RECENZE: MLB The Show 23

Publikováno: 24.5.2023, 17:35

Sociální sítě

O autorovi

Michael Chrobok

Je autorem 4 článků

Letošní rok je rokem českého baseballu. To není jen prázdná floskule, ostatně úspěch naší reprezentace na mistrovství světa World Baseball Classic, kde si naši sportovci díky výhře nad Čínou zvládli zajistit účast na příštím turnaji v roce 2027, a také pořádání mistrovství Evropy na podzim je toho dostatečným důkazem. Ačkoli bych se o skutečném baseballu mohl pořádně rozpovídat, tato recenze patří tomu virtuálnímu, o který se stará studio Sony San Diego. Nebudu lhát – vidět při spuštění hry logo PlayStationu je zvláštní pocit.

MLB The Show vychází už nějaký ten pátek, přičemž teprve před pár lety se tento sportovní titul podíval také na Xbox. Do té doby šlo o exkluzivitu pro PlayStation, což není nic zvláštního vzhledem k tomu, že v Japonsku se jedná o národní sport. Díky zařazení letošního dílu do Game Passu si virtuální baseball můžete navíc vyzkoušet bez nutnosti další investice a možná vás tato nádherná hra okouzlí podobně jako mě minulý ročník.

Pokud jste baseballem nepolíbení a chcete si ho jen vyzkoušet, připravte se na křest ohněm. Baseball není fotbal, pravidla jsou přeci jen o něco málo složitější. Ačkoli hra nabízí poměrně povedený tutorial, který vám představí veškeré aspekty hry, umožní vám vyzkoušet si různé způsoby ovládání a pomůže vám rychle naskočit do prvního zápasu, chvíli bude trvat, než pochopíte, kdo běží kam, proč běžet nemůže a proč pro vás zápas skončil, i když jste udělali všechno správně. Popisovat pravidla v této recenzi nicméně nehodlám.

MLB The Show 2023 je rozdělena na dvě poloviny, tedy offline a online část. V té offline najdete obdoby populárních herních režimů společných pro téměř všechny sportovní hry, jako je Road to the Show (kariéra sportovce) či Franchise (manažer týmu). Nechybí ani netradiční režim March to October, což je taková odlehčená obdoba plnohodnotného manažerského režimu. Samozřejmě se můžete pustit i do jednoho zápasu za jakýkoli tým z MLB či nižších soutěží, přičemž hru si můžete přizpůsobit dle vaší nálady, schopností či časových možností. Online část pak tvoří režim Diamond Dynasty, tedy obdoba známého kartičkového systému FUT či HUT.

Novinkou letošního ročníku je speciální režim Negro Leagues, tedy černošské ligy, které byly aktivní především v první polovině 20. století. V rámci této minisérie jsou hráčům představeny různé hvězdy tmavé pleti, které psaly dějiny baseballu, včetně nejznámějšího Jackie Robinsona, jenž se stal prvním Afroameričanem, který byl angažován týmem z MLB. Pokud se zajímáte o historii baseballu, je tento režim to pravé ořechové – zkrácené zápasy se sestávají vždy z jednoduchých úkolů, jako je například posunutí hráče na metě či úspěšný odpal, to vše v dobových kulisách jak z hlediska stadionů, dresů hráčů či komentáře, přičemž jednotlivé epizody jsou doprovázeny autentickými záběry a vyprávěním ředitele muzea mapujícího historii segregovaného baseballu. Na hráče navíc čekají odměny i do online režimu, takže plnit výzvy se vyplatí.

Druhou novinkou, která si zaslouží pozornost, je obohacení o prvky z proběhlého mistrovství světa World Baseball Classic. To zahrnuje loga a dresy týmů, přičemž nechybí ani speciální kartičky jednotlivých hráčů, kteří se turnaje účastnili, včetně české stopy. Ta se bohužel smrskla jen na dva hráče, konkrétně na Vojtěcha Menšíka a Martina Minaříka, nicméně i tak se jedná o velký úspěch. Tady bych nicméně s chválou skončil, neboť potenciál licence WBC zůstal trestuhodně nevyužitý. Nepochopitelně chybí možnost zahrát si variantu WBC jakožto samostatného turnaje, nebo si dokonce jen za některé národní týmy zahrát exhibici. Hráče z turnaje tak využijete jen v online režimu, případně v Showdown, který stojí na principu sestavení rychlého baličku a následného plnění výzev. Ačkoli je tento režim vcelku zábavný, není novinkou a troufám si tvrdit, že by nejeden hráč raději sáhl po klasickém zápasu.

