RECENZE: Grand Theft Auto V
Internet kolabuje pod náporem informací a recenzí nad GTA V a u nás to nebude jinak. Hru jsem si totiž před úterní 3 hodinou odpolední také konečně donesl domů a rád bych se s vámi podělil o své dojmy v této netradiční recenzi. GTA V je nejočekávanější hrou posledních pár let. Ihned po nainstalování obou DVD na harddisk Xboxu 360 jsem hru s obrovským očekáváním spustil. Vím o problému, který se týká této instalace, ale protože mám ještě původní bílý Xbox 360, nechtěl jsem, aby mě hluk DVD mechaniky obtěžoval. Tuto chybu lze zatím obejít dvěma způsoby – hrát hru z herního DVD, nebo ho nainstalovat na flash disk o kapacitě 16 GB (na 8 GB flasku jej nenainstalujete, protože se formátuje na velikost 7 GB a herní DVD zabírá 7,8 GB).
Po prvním spuštění vás čeká úvodní mise, v které grafická stránka hry ještě moc nevynikne, ale seznámíte se v ní s ovládání a funkčnosti jednotlivých prvků hratelnosti. Čeká vás zajímavá mise odehrávající se v zimním prostředí. Už v této misi si osaháte přepínání dvou postav Michaela a Trevora, řízení auta a hlavně střelbu na policajty. Po perfektním příběhovém prolnutí se dostáváte k třetí postavě jménem Franklin. Tento typický černošský typ je velmi dobrým řidičem. Každá postava se specializující na něco jiného, ale o tom až v samotných informačních článcích. Dnes jsem tady od toho, abych se s vámi podělil o první a bezprostřední dojmy. Takže jsem vyrazil sporťákem po dálnici na průzkum vzdálenějšího předměstí v podobě menších vil a domů s před zahradami.
Jmenuji se Franklin a jsem šikovný zloděj automobilů. Tak by mohl pokračovat příběh jednoho mladého černocha. Jenže jsem se rozhodl podělit se s vámi o své dojmy nejočekávanější hry posledních pár let. Jak jsem vyjel z města, napadlo mne zkusit projížďku po krajině s ukradeným džípem. Ani chvíli jsem neváhal a už jsem zdolával kamenité svahy a stoupání, brodil se korytem řeky, projížděl přes travnaté svahy a údolí. Jak vidno, krajina je v GTA V opravdu různorodá. Navíc každá oblast má své pamětihodnosti. Někde je to maják, jinde pole satelitů naslouchajících tichému šumu vesmíru, ale také nákupní středisko, nejvyšší hora mapy či Vinewood (alternativa ke skutečnému Hollywoodu). Jak už bylo zmíněno v preview a bezpočtu informačních článků, mapa státu Los Santos je opravdu obrovská.
Největším překvapením pro mne rozhodně byl smysl pro detail, jakým Rockstar North tuto hru obdařil. Představte si, že jsem se proháněl ukradeným džípem ve vlakovém kolejišti a narazil do betonového mostku pravým předním kolem. V běžných hrách by se nic nestalo, prostě bych se odrazil od překážky a měl potlučený nárazník. V GTA V jsem ovšem kolo poškodil, díky čemuž se zablokovalo. Mohl jsem ovsem dále pokračovat v jízdě, ovsem teď už poněkud ztížené. Po několika minutách jízdy jsem zablokovanému kolu nevěnoval pozornost a dále ho trápil. Jaké bylo ale překvapení, když pneumatika po delší době bezohledné jízdy praskla a dále auto pokračovalo pouze po ráfku. Ano, hra je doslova detaily přesycena a to je jenom dobře. Vemte si například úroveň grafických detailů, která dle mého soudu nemá na této generaci konzolí obdoby (alespoň ne u tak rozsáhlého světa). Mohu třeba zmínit to, že v krajině narazíte na kempink, v kterém par nadšenců sleduje hvězdy na noční obloze. Můžete samozřejmě vystoupit z auta a také se skrz dalekohled a hvězdy podívat. Ale to je jenom kapka v moři činností, které můžete ve hře vykonávat. Nemá smysl zde vyjmenovávat všechny činnosti, které můžete ve hře dělat. Tato hra se totiž musí prožívat, ne hrát.
