RECENZE Splinter Cell: Blacklist

Autor: lindros88cze Publikováno: 29.8.2013, 14:13

Publikováno: 29.8.2013, 14:13

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 121 článků

Agent Sam Fisher měl několik let přestávku a nyní se opět vrací do aktivní služby v titulu Splinter Cell: Blacklist, který se snaží být více přístupný větší komunitě hráčů, ale přitom nezapomíná na skalní fanoušky série. Obklopeni temnotou se opět vydejte do nepřátelského území jako agent Sam Fisher a užijte si spoustu zábavy v nejnovějším dílu série Splinter Cell.

Ubisoft si s touto stealth značkou skutečně vyhrál a budete se cítit jako skuteční agenti. K dispozici je nespočet nástrojů, s kterými se připravíte na každou misi a je tak čistě na vás, jak si s danou situací poradíte, což vám dává pocit moci. Možností úprav a modifikací v Blacklist je nespočet, takže vždy budete mít po ruce něco, co vám pomůže v nepříjemné či neplánované situaci. Může se ale stát, že tomu tak nebude, za což ovšem budete moci pouze sebe. Pokud se totiž naplno rozezní alarmy a namísto predátora je z vás kořist, tak jste asi zvolili příliš agresivní způsob, což není dobré.

SCB_Image_Screenshot_PE8

Blacklist se odehrává po páté hře v série, tedy po titulu Conviction, a Fisher je nyní velitelem jednotky Fourth Echelon, který prezident založil poté, co třetí Echelon zrušil. Rozkazy tak přijímáte přímo od prezidenta Spojených států Amerických v mobilní letadlové základně The Paladin. Sam a jeho jednotka se tak může rychle přemístit na různá místa po celém světě. Podtitul Blacklist je pak názvem pro seznam prostředků, na který cílí organizace The Engineers, která chce odstranit veškeré síly USA z míst, kde by neměly být. A právě pro zastavení této organizace byl stvořen Fourth Echelon.

 

Část hry se odehrává na palubě již zmíněného letadla, které slouží jako takové centrum, kde se Fisher může procházet, povídat si s ostatními členy svého týmu, upravovat a vylepšovat, a především také plánovat. Komunikací s různými lidmi se vám nabídnou různá menu, ať se jedná o počítačového šílence Charlieho, který zajišťuje vylepšení vašeho vybavení, nebo frustrovaného Izáka, který nabízí pohled na statistiky a zprávy. Pokud chcete, tak po každé misi můžete dokonce zavolat vaší dceři Sáře, která hrála nemalou roli v předchozí hře. Zkrátka velmi povedená centrála, kde můžete zůstat ve spojení s vaším týmem a vylepšovat sami sebe díky odměnám za mise. V centrále také najdete strategický přehled misí, který nabízí pohled na mapu světa s přístupem ke všem vymoženostem single-playeru, kooperace a soutěživých režimů. Dokonce nechybí ani stylové mini hry, jež se odehrávají přímo na mapě a vyzkouší vaše znalosti ze zeměpisu.

Jak správně očekáváte, tak všechny mise kampaně zahrnují řádnou dávku plížení. Lokace jsou dosti velké a umožňují tak více herních stylů, takže si snad každý najde svůj a bodovací systém vás navíc za daný styl odmění. Samozřejmě pokud se chcete po zuby ozbrojit automatickými zbraněmi a explozemi, tak vám nic nebrání, ale většinou to dopadlo tak, že mise byla nakonec ještě těžší. Plížení je zde ve více formách včetně té, kdy například přítele tiše sejmete, ale nezabijete jej, jen uspíte. Díky mnoha možnostem působí mise unikátně, i když mají často stejný hlavní cíl.

SCB_Image_screenshot_PE18

Každá mise má sérii menších prvků, které jsou příjemným zpestřením. Jedná se například o hackování počítače nebo sbírání shozených zásilek, ale přesto se bude stále soustředit na váš hlavní cíl, protože tyto odbočky jsou většinou po cestě. Některé mise se také mohou náhle změnit, což jim dodá nový náboj. Například se jednoduchá záchrana rukojmí změní v biologický teroristický útok. Na obrazovce vám naskočí odpočet a vám je jasné, že nemáte moc času a nyní bojujte i sami se sebou, protože musíte zůstat klidní a navzdory ubíhajícímu času musíte splnit úkol mise, aniž byste se nechali vtáhnout do přestřelky, což by mohlo postup trochu urychlit, ovšem za cenu většího rizika. Některé mise také nabídnout tzv. morální rozhodnutí, která jsou sice více parketou série Fable, ale zde se například musíte rozhodnout, zda projevit slitování nebo se pomstít. Přidává to misím na větší pestrosti a osobitosti. Fakt, že některá tato rozhodnutí vyústí ve stejný závěr, je docela škoda, ale určitě se jedná o zajímavý prvek.

 

Když je Sam Fisher bezpečně ukryt ve tmě, můžete začít s plánováním vašich dalších kroků. Jakmile jste rozhodnuti, můžete vše provést v cuku letu, ale plynulý postup prostředím vás možná potěší více. Funkce označení a popravy se skvěle hodí pro rychlé odstranění několika nepřátel, protože jich stačit odstranit pouze několik, abyste tuto funkci mohli použít. Hodí se ovšem také jen pro označení, takže pak můžete sledovat pohyb nepřátel. Upravitelné brýle pro noční vidění vám také časem umožní sledovat stopy, takže budete znát trasu hlídek. Stejně tak každou zbraň a vybavení je možné vylepšit, což vám bude v misích samozřejmě hodit.

newUploads_2012_0604_5d22fdca6ae652ec211c412e9352e77f_120604_11am_SCBL_SC_SP_FDO_01

Obecně řečeno je Blacklist určitě pokrokem oproti předchozí hře, ale nese si s sebou i kousek starého Splinter Cella. Mezi regulérní novinky patří nová obtížnost a to profesionál, která odstraňuje možnost likvidace nepřátel, takže je můžete jen označovat a omráčit. Taktéž přijdete o možnost vidět skrze zdi pomocí sonárních brýlí apod. Zkrátka se jedná o obtížnost vhodnou pro skutečné hardcore fanoušky série.

