RECENZE: Dead Island Riptide

Autor: p.a.c.o Publikováno: 1.6.2013, 20:11

Publikováno: 1.6.2013, 20:11

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1749 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Prázdniny se nám pomalu, ale jistě blíží, takže mnozí z Vás jistě již pokukují po nějaké té pěkné dovolené. A proč nevyrazit na nějaký tropický ostrov se spoustou palem, malebnými chatrčemi a dobrosrdečnými domorodci. Pro všechny cestovatele má však společnost Techland jedno malé upozornění. Ostrov Palanai je zamořen nebezpečnou infekcí, která dělá z lidí krvelačné zombií monstra, takže cestování do této destinace se nedoporučuje. Pokračování Dead Island Riptide je zde a pro odvážlivce otevírá své brány.

Nejedná se bohužel o plnohodnotné pokračování, ale spíše o jakýsi datadisk na jiném ostrově, i když jiné je spíše jenom jméno. Hráči prvního dílu tak budou mít značně ulehčenou orientaci, protože všechno podstatné zůstalo zachováno a nic jim nebude bránit pustit se hned do děje. Příběhově hra navazuje tam, kde první díl skončil, tedy odletem z ostrova Banoi. Po chvilce se všechno mění a radost z úniku před smrtí střídá hořké zklamání. Naši hrdinové přistávají na lodi, kde jsou zajati pro lékařské a vojenské účely. Jejich těla obsahují protilátky proti viru a tým vědců je chce získat, aby mohl vytvořit protilátku ke smrtící biologické zbrani. Loď je záhy napadena virem, posádka se promění v monstra a nikým neřízená loď ztroskotává u ostrova Palanai. Po příběhové stránce rozhodně nečekejte nějaký super zážitek, ale hodně průměrný a klišé mi prolezlé cosi.

Vaším hrdinou se může stát jedna z pěti postav, kdy postavy z minulého dílu doplňuje jeden nováček. Každý z hrdinů má svojí speciální schopnost, ke které budeme v průběhu hry přidávat další dovednosti do jednoho ze tří vývojových stromů. Na začátku si můžete bodíky rozdělit buď sami a nebo zvolit jeden z předdefinovaných směrů.

Jediné, co je stejné a pořád stejně dobré, jsou souboje. Díky různým typům zbraní a zombií, i když drtivá většina z nich je opět pouhou kopií z prvního dílu, jsou souboje opět stejně zábavné a navíc díky únavě postavy a jejím speciálním schopnostem musí hráč při soubojích i trochu přemýšlet. Chybět nesmí ani sbírání předmětů, díky kterým budete moci vyrábět a opravovat svůj různorodý zbraňový arzenál. Střelné zbraně najdete taky, ale v drtivé většině stejně vezme do ruky to, co se zrovna bude válet kolem.

Po úkolové stránce nabízí hra dva typy úkolů. Prvním z nich je objevování ostrova a krkolomné posouvání příběhu dále, druhým pak bránění táborů a dalších lokalit. Na začátku si připravíte obrané pozice, opravíte okna, dveře nebo ploty a poté na Vás začnou útočit hromady nepřátel. Ve výsledku tedy poměrně umně vykradený zombie mód z Call Of Duty. Kdo dneska ale nekopíruje že? Jako poslední můžete sem tam narazit na nějaký ten vedlejší úkol, kdy se dovíte něco málo navíc o postavě, jejím duševním a názorovém rozpoložení nebo prostě k příběhu jako takovému. Ke cti vývojářům můžeme připočíst alespoň jednu novinku a to přidání, teď se podržte, celého jednoho dopravního prostředku – lodi. Ty logiky do příběhu sice moc nezapadají, protože normálně by člověk skočil do lodě a zmizel z ostrova, na který má co nevidět dopadnout atomovka, nicméně snaha se cení a nebudeme to dále rozmazávat.

Jak jsem již zmínil, tak prostředí ostrova je skoro na chlup stejné, jako bylo v jedničce a to samé bohužel platí i pro grafické zpracování. Hra již tedy tolik neoslní jako posledně a naneštěstí trpí stejnými neduhy, jako její předchůdce. Některé scenérie jsou opravdu povedené a budete se jimi kochat, ale pořád se Vám při tom bude někde v hlavě ozývat hlásek, že už jsme to jednou přeci viděli. Grafika navíc místy nepřirozeně doskakuje a animace stále nejsou tak pěkné, jak by mohli být. Aspoň že ty zombíci a jejich kosení vypadá k světu.

Jediné, co by mohlo hru tak nějak zachránit je kooperativní multiplayer. Ten byl velice chytlavý už v jedničce a je vidět, že na něm tvůrci zapracovali. Vyhledávání spoluhráčů nyní funguje o hodně lépe a hra dobře vyhledává hráče úměrně k Vašemu levelu, čím se celkový zážitek vylepšil. Je ovšem otázkou, jak moc Vás bude, byť i s dobrým kamarádem bavit, skoro úplně stejná náplň bavit i podruhé.

