RECENZE: Farming Simulator 17

Autor: Lukáš Michal Publikováno: 26.10.2016, 9:41

Publikováno: 26.10.2016, 9:41

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Michal

Lukáš Michal

Je autorem 3476 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

„Cestou necestou, polem ne polem, jedu za tebou, velkým malotraktorem.“ Úvod známé písničky od Mig 21 jistě navodil tu správnou atmosféru a všem už teď musí být jasné, co že to budeme na dalších řádcích našeho virtuálního pole vyorávat. Po roce a kus se k nám řítí další díl Farming Simulátoru, který pro letošek sliboval celou řadu změn a novinek.

Úkolem tak bude shrnout, jak moc se nový ročník s číslovkou 17 liší od svého předchůdce. A nenechte se zmýlit jmenovkou. Poslední ročník byl sice označen jako 15, ale nikdo nic nepřeskočil ani to není ještě dva roky, kdy jsme se mohli vydat na naše nekonečné cesty v sedle našich traktorů a kombajnů. Pohodlné sezení máme, takže vzhůru do práce.

farming17_3

A stejně jako posledně, i tentokrát vás rovnou nasměruji k tutoriálu, a to i v případě, že jste toho posledně najezdili nespočet. Ne že by se stroje jinak ovládali, to můžete přeskočit, ale je zde jedna nová herní mechanika týkající se zvířat. Od posledně s nimi můžeme víc manipulovat, což znamená zakoupení patřičného přívěsu, nákup oblíbených zvířátek (prasata, krávy, ovce) a hurá s nimi k výběhu. Tam je pěkně vyložíte a začínáte se starat. Zvířátka jsou ale ne úplně čistotná, takže jednou za čas není na škodu vyrazit na kontrolu výběhu s nakladačem a vypadané papání zase uklidit na své místo. Práce se zvířata je díky tomu opět více uvěřitelná a máte pocit, že se zvířaty opravdu pracujete.

Co se mapy týče, opět jsou k dispozici dvě a každá trochu jiná co do rozložení polí a okolní krajiny. První z nich je hodně americká, ta druhá s názvem Sosnovka by mohla být našemu východoevropskému srdci blíže. Od posledně však ne všechna pole na mapě patří nám. Na start máme tři, na některých už i něco vyrostlo a k tomu do začátku techniku, aby bylo co dělat, když už máme ta pole. Jestli vám postupem času začne chybět prostor pro expanzi, můžete se porozhlédnout po okolní. Ale pozor, připravte si dostatek financí, jelikož okolní pole mají své majitele a ti se rozhodně nenechají oholit. Pro velká pole budete muset sáhnout opravdu hluboko do kapsy, takže se budete mít co ohánět.

farming17_2

K dostatku financí na vašem účtu by mohla pomoct další novinka, a to plnění úkolů pro ostatní zemědělce. Prostě přijedete k nějakému poli, kliknete a hned vidíte, co za úkol je k dispozici. Úkoly jsou pestré, což znamená třeba orání, postřik nebo sklízení a také různě časově náročné. Na jejich splnění máte daný časový limit, jež se odvíjí od vámi zvolené obtížnosti. Někdy mise zaberou pár minut, ale taková sklizeň brambor na obrovském poli se může protáhnout na několik hodin, a to myslím reálného času! Plněním úkolů vylepšujete svůj vztah s daným farmářem, což časem hodí nějaký ten bonus případně lepší cenu za kupované pole. Aktivity jsou povedeným zpestřením a dokáží zabavit na hodně dlouho. Navíc v jejich průběhu nejde hru uložit a následně v úkolu pokračovat, což z nich dělá skutečnou výzvu. Na druhou stranu odměna za tu námahu skutečně stojí.

