RECENZE: Comic Jumper

Autor: tonyskate Publikováno: 4.10.2010, 10:34

Publikováno: 4.10.2010, 10:34

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 3494 článků

Už celkem třetí originální titul od studia Twisted Pixel Games míří na Xbox Live Arcade a tentokrát se jedná o Comic Jumper: The Adventures of Captain Smiley. A hned zpočátku vás uklidníme, že se opět jedná o pecku. Další plošinovka z dílen populárních tvůrců přináší něco nového se zajímavým nápadem a s pořádnou dávkou zábavy, ostatně jako vždy. Takže čtěte naši, abychom vás v tom mohli utvrdit…

Studio Twisted Pixel Games vstoupilo na XBLA scénu v lednu 2009, kdy vydalo adventure The Maw. Hru zasazenou do bizarního světa s neobvyklými postavy a zajímavým nápadem, kdy bylo cílem krmit vašeho nového zvířecího miláčka. O půl roku později vypustili do světa exkluzivní hit ‘Splosion Man. Geniální dílo, ve kterém jste se zvláštním hrdinkou stále explodovali a tak likvidovali nepřátele a především se odráželi od stěn či od výbušných sudů. Jednalo se spíše o logickou hříčku, ale se skvělým nápadem a pro TPG typickým humorem. Třetím dílem od těchto tvůrců je, jak už jsme zmínili, Comic Jumper: The Adventures of Captain Smiley.

Hlavního hrdinu představuje Kapitán Smiley (Úsměv) a jeho sidekick v podobě hvězdy na jeho obleku. Jedná se o komiksového hrdinu, jehož komiks vydává společnost Twisted Pixel, tedy tvůrci hry a tento komiks zpočátku ztratí popularitu, kvůli několika různým faktorům. Nikdo si tak komiks nekupuje a nejsou peníze na další díly. Proto přijdou jeho zakladatelé s nápadem hostovat v jiných populárních komiksech, abyste zachránili jejich pověst a získali tak peníze na restart vlastního komiksu – Dobrodružství Kapitána Smileyho. Zmíněná společnost proto vytvoří technologii, s pomocí které může náš hrdina skákat do jiných komiksů.

Kapitán Smiley se tedy se svými věrnými pistolemi a hvězdou, která je dosti arogantní, ale má stejně jako váš hrdina a ostatní postavy velmi dobré hlášky, vydává do zcela nových světů (komiksů), aby zachránili jejich pověst. Z moderního světa proto zamíří do fantasy, kde slavný Nanoc (ala Ničitel Conan) vládl komiksovému světu v 70. letech. V současnosti se mu ale moc nedaří, protože jeho popularita klesá níže, když se objeví záhadný cizinec, který mu představí nezdravou stravu. Nanoc nehorázně ztloustne a zmíněný cizinec začne přebírat vládu nad tímto světem. Tomu vy samozřejmě musíte zabránit, ale i další komiksy mají podobné problémy. Impropable Paper Pals z pozdních 50. let jsou taktéž v nesnázích. Tehdy svět neomezený moderními standardy politické správnosti, kdy muži byli muži, a ženy byly na svých místech. V tomto světě se vzbouří feministická slečna Ropes, která požaduje uznání mužů, ale toho se jí samozřejmě nedostává. Navštívíte tedy stříbrné období, abyste opět vyrovnali síly. Poslední komiks v černobílém stylu Manga navštívíte jen proto, abyste zachránili jednu z vedlejších postav vašeho komiksu. Černobílý svět je zajímavá změna a budete muset odolat sličným školačkám, které jsou kvůli pohledným klukům schopny vykopat válečnou sekeru. Nakonec se ale zase vrátíte do moderního doby, abyste svému komiksu vrátili styl a získali zpět své věrné čtenáře.

