RECENZE: Pro Evolution Soccer 2018

Autor: p.a.c.o Publikováno: 21.9.2017, 9:04

Publikováno: 21.9.2017, 9:04

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1252 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Stejně, jako se každý rok odehrávají souboje rivalů snad v každé fotbalové soutěži světa, u nás je tomu tak při tradičním derby pražských S, i ve virtuální verzi fotbalu narazíme na značnou rivalitu. Rok co rok svádí souboj o přízeň hráčů a jejich peněženek série Pro Evolution Soccer od Konami a FIFA od EA Sports. Souboje jsou to vždy hodně těsné a víc než co jiného rozhodují mimo herní kvality také preference hráčů. Ani letos nám tento souboj nemůže uniknout, a protože jako první vychází PESko od Konami, dnešní recenze musí být věnována právě jemu.

Moje preference jsou každý rok víceméně stejné a když si mám jednu ze zmíněných her vybrat, zatím bylo vždy mému srdci bližší pojetí fotbalu, jaké nám servíruje Konami prostřednictvím Pro Evolution Socceru (dále PES) a ani letos tomu nebylo jinak. Očekávání jsem měl více méně stejná, jelikož nějaké zásadní změny jsem neočekával a těšil jsem se na obrušování hran již tak dobré hratelnosti. Vždycky, když se mě někdo zeptá, jaká značka se mi líbí více, snažím se vysvětlit, že mám raději akčnější a přímočařejší styl fotbalu, bez zbytečných kudrlinek, a právě proto mám rád PESko.

Sluší se však začít hezky do začátku, kde moc novinek na první pohled patrných není. Úvodní obrazovka s hráči Barcelony tu byla i loni a ani nabídka módů nebo možností hry se také nerozrostla. Dokonce ani menu není jinak stylizované (možná trochu jinak barevné), takže hráči loňského ročníku si budou připadat, jako by si novou hru ani nepořídili. Pro novinky tak je potřeba se ponořit hlouběji do hry a trochu po nich pátrat. Co mi opravdu nechybí je příběhový mód, který sice konkurence považuje za skvělý, ale v PESku se bez něj v pohodě obejdu a za to díky.

První z nich by se dala najít v souvislosti s Barcelonou, s níž Konami spolupracují ještě více, než loni. Výsledkem toho je krásné zpracování fotbalového Camp Nou a detailní scan obličejů všech hráčů. To samé pak platí i pro německou Borussii Dortmund a anglický Liverpool. Pokud máte rádi jeden z těchto týmů, budete určitě spokojení. Ostatní mají smůlu i z důvodu toho, že licenční rozšíření se nekonalo. Sice si můžeme zahrát celou řadu soutěží, ale jenom hrstka z nich je v kompletní licenci se všemi týmy. V tomto ohledu žádný rozdíl a kdo byl nespokojený loni, bude i letos. Sluší se zmínit, že ze zástupců české soutěže zde najdeme Slavii Praha a posunout někam dál můžeme i českou reprezentaci, jejíž soupiska se docela povedlo zaktualizovat. Nechybí ani tradiční Liga Mistrů nebo Pohár UEFA, kdy je k dispozici kompletní licence na grafiky a znělky těchto soutěží, nikoli však na jejich účastníky, což je docela škoda.

Milovníci MyClub by mohli ocenit větší hloubku módu a pár nových hvězd, které se zde mohou objevit. Jednou z nich je i Usain Bolt (v případě Day 1 edice nebo předobjednávky), který toho s fotbalem moc společného nemá, ale jeho typická gesta se zde rozhodně neztratí. Spoustu nových statistik a grafik nabídnou i samotné zápasy, takže hezky vidíme, kolik který hráč naběhal kilometrů nebo provedl úspěšných přihrávek. Díky tomu máme lepší přehled o tom, kde se nám daří nebo na čem je třeba zapracovat. Nově příchozím doporučuji navštívit obligátní trénink, kde je možné si náležitě osahat ovládání a osvojit si nejen jeho základy, ale i pokročilejší finty.

