RECENZE: Sniper Elite 3 pro Xbox One

Autor: tonyskate Publikováno: 27.6.2014, 16:05

Publikováno: 27.6.2014, 16:05

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 5355 článků

Série Sniper Elite, v které si zahrajete na prvotřídního ostřelovače, se dočkala již třetího dílu, který vychází jako pro Xbox 360, tak i pro Xbox One. Ačkoliv tato série vždy spadala spíše do průměru, tak Sniper Elite III nás příjemné překvapil, i když se to samozřejmě neobešlo bez pár chyb.

Nejnovější díl této série z pohledu třetí osoby se odehrává v roce 1942 během 2. světové války a ujmete se role nadporučíka Karla Fairburneho, s kterým vytáhnete do boje proti Němcům. Ti totiž podle všeho pracují na tajné zbrani, s jejíž pomocí by mohli vyhrát celou válku. Prostě klasika. Nicméně hra trochu vybočuje, protože běžně bychom se za tohoto období podívali do vybledlých oblastí Evropy, ovšem Sniper Elite III je zasazeno do Afriky a vaším nepřítelem je tak německý africký sbor Afrikakorps. Rozhodně se jedná o vítanou změnu, kdy navštívíte pouště a opuštěná města pokrytá pískem, a další podobné lokace.

sniperelite3-gap

Jak už asi tušíte, tak se nejedná o klasickou střílečku, ale spíše o taktickou záležitost, v níž je třeba trochu přemýšlet, než vypálíte, i když můžete zkusit hru projít stylem Rambo a možná se vám to i podaří, ovšem přišli byste tak o kouzlo z role profesionálního ostřelovače. Každá mise nabízí poměrně velkou lokaci a začíná scénkou, která vás uvede do situace a především vám také sdělí pár tipů, jak se nejlépe vybavit a kde se nachází vhodná místa pro ostřelování nepřátel. Po brífinku máte možnost si upravit vaši výbavu, s kterou se vydáte do akce. Zvolíte si tak pušku pro ostřelování, nějaký samopal či jinou automatickou zbraň, pistoli a další různé předměty, jako jsou granáty, miny či lékárničky a obvazy. Vaši pušku můžete také vylepšovat, ovšem prvně musíte najít součástky, ať už mrtvých nepřátel či někde na mapě.

sniperelite3-night

Jednou z největší předností hry je volnost. Zkrátka dostanete úkol či cíl, které se samozřejmě během mise obměňují a vyvíjí, a je jen na vás, jak misi splníte. Málokdy jste vedeni jen jednou cestou a většinou jsme se nechali svést do nějakého tunelu či průchodu v jeskyni apod. Různých cestiček, které vás mohou dovést k nepříteli i zezadu atd., se v lokacích nachází opravdu spousta. Neméně důležitou roli hrají zvuky, protože ostřelovací pušky ve hře nemají tlumič a tak nemůžete střílet jen, jak se vám zachce, tedy pokud nechcete být odhaleni. Je tak třeba využít jiných zvuků, ať už je rozbitý generátor, praskající výfuk, pálící dělo nebo přelétající letadlo. Pak už je to jen o správném načasování a míření, a můžete postupně odstranit jednoho nepřítele za druhým, aniž by o tom někdo věděl. Ovšem ani míření není jednoduché a vždy je dobré zadržet dech, abyste měli přesnější mušku a hra vám ukázala, kam přesně střílíte.

Samozřejmě můžete zvolit i přímější přístup a na způsob Hitmana se připlížit k nepřátelům a postupně je tiše odstranit pomocí nože. Lze také využít pistole s tlumičem, která je velmi účinná, i když nemá moc daleký dostřel, ovšem můžete mít maximálně 16 nábojů, což není moc a doporučujeme tak prohledávat těla nepřátel. Anebo můžete upoutat jejich pozornost například hozením kamene a tak je vylákat někam do ústraní a zpacifikovat je. Samozřejmě je lepší některá těla schovat, pokud si myslíte, že by mohla být objevena, abyste pak nebyli nečekaně odhaleni.

sniperelite3-scenery

Navzdory vašemu nejlepšímu snažení se asi vzbuzení pozornosti či vyvolání alarmu nevyhnete, ovšem rozhodně to neznamená konec mise a ještě toho můžete navíc využít a to tak, že změníte sovu pozici, což uděláte tak či onak, tedy pokud se nerozhodnete čelit odporu hrubou silou. Když jste spatřeni, tak se nepřátelé vydají na místo, kde vás viděli, ovšem vy se můžete rychle přemístit na jiné místo, protože oni vás budou hledat na tom daném místě, tedy pokud vás opět nezahlédnou. I přesto buďte opatrní, protože i na střední obtížnost vydržíte jen několik zásahů.