Jak už v rámci recenze padlo, jedním ze stěžejních režimů je ten online, postavený na principu sběratelských kartiček. Nemusíte však mít obavy, že by se jednalo jen o lacinou kopii FUT či HUT – na rozdíl od nich není Diamond Dynasty pay-to-win a k zajímavé sestavě se dostanete poměrně rychle bez nutnosti investovat do hry byť jen jedinou korunu. Hra vás totiž kvalitními hráči zásobí poměrně rychle, což sice řeší problém s netrpělivými hráči, kteří nechtějí hrát dlouhé měsíce, aby poprvé narazili na hráče s absolutním hodnocením, na druhou stranu je ve hře celá plejáda karet, které jsou víceméně k ničemu. MLB The Show 2023 vás totiž odměňuje i za samotné hraní, přičemž čím lepší jste, tím více zkušeností a herních bodů získáváte. Ty můžete utrácet nejen za nové balíčky, ale kupovat si můžete i jednotlivé karty. Novinkou jsou kapitáni, kteří při správné kombinaci hráčů vylepší týmovou chemii a pozvednou jejich statistiky o nezanedbatelný bonus.

Hraní proti živým soupeřům je jedním ze stěžejních zážitků MLB The Show 2023, přičemž hra na tomto aspektu dost staví. Sestavování nejlepšího týmu z kartiček, vytváření vlastních dresů a stadionů, plnění dynamických výzev a pravidelně se měnících úkolů, prostý trénink či samotné zápolení s živými soupeři, ať už v rámci jednoho zápasu či celých virtuálních lig – to je jen malý výčet toho, co všechno můžete v online režimu dělat. Díky propracovanosti vás online režim jen tak nepustí a jeho velkou předností je také povedený matchmaking na základě vašich schopností.

Co nabídnout mají ale také offline režimy. V populární kariéře sportovce si můžete vytvořit vašeho atleta dle libosti, včetně možnosti vymodelovat jeho obličej na základě fotografie. Do věrnosti má výsledek sice poměrně daleko, přesto vám tato vychytávka dá pocit, že jste přímo ve hře. V rámci kariéry si poté musíte své místo v MLB vybojovat od nejnižších stupínků, což rozhodně není procházka růžovou zahradou, pakliže si zvolíte dynamickou obtížnost (což doporučuji). Body za hraní lze využít pro nákup lepšího vybavení a perků, které vám budou zlepšovat statistiky, nebo prohloubí vaši specializaci. I když systém vybavení a perků prošel drobnou změnou, v jádru se jedná o starou dobrou kariéru, která by už notně potřebovala vylepšit. Minimálně z pohledu mimozápasového života hráče, dialogů s týmovými kolegy a vedením, vyjednávání o potenciálním přestupu či tréninku v podobě miniher. Kupříkladu od takového NHL by se mohlo MLB The Show učit, a to jejich řešení nepovažuji ani zdaleka za nejlepší.

Režim Franchise, tedy budování vlastního týmu, může nejednoho hráče lákat, nicméně baseballové statistiky jsou neúprosné, a pokud se ve hře čísel příliš neorientujete, moc si kariéru manažera neužijete. O to více jsem ocenil stále dostupný režim March to October, kde se zvoleným týmem zažijete zkrácenou sezónu, v rámci které hrajete jen klíčové okamžiky. Od toho, jak si s nimi poradíte, se odvíjí získané momentum, které zvyšuje pravděpodobnost úspěchu v neherních částech, a tím i možnost účasti ve Světové sérii. Zjednodušená je také výměna hráčů a prodlužování smluv těm stávajícím, což rovněž musím ocenit. Vzhledem k tomu, že základní část MLB se skládá ze 162 zápasů, je March to October vítanou možností, jak si užít manažerskou kariéru bez zbytečných složitostí.

Ztratit slovo musím i k samotným zápasům. Ty meziročně neprošly žádnou zásadní proměnou a stále se jedná o jeden z nejautentičtějších baseballových zážitků. Některé prvky hry jsou pochopitelně zjednodušeny, nicméně díky možnosti detailního nastavení závisí jen na vás, jak moc vám bude hra pomáhat a kolik činností budete muset vykonávat manuálně. Vzhledem k různorodosti pozic, na kterých můžete hrát, vás hra jen tak neomrzí, nicméně je nutno dodat, že některé pozice jsou přeci jen o něco málo zábavnější a více se při nich dostanete do hry. I to je však krása nejen baseballu, ale také MLB The Show 2023. Co je ovšem nepochopitelné, je absence aktuálních baseballových pravidel, které byly v zámoří velmi diskutované. Ať už jde o časový limit nadhozů, větší mety či limit pick-offů, nic z toho ve hře není, což považuji za velkou chybu.

