RECENZE: Risen 3: Titan Lords

Autor: Karel Mlady Publikováno: 17.9.2014, 15:55

Publikováno: 17.9.2014, 15:55

Sociální sítě

O autorovi

Karel Mlady

Karel Mlady

Je autorem 327 článků

Miluji hry a to všech kategorií. Málo her ovšem dohraji do konce. Spíše mě baví objevovat a testovat nové věci. Jsem velký fanda hokeje a zejména NHL.

Piranha Bytes nám přinesli dalšího bezejmenného hrdinu na jeho velké cestě světem a tentokrát bude jeho cílem získat zpět svou duši. A aby toho nebylo málo, tak cestou zachrání i svět při titány. Jedná se o dobrodružství plné stínových nepřátel, různých bytosti, stovky postav a úkolů, a samozřejmě neschází tradiční svoboda, která vám umožňuje prozkoumat cokoliv a kdykoliv. Tvůrci si po nepříliš povedené dvojce vzali k srdci ohlasy hráčů a výsledkem je středověké fantasy, které se spíše podobá prvnímu Risen, nežli pirátské Risen 2: Dark Waters. Podařilo se vývojářům z Piranha Bytes vrátit ke kořenům série a uspět v tomto RPG, které vám zabere i přes 40 hodin? To se dozvíte v naší recenzi, i když přečkejte úvodní nepříliš pozitivní odstavce, protože tohle je opravdu poctivé old-school RPG.

Jak už jsme zmínili v úvodu, tak hlavní postavou v Risen 3: Titan Lords je bezejmenný hrdina, který má takovou smůlu, že je mu ukradena jeho duše. A tak začíná pomsta démonickým silám, které pochází přímo z podsvětí. Není to nejoriginálnější a asi vás příběh moc nepohltí či dojme. Jistě to vynahradí povedená atmosféra a pestrý svět, ale celkový dojem kazí dabing postavy, kdy především hlavní postava je namluvena, jakoby se jednalo nějakého tvrďáka za jakékoliv situace a prostě to tam nepasuje. Většina dabingu je prostě bez emocí, což je velká škoda, i když se najdou výjimky jako Bones, váš první společník, který má občas i zajímavé hlášky.

10533183_592703130840410_591350653024557386_o

Celkovou prezentaci hry pak ještě kazí animace. Tasení meče, vytažení pušky, skákání a některé další pohyby nejsou tak plynulé, jak by se očekávalo. Počáteční pohyby v souboji s mečem na to také poukazují, ovšem postupně objevíte (naučíte se) nové možnosti útoků a obrany či různá komba, kde už jsou animace podstatně lepší. To samé lze říci i o magii. Ovšem strnulé animace jsou lepší, nežli žádné a proto trochu zamrzí, že zde není pohyb lezení po žebříku či liáně (hra ztmavne a postava se přesune), ale na to už tvůrcům asi nezbyly finance. To vám ale jistě vynahradí plavání, díky kterému můžete zastavit na nějaký bližší ostrůvek a objevit něco nového. Celkově se ovšem hry musíme zastat, protože se nejedná o tříáčkový titul, který má masívní rozpočet. Piranha Bytes jsou menší studio, které vždy pracovalo spíše s malým rozpočtem a tak můžeme být rádi, že i s takovým málem dokázali vytvořit rozsáhlé RPG série jako jsou Risen a Gothic.

Vraťme se ale k soubojům, které udělali ve třetím díle velký pokrok oproti předchůdcům. Zpočátku máte tradiční útok a silný útok, který je trochu pomalejší. Samozřejmě můžete také blokovat a uhýbat a celkově tvořit zajímavá komba. Nechybí ani střelné zbraně, kdy pistole využívají automatické míření a skvěle se hodí jako sekundární zbraň při boji zblízka. Muškety a brokovnice už pak vyžadují vaši pozornost při míření, ovšem o to větší mají poškození. Skrze učitele a samozřejmě zlato, si pak můžete zpřístupnit nové útoky a různé fígle. Hra se také vrací ke krystalové magii, která v Dark Waters chyběla. V magii najdete klasická kouzla a neschází ani ta silná, jako ohnivý déšť nebo blesky elektřiny. Naučené schopnosti zcela mění styl hry a především vám ji usnadní. Nejedná se jen o souboje či magii, ale také například o plížení, páčení zámků, tvorba lektvarů, kování zbraní apod. Všechno jsou to užitečné věci. Pro všechny tyto a další vlastnosti je třeba zlepšovat sílu, obratnost, mazanost apod., což učiníte za zkušenosti.

20140626_Risen3_Screen_07

A jak tohle RPG vypadá po vizuální stránce? Žádná sláva to není, ovšem přesto hra nevypadá špatně a nesmíme zapomínat na menší rozpočet. Nečekejte tak žádné vysoce kvalitní textury nebo promakané obličeje. Vyskytuje se menší fyzika oblečení a nějaký ten život v přírodě, ať už se jedná o křoví či vodu, ale prostě to není na žádné ocenění. Naštěstí jsou prostředí hry pestrá a vše je ručně vytvořeno a umístěno, takže narazíte na příjemné detaily a celkový výsledek vypadá velmi dobře, i když si z něj zrovna nesednete na zadek.