Tuto recenzi jsem pojal tak trochu netradičně, protože hra samotná je tak obrovská, že svým způsobem zásadně mění to, co známe pod pojmem sandbox hry. Úplně v každém kousku herní mapy, můžete dělat, co vás napadne a hra vás k tomu sama vybízí a to především tím, že hned od začátku hry, máte k dispozici celý svět GTA V. Lze se tak třeba dostat do vojenského zařízení, které je dobře chráněné jak zemní, tak vzdušnou obranou. Když už tvůrci hry zašli se smyslem pro detail tak daleko, trošku mrzí, že do auta nemůžete nabrat benzín. Přeci jen můžete se svým plechovým miláčkem brázdit smyšlený stát donekonečna, tak by se hodilo čas od času zastavit na jedné z benzínových pump a benzín dobrat.
Samotný stát Los Santos je alternativní verzí Los Angeles. Najdete v něm všechny jeho významné stavby a památky, stejně jako i jeho neduhy. Do těch patří zejména gangy, bezdomovci a filmový průmysl. Na ulicích budete potkávat jak náhodné události, které vás mohou posunout dále v příběhu hry, tak i zcela nestranné aktivity jako tenis, golf, nelegální závody aut městem, parašutismu a mohl bych pokračovat ještě pěkně dlouho dobu, ale na to nemám čas ani prostor. Každá ze tří hlavních postav se vyžívá v jiných aktivitách. Michael si rád zajde na golf a tenis, Franklin zase rád závodí a je dobrý ve střelbě. Trevor je naprostý démon a vyžívá se v násilí, nadávkách, drogách a nic mu není proti srsti. Čím více násilí, tím pro Trevora lépe. Jo, a abych nezapomněl, Trevor je opravdu dobrý pilot. Při plnění jednotlivých misí vám hra nabídne postavu, která by danou situaci vyřešila nejlépe. Prezentováno to bylo již v oficiálním gameplay videu. Takže proč popisovat něco, co už jste viděli. Jsem ale nesmírně rád, že Rockstar North kolem hry neustále mlžil a informace vypouštěl pouze poskromnu. Díky tomu si hru opravdu užijete a čeká na vás spousta překvapení.
Podstatou hlavního příběhu jsou loupeže a hlavně jejich příprava. Vždy máte na výběr, jestli banku/klenotnictví/obchody a další vyloupit násilnou cestou nebo cestou pomalého pokroku a bravurního plánování. Na samotné loupeže si můžete najmout i pomocníky, kteří mají různé statistiky, stejně jako hlavní postavy. Škoda jen, že hra nejde tak daleko, abyste si mohli své pomocníky ponechat pro další lup a hýčkat je výbavou a postupným vylepšováním jejich vlastností. Ale toto je pouze mé přání, ne chyba hry.
Dalším důležitým prvkem světa GTA V, je rozhodně mobilní telefon. Ten zde hraje ještě větší roli, než ve čtvrtém dílu, v kterém si odbyl premiéru. Je samozřejmostí, že z něj můžete zavolat třeba taxík, nebo integrovaný záchranný systém. Dále tento zajímavý přístroj nabízí přístup na internet v rámci hry. Můžete tak obchodovat na burze s cennými papíry a třeba se podívat na nabídku nemovitostí vhodných ke koupi. Samozřejmostí je i nastavení vyzváněcích tónů, možnost volby tapety či aktivace či deaktivace vibrací, které vás na příchozí email, SMS či hovor upozorní díky rozvibrování ovladače. Samotný telefon ale nabízí i zajímavější funkce. Mezi tou první se rozhodně řadí Sleep mód. Díky němu na vás nebude nikdo útočit do doby, než na někoho vytáhnete zbraň. Do té doby si můžete užívat svobody pohybu a kochání se krajinou venkova či nočním městem. Rozhodně musíme také zmínit možnost rychlého uložení kdykoliv a kdekoliv mimo mise, takže pokud umřete a přijdete o výbavu, stačí jen načíst pozici. Pomocí mobilního telefonu můžete také pořizovat fotky a odesílat je na sociální síť Sociál Club. Dokonce šel Rockstar North tak daleko, že si můžete do mobilu nainstalovat další aplikace.
Každý, kdo viděl oficiální obrázky ze hry či oficiální videa z hraní hry, si musel myslet, že tyto materiály určitě pochází ze zatím neohlášené PC verze hry. Omyl, přátelé. Grafika hry vypadá naprosto fantasticky a vůbec nechápu, jak je vůbec možné, že takový skvost rozjede osm let stará konzole. Nejenom, že modely aut jsou neskutečně detailní, oni i perfektně vypadají hlavně v nočním městě se všemi těmi odlesky na kapotě a karosérii. Neskutečně dobře působí naprosto ojedinělý grafický efekt západu a východu slunce. A počkejte, až si vyjedete s člunem na volné moře. To budete valit bulvy. Samotná voda je lépe zpracovaná než v neprávem opěvovaném Crysis 3. A ta fyzika, která dělá s mořem neskutečné věci! Je až tristní, že takovou grafickou extázi dokázalo udělat studio Rockstar North a navíc v multiplatformním titulu. First party studia, styďte se! Dabing a rádia nemohu nic jiného než pochválit. Výběr rádií je opravdu obrovský a nabízí přehršel žánrů. Nechybí současný pop, world music, rock, metal, informační rádia či talk show.
