science-fantasy světa, takže se zde střetávají sci-fi a středověk, od čehož se odvíjí i kultura, budovy, příšery a další prvky herního světa. Upoutávka zachycuje hlavního hrdinu na cestě, během které potká řadu postav a bude...

»