Bez dostatku peněz si nemůžete pořídit potřebnou nebo oblíbenou techniku. Dohromady na nás čeká přes 250 kusů techniky od nejznámějších značek v čele s novými značkami Fendt, Massey Ferguson, Challenger a Valtra. Pro našince se sluší podotknout přítomnost českého Zetoru. Ten zastupují zejména jejich povedené traktory. Mimo traktorů se svezeme v dodávkách, náklaďácích a pomyslnou třešničkou na dortu by mohl mít vlak. Ten využijeme k hromadné přepravě materiálů všeho druhu, což může a také šetří čas na přepravu. Přeprava obecně zaznamenala posun, kdy na nás čekají přepravníky a dopravníky, takže sklizeň uklidíte přesně tam, kam je potřeba. Jediné mínus je ovládání obyčejných aut, jako jsou dodávky. Ty jezdí jak necky, co nemají žádnou váhu a obrátit je na střechu není žádný problém.

Když už jsem zmínil traktory, určitě se sluší zmínit další novinka, kterou přítomnost rádia bezesporu je. Sice můžeme volit z předem daných žánrů jako country, pop nebo electro, ale i tak je fajn, když vám na nekonečné cestě ještě nekonečnějším polem něco hraje příjemnou muziku. Poslední novinkou, co se techniky týče, je přítomnost módů. Ano, po Falloutu další hra, kam mohou hráči přidávat nový obsah a jiní si ho stahovat. Nabídka se snad bude postupem času rozrůstat, ale i tak krok správným směrem, protože zemědělské techniky není nikdy dost.

Bohužel nedostatky předchůdce se tím správným směrem zrovna dvakrát nepohnuly. Slabší nápověda v tom, co a kam odvést je stále stejně nedokonalá, ale naštěstí věcí není tolik a dají se snadno naučit. Práce s mapou je pořád stejně špatná, nedá se na ní zoomovat, ale aspoň můžeme konečně přidat bod zájmu. Celkově rozhraní není úplně uživatelsky přívětivé a dovedl bych si ho představit o dost lepší, účelnější a nápomocnější. Takhle hráč musí bloudit nabídkami a hledat to, co zrovna potřebuje a mohlo by být více na očích nebo po ruce.

farming17_1

Grafika hry je fajn, i když se od posledně v ničem nezměnila. Modely strojů a nástrojů jsou na jedničku, pěkně detailní, a hlavně pohybující se a funkční. Všechno ostatní na tom již tak skvěle není. Krajina ještě ujde, ale když nevidím ostře z jedné strany pole na druhou, něco není v pořádku. Navíc interakce zejména lišt kombajnů s plodinami by si zasloužila o dost víc péče. Přece mi nikdo nemůže tvrdit, že skrz lištu kombajnu mi běžně prochází klasy obilí a já prostě krajem lišty nic neposeču.

Vrcholem absurdnosti ve hře označené jako simulátor pak byl postřik slunečnicového pole. Dostal jsem traktor, zapřáhl postřikovač a vyrazil do pole. Samozřejmě ve skutečnosti zvolíte postřikovací auto, které jede nad plodinami, s čímž si vývojáři, kteří se navíc chlubí slunečnicemi jako novou plodinou, nedali vůbec žádnou práci. Ve skutečnosti by za mnou zůstala brázda zničených slunečnic, což snižuje můj profit. Farming Simulator disponuje zázračným traktorem, skrz který slunečnice prochází. Ano, může se to zdát jako maličkost, ale od hry simulující nějakou činnost očekávám uvěřitelnost a tato situace je výsměchem farmaření.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

U hodnocení jsem hodně dlouho váhal, ale nakonec jsem si řekl, že mě Farming Simulator 17 bavil o dost víc, jak díl předchozí, novinek je také dost, takže přechod na další díl je jasnou volbou. I přes nespokojenost s technickou stránkou, která však může být čistě subjektivní jsem se moc bavil a vzhledem k možnostem hry ještě dlouho bavit budu. Farming Simulator 17 vám nabídne zábavu na desítky hodin.
03. 12. 2024 • Lukáš Michal0

