Preview

PREVIEW: ELEX pro Xbox One

Autor: tonyskatePublikováno: 12.8.2015, 17:53

Publikováno: 12.8.2015, 17:53

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 2874 článků

Německé studio Piranha Bytes už za svou existenci vytvořilo dvě slušné série akčních RPG. Máme na mysli Risen a především Gothic, kterým si tvůrci získali spoustu fanoušků. Ti sice nadále žadoní o řádné pokračování populární série, ovšem jejich očekávání jsou nejspíše natolik veliká, že se do toho zatím piraně nechtějí pouštět, dokud nebudou mít po boku silného partnera. Mezitím se pustili do zcela nové věci, kterou je ELEX pro Xbox One. Opět se jedná o akční RPG z pohledu třetí osoby, ovšem už ne v žánru fantasy, ale v zajímavém prostředí nazvaném science fantasy. Hra byla oznámena už dříve, ale až teprve minulý týden na gamescomu jsme se dozvěděli spoustu zásadních informací.

ELEX se tedy od svých předchůdců odlišuje především prostředím a nabízí jakousi směs mezi science fiction a fantasy, tedy už zmíněné science fantasy, které bude zasazeno do postapokalyptického světa. Hra nás tak zavede na planetu Magalan, kterou kdysi obývala vysoce pokročilí civilizace, dokud ji ovšem téměř nevyhladil dopad meteoru. Někteří z členů civilizace přežili a zachránili alespoň část své technologie, ale jsou už jen stínem své bývalé slávy. Naproti tomu jsou zde lidé, kteří žijí v harmonii s přírodou a přežívají s pomocí základních nástrojů a zbraní. Náraz meteoru ale za sebou zanechal více než jen destrukci, a to nový neznámý prvek zvaný „elex“, který byl po jeho objevu vytěžen pro výrobu zbraní a rozvíjení magických schopností. Nicméně vše má svou cenu a přílišné používání této nové síly postupně vede k degeneraci lidského těla a nakonec transformuje lidi v polosyntetické hybridy zbavené jakýchkoliv emocí. Navzdory negativním vedlejším účinkům je po elexu extrémně velká poptávka mezi oběma populacemi, což vede ke konfliktu, který nakonec zahrnuje i hlavního hrdinu hry.

elex1

K hlavní postavě se dostaneme za chvíli, ovšem prvně zůstaňme ještě u herního světa, v jehož rámci navštívíme zelenající se lesy, ponuré močály anebo sněhem pokryté hory. Jakmile se dostanete z úvodní oblasti, tak budete mít k dispozici celý herní svět, tedy celou planetu, jak je ostatně u her od Piranha Bytes zvykem a jediným omezením v cestování budou monstra, která obývají různorodá místa Magalanu. Pokud už totiž příšery v dané lokaci zvládnete, jste dost silní, abyste mohli dané místo navštívit.

Svět jako takový je jedna obrovská lokalita bez žádných načítacích obrazovek a podle tvůrců můžeme počítat s hrací dobou přibližně okolo 70 hodin, což je velmi slušné, když vezmeme v potaz, že PB nejsou příliš velké studio. Planetu Magalan budou obývat stovky postav (NPC) a každá z nich bude mít svůj vlastní názor na okolní události. Lidské usedlosti budou mít různé podoby, kdy každá frakce bude mít unikátní charakteristické rysy. Tvůrci také zamýšlejí vytvoření systému pro rychlé cestování, a to nejspíše ve formě teleportace. Ovšem to nebude jediný způsob dopravy a piraně chystají i jakousi obdobu jetpacku, který nám umožní vertikální zkoumání světa. Doufejme, že bude sloužit pouze k dostání se na zajímavá místa a nebudeme nuceni jej moc využívat, protože zvládnout dobře ovládané létání s jetpackem určitě nebude snadné.

elex2

Hlavní postavu hry jsme už zmínili a Piranha Bytes snad poprvé poruší svou tradici a hrdina nebude bezejmenný, jak tomu bylo v Gothic či Risen. Jméno nám ale zatím bohužel nebylo odhaleno a stejně tak o něm víme poměrně málo. Víme, že byl jedním z velitelů bojujících za frakci známou jako Albs a používal elex, což mělo významný dopad na jeho lidskost. Jeho kluzák (glider) byl během boje sestřelen a havaroval v teritoriu, kterému vládne frakce Berserks, což jsou jeho nepřátelé. Jelikož je odříznut od své frakce, nemá žádný přístup k elexu, což znamená, že naše postava se opět spojí se svou lidskou stránkou.