Přes všechna menu, nastavení a další možnosti se konečně dostáváme na samotný trávník. Na první pohled si jistě všimnete upraveného systému kontroly míče a jeho zpracování. Real touch+ je vylepšenou verzí z loňského roku, díky níž se přihrávky a hlavičky dají lépe mířit a najít toho správného adresáta. Dále hráči dostali nový repertoár pohybů pro ještě uvěřitelnější pohyb a co mě velice potěšilo, je vylepšení týkající se brankářů. I oni dostali nové pohyby a hlavně jejich rozhodovací schopnosti jsou na dobré úrovni. Nejen, že se na ně a jejich zákroky dobře kouká, ale hlavně člověk už při každé střele netrne, jakou chybu zase udělá. Kolikrát jsem se až nestačil divit, co všechno dokázali chytit jenom tím, že si lépe vybírali pozice a těm lépe hodnoceným (včetně Vaclíka) se zbystřily smysly. Celkově se tedy na nový PES 2018 hodně pěkně kouká, což způsobily nejen nové pohyby, ale také pěkná grafika.

Konami se chlubili i tím, že vylepšili diváky. Co se jejich grafické stránky týče, moc vylepšení a posun jsem nezaznamenal. Na druhou stranu atmosféra lepší je, fandění a chorály dávají zápasům ty správné grády, takže atmosféra se rozhodně zlepšila. Ani letos si tak po stránce hratelnosti nemám moc na co stěžovat, jelikož i letos se mi hrálo příjemně. Snad jedinou připomínku bych měl ke změněnému systému přepínání hráčů, který funguje jinak, než jsem byl zvyklý z loňska. Je dost dobře možné, že to bude spíš věc vkusu a až si ho člověk osvojí, mohl by získat lepší kontrolu nad tím, na jakého hráče chce přepnout.

Zapomenuto není ani letos na multiplayerovou stránku hry. Kromě klasických online lig nebo soutěží, si pozornost zaslouží kompetitivní mód, v němž se mohou potkat hráči v zápasech 3v3. Multiplayer jinak funguje moc hezky, při hledání hráčů nebo samotném zápasu jsem nezaznamenal jakékoli potíže, co by si zasloužili zmínit nebo měly nějaký zásadní vliv na multiplayer.

9
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Ani jsme se nenadáli a je tady opět závěr, kdy bude třeba nový ročník nějak zhodnotit. Hrálo se mi pěkně, ale to se mi hrálo i loni. Letos to však bylo o poznání lepší a zážitek ze hry byl prostě skvělí. Tomu pomohl upravený systém kontroly míče, zpracování a podle mého lepší brankáři. Pro Evolution Soccer 2018 je kvalitním fotbalem, který má své pevné místo a pokud překousnete slabší licenci, série FIFA by se jím dala krásně nahradit. Licence přece není všechno, hlavní je pocit z fotbalu a ten letošní Pro Evolution Soccer 2018 servíruje skvělý.
 • Radek Jakubec

  Licencí je fakt škoda, ale opravdu to není vše, navíc když hraju pořád za AC Milán italskou ligu, tak mě to zase až tak moc nevadí 🙂 Gameplay je zkrátka perfektní a o to jde nejvíc 🙂 MyClub je taky super a baví mě víc než FUT 🙂

 • klidas

  hosi…video nejde 🙁

  • p.a.c.o

   Opraveno, díky za upozornění 😉

 • Marek Kocián

  Konečně dobrá recenze. Letos se PES hraje výborně!!!

23. 10. 2017 • man10

RECENZE: WWE 2k18

Dnešní recenzi má na svědomí Jiří „Man1“ Pacovský, takže svůj obdiv a úctu směřujte k němu 😉 Loňský díl obalený do nového hávu Ryze americká zábava se opět a konečně dostala i k nám! Kdo nesleduje wrestling a nezná to podhoubí a svět, který se kolem toho vytvořil, nejspíš nepochopí. Jedinečná a surová show, o které se ví, že je to pouze přehrávaná zábava skvěle vypracovaných atletů, přichází po roce s největší zásobou wrestlerů...

