RECENZE: CastleStorm – Definitive Edition

Autor: Josef Brožek Publikováno: 30.9.2014, 18:34

Publikováno: 30.9.2014, 18:34

Sociální sítě

O autorovi

Josef Brožek

Josef Brožek

Je autorem 748 článků

Nezávislé tituly mají své výhody. Vydavatelé jim nekecají do toho, co můžou a co ne, jak má hra vypadat, co všechno má mít, kolik bude stát a dokonce jim ani nekecá do toho, jakou další mají vydat. Zkrátka, vývojáři se mohou zaměřit na své vlastní chutě a sny bez ohledu na to, co je zrovna trendy. My už si sakra dlouho nehráli podobný typ strategie, s jakým přišli právě vývojáři ze Zen Studios minulý rok o prázdninách, čímž se nám trefili do chutí našich. Tehdy vyšla na Xbox Live jako Arcade a nyní po roce a něco vychází i na next gen konzole, načež jsme dostali možnost ji pro vás osahat a řádně otestovat.

Ve vylepšené, next-gen edici najdete obě rozšiřující DLC, která hru vytuní o několik herních módů a nových map. Mimo jiné se rozlišení navýšilo na 1920×1080 běžící v 60 fps. Herních módů zde najdete hned několik, a to Skirmish, kde pomocí vašeho hradu se postavíte proti nepříteli a mydlíte jeho hrad; Survival, kde přežíváte vlnu za vlnou nepřátel; Hero Survival, kde vlnám nepřátel čelíte s jedním hrdinou, hra se tak na nějakou dobu promění v akční plošinovku; no a v neposlední řadě tu máme samotnou kampaň mějící však nemastný a laciný příběh s infantilní dávkou humoru, který sice nepobaví, ale na druhou stranu ani neurazí. Kampaň je potom mixem všech zmiňovaných herních módů v podobě misí a vedlejších úkolů. Pokud dosud nemáte tušení, o co se jedná a nikdy jste o hře neslyšeli, tak jde o herní mix staré známé webové strategie Age of War a Angry Birds. Jestliže jste Age of War někdy hráli a my věříme, že ano, tak si nemůžete nevšimnout ukradeného a lehce vylepšeného soundtracku. Ale víte co? My se vůbec na autory nezlobíme, o právním sporu mluvit nelze ani náhodou a navíc ke hře sedne jako pr… na hrnec. A ani grafickým nepohrdnete, ačkoliv stejně jako příběh a humor je také infantilní. Ale komu to vadí, když zdejší mix různorodých strategií je neskutečně zábavný. A navíc není ani těžký na pochopení.

cas2
Hra vás všechno díky kampani postupně naučí. Vybrat si hrad, vybrat si zbraně pro věž, vojáky, kouzla anebo třeba používat vašeho hrdinu. Hradů je víc než bychom potřebovali, navíc jsou vámi editovatelné, a tak můžete lehce vyřádit své kreativní já a uzpůsobit pevnost vaším potřebám. Navíc si můžete do hradu nainstalovat různé perky, které stejně jako všechno ostatní můžete upgradovat a jež ulehčí správu vašeho vojska. Jezdce, pěšáky, rytíře, kněze či lučisníky, ty všechny plus čtyři další budete vysílat do boje, aby zneškodnili vojsko vašeho nepřítele, který hodlá provést to samé vám. V klasickém režimu je obvykle vaším cílem zneškodnit hrad oponenta, a k tomu vojsko neslouží, nýbrž zbraň na věži, ta má několik různých zbraní – šípy, trojité šípy, kameny, výbušné jablko, ovečku a další, nimiž v průběhu hry ničíte hrad nepřítele v naštvaných ptáků od Rovio.

cas3
Zmiňovali jsme kouzla. Tak ajko vojáků a zbraní jich je devět a všechny musíte odemknout postupem kampaní. Jako první se vám dostane hrdina, za kterého mimochodem hrajete i ve zmiňovaném režimu Hero Survival. Můžete ho během bitvy vyvolat a vzít bojování s nepřáteli do vlastních rukou (to můžete sice i s věží, ale boj za hrdinu je značně jednoduší, bohužel však časově omezený).  A tak se dostáváme vlastně k závěru inovací autorů v tomto nevídaném odvětví strategie.

castlestorm-screenshot-15bjpg-noscale-1024x576
CastleStorm je geniální svým způsobem originální a jediný svého druhu za posledních pár let, proto mu vlastně nemáme moc co vytknout. Snad jen nedomrlé ovládání věže, které nám přišlo možná až moc citlivé, takže sázení headshotů nebylo zrovna jedno z nejlehčích věcí. Chtěli jsme dát desítku, ale za tohle mu bod sebereme. Za tři kilča tak máte kvalitní indiečko, s nimž strávíte desítky hodin a čas od času se k němu rádi znovu vrátíte. Pro ostatní jde o parádní záležitost na pochmurné večery a sychravé počasí, ke kterému si cestu najde snad každý. A pokud máte kamaráda, ať už vedle vás, nebo někde za obrazovkou, budete se bavit ještě víc a ještě déle. Nemáte-li, nevadí, můžete si nějakého najít přes veřejné vyhledávání, ať už ke spolupráci nebo proti němu.

