RECENZE: Sniper Elite 3 pro Xbox One

Autor: tonyskate Publikováno: 27.6.2014, 16:05

Publikováno: 27.6.2014, 16:05

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 4838 článků

Série Sniper Elite, v které si zahrajete na prvotřídního ostřelovače, se dočkala již třetího dílu, který vychází jako pro Xbox 360, tak i pro Xbox One. Ačkoliv tato série vždy spadala spíše do průměru, tak Sniper Elite III nás příjemné překvapil, i když se to samozřejmě neobešlo bez pár chyb.

Nejnovější díl této série z pohledu třetí osoby se odehrává v roce 1942 během 2. světové války a ujmete se role nadporučíka Karla Fairburneho, s kterým vytáhnete do boje proti Němcům. Ti totiž podle všeho pracují na tajné zbrani, s jejíž pomocí by mohli vyhrát celou válku. Prostě klasika. Nicméně hra trochu vybočuje, protože běžně bychom se za tohoto období podívali do vybledlých oblastí Evropy, ovšem Sniper Elite III je zasazeno do Afriky a vaším nepřítelem je tak německý africký sbor Afrikakorps. Rozhodně se jedná o vítanou změnu, kdy navštívíte pouště a opuštěná města pokrytá pískem, a další podobné lokace.

sniperelite3-gap

Jak už asi tušíte, tak se nejedná o klasickou střílečku, ale spíše o taktickou záležitost, v níž je třeba trochu přemýšlet, než vypálíte, i když můžete zkusit hru projít stylem Rambo a možná se vám to i podaří, ovšem přišli byste tak o kouzlo z role profesionálního ostřelovače. Každá mise nabízí poměrně velkou lokaci a začíná scénkou, která vás uvede do situace a především vám také sdělí pár tipů, jak se nejlépe vybavit a kde se nachází vhodná místa pro ostřelování nepřátel. Po brífinku máte možnost si upravit vaši výbavu, s kterou se vydáte do akce. Zvolíte si tak pušku pro ostřelování, nějaký samopal či jinou automatickou zbraň, pistoli a další různé předměty, jako jsou granáty, miny či lékárničky a obvazy. Vaši pušku můžete také vylepšovat, ovšem prvně musíte najít součástky, ať už mrtvých nepřátel či někde na mapě.

sniperelite3-night

Jednou z největší předností hry je volnost. Zkrátka dostanete úkol či cíl, které se samozřejmě během mise obměňují a vyvíjí, a je jen na vás, jak misi splníte. Málokdy jste vedeni jen jednou cestou a většinou jsme se nechali svést do nějakého tunelu či průchodu v jeskyni apod. Různých cestiček, které vás mohou dovést k nepříteli i zezadu atd., se v lokacích nachází opravdu spousta. Neméně důležitou roli hrají zvuky, protože ostřelovací pušky ve hře nemají tlumič a tak nemůžete střílet jen, jak se vám zachce, tedy pokud nechcete být odhaleni. Je tak třeba využít jiných zvuků, ať už je rozbitý generátor, praskající výfuk, pálící dělo nebo přelétající letadlo. Pak už je to jen o správném načasování a míření, a můžete postupně odstranit jednoho nepřítele za druhým, aniž by o tom někdo věděl. Ovšem ani míření není jednoduché a vždy je dobré zadržet dech, abyste měli přesnější mušku a hra vám ukázala, kam přesně střílíte.

Samozřejmě můžete zvolit i přímější přístup a na způsob Hitmana se připlížit k nepřátelům a postupně je tiše odstranit pomocí nože. Lze také využít pistole s tlumičem, která je velmi účinná, i když nemá moc daleký dostřel, ovšem můžete mít maximálně 16 nábojů, což není moc a doporučujeme tak prohledávat těla nepřátel. Anebo můžete upoutat jejich pozornost například hozením kamene a tak je vylákat někam do ústraní a zpacifikovat je. Samozřejmě je lepší některá těla schovat, pokud si myslíte, že by mohla být objevena, abyste pak nebyli nečekaně odhaleni.

sniperelite3-scenery

Navzdory vašemu nejlepšímu snažení se asi vzbuzení pozornosti či vyvolání alarmu nevyhnete, ovšem rozhodně to neznamená konec mise a ještě toho můžete navíc využít a to tak, že změníte sovu pozici, což uděláte tak či onak, tedy pokud se nerozhodnete čelit odporu hrubou silou. Když jste spatřeni, tak se nepřátelé vydají na místo, kde vás viděli, ovšem vy se můžete rychle přemístit na jiné místo, protože oni vás budou hledat na tom daném místě, tedy pokud vás opět nezahlédnou. I přesto buďte opatrní, protože i na střední obtížnost vydržíte jen několik zásahů.

