První dojmy: Forza Horizon 4 Eliminator

Autor: Lukáš UrbanPublikováno: 14.12.2019, 15:12

Publikováno: 14.12.2019, 15:12

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 2501 článků

Obyčejný hráč s velkou hubou. Věrný člen redakce, jehož revír začíná a končím psaním.

Říkejte tomu battle royale, všichni proti všem, poslední vyhrává nebo tlupa blbců na palouku. Každý výraz dobře vystihne herní režim, jehož popularita se šíří napříč žánry jak lavina. Zůstat poslední a vyhnout se hranicím ničivé zóny tak není doménou jen stříleček. Poslední přírůstek je z dílny Playground Games, zakotvil ve Forze Horizon 4 a nese jméno Eliminator. A i když jde vlastně o tradiční battle royale, je v konečném důsledku úplně jiný. A nebyl bych fanda závodů, kdybych ho nevyzkoušel.

Kdysi jsem v našem pořadu XKO MAG vtipkoval, že Forza je jako dělaná na battle royale a že bych uvítal možnost měnit auta během závodu. Tímto se nechlubím, jen připomínám vývojářům, že mi něco dluží, neboť nový multiplayerový režim těží z velké základní mapy a z pestré nabídky aut. Nicméně musíte se k němu dostat, což je poměrně snadné. Buď ho najdete jako velkou ikonu na mapě nebo se do módu přihlásíte přes nabídku menu. Po vzoru jiných online režimů probíhá připojování a následný vstup do režimu.

Eliminator je až pro 72 jezdců, ale plný počet jsem za nějakých pět hodin hraní nezažil. Většinou mě hra připojuje do padesáti až šedesáti hráčů. Po výběru výchozí destinace (kdekoliv na mapě) se i s Minim ocitnete mezi smečkou vlků, která operuje všude, kde jí to zóna dovolí. Ta je takřka věrnou kopií obdobných režimů, kdy se nejprve přesune obrys a po určitém čase hranice. Kdo je za, má smůlu a končí. V poslední fázi zóna ohlásí blokaci duelů a začne odpočítávat do finálního sprintu. Jelikož je jeho cíl mimo zónu, je fajn popojíždět blízko hranic k největšímu kusu mapy. Jak padne zábrana, zbytek bláznů se vrhá k vytyčenému bodu.

Abyste ale v závěrečné fázi jen smutně nekoukali na rychlé soupeře, je třeba neustále vylepšovat zbraň. To je v tomto případě auto. Cesty k lepšímu žihadlu jsou dvě: buď brouzdáte po mapě a hledáte shozy nebo si vyzvete protivníka a na pár kilometrech mu ukážete koncová světla. V prvním případě máte nové auto relativně za nic. V druhém dostanete na výběr, zda si necháte stávající auto nebo lapnete po tom soupeřově, ba dokonce lepším. V obou variantách předem vidíte model a úroveň auta. Většina režimu se tak skládá z duelů, nikoliv z hromadných závodů nebo likvidací.

Ačkoliv to vypadá primitivně, možná až debilně, je v tom ohromný kus strategie. Jednak se vám hodí znát dobře mapu. Lépe tak odhadnete, zda se vydat lesem/polem nebo raději zvolit silnici. A pak, můžete kalkulovat s výběrem vozu. Vzít si RAM, když všude kolem jsou husté lesy, není úplně ideální. Stejně tak necháte být Galanta, pokud ho nelze vzít na silnici. A že zvolit špatné auto je snazší, než si myslíte. Nikdy totiž nevíte, kam vás duel pošle.

Když jde vše podle předpokladů, je Eliminator poměrně zábavný. Už jen díky výše zmíněným aspektům jsou duely nejasné až do cíle. Nevěste hlavu, když se ztráta jeví propastně. Vždy se může najít strom, dům, řečiště nebo kámen, který váhy převrátí směrem k vám. Hráč je jen člověk a co dokážou auta v terénu, víte sami nejlépe. Nejlepší jsou vyhrocené potyčky, kdy se neštítíte přikročit k bourání, vytlačování a dalším nechutným praktikám. Konečně režim pro ty, kterým je fair play zaraženou třískou v zádi.

Jenže ono to vždy nejde podle předpokladů. Pokud si špatně vyberete místo startu, lehce strávíte nudný čas hledáním protivníka. A když se trefíte hodně špatně, nebudou vám přát ani shozy. Největším nepřítelem je však rychlé „ohrání“. V klasickém battle royalu bývá zpravidla více režimů, občas i map a nezřídka více náplně. Obyčejná auta toho už z principu víc nabídnout nemohou. Neumím si představit režim dvojice a už vůbec ne nějakou partu, když bývá problém dohnat i jednoho. Motivátorem k hraní nejsou ani odměny. Čtyři auta, z nichž Supru dostanete po první kole, nemají punc výjimečnosti. Přičemž vášnivější hráči už nejspíš mají 25. úroveň na dostřel. A to nemluvím o dlouhých čekacích dobách.

