RECENZE: F1 2018

Autor: p.a.c.o Publikováno: 23.8.2018, 16:28

Publikováno: 23.8.2018, 16:28

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1574 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Adrenalin stoupá a já se snažím projet začátku v co největší rychlosti, protože na zadek se mi lepí jeden ze soupeřů. V té rychlosti je všechno jakoby v mlze, ale obrubník vidím jasně. Krásně zatáčku říznu, ale na výjezdu jsem moc zbrklý s plynem a formule se začíná přetáčet. Naštěstí jsem tentokráte smyk vybral a mohu se vesele řítit vstříc dalším zatáčkám. Ještě že neprší, to bych z toho asi tak snadno nevyváznul.

Formule 1 je krásný sport, i když se ho úředníci a funkcionáři snaží co nejvíce fanouškům znechutit. Nejdříve nám sebrali ikonické zvuky motorů, takže teď formule zní tuctově jako traktor a do krásných, ladných křivek zakomponovali „svatozář“, jež má chránit životy jezdců, i když jim dle mého její středový sloupek musí vadit ve výhledu. Možná se na to dá zvyknout, ale pokud nevidím jasně před sebe, jak to napomohlo bezpečnosti?

Tyto změny musí reflektovat i virtuální předloha, o kterou se i pro letošek starají Codemasters. První ročníky v jejich podání nebyly kdo ví jaké, ale ten poslední stál opravdu za to. Vylepšit zážitek a obohatit kariéru se pokouší ten nejnovější ročník, na nějž jsem se velice těšil a s vervou jsem se do něj pustil. Na první pohled si všimnete rozšíření tratí, které reflektuje změny v závodním kalendáři, díky čemuž jsem si pěkně užil nové tratě ve Francii (okruh Paula Richarda) a Německu (Hockenheimring) a rozšíření historických monopostů. I na ty jsem se velice těšil a jsem jenom rád, že vývojáři jejich počty notně rozšířili. Díky tomu jsem se slzou v oku usedal do těch nejlegendárnějších strojů napříč časem a užíval si všechny jejich klady a zápory.

Díky jízdnímu modelu si je opravdu užijete, protože je velice variabilní v závislosti na chuti a dovednostech každého závodníka. Bez asistentů se má pilot co ohánět, aby všechno náležitě ukočíroval, a v ideálním případě si vezme k ruce volat s pedály. Gamepad se hodí spíše na jízdu s pomocníky, kdy ideální mi přišla kombinace s vypnutým automatickým bržděním a trakce dle chuti. Musí se jim nechat, že dojem z jízdy je fakt super a opravdu jsem si připadal, že řídím vůz formule 1. Možná byl dojem ještě o něco lepší než loni, jelikož mi přišlo, že hra více sází na práci s pneumatikami, kdy se opravdu vyplatí poslouchat pokyny techniků a v čas zajíždět na jejich výměnu.

Stát se šampionem, být nejlepší a nejrychlejší, to je, oč tu běží. Prostřednictvím kariéry si tento sen plníme a F1 2018 se pokouší posunout zážitek ze šampionátu ještě dál. Ani letos nejsme ušetřeni tréninků pro získání bodů, za něž posléze naši technici a vývojáři zlepšují různé aspekty našeho vozu. Vývojový strom se ustálil, ale je třeba myslet na budoucnost. V rámci sezóny chcete být lepší než ostatní týmy, aby auto bylo co nejvíce konkurence schopné. Na konci sezóny se pak představí nová pravidla a v tomto ohledu je celý vývoj i o štěstí. Klidně se může stát, že dlouhý vývoj bude zastaven, protože od další sezóny může být dané technické vylepšení na černé listině. Komu se v týmu nelíbilo, může kolem poloviny sezóny uzavřít smlouvu s novým týmem nebo zůstat ve stávajícím. Kdo se však rozhodne odejít, přijde o dosud vyzkoumaná vylepšení, takže zvažujte moudře.

Zajímavě zněla novinka zapojení médií do naší kariéry, kdy jsme v různých časech dotázáni stále stejnou novinářkou na naše výkony a dojmy. Bohužel se celá věc povedla tak na půl. Na odpověď máte omezený časový limit, který pro neameričany je velice krátký, nebo alespoň já s tím často bojoval. Ono za 10-15 sekund přečíst otázku a vybrat jednu že tří až čtyř odpovědí není úplně snadné a dost často jsem prostě něco zvolil, což je škoda. Díky rozhovorům například vylepšujete svoje vztahy s týmem a inženýry, kteří pak dělají méně chyb při vylepšeních či pracují rychleji, nebo vylepšujete pohled na svou osobu. Dokážu pochopit, že nás tvůrci chtěli dostat pod tlak, ale času na rozmyšlenou mohli nechat víc, stejně jako měnit novináře. I když někomu může imponovat, když jeho kariéru sleduje jenom jedna pohledná novinářka.

