RECENZE: Battlefield 4

Autor: p.a.c.o Publikováno: 7.11.2013, 11:55

Publikováno: 7.11.2013, 11:55

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 2148 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Válka není žádná sranda a nedej bože, aby začala další světová, protože to by jsme byli asi pěkně v pr, tedy pardon, asi bychom nebyli. U virtuální války takové nebezpečí naštěstí nehrozí,  takže virtuální válka na našich zobrazovadlech může v podání Battlefield 4 směle začít. Dva roky od předchozího uplynuly a nasnadě je otázka, zda pokračování dokáže stejně úspěšně navázat.

Tím navázáním není myšleno přímo to příběhové. Jednu katastrofu v Americe jsme úspěšně zažehnali a jelikož Američané jsou všude, hned vypukly nepokoje další a to v Asii. Čínský generál si myslí, že se svojí armádou získá nadvládu a je na nás, abychom mu v tom zabránili. Příběh nehýří kdo ví jakou originalitou, ale to už u her podobného ražení bereme jako fakt. Potěší celá řada opravdu epických momentů, na které jen tak nezapomenete.  Čeká nás celá řada zvratů, hromada postav a dokonce dojde i na nějaké to setkání s osobou, jejíž osud nebyl tak úplně jasný (hráči trojky již jistě tuší).

amph_assault_2_wtrmrk

Hlavní změnou hry jednoho hráče je, oproti minule, postupné získávání zbraní na způsob multiplayeru. Za každé zabití nepřítele, headshot nebo zničení vozidla získáte body. Každá mise pak obsahuje bronzovou, stříbrnou a zlatou medaili, která závisí na počtu získaných bodů a na základě toho se odblokuje ta či ona zbraň. Díky tomu je zajištěna dostatečná motivace k dalšímu hraní. Co je však ještě znatelnější, je možnost některé části hry procházet stealth způsobem, kdy vidíte, jestli vás nepřítel vidí, připravit past a pak je všechny pořádně rozcupovat.

A že cupovat bude čím, o tom asi není pochyb. Zbraní se nám nabízí celá řada a bude čistě na vás, jakou kombinaci zvolíte. Všechno totiž díky přepracovanému systému máte ve svých rukou. Nově je zde možnost si v misi zvolit libovolnou zbraň z již odemknutých a stejně tak kombinaci těžkých zbraní nebo výbušnin. Všechny vlastence pak jistě potěší přítomnost hned dvou typů z naší produkce, CZ-3A1 a CZ-805. BF 3 nabídl let stíhačkou, takže BF 4 se podíval opačným směrem a dost času tak strávíte na mořských vlnách, kde se budete bít o své přežití, seč vám budou síly stačit.

Grafická stránka mne oproti demu mile překvapila, přeci jenom je nutnost instalace k něčemu dobrá a BF 4 ždíme maximum z X360 a je to moc pěkná podívaná. Drobnou výtku bych v tomto ohledu směřoval na nasvícení, které není vždy úplně ideální a na přesvětlené scéně není chvílemi vidět to, co by jste zrovna potřebovali. Ještě více než v předchozích dílech bylo zapojeno ničení budov, takže schováním v baráku při útoku tanku si pomůžete opravdu jenom dočasně a dřív nebo později bude nutné úkryt opustit, jinak vám z něj, a posléze i z vás, nic nezbude.

Herní náplň je hodně různorodá, takže hraní kampaně vás určitě nudit nezačne. Navíc se pořád něco děje a hra má opravdu parádní spád. Díky tomu však kampaň projedete za nějakých pět hodin a je konec. Sice jsme si zvykli, že hry podobného typu netrvají zrovna dvakrát dlouho, ale tohle už je trošku extrém a asi největší zápor celého singlu. Naštěstí dohráním kampaně na libovolnou obtížnost hra ani zdaleka nekončí a spíš jste se na to hlavní teprve připravili, protože hlavním lákadlem je multiplayer.