Autoři tedy navštívili různorodá prostředí a mistrně je zvládli. Navíc vyprávění příběhu formou komiksu vždy fungovalo a výjimečně dojde i na scénky ze skutečnosti. Každý svět (kniha) zahrnuje zcela odlišná prostředí včetně všech předmětů a především nepřátel. Vždy než se dostanete k úhlavnímu nepříteli, tak se musíte vypořádat s jejich poddanými, jimiž jsou různí bijci, orli, roboti, strážní, japonské panenky a další loutky. Často se také budete utkávat s bossy a to někdy vícekrát i s těmi samými. Většinou se jedná o ty, které ničí komiksu dobré jméno a jindy na vás sešlou třeba masivního plyšáka, kostru dinosaura a kromě dalších, se dokonce objeví i závěrečný boss ze Splosion Mana (nebojte, není tak obtížný jako tehdy :-). S nepřáteli můžete bojovat dvěma způsoby, tedy… ano, dvěma způsoby, ale vždy je odliší hra, takže si nemůžete vybrat. Zpočátku jste obeznámeni s klasickým mlácením, k čemuž používá náš hrdina své pěsti (výjimečně meč) a nohy. Kromě klasického útoku můžete i nepřátele jen odrazit, k čemuž většinou slouží kop na obě strany, abyste se tak vyhnuli výprasku, když začínáte být obklíčeni. Pokud nebudete dostatečně obezřetní, tak vás může nepřítel chytit a od jiného schytáte dvě dobře mířené rány, ale intenzivním mačkáním tlačítka se ze sevření zase dostanete.

Druhým způsobem, který tvoří podstatně větší část a vlastně i samotný základ hratelnosti, je střílení z dvojice zbraní. Princip je klasický, tedy levou páčkou běžíte (a můžete částečně mířit) a pravou páčkou míříte a to třeba i za sebe. Takže můžete běžet vpřed a likvidovat nepřátele za sebou či nad vámi, což je velmi užitečné. Střílet můžete pochopitelně i při skákání a dalších pozicích, kdy třeba visíte apod. Škoda jen, že už pak nemůžete provozovat mlátící útoky, ale aspoň občas můžete odstrčit nepřátele. Tento styl akce už by ale někomu mohl připadat ohraný, takže vás jistě potěší, když dojde ke změně bočního pohledu na třetí osobu. Častost přepínání je skvěle vyvážena a návštěva jiné dimenze z pohledu zad Kapitána Smileyho je výbornou změnou. Míření pak dostane úplnou svobodu, jako je tomu u FPS her. Z tohoto pohledu musíte někdy uhýbat i před překážkami a zároveň likvidovat další z bizarních nepřátel, například středověkého člověka v golfovém vozíku :-). Sami také ale usednete za vozík či na jednorožce, a abyste lépe uhýbali před překážkami, tak je vám umožněno skákat, což je při chůzi normální, ale na vozíku lehce neobvyklé, avšak přesně o tom hry od TPG jsou. Proto vás jistě nepřekvapí ani návštěva vesmíru. Změna pohledu někdy vede i k interaktivním scénkám, kdy máte mačkat správná tlačítka.

Laťka obtížnost se postupně s dalšími hrami od těchto tvůrců stále zvyšuje, alespoň my máme ten pocit. Většina z přibližně 12 úrovní, jsou docela výzva a často budete začínat zpět u checkpointů, protože žádný systém uzdravování zde není. Někdy je proto lepší rychle běžet vpřed a likvidovat nepřátele, ale kolikrát se s nimi zkrátka musíte vypořádat. Je dobré nepřátele odhalit, kousek se vrátit a postupně je likvidovat. V některých se případech se takto ale jen objevují další, takže je stále lepší jít vpřed a případně nahoru či dolů. Nepřátelé nejsou vyloženě tuzí, ale jejich opravdu hodně a při pravidelném prokládání bossy, je Comic Jumper docela obtížný, alespoň vám vydrží o něco déle. Bossové mají vždy život znázorněný číslem, které vašimi kulkami postupně snižujete. Dobré je předvídat jejich útoky, abyste stihli manévrovat, tedy přeskočit a sklouznout pod projektilem nebo dodatečnými nepřáteli. Kdybyste náhodou byli v úzkých (netýká se bossů), můžete stisknout magické Y a chlapci z Twisted Pixel zlikvidují všechny nepřátele na obrazovce. Tuto funkci ale vždy musíte ‘nabít‘ souboji nablízko.