Jak už jsme zmínili, tak střelba z pušek je ovlivněna dýcháním a tak srdečním tepem hrdiny, který můžete neustále sledovat na obrazovce. Když budete hodně pobíhat, tak budete mít nepřesnou mušku a je tak třeba se vždy uklidnit a zadržet dech, čímž zpomalíte čas, abyste mohli přesně mířit a střílet. Ostřelování je zde opravdu vychytané a podle obtížnost je pak třeba ještě vzít v potaz například vítr a další faktory.

Pokud se vám podaří úspěšně vypálit ne nepřítele, tak se často aktivuje rentgenová kamera zabití, tedy X-Ray Kill-cam, což je velmi drsný a brutální pohled na vaši kulku, která se prožene hlavou či jinou částí těla nepřítele. Také detailně vidíte, jak kulka prorazí kosti a roztrhá orgány nepřítele spolu s příhodným zvukem. Tato funkce je až překvapivě uspokojivá 🙂 a i když ji samozřejmě máte možnost snadno přeskočit, tak se často rádi podíváte, jakou spoušť váš výstřel způsobil. A to nemluvě o „Testicle Shot“ 🙂

sniperelite3-killcam

Hra nabízí asi osm misí, což se vám může zdát málo, ale v každé strávíte přes hodinu a možná i více. Záleží na vašem přístupu a v každé misi můžete k úkolům přistupovat různě, takže se s hrou zabavíte déle, než by se mohlo zdát. A nesmíme zapomenout na dobrovolné úkoly (likvidace aut, zabití generála apod.) či sbírání předmětů jako jsou hrací karty nebo válečné zápisky. V každé misi je toho zkrátka spousta a v kampani se tak můžete přiblížit až na 14 hodin hrací doby. Součástí jsou pak ještě různé výzvy pro jednoho hráče, v kterých například musíte odolávat vlnám nepřátel atd. Za vše, za zabití, za výzvy, za dobrovolné úkoly, za sběratelské předměty, zkrátka za vše získáváte zkušenosti a postupujete tak v úrovních, za které získáváte vylepšení pro zbraně a další výhody.

Součástí hry je také online kooperace a multiplayer. Do hry více hráčů může zapojit až 12 hráčů a v kooperaci pak spolu mohou hrát maximálně dva. Pro multiplayer neschází klasické režimy jako Deathmatch a to i v týmové podobě. Nabízí se pak ještě režimy No Cross a zajímavější Distance King, který je taktéž k dispozici i pro týmy a jeho cílem je zabíjet hráče z co největší vzdálenosti. Na konci hry jsou sečteny vzdálenosti, z jakých jste ostatní hráče zastřelili a ten kdo má nejvíce, vyhrává. V případě kooperace se nabízí již zmíněné výzvy Survival a Overwatch. Lákavěji ale asi bude znít ta možnost, že celou kampaň si můžete zahrát s kamarádem v kooperaci.

Vizuálně nás hra příjemně překvapila a to především v první úrovni. Prostředí jsou většinou opravdu skvěle zpracována, ovšem s animacemi už je to slabší a mohlo se na nich více zapracovat. Každopádně pokud úvodní 16GB velká aktualizace povznesla hru na takovou grafiku, tak se to stahování vyplatilo. Nicméně hra trpí různými bugy a chybkami, ostatně jako každá jiná. Například zmizel zničený tank a zůstal po něm stín nebo vojáci, kteří se sebou i po smrti cukají. Jindy zase voják zmizel a objevil se jinde, což už je trochu nepříjemné. Občas se chaoticky objevují tlačítka popisující funkce, co dělají, ať už jde o ohledání mrtvoly či výměnu zbraně, i když na to jasně ukazuje. Přesto jsme ale nenarazili na nic, co by nám bránili v dokončení hry.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Sniper Elite 3 je poctivě zpracovaná střílečka z pohledu třetí osoby, která vybočuje ze žánru právě zaměřením na odstřelování, i když nám přijde, že si tvůrci vypůjčili z různých her od každého trochu. Nenabízí sice nějaký poutavější příběh, ale dokáže zaujmout svou akcí a netradičním prostředím. Pokud preferujete taktiku a máte rádi hry na způsob série Hitman, tak se budete bavit a to případně i v kooperaci. Kill-cam je pak zajímavým zpestřením. Škoda různých chyb, které ubírají na hratelnosti, ale to třeba ještě tvůrci vychytají.
27. 06. 2022 • HusekD0

RECENZE: MX vs ATV Legends

Závodních sérií máme na Xboxu jako hub po dešti, ale jen malá hrstka z nich se z nepochopitelného důvodu věnuje terénním motorkám. V současné době máme na výběr z MXGP, Monster Energy Supercross od společnosti Milestone, nebo můžeme sáhnout po odlehčenější variantě v podobě MX vs ATV od Rainbow Studios. Právě ti začali s touto sérií již v roce 2005, kdy nám představili titul MX vs ATV Unleashed. Hra získávala...

