RECENZE: F1 2018

Autor: p.a.c.o Publikováno: 23.8.2018, 16:28

Publikováno: 23.8.2018, 16:28

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1687 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Adrenalin stoupá a já se snažím projet začátku v co největší rychlosti, protože na zadek se mi lepí jeden ze soupeřů. V té rychlosti je všechno jakoby v mlze, ale obrubník vidím jasně. Krásně zatáčku říznu, ale na výjezdu jsem moc zbrklý s plynem a formule se začíná přetáčet. Naštěstí jsem tentokráte smyk vybral a mohu se vesele řítit vstříc dalším zatáčkám. Ještě že neprší, to bych z toho asi tak snadno nevyváznul.

Formule 1 je krásný sport, i když se ho úředníci a funkcionáři snaží co nejvíce fanouškům znechutit. Nejdříve nám sebrali ikonické zvuky motorů, takže teď formule zní tuctově jako traktor a do krásných, ladných křivek zakomponovali „svatozář“, jež má chránit životy jezdců, i když jim dle mého její středový sloupek musí vadit ve výhledu. Možná se na to dá zvyknout, ale pokud nevidím jasně před sebe, jak to napomohlo bezpečnosti?

Tyto změny musí reflektovat i virtuální předloha, o kterou se i pro letošek starají Codemasters. První ročníky v jejich podání nebyly kdo ví jaké, ale ten poslední stál opravdu za to. Vylepšit zážitek a obohatit kariéru se pokouší ten nejnovější ročník, na nějž jsem se velice těšil a s vervou jsem se do něj pustil. Na první pohled si všimnete rozšíření tratí, které reflektuje změny v závodním kalendáři, díky čemuž jsem si pěkně užil nové tratě ve Francii (okruh Paula Richarda) a Německu (Hockenheimring) a rozšíření historických monopostů. I na ty jsem se velice těšil a jsem jenom rád, že vývojáři jejich počty notně rozšířili. Díky tomu jsem se slzou v oku usedal do těch nejlegendárnějších strojů napříč časem a užíval si všechny jejich klady a zápory.

Díky jízdnímu modelu si je opravdu užijete, protože je velice variabilní v závislosti na chuti a dovednostech každého závodníka. Bez asistentů se má pilot co ohánět, aby všechno náležitě ukočíroval, a v ideálním případě si vezme k ruce volat s pedály. Gamepad se hodí spíše na jízdu s pomocníky, kdy ideální mi přišla kombinace s vypnutým automatickým bržděním a trakce dle chuti. Musí se jim nechat, že dojem z jízdy je fakt super a opravdu jsem si připadal, že řídím vůz formule 1. Možná byl dojem ještě o něco lepší než loni, jelikož mi přišlo, že hra více sází na práci s pneumatikami, kdy se opravdu vyplatí poslouchat pokyny techniků a v čas zajíždět na jejich výměnu.

Stát se šampionem, být nejlepší a nejrychlejší, to je, oč tu běží. Prostřednictvím kariéry si tento sen plníme a F1 2018 se pokouší posunout zážitek ze šampionátu ještě dál. Ani letos nejsme ušetřeni tréninků pro získání bodů, za něž posléze naši technici a vývojáři zlepšují různé aspekty našeho vozu. Vývojový strom se ustálil, ale je třeba myslet na budoucnost. V rámci sezóny chcete být lepší než ostatní týmy, aby auto bylo co nejvíce konkurence schopné. Na konci sezóny se pak představí nová pravidla a v tomto ohledu je celý vývoj i o štěstí. Klidně se může stát, že dlouhý vývoj bude zastaven, protože od další sezóny může být dané technické vylepšení na černé listině. Komu se v týmu nelíbilo, může kolem poloviny sezóny uzavřít smlouvu s novým týmem nebo zůstat ve stávajícím. Kdo se však rozhodne odejít, přijde o dosud vyzkoumaná vylepšení, takže zvažujte moudře.

Zajímavě zněla novinka zapojení médií do naší kariéry, kdy jsme v různých časech dotázáni stále stejnou novinářkou na naše výkony a dojmy. Bohužel se celá věc povedla tak na půl. Na odpověď máte omezený časový limit, který pro neameričany je velice krátký, nebo alespoň já s tím často bojoval. Ono za 10-15 sekund přečíst otázku a vybrat jednu že tří až čtyř odpovědí není úplně snadné a dost často jsem prostě něco zvolil, což je škoda. Díky rozhovorům například vylepšujete svoje vztahy s týmem a inženýry, kteří pak dělají méně chyb při vylepšeních či pracují rychleji, nebo vylepšujete pohled na svou osobu. Dokážu pochopit, že nás tvůrci chtěli dostat pod tlak, ale času na rozmyšlenou mohli nechat víc, stejně jako měnit novináře. I když někomu může imponovat, když jeho kariéru sleduje jenom jedna pohledná novinářka.