Pokud jste hráli některé z předchozích her od Piranha Bytes, tak je vám jasné, že máte naprostou volnost v tom, k jaké frakci či guildě se přidáte a jinak tomu nebude ani ve hře ELEX. Na gamescomu byly představeny čtyři frakce. Sice nevíme, jestli to budou všechny, ale řekli bychom, že ano, protože Gothic i Risen vám většinou umožnil přidat se k jedné ze tří frakcí, takže čtyři zní dobře. Jako první se nabízí Berserks, kteří se snaží být za jedno s přírodou a žít s ní v harmonii. Clerics bojkotují používání nového prvku, kterým je již několikrát zmíněný elex. Dále se na planetě Magalan nachází teroristická skupina Outlaws, o které ale zatím nic nevíme. A poslední možností je se opět stát součástí frakce Albs, která si chce podrobit ostatní skupiny přeživších. Samozřejmě se bude klást důraz na důležitá morální rozhodnutí, jež už jste činili v některých hrách od Piranha Bytes, ovšem zde budou ovlivňovat lidskost hlavního hrdiny a případnou lhostejnost. Podle slov tvůrců to nebude klasické rozhodování mezi dobrem a zlem, ale bude se spíše jednat o volbu mezi rozumným anebo bezohledným přístupem a i když můžete být spasitelem světa, tak o své osobnosti si rozhodnete sami.

elex3

Další neméně důležitou součástí hry jsou souboje, které budou více pokročilé než v předchozích titulech od PB. Jelikož je zasazení kombinací sci-fi a fantasy, tak můžete očekávat klasické fantasy zbraně jako meče a luky a v případně futurismu se připravte na laserové pušky a vyspělé zbraně pro boj zblízka. Obrana je samozřejmě neméně důležitá a k dispozici budou různé sady zbrojí o několika částech. Členové specifických frakcí pak budou mít přístup ke speciálním zbrojím. Postup či povýšení v rámci frakce vám zajistí přístup k novým zbraním, zbrojím a exkluzivním schopnostem dané frakce.

elex4

V budoucnu se ještě dočkáme řady nových informací a především řádných médií, ovšem zatím si musíme vystačit s okolními obrázky prostředí a artworky příšer. Myslíme si, že fanoušci sérií Gothic a Risen nebudou zklamání, takže pokud se vám tyto hry líbily, rozhodně věnujte tomuto titulu pozornost.

ELEX vyjde v zimě 2016 na Xbox One.

ELEX
21. 04. 2017 • tonyskate0

Prolog k akčnímu RPG ELEX

Akční RPG ELEX od Piranha Bytes ze sousedního Německa by mělo vyjít ještě letos a je pravda, že internetem už poletuje řada videí z různých prezentací a výstav, kdy si redaktoři mohli vyzkoušet rozpracovanou verzi hry. Nějaké řádné upoutávky jsme se ale nedočkali už pěkně dlouho, ale to se naštěstí dnes mění. Sice to není úplně klasický trailer, ale alespoň můžeme spatřit prolog k této hře, který nám stručně představí jeho science-fantasy...

»
Elex
05. 03. 2017 • chaosteorycz0

THQ Nordic představilo početný line-up letošních her

Rakouská herní společnost, jenž relativně nedávno spojila své jméno Nordic Games se zaniklou a odkoupenou značkou THQ, se pravidelně ukazuje i na méně důležitých veletrzích. Jedním z nich je i PAX East, kde se pod hlavičkou THQ Nordic představilo hned 7 her, přičemž většina se dříve či později objeví také na konzoli Xbox One. Ještě, než se jim budeme věnovat, obeznámíme vás s tím, co to vůbec PAX je. Festival Penny Arcade...

»
ELEX-artwork-announcement_logo
30. 05. 2016 • tonyskate0

Ukázka ze světa hry ELEX

Němečtí pánové ze studia Piranha Bytes, kteří nás už pěknou řádku let zásobují solidními akčními RPG, momentálně vyvíjí titul ELEX, který se bude výrazně lišit od jejich předchozí tvorby, ačkoliv ne žánrově. ELEX bude akčním RPG, ovšem z prostředí science-fantasy… Také vám to trochu nezní? Ve hře se totiž střetne fantasy a science fiction, takže ačkoliv budou některé části světa hry působit jako ze středověku, stejně jako jeho fauna a...

»
ELEX-artwork-announcement_logo
10. 05. 2016 • tonyskate0

Vertikální zkoumání světa v ELEX

Německé studio Piranha Bytes, které má na svědomí dobře známé série Gothic a Risen, v současnosti pracuje na svém dalším akčním RPG pojmenovaném jednoduše ELEX. Okolo hry se toho moc neděje, což ovšem moc nepřekvapuje, jelikož vydání se odhaduje až na jaro 2017. V ELEX ovšem tvůrci odbočili od fantasy a rozhodli se prubnout nové zasazení, které šikovně pojmenovali jako science fantasy, takže takové fantasy s technologií s budoucnosti. Více se můžete dočíst v našem...

»
ELEX-artwork-announcement_logo
02. 07. 2015 • tonyskate0

ELEX od tvůrců série Gothic a Risen

Vydavatelství Nordic Games spojilo síly s německým studiem Piranha Bytes, aby vytvořili novou hru ELEX. Toto studio někteří z vás jistě znají pro jejich počítačovou RPG sérii Gothic a taktéž konzolový Risen. Podle zpráv tiskové zprávy se jedná o jejich doposud nejambicióznější projekt, který bude zasazen do zcela nového post-apokalyptického science fantasy světa. Samozřejmě se opět bude jednat akční RPG s otevřeným světem, na který se těšíme, protože herní světy...

»