Jak už jsme zmínili, tak střelba z pušek je ovlivněna dýcháním a tak srdečním tepem hrdiny, který můžete neustále sledovat na obrazovce. Když budete hodně pobíhat, tak budete mít nepřesnou mušku a je tak třeba se vždy uklidnit a zadržet dech, čímž zpomalíte čas, abyste mohli přesně mířit a střílet. Ostřelování je zde opravdu vychytané a podle obtížnost je pak třeba ještě vzít v potaz například vítr a další faktory.

Pokud se vám podaří úspěšně vypálit ne nepřítele, tak se často aktivuje rentgenová kamera zabití, tedy X-Ray Kill-cam, což je velmi drsný a brutální pohled na vaši kulku, která se prožene hlavou či jinou částí těla nepřítele. Také detailně vidíte, jak kulka prorazí kosti a roztrhá orgány nepřítele spolu s příhodným zvukem. Tato funkce je až překvapivě uspokojivá 🙂 a i když ji samozřejmě máte možnost snadno přeskočit, tak se často rádi podíváte, jakou spoušť váš výstřel způsobil. A to nemluvě o „Testicle Shot“ 🙂

sniperelite3-killcam

Hra nabízí asi osm misí, což se vám může zdát málo, ale v každé strávíte přes hodinu a možná i více. Záleží na vašem přístupu a v každé misi můžete k úkolům přistupovat různě, takže se s hrou zabavíte déle, než by se mohlo zdát. A nesmíme zapomenout na dobrovolné úkoly (likvidace aut, zabití generála apod.) či sbírání předmětů jako jsou hrací karty nebo válečné zápisky. V každé misi je toho zkrátka spousta a v kampani se tak můžete přiblížit až na 14 hodin hrací doby. Součástí jsou pak ještě různé výzvy pro jednoho hráče, v kterých například musíte odolávat vlnám nepřátel atd. Za vše, za zabití, za výzvy, za dobrovolné úkoly, za sběratelské předměty, zkrátka za vše získáváte zkušenosti a postupujete tak v úrovních, za které získáváte vylepšení pro zbraně a další výhody.

Součástí hry je také online kooperace a multiplayer. Do hry více hráčů může zapojit až 12 hráčů a v kooperaci pak spolu mohou hrát maximálně dva. Pro multiplayer neschází klasické režimy jako Deathmatch a to i v týmové podobě. Nabízí se pak ještě režimy No Cross a zajímavější Distance King, který je taktéž k dispozici i pro týmy a jeho cílem je zabíjet hráče z co největší vzdálenosti. Na konci hry jsou sečteny vzdálenosti, z jakých jste ostatní hráče zastřelili a ten kdo má nejvíce, vyhrává. V případě kooperace se nabízí již zmíněné výzvy Survival a Overwatch. Lákavěji ale asi bude znít ta možnost, že celou kampaň si můžete zahrát s kamarádem v kooperaci.

Vizuálně nás hra příjemně překvapila a to především v první úrovni. Prostředí jsou většinou opravdu skvěle zpracována, ovšem s animacemi už je to slabší a mohlo se na nich více zapracovat. Každopádně pokud úvodní 16GB velká aktualizace povznesla hru na takovou grafiku, tak se to stahování vyplatilo. Nicméně hra trpí různými bugy a chybkami, ostatně jako každá jiná. Například zmizel zničený tank a zůstal po něm stín nebo vojáci, kteří se sebou i po smrti cukají. Jindy zase voják zmizel a objevil se jinde, což už je trochu nepříjemné. Občas se chaoticky objevují tlačítka popisující funkce, co dělají, ať už jde o ohledání mrtvoly či výměnu zbraně, i když na to jasně ukazuje. Přesto jsme ale nenarazili na nic, co by nám bránili v dokončení hry.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Sniper Elite 3 je poctivě zpracovaná střílečka z pohledu třetí osoby, která vybočuje ze žánru právě zaměřením na odstřelování, i když nám přijde, že si tvůrci vypůjčili z různých her od každého trochu. Nenabízí sice nějaký poutavější příběh, ale dokáže zaujmout svou akcí a netradičním prostředím. Pokud preferujete taktiku a máte rádi hry na způsob série Hitman, tak se budete bavit a to případně i v kooperaci. Kill-cam je pak zajímavým zpestřením. Škoda různých chyb, které ubírají na hratelnosti, ale to třeba ještě tvůrci vychytají.
08. 04. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Outriders

Vážení a milí, takhle bychom to daleko nedotáhli. Pořád dokola vám někdo opakuje moudra o vzorném chování k přírodě. Ale je to marné, je to marné, jste prostě tupí. Vážně si myslíte, že se najde jiná planeta, kde skot místo plynů vypouští kyslík, vepřová pečeně se peče sama přímo na seleti v odpoledním slunci a z horských potoků teče šampaňské francouzské chuti? Tak přestaňte koukat na pohádky a dejte si dveřmi přímo mezi...