9
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Jestliže jste dlouho nehráli strategii doupě vs. doupě, kde posíláte vojáky napříč těm protivníka ve stylu známé a staré webovky Age of Wars, nebo vám právě tohle chybělo u Angry Birds, je CastleStorm pro vás jako ušitý. Patříte-li do skupiny, která nemá vůbec tůšo, vo co tady go, netápejte a do koupi jděte po hlavě. Nezklame vás a skvěle zabaví. Máte-li kamaráda, zabaví dvojnásobně a ať už preferujete jakýkoliv žánr, berte všemi dvaceti!
  • Autoři uvolnili soundtrack ke hře zdarma na Youtube. Odkaz – http://bit.ly/CastlestormOST

  • New xDante1986

    sháním spoluhráče, který by mi pomohl s online ajchama 🙂 je tam toho pár 🙂 případně můžem dát proti sobě standartně 🙂

  • Hardombre01

    Velmi mile prekvapilo a bavi

22. 04. 2019 • p.a.c.o0

RECENZE: Road Redemption

Hráči rádi vzpomínají na staré dobré klasiky, které přinesly nějakou tu zajímavou herní mechaniku. Spousta z těchto her by byla velice zajímavých i pro dnešní hráče, protože moc nezestárly, nebo by jim stačilo jenom trochu, aby odpovídaly dnešním standardům. I proto je pro dnešní vývojáře lákavá představa toho, že vezmou starou hru a pokusí se na ní postavit svou herní budoucnost. Bohužel ne vždy to dobře dopadne.

»
21. 04. 2019 • chaosteorycz2

Recenze: World Enduro Rally

Občas strávíte s hrou desítky hodin a stále nacházíte překvapující momenty. Ještě lepší je, když si vývojáři pro sebe nechají nějaký ten taj a během propagace nepropálí veškeré trumfy. Poslední dobou se sice stává, že neočekávané momenty pramení z trestuhodného stavu hry, ale zrovna dnes se nechci bavit o Bethesdě. Vlastně ani nevím o čem se budu bavit, protože World Enduro Rally není tajemná diva ve večerních šatech. Je to laciná rajda,...

»
18. 04. 2019 • chaosteorycz0

Recenze: Conarium

Za okny bílé peklo, v hlavě prázdno a okolo pusto, že by se dalo za hranice vyvážet. To je úvod, ze kterého můžete připravit deset a jednu hru navíc. Psychologické drama o následcích nezřízeného pití. Lyrickou baladu na téma Moje samota, moje radost. Depresivní pohled do nitra nedobrovolných exulantů na Sibiř. Anebo hororový thriller s psychologickou zápletkou, tedy v případě, že se hraje podle H. P Lovecrafta.

»
17. 04. 2019 • p.a.c.o1

RECENZE: R.B.I Baseball 19

Herní sportovci mají žně, protože celá řada sportů, u nás i těch méně známých, je zpracována do herní podoby. Hokej a fotbal jsou takové klasiky, které nikoho nepřekvapí a stejně tak virtuální zpracování amerického fotbalu. Z amerických sportů tak do sbírky chybí jenom baseball, kdy na Xbox One jsou na výběr dokonce dvě hry s touto tématikou.

»
15. 04. 2019 • DandyCZE1

RECENZE: Stellaris: Console Edition

Svět strategií je na Xboxu poměrně malý, takže za světlé výjimky jsme jedině rádi. Není totiž vůbec snadné napasovat komplikovanější ovládání na několik hlavních ovládacích prvků na gamepadu a ještě hráče zaujmout. Proto má žánr strategií stále hlavní místo na PC, a troufnu si říct, že to je poslední typ her, které vyloženě PC potřebují. Samozřejmě lze namítnout, že povolení myši a klávesnici může situaci vyřešit, ale osobně si myslím,...

»
14. 04. 2019 • chaosteorycz3

Recenze: The Grand Tour Game

Výrobci aut se neustále snaží, aby své výrobky prodali i těm, kteří o ně absolutně nestojí. Svobodnému muži rodinné MPV, příležitostnému řidiči luxusní limuzínu a zarytému vyznavačovi benzínu elektrické chrastítko. Někdy si marketingové oddělení přivlastní důležitý skalp, jindy musí přiznat nechtěný debakl. A přitom vzbudit zájem o auta je tak jednoduché. Stačí se jmenovat Clarkson, Hammond a May.

»
14. 04. 2019 • p.a.c.o2

RECENZE: Gang Beasts

Šílená, bláznivá, bizarní, divná. I takové hry se dají najít v portfoliu nejrůznějších vývojářů. Co se jim nedá upřít, je nápad a snaha šokovat či nabídnout netradiční zážitek. To pak vznikne simulátor chleba, hrajete za kozu, valíte se světem coby kamenná koule, operujete v jedoucí sanitce nebo ovládáte roztodivné hrdiny. Někdy se úspěch dostaví, jindy ne, někdy vznikne hra dobrá pro párty, jindy si člověk vystačí sám.

»
10. 04. 2019 • chaosteorycz4

Recenze: Assassin’s Creed III Remastered

Tak schválně, ve kterém díle zabijácké série byly první námořní bitvy? Kdy se rozšířily možnosti parkouru? Který hrdina už nepotřeboval lékárničky pro uzdravení a proč byl důležitou součástí hraní lov a následný prodej kořisti? Všechny odpovědi jsou ukryty v historii, kterou značka Assassin’s Creed píše, a do značné míry překrucuje, už od roku 2007. Vy si teď minulost můžete zopakovat hned několikrát, a to na pozadí kolonialismu.

»