Jelikož jsou nepřátele, jak jsme zmínili, dosti tuzí, nechybí možnost zlepšovat vlastnosti vašeho komiksového hrdiny. Nejdůležitějšími vlastnostmi jsou zdraví a účinnost vašich střel, ale nechybí ani zlepšení boje na blízko nebo doba skluzu. Tyto vlastnosti si můžete vylepšit díky dolarům, které získáte za napravení reputace jiných komiksů. Za každou misi dostanete určitou odměnu, kterou můžete zvětšit splněním mise pod daný čas, že zabijete všechny nepřátele a vyskytují se i specifické sekce, kdy můžete získat bonus, ale je třeba se v dané části mise vyhnout jakémukoliv zranění. Částky jsou postupně vyšší, ale taktéž i ceny za vyšší úrovně vylepšení. Za těžce vydělané dolary si ale můžete koupit i řadu bonusů, které představují asi 150 artworků (z tvorby hry, některé velmi zajímavé) a desítky obálek komiksů, audio nahrávek (velmi kvalitní hudba ze hry), modelů či skvělých video rozhovorů. Možná proto má hra 1,9GB :-). Velmi zajímavá je ale speciální sekce, ve které si za dolary můžete odemknout gamerpics, premium theme a pozor, dvě (po jedné pro SP a MP) zbrusu nové úrovně pro ‘Splosion Mana. A to vše zcela zdarma, jen za postup ve hře. Zkrátka nabídka, která se neodmítá. A jako by toho nebylo dost, tak všechny bonusy vám ke každému skóre z mise a výzev přidávají procenta násobení, takže můžete postupně získat i dvojnásobek odměny. Kdybyste neměli dostatek dolarů, tak můžete mise hrát znovu a nebo se účastnit výzev, které mají různé formy, a musíte projít určitý úsek bez zranění. Všechny nákupy probíhají v jakési odpočívárně, kde si můžete po každé misi pohovořit s postavami z komiksů o nových událostech a získat tak další peněžní odměnu. Taktéž se z tohoto místa vydáváte na mise. Nachází se zde mimochodem i herní automaty, které odkazují na The Maw a ‘Splosion Man a rovnou vás pobízí i ke koupi :-).

Po vizuální stránce se opět jedná o naprostou špičku a nemáme co vytknout. Postavy do sebe nesplývají, jak by se možná dalo čekat a zkrátka se můžete těšit na opravdu vybroušenou grafiku včetně animací. Prostředí vypadají naprosto úchvatně a při soubojích na blízko navíc odhazuje nepřátele do předmětů na pozadí. Co se týče hudební stránky, tak taktéž si nemáme nač stěžovat, protože hudba složená výhradně pro tento titul se povedla a o špičkovém dabingu plném zábavných hlášek snad nemá cenu ani mluvit. Kromě zábavných hlášek ale nechybí ani dobré scénky včetně parodie na Kickboxera (a Krvavý Sport), která nás dostala do kolen :-). Achievementy jsou poměrně lehké a až na jeden či dva, se nejedná o žádnou výzvu, tedy pokud budete považovat dohrání hry za jednoduché, a některé budou spíše časově náročnější. Nesmí chybět ani dvojice Avatar Awards v podobě trička s hvězdou (pro dámy s hlavou kapitána) a po dohrání hry, získáte hlavu Kapitána Smileyho. Zcela pochopitelně nechybí ani online tabulky.

9

Verdikt

Comic Jumper: The Adventures of Captain Smiley sice není úplně dlouhé dobrodružství (asi 6 hodin), ale budete si užívat každou chvilku s touto hrou. Skvělý příběh, výborné vyprávění a vtípky, parádní atmosféra a mnohem více nabízí další mistrovské dílo od Twisted Pixel Games. Hra také přináší revoluci, kdy jako první nabízí odemykatelný DLC formou hraní*. Za 1200MS bodů zkrátka skvělá nabídka a doufáme v DLC. Pokud se vám líbili předchozí tituly, tak neváhejte a případně vás přesvědčí trial verze.
22. 10. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: NBA 2K Playgrounds 2

Basketbal to nejsou jenom zářivé palubovky plné hvězd, ale klidně také plácek venku za domem. Ten zpracovává série NBA 2K Playgrounds 2, do jejíhož vývoje se letos zapojili i 2K Sports, aby jejím tvůrcům poskytli licenci na nejlepší basketbalovou soutěž světa. I pouliční série tak mohla přinést spoustu skvělých hráčů a hráči této hry si mohli postavit svůj oblíbený tým z těch největších hvězd. První díl arkádové série Playgrounds nebyl kdo...

