RECENZE: Dead Island Riptide

Autor: p.a.c.o Publikováno: 1.6.2013, 20:11

Publikováno: 1.6.2013, 20:11

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1830 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Prázdniny se nám pomalu, ale jistě blíží, takže mnozí z Vás jistě již pokukují po nějaké té pěkné dovolené. A proč nevyrazit na nějaký tropický ostrov se spoustou palem, malebnými chatrčemi a dobrosrdečnými domorodci. Pro všechny cestovatele má však společnost Techland jedno malé upozornění. Ostrov Palanai je zamořen nebezpečnou infekcí, která dělá z lidí krvelačné zombií monstra, takže cestování do této destinace se nedoporučuje. Pokračování Dead Island Riptide je zde a pro odvážlivce otevírá své brány.

Nejedná se bohužel o plnohodnotné pokračování, ale spíše o jakýsi datadisk na jiném ostrově, i když jiné je spíše jenom jméno. Hráči prvního dílu tak budou mít značně ulehčenou orientaci, protože všechno podstatné zůstalo zachováno a nic jim nebude bránit pustit se hned do děje. Příběhově hra navazuje tam, kde první díl skončil, tedy odletem z ostrova Banoi. Po chvilce se všechno mění a radost z úniku před smrtí střídá hořké zklamání. Naši hrdinové přistávají na lodi, kde jsou zajati pro lékařské a vojenské účely. Jejich těla obsahují protilátky proti viru a tým vědců je chce získat, aby mohl vytvořit protilátku ke smrtící biologické zbrani. Loď je záhy napadena virem, posádka se promění v monstra a nikým neřízená loď ztroskotává u ostrova Palanai. Po příběhové stránce rozhodně nečekejte nějaký super zážitek, ale hodně průměrný a klišé mi prolezlé cosi.

Vaším hrdinou se může stát jedna z pěti postav, kdy postavy z minulého dílu doplňuje jeden nováček. Každý z hrdinů má svojí speciální schopnost, ke které budeme v průběhu hry přidávat další dovednosti do jednoho ze tří vývojových stromů. Na začátku si můžete bodíky rozdělit buď sami a nebo zvolit jeden z předdefinovaných směrů.

Jediné, co je stejné a pořád stejně dobré, jsou souboje. Díky různým typům zbraní a zombií, i když drtivá většina z nich je opět pouhou kopií z prvního dílu, jsou souboje opět stejně zábavné a navíc díky únavě postavy a jejím speciálním schopnostem musí hráč při soubojích i trochu přemýšlet. Chybět nesmí ani sbírání předmětů, díky kterým budete moci vyrábět a opravovat svůj různorodý zbraňový arzenál. Střelné zbraně najdete taky, ale v drtivé většině stejně vezme do ruky to, co se zrovna bude válet kolem.

Po úkolové stránce nabízí hra dva typy úkolů. Prvním z nich je objevování ostrova a krkolomné posouvání příběhu dále, druhým pak bránění táborů a dalších lokalit. Na začátku si připravíte obrané pozice, opravíte okna, dveře nebo ploty a poté na Vás začnou útočit hromady nepřátel. Ve výsledku tedy poměrně umně vykradený zombie mód z Call Of Duty. Kdo dneska ale nekopíruje že? Jako poslední můžete sem tam narazit na nějaký ten vedlejší úkol, kdy se dovíte něco málo navíc o postavě, jejím duševním a názorovém rozpoložení nebo prostě k příběhu jako takovému. Ke cti vývojářům můžeme připočíst alespoň jednu novinku a to přidání, teď se podržte, celého jednoho dopravního prostředku – lodi. Ty logiky do příběhu sice moc nezapadají, protože normálně by člověk skočil do lodě a zmizel z ostrova, na který má co nevidět dopadnout atomovka, nicméně snaha se cení a nebudeme to dále rozmazávat.

Jak jsem již zmínil, tak prostředí ostrova je skoro na chlup stejné, jako bylo v jedničce a to samé bohužel platí i pro grafické zpracování. Hra již tedy tolik neoslní jako posledně a naneštěstí trpí stejnými neduhy, jako její předchůdce. Některé scenérie jsou opravdu povedené a budete se jimi kochat, ale pořád se Vám při tom bude někde v hlavě ozývat hlásek, že už jsme to jednou přeci viděli. Grafika navíc místy nepřirozeně doskakuje a animace stále nejsou tak pěkné, jak by mohli být. Aspoň že ty zombíci a jejich kosení vypadá k světu.

Jediné, co by mohlo hru tak nějak zachránit je kooperativní multiplayer. Ten byl velice chytlavý už v jedničce a je vidět, že na něm tvůrci zapracovali. Vyhledávání spoluhráčů nyní funguje o hodně lépe a hra dobře vyhledává hráče úměrně k Vašemu levelu, čím se celkový zážitek vylepšil. Je ovšem otázkou, jak moc Vás bude, byť i s dobrým kamarádem bavit, skoro úplně stejná náplň bavit i podruhé.