Eliminator je režimem povedeným, ale po chvíli zapadne do předešlého obsahu jak modrá pastelka mezi Šmouly. Novinku je zapotřebí brzy updatovat a přidat jí větší rozměr. Změna počasí stačit nebude. Bohužel arkádová politika Forzy už patrně nemá prostor, aby přidala další šílené věci. Proto se z automobilového battle royalu stane jen občasná záležitost, která vám vyplní volných třicet až šedesát minut. Pokud by byl ale rozšířen i na mapy dodatečných obsahů, jeho atraktivita by vzrostla.

 • Lukas

  Vyzkoušeno a po dvou hodinách hraní nuda. Dost mě mrzí zamčení Renault Megane R26R za level 10 a taky Mercury Cougar za level 24.
  To je ubohý!!!

  Snad budou brzy k dostání v Forzathon shopu nebo Festival Playlist.

  • Jaromír Vaněk

   Je to o ničem. Když máš auto třídy 8 Ferrari FF a dostane tě na rovině auto třídy 2, protože ač jedeš bez nehody, tak tě to začne zpomalovat. Takže v tom vidím zádrhel. Jsem v 11 úrovni a už nemám nutkání hrát. Celá Forza Horizon 4 je tak říkajíc o trainerech a cheatech a poctivá hra se stává tabu. Viz výsledky skoků, driftů, radarů a měřených úseků. Hold borci. Podvodů dostatek a nikdo je neřeší, v opačném případě by přemrštěné výsledky někdo vymazal. Možná jsem v 45 letech na takové řešení starý, tak mě nesuďte, ale mám pravdu.

   • Maladava

    Tak je pravda, že výsledky skoků, radarů atd, jak píšete jsou fakt zvláštní. Já osobně si FH4 (a vlastně všechny hry) užívám a nehoním se za rekordy. Asi to bude tím, že mi těch 45 let bude za „chvilku“ 🙂

    • Jaromír Vaněk

     No právě. Já jsem rád, že jsem splnil vše jak bylo dáno za tři hvězdy po měsících námahy a s pár ovladači, co skončili na šrot když se nevedlo. Stačilo získat Ferrari 599XX Evolutinon a už to jelo samo. Jen dceru to bere víc než má, ale to je puberťačka, takže ta se vyřadí. Takže, kdo si hraje poctivě a bez podvodů, nezlobí a to v jakémkoliv věku. 😁

     • Maladava

      Tak se třeba někdy potkáme u nějakého fér závodu 😉

     • Jaromír Vaněk

      Tak to možné je. Již jsem se potkal s pár lidmi, které bych ani nečekal. Často provádím nové hledání Horizon live, takže se může stát, že se můžeme potkat. A když by náhodou, můj Nick je JaromirNewYork. 🙂

     • Maladava

      Ok, přidám si tě 😉 Sajmon79 CZE

     • Jaromír Vaněk

      Ahoj. Super, mám tě tam. Díky. Většinou se zdržuji v úseku dálnice, jsem na skocích, nebo jezdím forzathon live, když dáš kolonu, rád se přidám. A nedal mi Eliminátor o kterém je zde hlavní řeč a jel jsem dál, takže jedno komplet vítězství mám již za sebou. Je to hlavně o taktice a neznamená, že má někdo nadupané auto, že vyhraje. Tak se uvidíme, měj se, ještě jednou děkuji a ahoj. 🙂

 • Pavel

  Upřímně moc jsem od toho nečekal, ale zas tak špatné to není. Jen škoda, že člověk nachází vesměs ty samá auta. Ale ten pocit, když jsem to konečně vyhrál, byl strašně fajn.