»
07. 04. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: It Takes Two

Štěstí přeje připraveným. Dvakrát měř, jednou řež. Ve dvou se to lépe táhne. Ano, čtete správně. Pro úvod této recenze jsem si vybral hned tři česká přísloví, která krásně fungují ve skutečném světě, ale stejně tak dobře platí i pro ten herní. Občas má člověk dost štěstí, podaří se mu projít nějakou zapeklitou herní pasáž snadno, ani neví jak. V opačném případě to znamená ztrátu několika minut při opakovaném průchodu. U...

»
31. 03. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: DOOM Eternal: The Ancient Gods

Rozmáhá se nám tu takový nešvar. Ať už má hrdina v ruce pušku typu M4, plazmový kulomet, kuš nebo meč, jeho největším nepřítelem není nikdo jiný než bozi. Jakoby došli maniaci, blázniví imperátoři, pošetilí vědci a kruté nestvůry. Je přitom úplně jedno, která mytologie se rozsápe, znásilní a odkopne do příkopu. Na frak dostávají antika, vikingové, keltové a když dojde historická inspirace, peklo je přeci věčné. Vývojáři akorát zapomínají na to,...

»
26. 03. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Black Legend

Když se mágové nechali utáhnout ve svírací kazajce, byli blázni, jistě. Ale jen do chvíle, než se z ní ve zdraví dostali, čímž otevřeli dveře modernímu pojetí kouzelníků, kde jsou vystoupení vším, jen ne přehlídkou magie a opravdových čárů. Jenže v 17. století se oblbováním lidí nevydělávalo na hypotéku a auto na leasing. Uvrhnutí města do věčné mlhy mělo mnohem démoničtější důvod, při kterém asistovala skutečná síla z jiného světa. A i tehdy...

»
25. 03. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: El Hijo – A Wild West Tale

Když se řekne divoký západ nebo Mexiko, většina z nás si představí přestřelky, drogy, kovboje a další s tím spojené věci. Stejně tak se toho většinou chytnou i vývojáři a naservírují nám podobný herní zážitek. Někdy se však objeví titul, který na první pohled vypadá jako Hitman z tohoto prostředí, ale bez jakéhokoliv násilí.

»
19. 03. 2021 • HusekD0

RECENZE: Beach Buggy Racing 2: Island Adventure

Společnost Vector Unit nám již přinesla pár závodních her. Žádný z předešlých projektů ale nepřirostl hráčům příliš k srdci a jednalo se převážně o jednohubky, které se brzy odložili. Nyní nám představili nové pokračovaní ze série Beach Buggy pod názvem Beach Buggy Racing 2: Island Adventure. A mohu s klidným hráčským srdcem říct, že se jedná o nejlepší titul, jaký jsme od Vector Unit doposud dostali. Pokud máte chuť na motokárové závody, ale...

»
17. 03. 2021 • SeedarCZ0

RECENZE: Dungeons Defenders: Awakened

V dnešní době vychází zajímavých novinek na hraní pramálo. Víceméně se jedná jen o další díly pravidelně vyházejících her, čest vyjímkám. A na jednu takovou vyjímku se podíváme v dnešní recenzi. Jedná se o třetí díl tower defense akční rpg Dungeon Defenders, s přívlastkem Awakened s možností hrát online až ve 4 hráčích. Sice se nejedná o žádnou AAA pecku ani grafickou nálož euforie, i tak jde ale o zajímavý...

»
09. 03. 2021 • Michael Chrobok0

RECENZE: Tales from the Borderlands

Když v roce 2009 vyšla postapokalyptická střílečka s RPG prvky Borderlands, způsobila tak trochu malou revoluci. Záhy se série rozrostla o další díly, přičemž nemohla chybět ani adventura Tales from the Borderlands z dílny dnes již zrušeného Telltale Games. Toho času bylo nicméně studio na vrcholu a plodilo jednu adventuru za druhou.

»