»
21. 10. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Soulcalibur VI

Kolem roku 1587 se prošedivělý kmet potloukal blízkým východem a školil na potkání tamní bojovníky. Vybaven ostrým mečem a magickou silou, dával starousedlíkům na vědomí, že nemají patent na umění nabroušeného ostří. Nikdo netuší, jestli zde hledal Yennefer, Triss nebo Ciri. Všichni ale vědí, že se pyšní jménem Geralt z Rivie.

»
19. 10. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Space Hulk: Tactics

Jakmile se ve vesmíru střetnou mariňáci s mimozemšťany, nemusí z toho nutně vzniknout nový Vetřelec. Může klidně jít o adaptaci ze světa Warhammeru 40 000, která si na paškál bere značku Space Hulk. Oblíbenou deskovou hru, která milovníky taktiky baví už téměř třicet let. Podtitul Tactics je už pátým herním zpracováním. Z toho druhým, na kterém se jako vydavatel podílí Focus Home Interactive.

»
18. 10. 2018 • chaosteorycz4

Recenze: Call of Duty: Black Ops 4

Řekněme si na rovinu, že herní komunita si příliš nepotrpí na předsevzetí. Když se hry začaly vydávat ve stavu, který se nedá označit za finální, všude bylo slyšet „nikdy“. Jakmile vývojáři započali dělení herního obsahu na dodatečné díly, hlasitě se řvalo „nikdy“. A když se objevily první mikrotransakce, komunita skandovala „nikdy“. Přesto se z těchto „nikdy“ stal výdělečný standard a my už zase slyšíme, jak davy zapřisáhle slibují, že titul bez...

»
17. 10. 2018 • p.a.c.o1

RECENZE: Overcooked 2 – Sufr ‚n‘ Turf

Overcooked 2 opět přineslo parádní zábavu v kuchyních, kde jsme bojovali proti zástupům nemrtvých chlebů, jelikož jsme chtěli ochránit království, jemuž vládne král Cibule. Poslední díl přinesl celou řadu vylepšení, nové recepty, prvky hratelnosti a také online mutliplayer. Od vydání již nějaký čas uplynul, a tak milovníci pokrmů mohou hledat novou výzvu.

»
10. 10. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: WWE 2K19

Klidně si myslete, že jde o cirkusovou atrakci lokálního charakteru. Svým způsobem budete mít pravdu. Bez obav to považujte za lacinou show, při níž si pár svalovců odře lokty a vnadné návštěvnice fitnessu zlomí nehet. Však i to se stává. Nic z toho ale nezmění skutečnost, že wrestling je profesionální sport, který se, za desítky let existence, rozrostl do obrovského byznysu. Z něho navíc tu a tam vzejde hvězda, jejíž záře zasvítí...

»
03. 10. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Amnesia: Collection

Když už nevíte kudy, na moment se zastavte. Nepříliš chytré moudro by se dalo tento rok aplikovat na hororový žánr, který, řekněme si to upřímně, není dvakrát štědrý. Jako by žánr zastavil na dálničním odpočívadle, aby si naplnil bachor a mohl znova hráče polévat studeným potem. Menší počet novinek využívají Frictional Games, které vydaly pro Xbox kolekci hororů Amnesia. No konečně, dodávám s uštěpačným úsměvem.

»
02. 10. 2018 • p.a.c.o1

RECENZE: FIFA 19

Každoroční souboj sportovních her s recenzenty opět vypukl a další na řadě, kdo se nás pokusí přesvědčit o kvalitách svojí hry, jsou ostřílení borci z EA Sports. Jejich série FIFA prodává milióny kusů ročně, snaží se sem tam v konceptu i něco změnit a ani aktuální ročník FIFA 19 na tom nebude jinak. Zároveň se nabízí otázka, jak jsou na tom v porovnání s konkurencí od Konami a celá řada z vás by jistě ráda také...

»