RECENZE: Assassin’s Creed Liberation HD
Minulý týden na Xbox Live Arcade dorazila očekávaná HD předělávka hry Assassin’s Creed Liberation, která původně vyšla jen na Vitu, ale nyní zamířila i na velké konzole a to v pěknějším kabátku a s bonusovým obsahem.
Jak jsme zmínili v úvodu, tak Assassin’s Creed Liberation HD není úplně novou hrou v sérii a hra původně vyšla na Vitu na podzim 2012 a dobově předcházela třetímu dílu, a zápletka se tak odehrává ještě před Americkou revolucí. V této hře se navíc vůbec poprvé ujmete role ženy, protože budete hrát za Aveline de Grandpré, kterou je členkou řádu Asasínů. Liberation se odehrává přibližně v 70. letech 18. století. Hlavní hrdinka je afrického a francouzského původu a není tak divu, že se příběh točí okolo boje proti otroctví. Vzhledem k dobovému zasazení, které je po konci francouzsko-indické války, v níž je Francie poražena, se tak v moci dostává Španělsko, jež zabere New Orleans, které je jednou z hlavních lokací hry. Vyprávění příběhu nám přišlo trochu nekonzistentní a občas jsme přesně nevěděli, co se děje. V načítáních pro další sekvenci se pak občas objevilo textové shrnutí, ale oproti minulým dílům je vyprávění v Liberation krokem zpět.
Samozřejmě budete opět bojovat proti templářům, a co se současného světa týče, tak zde není žádný zásadní příběh a jedná se o prvotní virtuální zážitek, který společnost Abstergo nabízí a následoval jej dnes už dobře známý Assassin’s Creed IV: Black Flag. Templáři jsou samozřejmě ti, co vedou obchod s otroky apod. Během příběhu narazíte na spoustu různých postav včetně Agatého, který je mentorem Aveline apod. Navštívíte také další lokace kromě New Orleans, jako třeba Bayou, což jsou rozsáhlé bažiny, v kterých se můžete pohybovat i pomocí kánoe. Součástí hry je pak ještě jedna lokace a krátce navštívíte i přírodní oblast New Yorku, kde se setkáte s další známou postavou.
Hratelnost je Assassin’s Creed Liberation HD samozřejmě tradiční, takže můžete klasicky šplhat po budovách a po stromech, zabíjet nepřátele čepelí nebo mečem atd. Můžete splývat s davem, schovávat se ve slámě… prostě vše, co už hodně dobře znáte. Hra je hratelností blíže třetímu dílu, takže čekejte spíše krok zpět oproti Black Flag, ale s tím se tak dalo trochu počítat. V arzenálu navíc narazíte na foukačku s otrávenými šipkami, pistole a neschází ani otrávené šipky vystřelené z deštníčku, který máte jako dáma k dispozici. Nicméně Liberation nabízí jednu zajímavou novinku a nejspíše za to může fakt, že hrajete za ženskou postavu. Aveline má totiž tři persony neboli osobnosti, které se ale liší především převlekem.
Jako asasínka jste vhodně oblečeni pro boj a šplhání, a jedná se spíše o takovou zbroj, která ale poutá pozornost stráží a snadněji vám tak naskáče notoričnost. V převleku za otrokyni můžete dělat stejné věci, ovšem nemáte tolik zdraví a nepoutáte tolik zájmu a můžete například nést bednu, abyste stráže ještě více zmátli. A poslední třetí persona je klasická dáma v šatech. Díky šatům nemůžete šplhat, jen trochu utíkat, ale bojovat můžete i nadále. Samozřejmě se na vás strážní dívají jinak, takže po vás ani nepůjdou. Navíc můžete některé postavy očarovat vaším šarmem a snadno je odlákat. Zpočátku by se vám tyto persony mohly zdát otravné, protože si budete říkat, s jakým převlekem na misi jít, ale často je právě tohle řečeno, nebo lze použít více obleků či se tak stane automaticky. Odlišně se tak budete také zbavovat notoričnost, ať už to zahrnuje strhávání plakátů nebo uplácení. Co se soubojů týče, tak ty jsou stále poměrně jednoduché a nezáleží, v jakém jste převleků, dokud bude stíhat mačkat B pro vykrytí úderů.
Při volném pohybu už je pak na vás, jak se budete po New Orleans nebo Bayou pohybovat, ovšem v bažinách si šaty neoblečete :-). K dispozici jsou budovy, v nichž se snadno převléknete, ovšem musíte je prvně většinou zrekonstruovat. Každou personu navíc doprovází specifické vedlejší mise, které jsou bonusovým obsahem HD verze, jako je vyšetřování pašeráků, verbování posádky atd. V bažinách pak třeba můžete léčit obyvatele nakažené místní horečkou. Podle převleku také můžete sbírat jedinečné předměty. Jako dáma můžete očarovat zbohatlíky, aby vám dali diamantovou brož nebo jako otrokyně budete sbírat voodoo panenky. Neschází ani klasické collectibles pro všechny persony, jako jsou třeba stránky deníku či aligátoří vejce.