»
27. 06. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Zorro The Chronicles

Slunce lehce objímá hory a pomalu se sune do jejich stínu, aby místo na obloze předalo hvězdám. Byla by to romantická chvíle podtrhnutá chumlem slámy valícím se prérií, kdyby se okolím nerozléhalo sténání nebohých vesničanů, kteří jsou opětovně utlačováni vojsky kapitána Montera. Nebo tentokrát spíše lidmi Monasteria. Na kžadý pád, oblažen vlastní dokonalostí je první a poslední instancí Kalifornie v době, kdy tím nejrychlejším poštovním spojením byl dostavník. Jenže tentokrát to...

»
24. 06. 2022 • HusekD0

RECENZE: Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder´s Revenge

Pokud jste vyrůstali v devadesátkách, tak vám tito hrdinové jistě nebudou cizí. Želvy Ninja se jako většina tehdejších hrdinů zrodila v komiksové podobě. Měla je na svědomí americká společnost Mirage Studios, která s nimi vydala v roce 1984 první časopis v pouhém několikatisícovém vydání. I přes to si okamžitě získali srdce mladých čtenářů a bylo jasné, že zmutovaní ninjové mají obrovský potenciál. My si je ovšem pamatujeme především díky kreslené...

»
28. 05. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Tourist Bus Simulator

Kvituji s povděkem, že i na konzole se začíná objevovat stále více simulátorů, které si dokonce konkurují i v rámci kategorií. Není jich sice stále tolik, jako na jejich hlavní PC platformě a stále čekáme, až se čeští SCS Software rozhoupají a nabídnout Euro Truck Simulator i hráčům na konzolích. Proč všichni toužíme a přivoláváme právě tuhle hru? No, protože veškerá produkce, která se doposavad objevila, neoplývala nějakou extra kvalitou. Bylo přitom...

»
27. 05. 2022 • HusekD0

RECENZE: Kao the Kangaroo

Okolo nového milénia se v herním průmyslu začal objevovat nový trend v podobě 3D plošinovek, ve kterých byl hlavní hrdina se zvířecí podobou. Mezi nejznámější tituly patří jednoznačně Sonic, Crash Bandicoot, nebo fialový dráček Spyro. Téměř okamžitě si u hráčů získali velkou popularitu a každý vývojář si přál mít ve svém portfoliu hru s chlupatým hrdinou. S touto vizí si pohrávali i vývojáři ze studia Titus Interactive a už v...

»
27. 05. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: Thrustmaster TCA Yoke Pack Boeing Edition

Jako velký fanoušek letadel si nikdy nenechám ujít možnost vyzkoušet nové perifériím které mají umocňovat požitek z hraní her. Dneska se nám do rukou dostala novinka od společnosti Thrustmaster, tak jí jdeme vyzkoušet.

»
21. 05. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: Vampire: The Masquerade Swansong

Jméno světa World of Darkness, ze kterého vychází celá řada papírových RPG a jiných děl, jistě mnohým hráčům na první dobrou nic neřekne. Jakmile ale zmíním hry jako Vampire: The Masquerade Redemtion či Bloodlines, jistě se srdce nejednoho hráče zatetelí blahem. Ostatně právě Bloodlines si získalo prakticky kultovní status, o který se komunita starala dlouho poté, co se studio Troika Games rozpadlo na prach. Bouřlivé reakce také vyvolalo oznámení pokračování...

»
19. 05. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Dolmen

Už jste přemýšleli nad tím, že vyhlížená budoucnost nejspíš nebude tak růžová, jak si optimisté z řad vesmírných kolonizátorů a objevitelů představují? Případů, kdy lidstvo našlo kdesi v kosmu nový eden, je méně než úspěšných útěků z Alcatrazu. Přitom nutnost vytvořit životadárné prostředí je tou nejmenší překážkou. Většinou narazí už výprava průkopníků, která najde tajemný artefakt, mimozemská vejce nebo slabinu palubního počítače, jehož obvody se rozhodnou posádku vyřadit. No a kde je mimozemská...

»