»
21. 10. 2017 • chaosteorycz0

Recenze: The Evil Within 2

Je zcela normální, že když máte dlouhá léta zálibu v nějakém žánru, stáváte se pro okolí samozvaným expertem. Tohoto postavení se mi dostává i mezi kolegy, tudíž blíží-li se vydání něčeho, co zavání zpocenými rukami, sevřeným krkem nebo hrozbou neplánovaného vyprázdnění, jsem první na seznamu oslovených. I když s nadsázkou říkám, že neznám jen ty horory, které nebyly natočeny, napsány a vytvořeny, jednou nutně musel přijít zlom. Bod, v němž se můj výklad...

»
18. 10. 2017 • lindros88cze5

RECENZE: ELEX

Němečtí vývojáři Piranha Bytes nám za svou existenci přinesli řadu skvělých RPG zážitků, ať už o sérii Gothic či Risen. S jejich novým dílem ELEX se vydali trošku jinou cestou. Stále se jedná o akční RPG, ovšem do oblíbeného středověkého fantasy přimíchali slušnou dávku sci-fi. A jak tento science fantasy počin dopadl, se dozvíte v naší recenzi.

»
16. 10. 2017 • tonyskate1

RECENZE: South Park: The Fractured but Whole

Městečko South Park je zpět! Po vydařeném Stick of Truth sice přebrali štafetu vývojáři Ubisoftu, ale tvůrci seriálu u vývoje zůstali a nenechali si do ničeho kecat. Připravte se tedy na další bizarní, ujetou a pochopitelně naprosto sprostou jízdu, v niž hrají prdy hlavní roli.

»
16. 10. 2017 • chaosteorycz0

Recenze: Middle–earth: Shadow of War

Příběhy ze Středozemě hráče bavily dlouho předtím, než Glum začal slídit za „miláškem“ na stříbrném plátně a než Peter Jackson všem připomněl, že Tolkien je jméno významného spisovatele, nikoli odrůda vína. Dokonce se dá říct, že od roku 1982 má každá generace hráčů svého Pána prstenů, který vychází ze stejného základu, a přesto je pokaždé jiný. Poslední roky si Středozemi jako svou destinaci zvolili autoři z Monolith Productions, kteří se...

»
06. 10. 2017 • kristine4chaos30

Recenze: Forza Motorsport 7

Z organizační důvodů, kvůli nimž Lukáš „ChaosteoryCZ“ nemůže přinést podrobné zhodnocení nové Forzy, jsem na jeho přání tuto štafetu převzala já. Takže se připravte, že to úplně mění pohled a přístup k populární značce a žánru jako takovým. Na rozdíl od něj si totiž nemyslím, že závodní simulátor musí hráče trápit přemrštěnými nároky na ovládání. Nechci po něm ani věrohodný průběh závodu se všemi těmi testovacími koly a kvalifikacemi, kvůli nimž se...

»
03. 10. 2017 • p.a.c.o0

RECENZE: NBA 2K18

Dnešní recenzi má na svědomí Jiří „Man1“ Pacovský, takže svůj obdiv a úctu směřujte k němu 😉 Každoročně se těším na dvě období. To jedno přichází s E3, kde se dostáváme pod plnou palbu nových herních trailerů, a pak to poprázdninové. Už dávno nestuduji, takže pro mě prázdniny znamenají maximálně tak dlouhou nudu na herních serverech, které znám už nazpaměť. Ale pak přijde září a já si připadám, jak kdyby mě někdo zatlačil...

»
30. 09. 2017 • chaosteorycz6

Recenze: Cuphead

Za tajemným lesem, děsivým lunaparkem a blíže nespecifikovaným počtem řek a hor, žijí dva kusy porcelánu Cuphead a Mugman. Jejich bytí je naplněné radostí a štěstím, nicméně musejí se vyvarovat kasinu ovládanému temnými silami. Ovšem nebyla by to pohádka milé děti, kdyby naši hrdinové poslechli rad vousaté konve. S pohledem zasloužilého karbaníka vrhali kostky jedno kolo za druhým a štěstěna jim evidentně přála. Ale pekelná, která skončila s nabídkou samotného ďábla, který...

»