S technickou stránkou jsem velice spokojen. Formule jsou propracované do nejmenších detailů, jezdce člověk pozná na první pohled a konečně byly vylepšeny modely ostatních postav a jejich obličeje. Možná, že detaily okolí tratě oproti zbytku trochu ztrácí, ale v rychlostech, jakými se řítíme po trati, si toho člověk stejně moc nevšimne. Kdo rád řídí z kokpitu, ale vadí mu sloupek ochranného rámu, jistě rád uvítá možnost si ho vypnout, i když tím přijde o reálný výhled z formule.

Dovolím si ještě zmínit AI. Obtížnost si každý může zvolit variabilně dle chuti a dovedností, já s povděkem kvituji fakt, že na střední obtížnost konečně závodníci víc bojují i mezi sebou a dost často vás dovedou nemile překvapit. V pár soubojích jsem až zíral, jako když jsme jeli ve trojici do zatáčky, měl jsem výhodnou stopu a říkal, že to dám jako nic. Najednou lup a já byl až ten třetí vzadu, ani sem nevěděl jak. V tu chvíli to nebyl dobrý pocit, ale nakonec jsem si říkal, že je super, jak to AI hraje a rozhodně to nejsou žádní nazdárci.

Multiplayer nesmí chybět, módy jsou stejné, jako loni. Lehce upraven byl matchmaking, díky čemuž by všechno mělo fungovat lépe a rychleji. Bohužel v době psaní recenze moc hráčů nehrálo, takže na nějaké větší testování nebyl prostor. Nicméně všechno fungovalo v pohodě loni, a tak není důvod mít obavy, že by tomu letos mělo být jinak.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

F1 2018 je vybroušenější verzí loňského ročníku, i když ne všechny novinky jsou patrné hned, protože spousta z nich ocení hráči při druhé nebo třetí sezóně a je otázka kdo se tak daleko dostane. Přesun z loňského ročníku cenu má i tak, jelikož starých formulí je více, máme nové okruhy a propracovanost kariéry nebo AI soupeřů je i letos skvělá. Nicméně změn není ve výsledku tolik, jako v posledním ročníku, takže i proto je výsledná známka o bodík horší než loni.
 • Ladislav Horovský

  Sakra já se té recenze na we happy few tady nedočkám, já Vám snad kluci zakoupim tu hru a pošlu, každý den se těším i na stream a prostě se nedočkám.. 🙁

  • tonyskate

   Je nám líto, ale bohužel se nám hru nepodařilo sehnat. Byl o ni velký zájem a asi nejsme dostatečně zajímaví :-).

   • JoohnCZ

    Je snad v CR jiny vetsi web co se venuje jen xboxu? Pochybuji… To místní zastoupeni MS dost podcenuje…

    • Chaosteory CZ

     Bohužel, hra začala vývoj ještě jako nezávislý projekt a Compulzáci si pro jeho distribuci našli Gearbox. Ani pozdější koupě studia Microsoftem na tom nic nezměnila, a tak i vydání Xboxové verze je v jejich režii.

     Nicméně nové redakční prasátko, kam si odkládáme z vlastních příjmů,by hru pořídit mohlo, jen aktuálně musíme myslet i na blížící se novinky, které jsou tradičně problematické, takže si je obstaráme sami.

     • JoohnCZ

      I tak, pokud jsem prodejce her, tak by nelo byt v mém zajmu aby lidi kteri mi ty hry propaguji je mohli propagovat… Stejne tak by to melo byt v zajmu eshopů s hrama a mohli by vam hry darovat jako sponzorske dary a jeste by si udelali reklamu. No asi do toho uplne nevidim, protoze by to tak uz asi bylo kdyby to bylo tak jednoduché.