S technickou stránkou jsem velice spokojen. Formule jsou propracované do nejmenších detailů, jezdce člověk pozná na první pohled a konečně byly vylepšeny modely ostatních postav a jejich obličeje. Možná, že detaily okolí tratě oproti zbytku trochu ztrácí, ale v rychlostech, jakými se řítíme po trati, si toho člověk stejně moc nevšimne. Kdo rád řídí z kokpitu, ale vadí mu sloupek ochranného rámu, jistě rád uvítá možnost si ho vypnout, i když tím přijde o reálný výhled z formule.

Dovolím si ještě zmínit AI. Obtížnost si každý může zvolit variabilně dle chuti a dovedností, já s povděkem kvituji fakt, že na střední obtížnost konečně závodníci víc bojují i mezi sebou a dost často vás dovedou nemile překvapit. V pár soubojích jsem až zíral, jako když jsme jeli ve trojici do zatáčky, měl jsem výhodnou stopu a říkal, že to dám jako nic. Najednou lup a já byl až ten třetí vzadu, ani sem nevěděl jak. V tu chvíli to nebyl dobrý pocit, ale nakonec jsem si říkal, že je super, jak to AI hraje a rozhodně to nejsou žádní nazdárci.

Multiplayer nesmí chybět, módy jsou stejné, jako loni. Lehce upraven byl matchmaking, díky čemuž by všechno mělo fungovat lépe a rychleji. Bohužel v době psaní recenze moc hráčů nehrálo, takže na nějaké větší testování nebyl prostor. Nicméně všechno fungovalo v pohodě loni, a tak není důvod mít obavy, že by tomu letos mělo být jinak.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

F1 2018 je vybroušenější verzí loňského ročníku, i když ne všechny novinky jsou patrné hned, protože spousta z nich ocení hráči při druhé nebo třetí sezóně a je otázka kdo se tak daleko dostane. Přesun z loňského ročníku cenu má i tak, jelikož starých formulí je více, máme nové okruhy a propracovanost kariéry nebo AI soupeřů je i letos skvělá. Nicméně změn není ve výsledku tolik, jako v posledním ročníku, takže i proto je výsledná známka o bodík horší než loni.
 • Ladislav Horovský

  Sakra já se té recenze na we happy few tady nedočkám, já Vám snad kluci zakoupim tu hru a pošlu, každý den se těším i na stream a prostě se nedočkám.. 🙁

  • tonyskate

   Je nám líto, ale bohužel se nám hru nepodařilo sehnat. Byl o ni velký zájem a asi nejsme dostatečně zajímaví :-).

   • JoohnCZ

    Je snad v CR jiny vetsi web co se venuje jen xboxu? Pochybuji… To místní zastoupeni MS dost podcenuje…

    • Chaosteory CZ

     Bohužel, hra začala vývoj ještě jako nezávislý projekt a Compulzáci si pro jeho distribuci našli Gearbox. Ani pozdější koupě studia Microsoftem na tom nic nezměnila, a tak i vydání Xboxové verze je v jejich režii.

     Nicméně nové redakční prasátko, kam si odkládáme z vlastních příjmů,by hru pořídit mohlo, jen aktuálně musíme myslet i na blížící se novinky, které jsou tradičně problematické, takže si je obstaráme sami.

     • JoohnCZ

      I tak, pokud jsem prodejce her, tak by nelo byt v mém zajmu aby lidi kteri mi ty hry propaguji je mohli propagovat… Stejne tak by to melo byt v zajmu eshopů s hrama a mohli by vam hry darovat jako sponzorske dary a jeste by si udelali reklamu. No asi do toho uplne nevidim, protoze by to tak uz asi bylo kdyby to bylo tak jednoduché.

16. 11. 2018 • kristine4chaos2

Recenze: Spyro Reignited Trilogy

Oživování her z minulého století není vždy dobrý nápad. Jakmile tvůrci nemají srdce na pravém místě, rovná se návrat násilné exhumaci ostatků. V truhle sice stále je váš oblíbený příbuzný, nikoliv však ve stavu, který by odpovídal datu v kalendáři. Je-li ale situace opačná a restaurátoři dělají práci s láskou, jste rázem v kůži sběratele veteránů. Nevadí, že vytoužená hračka nesplňuje nejpřísnější normy a že výbava zaostává za moderní produkcí. Navrátivší vzpomínky mají právo...