Podobně jako v předchozích hrách, i v Liberation můžete za účelem zisku nakupovat zboží a posílat jej po mapě. V tomto případě si nakoupíte lodě, naložíte a pošlete na mapě do dostupné lokace, kde je po daném zboží poptávka. Po cestě se nachází různé překážky, které procentuálně ovlivňují úspěch doručení nákladu, ale například při střetu s piráty ztratíte jen část nákladu, takže je to docela jednoduchá cesta k výdělku. Můžete také nadále vybírat truhly s penězi, což ale není novinka. Finance se ale při sbírání achievementů budou hodit, protože kapesní hodinky od překupníků nejsou levou záležitostí.
Evidentně tato HD verze nabízí podstatně lepší grafiku oproti původní verzi, ale samozřejmě je to spíše na úrovní třetího dílu. I když hra vypadá pěkně, tak konverze se bohužel neobešla bez různých technických problémů. Máme především na mysli pozdní vykreslování v městě, kdy se najednou objeví četa stráží nebo kůň táhnoucí vůz. Zvláště u stráží je to nepříjemné, protože je nevidíte ani na mapě a pak zahnete do uličky a najednou tam jsou. Trochu opožděně se občas ukazuje i mapka, ale to už není takové zlo. Z nějakého záhadného důvodu se obraz průběžně ztmaví do úplného šeda a pak se zase hra vrátí do normálu. Stává se tak pravidelně, když vyberete truhlu s penězi, ale stává se to také zcela náhodně, když třeba zkoumáte bažiny Bayou. Hra nenabízí žádný multiplayer, což nás ale nepřekvapuje a snad vám to trochu vynahradí tabulky, v nichž můžete porovnávat své výsledky s ostatními hráči.
Verdikt
Kolem a kolem je Assassin’s Creed Liberation HD ucházející kapitolou v populární sérii, která sice zaostává za svými většími bratry, ale pokud vás tato série baví, tak si užijete i tento díl. Škoda různých technických problémů a nedostatků ve vyprávění příběhu. Na druhou stranu oceňujeme zajímavé využití osobností a vzhledem k cenovce 399Kč vám hra vydrží docela dlouho, i když ne tak moc, jako plnohodnotné hry série AC, které nás každý rok provázejí.RECENZE: Death Stranding: Director’s Cut
Monument herní inovace herního génia Hidea Kojimy je konečně dostupný pro Xbox, jak si vede v recenzi?
RECENZE: Dragon Age: The Veilguard
Na návrat slavné značky studia Bioware čekali fanoušci téměř 10 let. Za tu dobu se toho změnilo poměrně hodně, ať už v herním průmyslu jako takovém, ve věkovém složení hráčů nebo i v personálním obsazení samotného kanadského studia. Není se proto co divit, že nejnovější přírůstek do série s podtitulem The Veilguard vzbuzoval nejen velká očekávání, ale také obavy, jak návrat na kontinent Thedas dopadne.
RECENZE: Farming Simulator 25
Zemědělství není vůbec žádná legrace. Není to jenom o tom, že člověk něco zaseje na poli a pak jenom čeká, až to vyroste. Je třeba všechno náležitě pohnojit, bojovat se škůdci a také s nepřízní počasí. Ani chov zvířat není sázkou na jistotu, jak by se mohlo zdát, protože v případě špatné úrody krmení ho budeme mít málo, takže buď musíme zredukovat počty chovů nebo krmení nakoupit, čímž však klesá náš zisk....
Recenze: Squirrel with a Gun
Zní to možná šíleně, ale ve hře Squirrel with a Gun hrajete za veverku, která se chopí bouchačky a vydává se do boje. Tento bláznivý 3D sandbox připomíná trochu jiné bizarnosti typu Untitled Goose Game nebo Goat Simulator – tedy hry, které si dělají legraci z konvenčního hraní a přináší hlavně kopec srandovní zábavy. U těchto her se ale zákonitě nabízí otázka – bude to alespoň tak zábavné, abych toho...
RECENZE: Life is Strange: Double Exposure
Na poli adventur je Life is Strange pojem. Studiu Don’t Nod se v roce 2015 podařilo stvořit překvapivý hit, který umně kombinoval paranormální jevy a vztahové drama z pohledu Maxine Caulfield, mladé středoškolačky, jež ke svým superschopnostem přišla jako slepá k houslím. Od té doby se svět rozšířil nejen o další více či méně povedené tituly, ale také o další studio Deck Nine, které si vzalo na starosti také pokračování...
RECENZE: Call of Duty Black Ops 6
Letošní díl nekonečné série Call of Duty je celou řadou hráčů očekáván hned z několika důvodů. Může to být třeba tím, že vývoj Black Ops 6 byl na poměry značky až nečekaně dlouhý, protože trval čtyři roky. Vývojáři tak měli spoustu času náležitě zapracovat na všech aspektech a napravit poněkud pošramocenou pověst po nepříliš vydařeném Modern Warfare III. Hráči na Xboxu pak mají ještě jeden důvod k radosti, obzvlášť, pokud si...
Recenze: Sonic X Shadow Generations
Generační střet rychlosti, cestování v čase a temnoty. Nový titul z dílny herní legendy, studia SEGA, vrací to, co už jednou dobře fungovalo v roce 2011 a přidává k tomu temný chod navíc, v podobě kampaně za dokonalou bytost, ježka Shadowa.