Battlefield-4-Golmud-Railway

Sedmička je šťastné číslo a přesně tolik herních módů na nás v multiplayeru čeká. Kromě obvyklých klasik přibyla trojice novinek a to Obliteration, Domination a Defuse. Všechny se snaží klasickou hratelnost dostat na jinou úroveň. To, jak se jim to podařilo, bych nechal na zhodnocení každému z vás, přeci jenom každému vyhovuje jiný herní styl. Například takový Defuse je zajímavý už jenom proto, že po smrti se nemůžete po chvilce opět připojit, ale musíte počkat, než skončí kolo a navíc poslední dva módy se hrají bez vozidel a další techniky. Osobně se mi hodně líbí Domination, protože mapy nejsou velké a boj je na nich hodně intenzivní. Nikdo s vrtulníkem nebo tankem vám neznepříjemňuje život, takže se může plně projevit vás skill.

Co mně lehce rozhodilo při hraní multiplayeru bylo rozházené ovládání. Při pěším boji se celá věc dala v pohodě zvládnou, ale jakmile jsem skočil poprvé do tanku, skoro jsem se ani nerozjel. Kontrola menu ukázala, že nastavení do stylu BF 3 se vrátit nejspíš nedá, ale kdyby někdo přeci jenom přišel jak, dejte vědět. Od posledně se kromě zpřeházených čudlíků mnoho nezměnilo, navíc pokud si v řízení nejste jisti nebo jenom potřebujete něco dopilovat, vřele doporučuji výcvikový mód. V něm najdete veškerou dostupnou techniku.

Battlefield-4-Hannah-and-Irish

Získávání zkušeností probíhá tak, jak jsem zvyklí, ale navíc můžete získat zlatý, stříbrný nebo bronzový Battle Pack. V něm může být  prakticky cokoli, počínaje zbraněmi, či skiny pro ně a například 25% boostem vašich získaných bodů konče. Zbraně se dají dle očekávání upravovat (opět v rámci možností, co jste si již odemkli), měníme vzhled, optiky a tak dále dle tradic. Arsenál je opravdu pestrý a hlavně hodně rozsáhlí, takže odblokování všeho pro všechny třídy zabere velkou spoustu času.

Demolici map jsme si vyzkoušeli už v betě, kde to ale nefungovalo úplně optimálně. V plné je to jiná káva a demolice je úžasná. Úplně jsem se při hraní rozpomněl na BF: Bad Company 2, kdy na konci kol z map zbývaly jenom trosky a ne jinak je tomu i zde. Nikde není bezpečno a pokud proti vám stojí tank, ani na první pohled pevná zeď není zárukou, že střet přežijete. Mapy jsou taktéž hodně povedené a najdeme na nich vše. Jsou malé, velké, vysoké, nízké, prostě všech druhů a svou oblíbenou bude mít určitě každý.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Battlefield 4 se povedl a ať si říká, kdo chce, co chce, podle mého je to nejlepší akční multiplayerová hra letošního roku a nebýt krátkého singplayeru a pár bugů v něm, nebylo by jí co vytknout. Když sem viděl, jak moc "převratný" jsou opět letošní CoD: Ghost (nehledě na to, že grafika mi přijde pořád stejně divná), určitě neváhejte a Battelefield 4 si pořiďte. Navíc je úplně jedno, jestli jste ho už někdy hráli nebo s MP střílečkami teprve začínáte. Díky české lokalizaci si bude vědět rady každý. Doufám, že se co nevidět na virtuálním bojišti setkáme.
češtinakrátký singl
demolice map bugy v SP
intenzivní multiplayer
dlouhá trvanlivost
17. 02. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: The Wild Eight

Divoká osmička není pokračování Tarantinova bijáku. Nejde o dospělý snímek se zvýšenou spotřebou lubrikačního gelu. A kupodivu se za ním neukrývá ani dokument z indiánské rezervace. Jméno patří malému titulu zaměřenému na přežití, jehož konzolové vydání přichází v době, kdy se o milovníky survivalu pokouší kooperační Project Winter. Konkurence ale nakonec může novince pomoci, protože lidi si rádi hrají na dobrodruhy. Jen u toho občas chtějí být sami. Navzdory mrazu, hladovým šelmám...