»
14. 11. 2018 • lindros88cze0

RECENZE: LEGO Harry Potter Collection

Kolekce her LEGO Harry Potter konečně dorazila na Xbox One a jak asi tušíte, jedná se o zábavný remaster, i když mohl být daleko ambicióznější. Tvůrci totiž měli více než dost času, si s kolekcí pohrát, ovšem na hrách LEGO Harry Potter: Years 1-4 (2010) a LEGO Harry Potter: Years 5-7 (2011) se nic nezměnilo.

»
13. 11. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: Super Pixel Racers

Závodníci měli v herním světě vždycky dobrou pozici, protože o závodní hry nikdy nebyla, a stále není, nouze. Výběr je opravdu pestrý a záleží čistě na tom, jaký druh závodů si chceme užít a jakou míru realističnosti očekáváme. Spousta hráčů si jistě ráda odpočine při nějakém arkádovém ježdění, a i v tomto segmentu je naštěstí z čeho vybírat. Další adept pro potenciální zájemce mimo arkádové hratelnosti přihazuje také ingredienci, na níž hráči slyší...

»
10. 11. 2018 • chaosteorycz3

Recenze: The One We Found

Často melu pantem, že dnešní herní produkce vychází s balením dětských plen, dudlíkem a návodem pro nejhloupější z hloupých. Všude samé ukazatele, poznámky a vysvětlivky, přes které v konečném důsledku není pořádně vidět to nejdůležitější. Ano, jsou výjimky, a to většinou z nízkonákladové výroby, s nimiž mozkové závity roztočíte jak Wankelův motor. Do této společnosti patří survival The One We Found, který vedle temné atmosféry nabízí i pořádnou dávku logických překážek.

»
08. 11. 2018 • chaosteorycz3

Recenze: 11-11: Memories Retold

Přestože je nám každý rok prostřednictvím médií připomínáno, že první světová válka nebyla karneval v Riu a že jedno pokračování stačilo, hráči neustále touží vyrážet na fronty. Zde hrdinství bagatelizují na pouhou soutěž v rychlejší střelbě a přesnějším oku, aniž by si často uvědomovali, že jejich vrstevníci pokládali život navzdory přesvědčení, navzdory osobním sympatiím. Naštěstí herní svět není jen Call of Duty nebo Battlefield, ale také nezávislá tvorba, která tyto příběhy vypráví...

»
07. 11. 2018 • p.a.c.o3

RECENZE: Kingdom Come: Deliverence – The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon

Recenze od naší čtenářky a hráčky Naifa86, děkujeme 😉 Vydání nového DLC hry Kingdom Come: Deliverance, které nese název The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon (Milostná dobrodružství bodrého rytíře Jana Ptáčka), připomínalo ráno po velmi vydařeném mejdanu. Jindra si totiž notnou část příběhu, který prožil při plnění úkolu pro pana Jana Ptáčka, nepamatoval. Herní doba se tak mnohdy zkrátila na cca 2 hodiny, což uznávám, není mnoho. Také se...

»
06. 11. 2018 • chaosteorycz2

Recenze: Tyler: Model 005

Kdo nechtěl mít v devadesátých letech vlastního „Johnnyho Pětku“, byl buď stále ještě pouhou součástí genetického materiálu nebo měl v občance příliš mnoho roků, aby to přiznal. Sympatický robot, kterého zásah blesku přivedl k životu, postupně objevoval lidský svět, a přitom získával informace o své minulosti. A podobný osud má i Tyler, malý robůtek, jehož příběh začíná roku 1955. Shodou okolností za vše opět může nepříznivé počasí.

»
05. 11. 2018 • p.a.c.o10

RECENZE: Red Dead Redemption 2

Musím se přiznat, že jenom na malé procento her se před vydáním těším tolik, jako jsem to měl před příchodem druhého dílu westernové série Red Dead Redemption (dále RDR2). Důvodů, proč jsem se tolik těšil, bylo hned několik. Za prvé, Rockstar vydávají své hry ve velkých časových rozestupech (například mezi RDR1 a RDR2 je časový rozdíl 8 let), takže každá další hra je velkou událostí. Za druhé je to potom...

»