RECENZE: Microsoft Flight Simulator 2024

Série Microsoft Flight Simulator (dále MFS) se řadí mezi stálice herního průmyslu a zároveň patří po bok těch nejstarších sérii, jaké stále vycházejí. Však považte, vždyť první díl vyšel v roce 1982, což je již 42 let. Tolik leckdy není mnohým hráčům, kteří usedají k obrazovkám, aby se za kniply těch nejznámějších i méně známých letadel vznesli do oblak a prozkoumávali naši krásnou zemi. Ovšem následující řádky nebudou patřit ohlédnutí za sérií,...

»
30. 11. 2024 • Jakub Michálek0

RECENZE: Death Stranding: Director’s Cut

Monument herní inovace herního génia Hidea Kojimy je konečně dostupný pro Xbox, jak si vede v recenzi?

»
28. 11. 2024 • Michael Chrobok0

RECENZE: Dragon Age: The Veilguard

Na návrat slavné značky studia Bioware čekali fanoušci téměř 10 let. Za tu dobu se toho změnilo poměrně hodně, ať už v herním průmyslu jako takovém, ve věkovém složení hráčů nebo i v personálním obsazení samotného kanadského studia. Není se proto co divit, že nejnovější přírůstek do série s podtitulem The Veilguard vzbuzoval nejen velká očekávání, ale také obavy, jak návrat na kontinent Thedas dopadne.

»
21. 11. 2024 • Lukáš Michal0

RECENZE: Farming Simulator 25

Zemědělství není vůbec žádná legrace. Není to jenom o tom, že člověk něco zaseje na poli a pak jenom čeká, až to vyroste. Je třeba všechno náležitě pohnojit, bojovat se škůdci a také s nepřízní počasí. Ani chov zvířat není sázkou na jistotu, jak by se mohlo zdát, protože v případě špatné úrody krmení ho budeme mít málo, takže buď musíme zredukovat počty chovů nebo krmení nakoupit, čímž však klesá náš zisk....

»
10. 11. 2024 • japo0

Recenze: Squirrel with a Gun

Zní to možná šíleně, ale ve hře Squirrel with a Gun hrajete za veverku, která se chopí bouchačky a vydává se do boje. Tento bláznivý 3D sandbox připomíná trochu jiné bizarnosti typu Untitled Goose Game nebo Goat Simulator – tedy hry, které si dělají legraci z konvenčního hraní a přináší hlavně kopec srandovní zábavy. U těchto her se ale zákonitě nabízí otázka – bude to alespoň tak zábavné, abych toho...

»
08. 11. 2024 • Michael Chrobok0

RECENZE: Life is Strange: Double Exposure

Na poli adventur je Life is Strange pojem. Studiu Don’t Nod se v roce 2015 podařilo stvořit překvapivý hit, který umně kombinoval paranormální jevy a vztahové drama z pohledu Maxine Caulfield, mladé středoškolačky, jež ke svým superschopnostem přišla jako slepá k houslím. Od té doby se svět rozšířil nejen o další více či méně povedené tituly, ale také o další studio Deck Nine, které si vzalo na starosti také pokračování...

»
04. 11. 2024 • Jakub Michálek0

Recenze: Unknown 9: Awakening

Mysteriózní výprava za neznámem a prastarou společností neznámých.

»
31. 10. 2024 • Lukáš Michal0

RECENZE: Call of Duty Black Ops 6

Letošní díl nekonečné série Call of Duty je celou řadou hráčů očekáván hned z několika důvodů. Může to být třeba tím, že vývoj Black Ops 6 byl na poměry značky až nečekaně dlouhý, protože trval čtyři roky. Vývojáři tak měli spoustu času náležitě zapracovat na všech aspektech a napravit poněkud pošramocenou pověst po nepříliš vydařeném Modern Warfare III. Hráči na Xboxu pak mají ještě jeden důvod k radosti, obzvlášť, pokud si...

»