Opomenout nemohu ani grafickou stránku, která prošla jen mírnou evolucí. Virtuální hráči dostali větší množství oslav, pohybů a grimas, rozdíl oproti předchozímu ročníku ale poznáte jen v případě, že v něm máte nahráno opravdu hodně hodin. Novinkou jsou také přidané animace, a to jak na začátku zápasu, tak v jeho průběhu. V tomto bodě si nicméně MLB The Show 2023 zaslouží nejvíce kritiky. Ačkoli se nejedná o vysloveně ošklivou hru a hraje se velmi dobře, přeci jen by si zasloužila nějaký ten facelift, který by alespoň náznakem využil výkon aktuální generace konzolí. Přeci jen stadiony či fanoušci jsou vesměs statické objekty, které by si alespoň drobnou péči zasloužily. Krátký předzápasový pohled před stadion je z mého pohledu trochu málo. Některé momenty v rámci hry vypadají jednoduše úchvatně, nicméně krátce na to shlédnete prostřih do dugoutu, který jako by vypadl z generace PlayStationu 3. Vyhovět nárokům na Nintendo Switch, kde hra také vychází, jistě není snadné, přesto si podle mě fanoušci zaslouží nový engine a znatelně vylepšenou grafickou stránku.

Méně výrazným, avšak klíčovým, prvkem MLB The Show byl vždy hudební podkres. Volba skladeb je zásadní prakticky pro každou sportovní hru a do značné míry ovlivňuje její působení na hráče. Historicky bylo MLB The Show v tomto ohledu silné, avšak poslední ročníky kvalita playlistu ustavičně klesá. Výrazných skladeb je jako šafránu, a ačkoli se tvůrci nebáli použít na obal excentrického Jazze Chisholma Jr., na hudbě to příliš znát není. Audiokomentář sice prošel změnou a přibyla celá řada nových hlášek a kontextuálních informací, přesto se neubráním pocitu, že i v tomto ohledu mohlo udělat studio San Diego o něco více. Ostatně zajímavým kořením MLB je pokrytí regionálními stanicemi, přičemž volba komentátorského dua by mohla zápasový komentář značně zpestřit.

MLB The Show 2023 je mírnou evolucí, v žádném případě ale revolucí. Vývojáři ze studia Sony San Diego vsadili na konzervativní přístup: oprášili fungující mechanismy, přidali režim Negro leagues, zlehka zakomponovali WBC a mírně posunuli animace a komentář, avšak v jádru se jedná stále o ten samý předchozí ročník. Potenciál pro vylepšení a růst je poměrně velký, přičemž s rostoucí celosvětovou oblibou baseballu a také dostupnosti na více platformách se zdála nutnost výraznější posunu jako nevyhnutelná. Veškeré neduhy vás nicméně přestanou trápit ve chvíli, kdy se pustíte do hry v rámci vašeho oblíbeného režimu či jakmile začnete otevírat balíčky s hvězdami baseballu. MLB The Show si ovšem musí dát pozor na to, aby nesklouzlo do podobného schématu, jako před více než dekádou PC verze NHL. Z pohledu českého fanouška ale nejvíce zamrzí trestuhodně nevyužitá licence WBC, přesto se není čeho bát, a i přes prvotní zavalení obsahem a herním systémem do hry rychle proniknete.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

MLB The Show 23 je stále nejlepší baseballovou hrou na trhu. Nový ročník je nicméně mírnou evolucí, nikoli očekávanou revolucí. Ve stěžejních bodech je hra stále velmi pevná v kramflecích a přidává hned několik nových vylepšení, přesto by hře slušel o něco větší posun nejen po grafické stránce. Zklamáním pro české hráče je nevyužitý potenciál licence WBC, přesto alespoň logo a dresy reprezentace potěší.
Stále nejlepší baseballová hra na trhuJen málo změn oproti předchozímu ročníku
Nový režim Negro LeaguesNevyužitý potenciál World Baseball Classic
Online hraní není pay-to-winSlabší hudební playlist
Dostupnost v rámci Game PassuAbsence aktuálních změn v pravidlech
26. 09. 2023 • HusekD0

RECENZE: Mortal Kombat 1

Značka Mortal Kombat je tu s námi už přes třicet let a za tuto dobu jsme se dočkali celkem 26 titulů, které vycházely na všechny důležité systémy. Samotný počátek najdeme u klasických arkádových automatů, kam Mortal Kombat dorazil v roce 1992. Rok poté došlo k převedení na domácí konzole a díky tomu se rozjela nesmrtelná série sahající až do dnešní doby. Mortal Kombat nebyl první velkou bojovkou a vývojáři z...