Doposud jsme Risen 3: Titan Lords spíše hanili, ovšem dostáváme se už k jádru hry, které je zatraceně dobré. Jistě jste již pochopili, že tohle akční RPG není o inovativních soubojích, dech beroucí grafice či procedurálně generovaném obsahu, který není zas tak oslniví, jak si vývojáři myslí. Risen 3 je nejen návratem ke kořenům série, ale také vzdává holt původnímu stylu tohoto žánru. Naprosto vše ve světě Risen 3 je pečlivě umístěno a slouží svému účelu. Více jak 300 úkolů (questů), které čekají na hráče, je rozmístěno po celém světě skrze rozlehlá prostředí. Na jeden z nich můžete narazit v nějaké knize, zatímco o jiný můžete přijít na základě toho, jak vedete danou konverzaci, ovšem to naštěstí moc nestane, takže o nic nepřijdete. Nikdy nevíte, odkud se objeví další úkol a kam vás vlastně zavede, takže určitě sledujte deník ve hře, protože bude velmi často úkoly doslova přeplněn a to je dobře.

Budete také cestovat mezi různými ostrovy, kterých je více než dostatek, i když asi dva menší jsou z druhého dílu, jen upravené, ale ty nové zaručeně potěší zvláště svým zpracováním. Samozřejmě na ně můžete zavítat jen v rámci příběhu a nezkoumat je, ovšem to byste přišli o tunu vedlejších úkolů a ty bude dobré splnit, pokud chcete řádně vylepšovat svou postavu, jelikož každý úkol či zabité monstrum vám přičte zkušenosti, v tomto případě body slávy, které můžete použít na některé z osmi vlastností.

Hlavní oblastí, ve které Piranha Bytes vždy excelovali a nové Risen není výjimkou, je zkoumání herního světa. Hra vás pobízí, abyste zkoumali, a máte naprostou svobodu, takže můžete různé úkoly plnit, kdy chcete a také jak k nim přistupovat. Když zavítáte dál do neznáma, můžete narazit i na úkoly, které se vám aktivují nalezením určitého předmětu apod. Dobře vám také poslouží mini mapa a mapa obecně, protože zde vždy najdete, kam přibližně jít a také jsou vyznačeni obchodníci a učitelé. Hra vám zkrátka názorně říká, hrajte svým tempem a hlavně si užívejte a bavte se. Někdy dokonce splníte úkol, aniž byste jej získali a poté můžete rovnou vyrazit pro odměnu. O nic tak nepřijdete a zkoumání světa se skutečně vyplatí. Například na ostrově Taranis, kde mimochodem sídlí mágové a strážci, jedna ze tří hlavních frakcí ve hře, narazíte na jeskyni, v které se to hemží gobliny a tak je pochopitelně pozabíjíte, protože každý bod zkušenosti dobrý. Po zabití prvního goblina zjistíte, že vám ukáže nápis s počtem a tak víte, že jste již začali plnit úkol. Poté narazíte na správného člověka, který vám úkol zadá, ale už se nemusíte vracet zpět do jeskyně, protože jste gobliny zabili a můžete tak rovnou shrábnout odměnu.

20140626_Risen3_Screen_05

V jiném případě zase narazíte na nějaký předmět či truhlu, v které se nachází něco, co patří jisté osobě. Později pak objevíte chatku s postavou, s kterou si samozřejmě popovídáte, protože o tom RPG přece je, a zjistíte, že právě této osobě patří dané věci, takže jí je rovnou vrátíte a máte opět hotovo. Zkrátka žádná frustrace a prostě pohodový postup hrou, který ztěžují souboje. Také to svědčí o tom, že Piranha Bytes herní svět skutečně vytvořili od základů a vše ručně umístili. Jinak byste na danou osobu, která vám zadá již splněný úkol jen tak nenarazili. Vše má své místo a svůj smysl, a nemusíte zbytečně čekat, než vám někdo úkol aktivuje.