BONUS VIDEORECENZE XKO TV

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Dead Island Riptide není vyloženě špatnou hrou a troufnu si říct, že by mohl být ideální pro ty, kteří první díl z nějakého důvodu nehráli. Nabízí totiž poměrně intenzivní akční zážitek rozmanitým RPG systémem a nakonec celou řadu zbraní a jejich modifikací. Na druhou stranu je to ale nepříjemný fakt, že vývojáři za dva roky nevymysleli a nepřidali vůbec nic nového, příběh je hodně primitivní a taktéž již značně nepůvodní. Kdyby se hra prodávala za cenu datatisku, nejspíš by nebyl důvod, si jí nekoupit, ale za plnou cenu je to hodně troufalé. Co naplat, že je multiplayer opravdu zábavný, když Vás po prvotním nadšení tak jako tak začne nudit. Možná bude lepší na příštím pokračování opravdu pracovat a ne jenom dát jiný název na stejnou hru. Her s touto tématikou je dost a jejich kvalita je o několik úrovní výš, než u Dead Island Riptide.
10. 07. 2019 • chaosteorycz5

Recenze: Car Mechanic Simulator

Na úvod jedno velké poděkování. Vám vše, kteří jste děti nevzali do zoo, protože poslední peníze zůstaly v kostelní pokladničce. I těm, jejichž dovolená vedla do Mekky namísto letní destinace u Středozemního moře. Nezapomínám ani na artritické jedince, kteří přes úmornou bolest klečí pravidelně na koberci a chorý hřbet ohýbají na svatou stranu. No a vy, jejichž dobrota skončila v komůrce s otcem představeným, všechna čest vašim padlým ideálům. A dalším padlým věcem.

»
09. 07. 2019 • CryLineT0

Recenze: Bloodstained: Ritual of the Night

Když se pánům zachce moci, musí nastoupit dívka. I testosteron se musí udržovat v rozumné míře. Na západ od nás by taková hrdinka tasila pistole. Dle moderních norem střízlivě oblečená. Nevyzývavá, cudná, s křesťanským základem a diplomem z univerzity. Evropská měřítka by ji přisoudila exotický vzhled a těžké dětství. Ctící vlastní tradice zvládá bodné zbraně a hýří důvtipem.

»
05. 07. 2019 • CryLineT1

Recenze: Sea of Solitude

Electronic Arts jsou dlouhodobě v hráčské nemilosti. Možná zcela po právu, možná ze setrvačnosti. Dnes to nebude o lesku a bídě jedné slavné společnosti. Palčivé téma se týká velkých značek a mezi ně nezávislá tvorba nepatří. Právě projekty z dílny EA Originals ukazují přívětivější tvář korporace. Jde o obličej uplakaný, ale hřejivý. Mnohem víc než stadion fotbalových fanoušků. Než otevřený svět s létajícími strážci. A než doutnající bojiště světové války.

»
29. 06. 2019 • p.a.c.o4

RECENZE: Kingdom Come: Deliverance – A Woman’s Lot

Recenze od naší čtenářky a hráčky Naifa86, děkujeme 😉 Školní rok máme pomalu za sebou a když dítko donese domů vysvědčení, je to takové malé ohlédnutí se za tím, jak mu to šlo. Možná si říkáte, co to má s hraním společného, ale jistá analogie tu je. Vyšlo totiž třetí a zároveň poslední DLC do hry KCD s podtitulem A Woman’s Lot (Ženský úděl), ve kterém se ohlédneme na samý začátek příběhu.

»
29. 06. 2019 • lindros88cze1

RECENZE: Monster Jam: Steel Titans

S příchodem léta poslala řada vydavatelů do světa hry, které řeší špatné počasí nebo nenadálý výpadek osobního programu. Jde o jednoduché tituly, jejichž náplň nevyžaduje mnoho času. Když od nich odejdete, nic vám nikam neuteče. A když se pak vrátíte, jste v sedle, v tomto případě v sedačce, během pár vteřin.

»
28. 06. 2019 • chaosteorycz17

Recenze: The Sinking City

Pokud hledáte výhodnou nabídku last minute zájezdu, massachusettská agentura Nikdy s námi nejezděte, jinak se nikdy nevrátíte, má výtečnou nabídku do města Oakmont. Poměr slunných dní proti deštivým se neuvádí, neboť azurovou oblohu obyvatelé viděli naposledy v roce 1919. Je to tam trochu deštivé, pravda. Ale díky tomu se lokální záplavy drží na horní hranici, čímž umožňují přístup k moři takřka odkudkoliv. K jídlu se podávají dary moře, servírované z vody přímo na talíř. Volný...

»
27. 06. 2019 • p.a.c.o2

RECENZE: F1 2019

Rychlost, přesnost a výdrž. To nejsou jenom znaky charakterizující správného sportovce, ale také vlastnosti, bez nichž se neobejde ani kvalitní závodní speciál. Je přitom jedno, zda je to auto pro WRC, motorka nebo formule. Bez nich se daleko nedostaneme a k vítězství je tím pádem hodně daleko. Virtuální závodníci opět usedli do svých křesel a chopili se volantů, ovšem až nyní se mohou vydat po stopách Artona Senny, Nicky Lady nebo...

»
26. 06. 2019 • lindros88cze3

RECENZE: Crash Team Racing Nitro-Fueled

Crash Bandicoot a jeho přátelé i nepřátelé opět hlásají návrat. Remake arkádových závodů Crash Team Racing k příležitosti 20lettému výročí už konečně dorazil a podobně jako loňská trilogii je poctivou předělávkou. Přesto si ponechává původní příběh, postavy a rozvržení tratí a přidává k tomu i obsah z Crash Nitro Kart a Crash Tag Team Racing, a to vše zabalené ve slušivém kabátku je pak skvělou vzpomínkou pro hráče originálu, zatímco ti noví si...

»