»
25. 09. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Ad Infinitum

Až po návštěvě specializovaného odborníka zjistíte, že noční můry, ve kterých vás pronásleduje obří propiska a deformovaná písmena se snaží ukončit vaše bytí, je pouze výsledkem špatného vstupu na základní školu. Usazení vedle Tondy Vomáčky přineslo nekontrolovatelnou ztrátu učebních pomůcek, a to zejména písmenek, která končila všude možně, jen ne v pevných deskách z domova. Takže nikoliv, nejste blázni, jen jste toho parchanta měli majznout přezůvkou po tlamě a teď by se...

»
22. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: The Crew Motorfest

Arkádové závodění má minimálně na platformě Xbox jasného krále, kterým je Forza Horizon. Její zatím poslední 5 díl už sice nebyl tak převratný, jako třeba ten druhý nebo třetí, ale i tak jsou to stále skvělé závody. Konkurence však nespí a nabízí hned dvě další série – Test Drive a The Crew. Zajímavé na tom je, že například Test Drive Unlimited 2 dělalo studio Eden Games, jehož tři původní zakladatelé...

»
16. 09. 2023 • HusekD0

RECENZE: Starfield

Letošní rok už přinesl hráčům spoustu zajímavých titulů, ale největší očekávání patřilo bezesporu novému RPG od společnosti Bethesda Game Studios, pod názvem Starfield. Od prvního představení na veletrhu E3 uběhlo dlouhých pět let a my se konečně můžeme ponořit do prozkoumávání tajuplného vesmíru. Bethesda patří v tomto žánru mezi má nejoblíbenější herní studia a doposud jsem nevynechal jediný jejich titul. Proto není velkým překvapením, že jsem Starfield bedlivě sledoval a...

»
14. 09. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Trine 5: A Clockwork Conspiracy

Když se potkají kouzelník, rytíř a zlodějka, je zaděláno na pořádný mejdan. Magie teče proudem, odvaha poklonkuje nasbíraným úspěchům a jedna kapsa si nemůže být jista, zda zůstane na konci večera plná. Vlastně by z toho byl počátek fajn RPG záležitosti, kde může jeden z úkolů skončit mezidruhovým dobrodružstvím plným citů. Jenže tohle je Trine, což znamená, že hranice mezi dobrem a zlem nemá příliš pevné základy a že setkání hrdinů rozhodně...

»
14. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Moving Out 2

Kooperativní hry jsou super. Sednete si na gauč vedle sebe, otevřete si pivo, víno, limonádu, zkrátka co máte rádi a pustíte se do hraní. Výběr je v dnešní době opravdu velký, takže není problém spolupracovat nebo si vzájemně škodit. Co se herní náplně týče, můžeme hrát různé adventury – tímto zdravím skvělou vztahovou terapii It Takes Two – nebo postřehovky typu Ovecrcooked.

»
08. 09. 2023 • Michael Chrobok0

RECENZE: Stray Gods: The Roleplaying Musical

Hned na úvod se musím k něčemu přiznat: nesnáším muzikály. Ať už jde o divadelní klasiky či moderní pohádky od Disneyho, jakmile se začne zpívat, beru nohy na ramena. Přesto jsem měl během oznámení hry Stray Gods zvláštní pocit, který mě ke hře z nějakého důvodu táhnul, a já měl chuť si ji vyzkoušet. A musím říct, že mě prvotina od Summerfall Studios naprosto okouzlila a změnila můj pohled na...

»
04. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Under The Waves

Více jak 71% zemského povrchu pokrývá voda a většinu z toho tvoří moře nebo oceány. Zajímavé na tom je, že jich máme prozkoumáno jenom opravdu málo. Celá řada z nich je totiž tak hluboká, že máme problém se tam kvůli tlaku a dalším vlivům pořádně dostat. Díky tomu si můžeme jenom představovat, co všechno se ukrývá pod hladinou, a to je skvělý materiál na nejrůznější tvorbu, hry nevyjímaje.

»