»
06. 02. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Werewolf: The Apocalypse – Earthblood

Vášně se rodí už v útlém věku. To znamená, že pokud mluvíte bassem a jako prcek jste měnili autíčka za panenky, nejenom, že se vám zúžil potencionální okruh partnerů v dospělosti, ale nejspíš vás čeká kariéra módního návrháře nebo kadeřníka. Což může být pořád lepší než se dostat v předškolním věku k filmovému braku, kde profesor během úplňku snižuje počty studentské koleje dlouhými drápy a ostrými zuby. Do chlupatých kostýmů se sice zatím neoblékám,...

»
04. 02. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Gods Will Fall

„Už toho máme dost! Copak musíme pořád poslouchat ty křeny nahoře? Nespočet generací jim sloužíme a stejně je to málo. Kdybychom se rozpůlili, sešlou na nás kletbu, že jsme se nerozčtvrtili. Poslušně skládáme slib oddanosti a když nějaký lehce retardovaný vesničan nepochopí otázku napoprvé, zahubí ho i s rodinou. Navíc jsou nenažraní a na obětech berou víc než daňový úřad. To musí skončit teď hned. Kdo se nebojí zubaté s brouskem v ruce,...

»
28. 01. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: Balancelot

Jsou situace, kdy není snadné udržet balanc. Třeba když je zima a chodníky vůbec nekloužou, ideálně ještě k tomu jdeme z kopce, nebo když se vracíme úplně střízliví z hospody. Rovnováha je přitom naším každodenním chlebem, protože bez ní bychom nikam nedošli, a taky bychom mohli vypadnout z postele, což se ale mnohým děje z nejrůznějších příčin tak jako tak.

»
27. 01. 2021 • Lukáš Urban10

Recenze: The Medium

Děsit lze mnoha způsoby. Dobře budovanou atmosférou jak za starých časů, lekačkami dle moderního mustru a dějem, pakliže je scénárista dostatečně vynalézavý a nespadne do léty omletých klišé. Nahánět hrůzu je možné i technickým stavem hry, ale zrovna v této disciplíně Bloober Team výrazně nevyniká. Přestože je z Polska. Spíše se zaměřuje na lidskou mysl, z níž tahá ty nejtemnější obavy. Protože největším nepřítelem není stín nalomené větve v šeru noci, ani meluzína úřadující...

»
25. 01. 2021 • HusekD0

RECENZE: Override 2: Super Mech League

V roce 2018 nám společnost Modus Games přinesla zajímavě vyhlížející akční hru s obřími roboty pod názvem Override: Mech City Brawl. Chopili jste se tak ovládání jednoho z dvanácti mechů a šli jste bránit planetu proti invazi vetřelců z vesmíru. Hra získávala velmi dobré hodnocení a tak jsme se už v roce 2020 dočkali pokračovaní s názvem Override 2: Super Mech League, které měli na starosti stejní vývojáři ze studia Modus Games Brazil. Sedm let po...

»
23. 01. 2021 • japo1

Recenze: Hitman 3 – více než důstojné zakončení ságy

Od restartu série Hitman uběhlo právě pět let. Nová sága Hitmana od počátku kladla vysoký důraz na design úrovní – každá zabijákova mise byla obsáhlou do sebe zapadající skládačkou, spojenou jak z pečlivě nascriptovaných, tak i hráčem ovlivnitelných událostí. Každý průchod misí tak umožňoval hráči, poté co shromáždil požadované informace o samotném úkolu, zvolit zajímavý a někdy i dost kuriózní způsob, jak svůj cíl sprovodit ze světa. Platilo, že s...

»
07. 01. 2021 • Michael Chrobok0

RECENZE: Yes, Your Grace

Kdo někdy nechtěl mít na povel celé království, ať hodí kamenem. V pixelartové hře Yes Your Grace se vžijete do role panovníka malého království a poměrně názorně vám předvede, že se nejedná o jednoduchou úlohu pro každého.

»