RECENZE: Old Man’s Journey

Autor: p.a.c.o Publikováno: 8.5.2019, 10:32

Publikováno: 8.5.2019, 10:32

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1707 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Společně s rozmachem nezávislých herních studií nebo i samotných vývojářů, jsme se konečně dočkali toho, nač celá léta předtím spousta hráčů nadávala. Velká studia hrála na jistotu, sypala na nás jedno pokračování za druhým, a tak nějak se vytratili hry s větší uměleckou hodnotou nebo zajímavými nápady. A právě tohle je oblast, v níž se nezávislá scéna velice vyžívá a vznikají zde někdy až divné hry (tak moc umělecké, že to nikdo nechápe, stejně jako některé druhy skutečného „umění“).

Sem tam si těchto her všimnou i velké vydavatelské domy a podpoří je po stránce financí a marketingu. To jsou případy třeba Unravel nebo Oriho. Dnešní recenze se bude věnovat hříčce, kterou si můžete užít na jakékoli myslitelné platformě, a to včetně velkých konzolí. Nezbývá tak, než se pohodlně usadit a vydat se společně se starým pánem za dobrodružstvím.

Old Man‘s Journey nás přenese do malebného světa, kdy zrovna zastihneme starého muže, jak odpočívá na terase svého domečku na útesu nad mořem. V tom přijíždí pošťák s dopisem, což není nic neobvyklého, ovšem obsah dopisu je podle všeho více než zásadní. Starý muž si bere svůj batoh, hůl a vyráží nejspíše za adresátem. Hlavní předností místního příběhu je fakt, že je vyprávěn čistě beze slov, takže se nikdo nemusí bát, že by mu nerozuměl. Hlavní podněty jsou nám servírovány obrazovou formou a mají báječný hudební podkres.

Společně s hlavním hrdinou procházíme krajinou a na určitých místech jsou nám představeny úryvky z mužovi minulosti, které dávají tak trochu tušit, jak se bude příběh odvíjet. Dohromady nás čeká 15 úrovní, odehrávajících se na různých místech (jedna část je dokonce pod vodou). Po scénáristické stránce nečekejte nic převratného, ale samotné zpracování vyprávění dokáže probudit ty správné emoce. Velký podíl na tom má nejen krásně kreslená a stylizovaná vizuální stránka, ale také hudební podkres. Každá část má vlastní hudební téma, ale přitom hudba působí jako velice příjemná, a hlavně nevtíravá kulisa, díky níž je celek pěkně propracovaný.

Aby se starý pán dostal až do svého cíle už bude naším úkolem. Jeho cesta je hodně spletitá, takže budeme muset vzít do ruky kopce nebo nížiny a poskládat je tak, aby se dané části dali pěkně projít. Jedná se o velice nenáročnou logickou skládačku, která je občas osvěžena stády ovcí, jež je třeba přesunout tak, aby se dalo projít nebo budeme skládat cestu pro dopravní prostředky, jimiž se jednou za čas bude pohybovat. Jak jsem říkal, vyřešení hádanek není nikterak těžké, důležité je se dobře podívat po dané části a většinou je jasné, kam jít. Jenom jednou nebo dvakrát se mi stalo, že se kamera rozhodla stávkovat a nechtěla se moc posunovat vpřed, ale i tuto krizovou situaci se mi povedlo zdárně ustát.

Protivnější byl fakt, že ovládání na gamepadu nebylo vždy tak přesné, jak by hráč v dané chvíli ocenil. To jsem pak bral špatné kopce, které jsem zrovna nepotřeboval zvětšovat / zmenšovat, některé se vraceli do svých původních pozic, a to všechno bylo velice nepříjemné hlavně v situacích, kdy šlo o milimetry. Občas se na mě usmálo štěstí, jelikož vyřešení pár hádanek bylo spíše dílem náhody než mého umu. Nicméně ani tak jsem si nenechal herní zážitek pokazit a v čase něco málo přes dvě hodiny jsem se již díval na vyústění celého mého snažení. To vše za 289 Kč, což není úplně málo, ale pozitivní by mohlo být, že hra nabízí funkci Xbox Play Anywhere, takže si jí v klidu můžeme užít jak na konzoli, tak na PC.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Old Man‘s Journey je výbornou logickou jednohubkou, která k řešení hádanek nabízí báječnou stylizaci a návykový hudební doprovod. To všechno dokáže vyvolat ty správné emoce a chuť pomoci starému pánovi na jeho cestě. Vzhledem k herní době by jí však slušela o něco nižší cenovka.
  • Tex-Calder

    Moc zajímavé… Třeba bude v game passu a pak si ji rád zahraju.