BONUS VIDEORECENZE XKO TV

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Dead Island Riptide není vyloženě špatnou hrou a troufnu si říct, že by mohl být ideální pro ty, kteří první díl z nějakého důvodu nehráli. Nabízí totiž poměrně intenzivní akční zážitek rozmanitým RPG systémem a nakonec celou řadu zbraní a jejich modifikací. Na druhou stranu je to ale nepříjemný fakt, že vývojáři za dva roky nevymysleli a nepřidali vůbec nic nového, příběh je hodně primitivní a taktéž již značně nepůvodní. Kdyby se hra prodávala za cenu datatisku, nejspíš by nebyl důvod, si jí nekoupit, ale za plnou cenu je to hodně troufalé. Co naplat, že je multiplayer opravdu zábavný, když Vás po prvotním nadšení tak jako tak začne nudit. Možná bude lepší na příštím pokračování opravdu pracovat a ne jenom dát jiný název na stejnou hru. Her s touto tématikou je dost a jejich kvalita je o několik úrovní výš, než u Dead Island Riptide.
12. 11. 2019 • CryLineT6

Recenze: Bee Simulator

Jako malá jsem chtěla být ledasčím. A lampička dětského pokojíčku byla svědkem, že zvířata nezůstala bokem. Ale včely mezi má přání nepatřily. I když jsem přímo milovala strašpytla Vilíka a rozvernou Máju, život jejich skutečných předobrazů mě nezajímal. Neproháněly se savanou jako lvice. Neskákaly ve vlnách jako delfíni. A už vůbec nekroužily výšinami jako orel. Místo toho létaly po loukách. Hromadily pyl, aby jim výsledek nakonec sebral člověk nebo vetřelec...

»
24. 10. 2019 • Lukáš Urban9

Recenze: The Outer Worlds

Sedím tu, žvejkám flákotu z raptidona a čučím na bandu dělníků, co rozhazuje výplatu v kartách. Vezměte jed, že se nakonec pozabíjejí, protože ten vlevo fixluje, až se mu z pazour práší. Ale je tu docela klid. Na to, abych dal dohromady pár řádků, kterým stejně nikdo neuvěří. Ale kdo ví, co bude zítra. Halcyon je stabilní jak vytuhlá mrtvola a gauneři z velkých korporací na něm hodují jak supi. Snad měla Nyoka pravdu...

»
20. 10. 2019 • CryLineT0

Recenze: Stranded Sails: Explorers of the Cursed Islands

Přijměte pozvání od studia Lemonbomb, které z přístavu kočíruje průzkumnou loď. Kocábku se sympatickou posádkou. A samozřejmě také s vámi, co by potomkem kapitána a vrchním důstojníkem. Jen se příliš nenechte unést modravou dálí. Počasí nemá chuť řídit se předpovědí a brzy nabídne zamračenou tvář. Takovou, po jejímž pohledu končí plachetnice roztříštěná o skaliska ostrovů. A jak jste skončili vy? Váš otec? A vaše posádka? To už vám poví malinký titul Stranded...

»
14. 10. 2019 • p.a.c.o2

RECENZE: Frostpunk: Console Edition

Zimu mám moc rád hned z několika důvodů. Předně není horko a člověk se může přiobléct, když teplota klesá. A pak se v případě dostatku sněhu dají provozovat zimní sporty nebo nejrůznější venkovní aktivity. Poslední dobou, zejména ve městech, však zimy stojí pěkně za prd a užívat si krásnou, čistou bílou pokrývku se poštěstí spíše na horách. Prý to má na svědomí globální oteplování, takže si těch krásných zim budeme asi užívat...

»
12. 10. 2019 • p.a.c.o10

RECENZE: GRID

Závody jsou hodně vděčným tématem pro herní zpracování. Ještě aby ne, když závodění obecně je skvělá zábava a kdo by nechtěl vyhrát, že? Navíc máme rádi rychlá a krásná auta, na která většinou zálibně koukáme, protože k jejich řízení se dostaneme hodně zřídka a na skutečném závodním okruhu ještě méně. Vývojáři to asi vidí stejně, takže nabídka je v tomto žánru opravdu pestrá a bohatá.

»
08. 10. 2019 • Lukáš Urban21

Recenze: Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint

*Recenzi doplňují nalezené zápisky z deníku ztraceného „ducha“ (vřelý dík směřuje k Luk83). Asi za každým selháním v lidské historii stojí prvotní příčina.  Ta má zpravidla jméno, nad kterým rudneme během čtení v novinových sloupcích. Také má obličej, na jehož podobiznu si rádi flusneme, kdykoliv ji vidíme. A co pak teprve osobnost podléhající společenskému zavržení. Však ten bídák si zaslouží vyřadit jak ojetý diesel. My potřebujeme jasného viníka. Hmatatelný kus masa, který...

»
07. 10. 2019 • CryLineT5

Recenze: Trine 4 The Nightmare Prince

Za devatero močály a devatero zahradami leží škola kouzel. Daleko má do Bradavic. Ještě dále do bydliště Saxany. Za zdmi majestátného hradu sbírá zkušenosti namyšlený princ Selius. Přesvědčen, že může přistoupit učivu nejstarších, jal se magické knihy nejsilnější. Bránu zla však otevřel a s vlky v patách k lesu prchnul. To příležitost pro hrdiny tří řemesel je.

»
01. 10. 2019 • CryLineT0

Recenze: Code Vein

Pohled na upíry se neustále mění. Dramatické romány z nich udělaly noční netvory. Listy komiksů neohrožené hrdiny. A moderní kultura romantický opus pro dospívající. Mění se také charakteristické prvky. Už není potřeba rakve na přespání. A denní světlo nutně nemusí znamenat kremaci. Krev a touha po ní však zůstávají. Co když ale opojný lektvar jednou dojde?

»