22. 04. 2019 • p.a.c.o0

RECENZE: Road Redemption

Hráči rádi vzpomínají na staré dobré klasiky, které přinesly nějakou tu zajímavou herní mechaniku. Spousta z těchto her by byla velice zajímavých i pro dnešní hráče, protože moc nezestárly, nebo by jim stačilo jenom trochu, aby odpovídaly dnešním standardům. I proto je pro dnešní vývojáře lákavá představa toho, že vezmou starou hru a pokusí se na ní postavit svou herní budoucnost. Bohužel ne vždy to dobře dopadne.

»
21. 04. 2019 • chaosteorycz3

Recenze: World Enduro Rally

Občas strávíte s hrou desítky hodin a stále nacházíte překvapující momenty. Ještě lepší je, když si vývojáři pro sebe nechají nějaký ten taj a během propagace nepropálí veškeré trumfy. Poslední dobou se sice stává, že neočekávané momenty pramení z trestuhodného stavu hry, ale zrovna dnes se nechci bavit o Bethesdě. Vlastně ani nevím o čem se budu bavit, protože World Enduro Rally není tajemná diva ve večerních šatech. Je to laciná rajda,...

»
18. 04. 2019 • chaosteorycz0

Recenze: Conarium

Za okny bílé peklo, v hlavě prázdno a okolo pusto, že by se dalo za hranice vyvážet. To je úvod, ze kterého můžete připravit deset a jednu hru navíc. Psychologické drama o následcích nezřízeného pití. Lyrickou baladu na téma Moje samota, moje radost. Depresivní pohled do nitra nedobrovolných exulantů na Sibiř. Anebo hororový thriller s psychologickou zápletkou, tedy v případě, že se hraje podle H. P Lovecrafta.

»
17. 04. 2019 • p.a.c.o1

RECENZE: R.B.I Baseball 19

Herní sportovci mají žně, protože celá řada sportů, u nás i těch méně známých, je zpracována do herní podoby. Hokej a fotbal jsou takové klasiky, které nikoho nepřekvapí a stejně tak virtuální zpracování amerického fotbalu. Z amerických sportů tak do sbírky chybí jenom baseball, kdy na Xbox One jsou na výběr dokonce dvě hry s touto tématikou.

»
15. 04. 2019 • DandyCZE1

RECENZE: Stellaris: Console Edition

Svět strategií je na Xboxu poměrně malý, takže za světlé výjimky jsme jedině rádi. Není totiž vůbec snadné napasovat komplikovanější ovládání na několik hlavních ovládacích prvků na gamepadu a ještě hráče zaujmout. Proto má žánr strategií stále hlavní místo na PC, a troufnu si říct, že to je poslední typ her, které vyloženě PC potřebují. Samozřejmě lze namítnout, že povolení myši a klávesnici může situaci vyřešit, ale osobně si myslím,...

»
14. 04. 2019 • chaosteorycz3

Recenze: The Grand Tour Game

Výrobci aut se neustále snaží, aby své výrobky prodali i těm, kteří o ně absolutně nestojí. Svobodnému muži rodinné MPV, příležitostnému řidiči luxusní limuzínu a zarytému vyznavačovi benzínu elektrické chrastítko. Někdy si marketingové oddělení přivlastní důležitý skalp, jindy musí přiznat nechtěný debakl. A přitom vzbudit zájem o auta je tak jednoduché. Stačí se jmenovat Clarkson, Hammond a May.

»
14. 04. 2019 • p.a.c.o2

RECENZE: Gang Beasts

Šílená, bláznivá, bizarní, divná. I takové hry se dají najít v portfoliu nejrůznějších vývojářů. Co se jim nedá upřít, je nápad a snaha šokovat či nabídnout netradiční zážitek. To pak vznikne simulátor chleba, hrajete za kozu, valíte se světem coby kamenná koule, operujete v jedoucí sanitce nebo ovládáte roztodivné hrdiny. Někdy se úspěch dostaví, jindy ne, někdy vznikne hra dobrá pro párty, jindy si člověk vystačí sám.

»
10. 04. 2019 • chaosteorycz4

Recenze: Assassin’s Creed III Remastered

Tak schválně, ve kterém díle zabijácké série byly první námořní bitvy? Kdy se rozšířily možnosti parkouru? Který hrdina už nepotřeboval lékárničky pro uzdravení a proč byl důležitou součástí hraní lov a následný prodej kořisti? Všechny odpovědi jsou ukryty v historii, kterou značka Assassin’s Creed píše, a do značné míry překrucuje, už od roku 2007. Vy si teď minulost můžete zopakovat hned několikrát, a to na pozadí kolonialismu.

»