20140626_Risen3_Screen_02

Risen 3 toho zkrátka nabízí spoustu, ovšem vše nespatříte za jedno zahrání. Odlišné výsledky a možnosti v rozhovorech mají různý dopad a pak jsou tady tři různé frakce, které obývají svět v Risen 3: Titan Lords. Těmito frakcemi či guildami jsou lovci démonů, voodoo piráti a strážci, kteří zahrnují i mágy. Jakmile se rozhodnete přísahat k jedné frakci, už se není možné k ostatním přidat. Určitě je dobré si tak hru vícekrát projít, abyste se mohli přidat k různým frakcím a tak získat různé výhody a zažít jejich jedinečné úkoly. Také je to jediný způsob, jak získat jejich unikátní vybavení, které se mění podle zásluh a postupně tak více a více budete chránit svou postavu díky nové zbroji. Například v případě Strážců začínáte jako kadet se základní látkovou zbrojí, ovšem postupně povýšíte a dostanete řádnou zbroj. Hráči, kteří rádi zkoumají celé svět a všechny možnosti si tak rozhodně přijdou na své.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Risen 3: Titan Lords je poctivé akční RPG ze staré školy, které vás odmění především za zkoumání. Možnost zvolit si svou vlastní cestu a postupovat svým vlastním tempem je jednou z hlavních předností mimo různé herní prvky. Bojový systém oproti předchozím dílům přináší nějaká zlepšení, ovšem nejedná se o žádný výrazný pokrok. Nesmíme ale zapomínat na slabší prezentaci, ať už se jedná o dabing či animace hry. Piranha Bytes vykročili správným směrem a vytvořili vskutku jedinečný titul, který ale zrovna neohromí. Přesto jsme si hru užili naplno a strávili s ní 30 až 40 hodin, což je paráda.
16. 01. 2025 • Jakub Michálek0

Recenze: Albatroz

Mysteriózní turistická výprava za hledáním rodinného příslušníka a něčím víc, než jen sama sebe.

»
15. 01. 2025 • Lukáš Urban0

Recenze: Flint: Treasure of Oblivion

Jak asi vypadají vaše denní zvyklosti? Zničení otravného budíku, podpora vodárenské služby ranní hygienou, odlehčení několika dekagramů z útrob lednice, provětrání syntetické vlákniny ze šatníku a hurá vstříc dalším bytostem s podobně laděným počátkem dne. To piráti jsou na tom daleko lépe. Po probuzení ostrou mluvou lodního papouška přivítají ráno douškem rumu. Jakmile se nasoukají do moly prolezlého mundůru, zbičují podřízenou posádku, pověsí pár zajatců a nakrmí žraloky ploužící se za korábem....

»
06. 12. 2024 • Michael Chrobok0

RECENZE: Indiana Jones and the Great Circle

Na světě není slavnějšího archeologa, než je Indiana Jones. Kromě pěti filmů, několika knih a komiksů se dočkal ztvárnění také na poli videoher, byť s kolísavou kvalitou. Studio MachineGames, které spadá pod Bethesdu, se rozhodlo vytvořit tu nejlepší akční adventuru s Indiana Jonesem v hlavní roli, jaká tady doposud byla. Jak se jim tento nelehký úkol podařil?

»
03. 12. 2024 • Lukáš Michal0

RECENZE: Microsoft Flight Simulator 2024

Série Microsoft Flight Simulator (dále MFS) se řadí mezi stálice herního průmyslu a zároveň patří po bok těch nejstarších sérii, jaké stále vycházejí. Však považte, vždyť první díl vyšel v roce 1982, což je již 42 let. Tolik leckdy není mnohým hráčům, kteří usedají k obrazovkám, aby se za kniply těch nejznámějších i méně známých letadel vznesli do oblak a prozkoumávali naši krásnou zemi. Ovšem následující řádky nebudou patřit ohlédnutí za sérií,...

»
30. 11. 2024 • Jakub Michálek0

Recenze: Death Stranding: Director’s Cut

Monument herní inovace herního génia Hidea Kojimy je konečně dostupný pro Xbox, jak si vede v recenzi?

»
28. 11. 2024 • Michael Chrobok0

RECENZE: Dragon Age: The Veilguard

Na návrat slavné značky studia Bioware čekali fanoušci téměř 10 let. Za tu dobu se toho změnilo poměrně hodně, ať už v herním průmyslu jako takovém, ve věkovém složení hráčů nebo i v personálním obsazení samotného kanadského studia. Není se proto co divit, že nejnovější přírůstek do série s podtitulem The Veilguard vzbuzoval nejen velká očekávání, ale také obavy, jak návrat na kontinent Thedas dopadne.

»
21. 11. 2024 • Lukáš Michal0

RECENZE: Farming Simulator 25

Zemědělství není vůbec žádná legrace. Není to jenom o tom, že člověk něco zaseje na poli a pak jenom čeká, až to vyroste. Je třeba všechno náležitě pohnojit, bojovat se škůdci a také s nepřízní počasí. Ani chov zvířat není sázkou na jistotu, jak by se mohlo zdát, protože v případě špatné úrody krmení ho budeme mít málo, takže buď musíme zredukovat počty chovů nebo krmení nakoupit, čímž však klesá náš zisk....

»
10. 11. 2024 • japo0

Recenze: Squirrel with a Gun

Zní to možná šíleně, ale ve hře Squirrel with a Gun hrajete za veverku, která se chopí bouchačky a vydává se do boje. Tento bláznivý 3D sandbox připomíná trochu jiné bizarnosti typu Untitled Goose Game nebo Goat Simulator – tedy hry, které si dělají legraci z konvenčního hraní a přináší hlavně kopec srandovní zábavy. U těchto her se ale zákonitě nabízí otázka – bude to alespoň tak zábavné, abych toho...

»