Recenze: SimAirport

Autor: DandyCZE Publikováno: 24.2.2023, 9:23

Publikováno: 24.2.2023, 9:23

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

DandyCZE

DandyCZE

Je autorem 192 článků

Na Xbox míří SimAirport (24. 2. 2023 vychází) a na vás bude stát se majitelem letiště a světovou jedničkou v dopravě. Jedná se o hru, kterou hráči mohli vyzkoušet na PC v roce 2020, kde se těší celkem dobrému hodnocení (79% na Steamu). Uvidíme, jak se studiu LVGameDev LLC povedlo předělání hry na Xbox. Hra je velmi komplexní a vaše práce se bude týkat všech aktivit na letišti.

Hra nabídne dva módy a to kariéru, kdy projdete vše od začátku v rámci událostí a úkolů a pokud si chcete zahrát hru bez omezení, tak je tu připraven klasický SandBox. Osobně doporučuji vyzkoušet tutoriál, který vám toho hodně řekne a pomůže se základy. Hra totiž není úplně snadná a pokud nebudete vědět základy, tak by vás mohla odradit. On ani ten tutoriál není moc dobře udělaný, a tak jsem osobně šáhnul po videích na internetu. V nastaveních toho moc nehledejte, takže jdeme na hru.

Po spuštění na vás dýchne 2D grafika minulosti. Vše se odehrává z horní kamery a grafika je taková oldskůlová 😊 Prostě buď ji budete mít rádi nebo hru hned odinstalujete. Osobně tenhle styl grafiky moc nemusím, ale každá hra není AAA a napumpovaná budgetem až po strop. Pokud tedy zůstáváte, pojďme se podívat na opravdu zajímavou hru, která vás musí zaujmout hratelností, grafika a hudba to určitě nebudou.

Start kampaně si můžete zvolit – buď začnete doslova na zelené louce nebo už budete mít nějakou infrastrukturu a od toho se pak odvíjí i startovní budget. Dokonce si můžete vybrat, které aerolinky k vám budou moci létat. Jelikož hra není plně licencovaná, tak zapomeňte na naše či jiné známe společnosti. Je škoda, že autoři aspoň nedali k dispozici nějaký editor, který by dovolil si společnosti přejmenovat. Jakmile na vás vyskočí zelená louka, je potřeba začít makat. Stavět budete naprosto vše a k tomu najímat pracovníky. Pokud létáte, tak si hned vybavíte všechny radosti, ale také útrapy s tím spojené. Jak vás otravují fronty, proč to dobavení trvá tak dlouho a kde máte kufry … Tohle všechno se vám bude dít i ve hře a tím špatným budete vy, majitel letiště.

Hra jde opravdu do hloubky, takže se pokusím projít takový snadný začátek. Než přijede první autobus a přiletí první letadlo máme ještě chvilku čas – tak to pojďme vyladit.

První, co je potřeba udělat bude navrhnout aspoň jednu odletovou dráhu, k tomu nějakou příjezdovku a gate pro letadla – to jde celkem jednoduše a pomocí nástrojů v pohodě zakreslíte. Aby vše dobře fungovalo, musíte mít samozřejmě věž s řízením leteckého provozu. Pokud budete chtít létat i v noci, tak pořádně vylepšit dráhy. Asi si můžete rovnou nasmlouvat letecké společnosti, které k vám budou lítat. POZOR, při najímání sledujte bonusy za spolupráci, na začátku není moc peněz a každá kačka se hodí. Společnosti najímáte podle doby, kdy k vám mají lítat (ráno, odpoledne, v noci). Po každou dobu máte určitý úsek a můžete tam dát více letů. Nyní máme za sebou základní část pro odlety a přílety, tedy hodně základní a zjednodušenou přípravu a můžeme se vrhnout na služby pro lidi.

Když dorazí první cestující, musíte jim dát letenky a odbavit kufry a zajistit, jak se kufry dostanou do letadla. Následuje bezpečnostní kontrola, kde budete mít možnost postavit skenery, celní budky a mnoho dalšího. Opravdu si zde vzpomenete na každý krok ve vaší cestě do letadla. Už jste na letišti strašně dlouho, takže by se hodilo nějaké kafíčko a svačinka. Nespokojení cestující si nemají ani kde sednout, takže budete stavět relaxační zóny a případně salonky pro náročnější. Celá cesta pak končí u poslední kontroly a vstupem do letadla. Když dotečou nějaké peníze, je potřeba zajistit rozvoj letiště, a tak to jde stále dokola.