 • Tranqua

  Je to vcelku fajn. Takové obyčejné offroad závodění 1vs1 a nakonci všichni proti všem. Zábavností a adrenalinem eliminator nemůže konkurovat zavedeným týmovým hrám- Vlajky, Král i Virus jsou v tomhle prostě trochu dál, ale novej mod lepší než žádnej mod, a nuda to taky rozhodně není.
  Co mi na tom nejvíc vadí je že často rozhoduje náhoda. Valíte to po mapě k soupeři, soupeř to valí směrem k vám, odtroubíte si start a vtom se cíl ukáže za vašimi zády, tedy ve směru kam je soupeř naplno rozjetej. Točit namístě je nesmysl, to než bych se zas rozjel, takže jen lehce zpomalit a obloukem nasměrovat na cíl, a hned je jasný že tohle prostě nedám, Level 10 Hoonigan, soupeř level 3 nějaký Subaru.
  V Eliminatoru taky dost chybí možnost sledovat soupeře který mě porazí, by mě zajímalo jestli měl jen štěstí, nebo já smůlu na lepšího skillera. A taky by mohli přidat závěrečný pořadí/tabulku která se zobrazí všem co se dostanou do posledního závodu, bez ní je to příliš anonymní, takhle nevím na koho bejt nasranej 🙂
  Mercury Cougar sice vypadá dost daleko schovaný, ale za výhru jde poskočit i o dva levely a pořád lepší odemykat auta v mulťáku eliminatora, než každou sezonu v (pro mě) nudným singlu.

 • Bretislav Maly

  Dobrý den, mohu se zeptat na jednu otázku ohledně the Eliminatora.. Když autem najedu na The Eliminator tak dám X na ovladači, poté Ano.. Ale píše mi to: Pozvánka do hry byla přijata, ale kvůli nedostatečnému oprávnění svého profilují aktuálně nejde potvrdit. Nevíte co s tím? Předem děkuji za odpověď

  • Lukáš Urban

   Ahoj, máš už přístupný běžný multiplayer? Eliminator je jeho součástí, takže pokud jsi třeba ve Forze nový, je třeba odjezdit úvodních cca 5 až 6 hodin

   • Bretislav Maly

    To právě taky nemám ten multiplayer, jinak odjetých hodin mám víc jak 20, ale asi v singleplayeru.. Nevím kde mám vidět jestli mám multiplayer, ale můžu vyzývat k závodu rivaly to jsou ty auta co tam jezdí kolen vás a někdy se nad nimi zobrazí X. Jinak se dá říct že jsem nový hráč, tak se omlouvám jestli plácám nesmysli, trochu tomu ještě nerozumím..

    • Maladava

     Ta výzva rivalům je stejně offline. A jestli si dobře pamatuju, tak na začátku musíš projít všema ročníma obdobíma, ne? Teda teď doufám, že neplácám nesmysly já 😀

     • Bretislav Maly

      Ano to jsem prošel, ale nevím k čemu to vede?

    • Lukáš Urban

     Že máš otevřený multiplayer poznáš tak, že kromě záložek od dodatečných obsahů, jsou v menu dostupné všechny záložky. Zároveň by si neměl mít problém pozvat někoho do hry nebo se přidat k jinému hráči. V menu vidíš v malém okně, jaké hráče máš aktuálně ve hře.

  • Kischi

   A máš vůbec zaplacený (aktivní) Live Gold a nebo jen Game Pass

   • Maladava

    Taky mě to napadlo, jestli má Gold

   • Bretislav Maly

    To musí být nějaký live gold a nebo gold pass? Myslel jsem si že to bude něco podobné jako ostrov pokladů, jestli je to tak jak říkáte tak to v tom případě nemám.. 😭

    • Maladava

     Na hraní online je potřeba si platit Live Gold.

     • Bretislav Maly

      Jaj, tak to se omlouvám jsem nevěděl, ale děkuji Vám všem za ochotu mi pomoct 😉

     • Kischi

      Samotný gold se ale nevyplatí. Kup si gold na 3 roky a za těch 26 Kč si ho upgradni na Game Pass Ultimate. Zabiješ tak3 mouchy jednou ranou

     • Maladava

      Vůbec není důvod k omluvě. Hlavně že se odhalila závada. I když tebe to asi moc nepotěšilo.

 • Lukas

  Po 8:30 hod. hraní ELIMINATORu je konec!!! Level 24 ve formě dárku Mercury Cougar Eliminator. Tím to pro mě haslo..
  Hastala Vista baby.

15. 01. 2020 • Lukáš Urban0

Forza Horizon 4 updatem vylepšuje Eliminator

Závodníkům se na vědomost dává, že Playground Games pouští do světa další aktualizaci. V pořadí už osmnáctou. Známka dospělosti nepřináší výrazné změny, ale soustřeďuje pozornost na režim Eliminator a dodání další aut do vaší garáže. Tvůrci řeší problém se slabým výběrem aut při shozech. Opakující se skupinu nově rozšiřuje devět vozů, které ocení především fanoušci terénu. Namátkou jmenujme exotiky jako Top Gear Track-Tor, Quartz Regalia D, M12S Warthdog CST nebo Isha’s...