Na závěr této tak trochu netradiční recenze si vás dovolím ještě upozornit, že tento týden vyjde ještě několik článků věnujících se GTA V. A proč je tato recenze netradiční? Protože neobsahuje zdaleka všechny informace, typy misí, aktivity atd., protože jak už jsem psal – GTA V se prostě musí prožít na „vlastní“ kůži. Kdo hru ještě nemá, ať zbytečně neotálí!!!
Verdikt
Nejlepší díl série GTA, nejlepší hra tohoto roku a dovolím si i napsat, že GTA V je nejlepší hrou této generace konzolí. Tečka. Jdu pařit.RECENZE: Indiana Jones and the Great Circle
Na světě není slavnějšího archeologa, než je Indiana Jones. Kromě pěti filmů, několika knih a komiksů se dočkal ztvárnění také na poli videoher, byť s kolísavou kvalitou. Studio MachineGames, které spadá pod Bethesdu, se rozhodlo vytvořit tu nejlepší akční adventuru s Indiana Jonesem v hlavní roli, jaká tady doposud byla. Jak se jim tento nelehký úkol podařil?
RECENZE: Microsoft Flight Simulator 2024
Série Microsoft Flight Simulator (dále MFS) se řadí mezi stálice herního průmyslu a zároveň patří po bok těch nejstarších sérii, jaké stále vycházejí. Však považte, vždyť první díl vyšel v roce 1982, což je již 42 let. Tolik leckdy není mnohým hráčům, kteří usedají k obrazovkám, aby se za kniply těch nejznámějších i méně známých letadel vznesli do oblak a prozkoumávali naši krásnou zemi. Ovšem následující řádky nebudou patřit ohlédnutí za sérií,...
RECENZE: Death Stranding: Director’s Cut
Monument herní inovace herního génia Hidea Kojimy je konečně dostupný pro Xbox, jak si vede v recenzi?
RECENZE: Dragon Age: The Veilguard
Na návrat slavné značky studia Bioware čekali fanoušci téměř 10 let. Za tu dobu se toho změnilo poměrně hodně, ať už v herním průmyslu jako takovém, ve věkovém složení hráčů nebo i v personálním obsazení samotného kanadského studia. Není se proto co divit, že nejnovější přírůstek do série s podtitulem The Veilguard vzbuzoval nejen velká očekávání, ale také obavy, jak návrat na kontinent Thedas dopadne.
RECENZE: Farming Simulator 25
Zemědělství není vůbec žádná legrace. Není to jenom o tom, že člověk něco zaseje na poli a pak jenom čeká, až to vyroste. Je třeba všechno náležitě pohnojit, bojovat se škůdci a také s nepřízní počasí. Ani chov zvířat není sázkou na jistotu, jak by se mohlo zdát, protože v případě špatné úrody krmení ho budeme mít málo, takže buď musíme zredukovat počty chovů nebo krmení nakoupit, čímž však klesá náš zisk....
Recenze: Squirrel with a Gun
Zní to možná šíleně, ale ve hře Squirrel with a Gun hrajete za veverku, která se chopí bouchačky a vydává se do boje. Tento bláznivý 3D sandbox připomíná trochu jiné bizarnosti typu Untitled Goose Game nebo Goat Simulator – tedy hry, které si dělají legraci z konvenčního hraní a přináší hlavně kopec srandovní zábavy. U těchto her se ale zákonitě nabízí otázka – bude to alespoň tak zábavné, abych toho...
RECENZE: Life is Strange: Double Exposure
Na poli adventur je Life is Strange pojem. Studiu Don’t Nod se v roce 2015 podařilo stvořit překvapivý hit, který umně kombinoval paranormální jevy a vztahové drama z pohledu Maxine Caulfield, mladé středoškolačky, jež ke svým superschopnostem přišla jako slepá k houslím. Od té doby se svět rozšířil nejen o další více či méně povedené tituly, ale také o další studio Deck Nine, které si vzalo na starosti také pokračování...