Nakonec jsem si nechal to, co je vlastně na hře asi jediné špatné nebo spíše nedokonalé a tím je ovládání. Chápu, že autoři se museli poprat s ovládáním, jelikož je zde tuna možností a ke každé se musíte nějak proklikat, ale ta cesta je opravdu náročná. Umisťování zón a věcí s citlivostí gamepadu mě tedy dost potrápilo a popravdě zanechalo asi jedinou hořkou stopu, jelikož jinak je hra velmi zábavná a do detailu udělaná. Bohužel pro nás konzolové hráče je ovladatelnost na gamepadu základ. Škoda, že autoři nezapracovali na nějakém zjednodušení nebo automatizaci některých kroků.

developer: LVGameDev LLC, Ultimate Games S.A.
publisher: Ultimate Games S.A.
Hra dostupná pro Xbox One i Xbox Series

         

6
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Tato hra velmi detailně ukazuje chod letiště a myslím, že i přes né příliš atraktivní grafiku nabídne hodiny a hodiny hraní. Jak jsem ovšem napsal na konci recenze, ovládání mě nepadlo do ruky a tak jsou pocity spíše smíšené. Ruce a styl práce s ovladačem máme každý jiný, tak třeba u vás to dopadne dobře a pak před sebou máte velmi zajímavou hru na spousty hodin. Hodně jsem rozmýšlel mezi 6-7.
komplexní práce na letištislabší grafika
ovládání na ovladači
20. 03. 2023 • DandyCZE0

Recenze: Transport Fever 2

Na konzole dorazila skvělá budovatelská strategie, která se točí kolem dopravy. Vaším úkolem bude vymýšlet cesty a tratě pro vaše dopravní prostředky, aby se dařilo plnit cíle v kampani nebo vaše osobní ve volné hře. Jak se to hraje a co hra nabídne se podíváme v dnešní recenzi.

»
09. 03. 2023 • HusekD0

RECENZE: Monster Energy Supercross 6

Přijde mi to jako včera, kdy jsem dostal na recenzování pátý díl ze závodní série Monster Energy Supercross. Čas se ovšem nezastavitelně žene kupředu a vývojáři z italského studia Milestone nám přinášejí již šesté pokračování. Předchozí tituly se od sebe odlišovaly pouze v drobných detailech a držely se velmi podobné šablony. K nejnovějšímu dílu jsme nedostali příliš předběžných informací a tak jsme byli opravdu zvědaví, jestli se konečně dočkáme zásadnějších...

»
08. 03. 2023 • HusekD0

RECENZE: Blood Bowl III

Trvalo to dlouhých osm let, ale dočkali jsme se. Herní série Blood Bowl obdržela své třetí videoherní pokračování a můžeme se tak opět vrhnout do brutálních zápasů plných krve, taktizování a všudypřítomné náhody. Hru vytvořili vývojáři z Cyanide Studios a vydala společnost Nacon. Základy samotného Blood Bowl sahají až do roku 1986, kdy vytvořil Jervis Johnson první deskovou verzi pro společnost Games Workshop.

»
07. 03. 2023 • DandyCZE0

Recenze: Fernbus Coach Simulator

Už od dětství mají hlavně kluci chuť si vyzkoušet úlohu řidiče. Většina z nich sní o pořádném tahači a nekonečných dobrodružných cestách. Asi o něco menší skupina sní o vlacích, ale najdou se i snílci o autobusech. Pokud patříte mezi poslední skupinu, tak si možná splníte svůj sen, ale pojeďme postupně.

»
23. 02. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Chef Life: A Restaurant Simulator

Jídlo je nedílnou součástí našich životů. Ne každý má potřebu dávat si nejrůznější speciality, ale všichni ho musíme konzumovat hlavně proto, abychom vůbec mohli existovat. Jeho příprava často bývá kreativní záležitostí, a tak není divu, že jídla a situací s ním spojených se často chytá také herní průmysl. Snad každý někdy zkoušel nějakou takovou hru, i když většina z nich se nejčastěji odehrává na displeji mobilních telefonů. Dneska se však podíváme na...

»
22. 02. 2023 • HusekD0

RECENZE: Wild Hearts

Žánr akčních loveckých RPG patřil do nedávné doby pouze jedné dlouholeté sérii od společnosti Capcom pod názvem Monster Hunter. Jednotlivé tituly se bohužel Xboxu dlouhou dobu vyhýbaly a jejich tajuplný svět jsme mohli okusit až s příchodem podtitulů World a Rise.

»
20. 02. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Atomic Heart

Herní vývoj by se při troše představivosti dal přirovnat k maratonskému běhu, i když spousta hráčů si ho nejspíš představuje jako sprint. Než se vydáte na trať, je třeba docela dost trénovat, ideálně postavit silný tým a ani tak není jisté, že do cíle doběhnete v čase, v jakém jste na začátku předpokládali. A jak ukazuje herní historie, kolikrát se může stát, že do cíle vývojáři nedoběhnou vůbec. Je přitom jedno, zda se...

»
15. 02. 2023 • HusekD0

RECENZE: Wanted: Dead

Herní únor zaslouženě patří novému dobrodružství z kouzelnického světa pod názvem Hogwards Legacy. Pokud se vám ovšem tato výpravná hra z nějakého důvodu netrefila do vkusu, nebo jen nemáte čas na herní dobu v řádech desítek hodin, tak tu pro vás máme recenzi pro Wanted: Dead. Připravte se ale na to, že ani v nejmenším nepůjde o zábavu pro celou rodinu. Představte si titul, který by vsázel na akční stránku...

»