»
19. 12. 2019 • waggon0

Xbox Weeks Deals – 51. týden

Sice trochu se zpožděním, ale i tak zmiňujeme slevy na tento týden, které se mohou s klidem označit jako průměrné. Celý seznam včetně cen naleznete na oficiálním webu. ZDE ODKAZ. Snad jen před případným nákupem se pouze ujistěte, zda daná hra již není v Game Passu (jako například Untitled Goose Game), neb ten je stále možné získat “3 roky GP za pouhých 26Kč“.

»
12. 12. 2019 • Lukáš Urban8

Už i Forza Horizon 4 nabídne battle royale

Občas bychom v redakci neměli satiricky hýřit ztřeštěnými nápady, protože se lehce mohou stát skutečností. Jakkoliv zněl princip battle royalu pro Forzu Horizon 4 směšně, autoři ho skutečně vzali za svůj a připravili nový režim pojmenovaný Eliminator. Počet zahajujících hráčů je snížen na 72, všichni začínají v Mini a samozřejmě nečekejte zbraně. Ve Forze se bojuje chytrostí, řidičským umem a náhodnými shozy. Ať už jejich včasným vyzvednutím nebo sestřelením soupeře, lze...

»
20. 11. 2019 • Lukáš Urban9

Ferrari pro Forza Horizon 4 hned, Toyota příští měsíc

Dnes nás čeká nový update arkády Forza Horizon 4. Jelikož už má pokročilé číslo, nepřináší výrazné změny. Vlastně až na jednu, a tou je nové zasazení titulků. Nově jsou ve středu obrazovky, přičemž si je můžete ještě částečně uzpůsobit. V nastavení obrazu najdete volby velikosti a průhlednosti. Zbytek se už skutečně týká tradičních obměn v Showcase závodech a další várce vozů pro playlisty. Tentokrát si jako odměnu můžete odvézt Ferrari 488 Pista,...

»
24. 10. 2019 • Lukáš Urban5

Update Forza Horizon 4 přiváží Bugatti Divo

Zda čekat od arkádové Forzy ještě něco víc než jen drobné přídavky v oblasti obsahu, je otázka spíše pro křišťálovou kouli. Dokud ji ale pořádně nerozleštíme, vystačíme si alespoň s novou aktualizací. Ta mimochodem přináší už patnáctou sérii a s ní samozřejmě celou řadu nadupaných aut. Největší pozornost poutá raritní Bugatti Divo, sportovní střela nesoucí jméno po slavném závodníkovi. Dalšími kousky jsou Koenigsegg CCGT. Rossion Q1 a BMW M3 GTS. Tím ale nabídka...

»
01. 10. 2019 • waggon13

Xbox Weeks Deals – 1.10. až 8.10.2019

Jestliže jsem si před týdnem lebedil v tom, že slevy byly početné, tak tento týden musím konstatovat, že jejich počet je opět nadprůmerný. Sice hodně ze zlevněných položek jsou „pouze“ DLC, ale i ty potěší. Bystrý čtenář si jistě všimne, že mnoho her ze seznamu naleznete i v Game Passu a tady je bezpochyby výhodnější si jej předplatit, nota bene když je tu stále možnost mít “3 roky GP za pouhých 26Kč“,...

»
24. 09. 2019 • Lukáš Urban0

Rok v Horizonu je třeba oslavit

Je to neuvěřitelné, ale Forza Horizon 4 je tu s námi už rok. Krásný, benzínem provoněný, jeden rok, během kterého se stačilo do hry otisknout už třináct aktualizací. Ta nejnovější, čtrnáctá, je tedy jubilejní a jako taková přináší víc obsahu než v posledních měsících. Největší radost dělají nové vozy, mezi které se řadí McLaren 600 LT a jeho brácha 720S. Dále si můžete garáž obohatit Volkswagenem pro Pikes Peak a novým Fordem...

»
24. 09. 2019 • tonyskate1

Konzole Xbox One v nové sadě s Forza Horizon 4 LEGO

Podzim není jen obdobím herních novinek, ale také řady konzolových sad a Xbox samozřejmě nezůstává pozadu. Zatímco začátkem září vyšla limitovaná edice konzole Gears 5 a také dvě sady, prvního října se znovu připomene závodní hit Forza Horizon 4. Tato hra už své sady konzole pochopitelně měla, ovšem tentokrát vyjdou konzole Xbox One S a Xbox One X v sadě nejen s hrou Forza Horizon 4, ale také s rozšíření LEGO Speed Champions. Zkušební...

»