26. 05. 2019 • CryLineT1

Recenze: Team Sonic Racing

„Nové závody s ježíkem? Sem s nimi!“ Podobnou reakci provázelo zjištění, že král dlouhých sprintů opět usedl za volant. Přemýšleli jste vůbec nad tím, proč Sonic potřebuje auto, když by v teoretické rovině byl první po svých? Já také ne, protože jsem vděčná za další infantilní postavičky, které se v neméně infantilních autíčkách snaží získat zlatavý pohár. Zřídka kdy totiž narazíte na lepší rodinou hru, než jsou arkádové závody s dětskou grafikou a otevřenou přístupností.

»
24. 05. 2019 • chaosteorycz3

Recenze: Layers of Fear 2

Je každý umělec blázen? Je každý blázen umělec? A je snad umění forma šílenství? Před třemi léty si podobné otázky položil polský kreativní celek, načež vznikla skromná analýza pomateného, nebo neskutečně nadaného, malíře jménem Layers of Fear. Zjištění, že tahy štětce občas vede lidská tragédie, nechalo pootevřené dveře do světa, kde jedinci hodni obdivu představují oběti vlastní výjimečnosti. Hvězda stříbrného plátna míří na scénu, ale dočká se bouřlivých ovací?

»
23. 05. 2019 • lindros88cze0

RECENZE: Sniper Elite V2 Remastered

Říkáte si zase další remaster? Už tomu tak je a možná nám jen pánové ze studia Rebellion chtějí zkrátit čekání na pátý Sniper Elite. Každopádně tento měsíc už je tomu sedm let, co do obchodů dorazil Sniper Elite V2 a my se teď mrkneme na zoubek jeho remasteru pro Xbox One.

»
18. 05. 2019 • chaosteorycz1

Recenze: Rage 2

Dlouhé desítky let si autoři filmů, her a knih dávali práci, aby svět po globální katastrofě působil tak depresivně, že si z něho i fanoušek doom metalu má chuť podřezat žíly. Pak ale někdo přišel se studií, jak se asi bude chovat tlupa orangutanů ve skladu barev a laků. Samozřejmě udělá barevný nepořádek, který by šikovný hokynář prodal jako umělecké dílo nadčasového umělce. Nač ale dělat z neorganizovaného bince něco víc než...

»
15. 05. 2019 • lindros88cze6

Recenze: World of Warships: Legends (Game Preview)

Po úspěšném uvedení hry World of Tanks na konzole se Wargaming snaží přenést i svůj další titul: World of Warships (WOWs). Jak už název i obrázek napovídají, tak se budeme plavit v bojových lodích z období kolem 2. světové války. Hra vyšla na PC v roce 2015 a někteří si možná myslí, že jde o pouhý port hry. Dle WG a i mých dojmů se jedná o upravenou hru, která je ovšem...

»
14. 05. 2019 • tonyskate10

RECENZE: A Plague Tale: Innocence

Když byl v lednu 2017 oznámen nový projekt The Plague studia Asobo, který zaštítil francouzský vydavatel Focus Home, asi nikdo nečekal, že se z něj vyklube natolik slibná záležitost, jakou se A Plague Tale: Innocence nakonec stala. Hráči se těšili na poutavý příběh zasazený do zajímavého období, a když byla navíc potvrzena čeština, očekávání ještě více vzrostla. Budou však naplněna? Ačkoliv embargo na recenze padlo až s vydáním hry, což kolikrát nebývá dobré...

»
11. 05. 2019 • chaosteorycz0

Recenze: Feudal Alloy

Přemýšleli jste někdy nad tím, nad čím pak asi dumá ta němá tvář, kterou si chováte v akvárku? Myslíte, že ji zajímá nová laciná truhla umístěná v rohu? Přemýšlí snad nad tím, že opět meškáte s vyčištěním? Nebo snad s ní o velkolepém dobrodružství v alternativním středověku? Jestli nežije v hlavě pracovitého robota, nejspíš ji zajímá jen včasné krmení.

»
07. 05. 2019 • chaosteorycz0

Recenze: God’s Trigger

Top-down titulů, tedy her, které sledujeme z horního pohledu, bylo hodně už před třiceti lety. S ohledem na výkon herních strojů šlo kdysi o univerzální perspektivu, která skvěle posloužila strategiím, střílečkám, městským akcím, budovatelským ságám či hrám na hrdiny. A ačkoliv bychom dnes měli oslavovat virtuální realitu, rozlišení ostřejší než skutečnost a efekty zahanbující přírodní zákony, mezi levnými střílečkami se zpracování stále těší velké oblibě. A když se na něj naroubuje brutální...

»