Kampaň nabízí okolo desítky příběhových misí, ale jsou k dispozici i mise určené pro jistý styl, které vám zadají členové vašeho týmu na palubě Paladina. Některé z těchto dodatečných misí jsou určené pro sólovou práci, ale většinou jsou zpracovány pro kooperaci. Každopádně vás single-player zaměstná na deset až patnáct hodin, záleží na vašem stylu a také jestli se zapojíte do vedlejších úkolů a sekundárních objektů, ale i tak se v dnešní době jedná o docela solidní nálož. Součástí jsou ale také multiplayerové režimy, více obtížností apod., takže vás Blacklist může zabavit i na mnohem delší dobu.

Herní režim Spies vs. Mercs se vrací v celé své kráse. V tomto klasickém režimu proti sobě stojí čtyři hráči v týmech po dvou. Jeden tým se snaží nabourat tři terminály, zatímco ten druhý se tomu snaží zabránit. Splinter Cell: Blacklist také nabízí novou podobu tohoto módu, která zdvojnásobuje počet hráčů, tak se hraje čtyři na čtyři. Mezi další herní režimy pro více hráčů patří Extraction, Deathmatch a Uplink Control. Multiplayer vás tedy může zabavit na hodně dlouho, ovšem záleží, jak dlouho zůstane komunita aktivní.

Jak nejspíše víte, tak Sama Fishera namlouvá jiný herec, což je zpočátku velký nezvyk, ale je pravda, že Eric Johnson odvedl dobrou práci. Postava Fishera je velmi uvěřitelná a stejně tak brutální, když na to přijde. Doprovodné postavy také zní dobře, ale občas se snaží o humor a zrovna moc to nevychází. Blacklist ovšem vypadá naprosto skvěle, ať už jste na misi ve dne či v noci, tak je na co koukat. Obecně ale hra vypadá lépe v lokacích, kam jste vysláni do akce a paluba letadlové centrály The Paladin moc neohromí.

9
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Splinter Cell: Blacklist dalším důstojným pokračováním série a silně pochybujeme, že dokážete odolat dalšímu dobrodružství Sama Fishera. Návrat režimu Spies vs. Mercs bylo určitě správné rozhodnutí, které potěší nespočet fanoušků. Solidní a povedená kampaň, která vás zaměstná na docela dlouho, je ale tím hlavním a díky více herním stylům, si ji můžete užít více než jen jednou. České hráče pak zaručeně potěší přítomnost kvalitní češtiny. Blacklist zkrátka nabízí nespočet možností a proto byste jej neměli minout.
skvělá hratelnostsnad malinko lepší grafiku
čeština
skvělý voice over
ovladatelnost
různé herní styly
08. 04. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Outriders

Vážení a milí, takhle bychom to daleko nedotáhli. Pořád dokola vám někdo opakuje moudra o vzorném chování k přírodě. Ale je to marné, je to marné, jste prostě tupí. Vážně si myslíte, že se najde jiná planeta, kde skot místo plynů vypouští kyslík, vepřová pečeně se peče sama přímo na seleti v odpoledním slunci a z horských potoků teče šampaňské francouzské chuti? Tak přestaňte koukat na pohádky a dejte si dveřmi přímo mezi...

»
07. 04. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: It Takes Two

Štěstí přeje připraveným. Dvakrát měř, jednou řež. Ve dvou se to lépe táhne. Ano, čtete správně. Pro úvod této recenze jsem si vybral hned tři česká přísloví, která krásně fungují ve skutečném světě, ale stejně tak dobře platí i pro ten herní. Občas má člověk dost štěstí, podaří se mu projít nějakou zapeklitou herní pasáž snadno, ani neví jak. V opačném případě to znamená ztrátu několika minut při opakovaném průchodu. U...

»
31. 03. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: DOOM Eternal: The Ancient Gods

Rozmáhá se nám tu takový nešvar. Ať už má hrdina v ruce pušku typu M4, plazmový kulomet, kuš nebo meč, jeho největším nepřítelem není nikdo jiný než bozi. Jakoby došli maniaci, blázniví imperátoři, pošetilí vědci a kruté nestvůry. Je přitom úplně jedno, která mytologie se rozsápe, znásilní a odkopne do příkopu. Na frak dostávají antika, vikingové, keltové a když dojde historická inspirace, peklo je přeci věčné. Vývojáři akorát zapomínají na to,...

»
26. 03. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Black Legend

Když se mágové nechali utáhnout ve svírací kazajce, byli blázni, jistě. Ale jen do chvíle, než se z ní ve zdraví dostali, čímž otevřeli dveře modernímu pojetí kouzelníků, kde jsou vystoupení vším, jen ne přehlídkou magie a opravdových čárů. Jenže v 17. století se oblbováním lidí nevydělávalo na hypotéku a auto na leasing. Uvrhnutí města do věčné mlhy mělo mnohem démoničtější důvod, při kterém asistovala skutečná síla z jiného světa. A i tehdy...

»
25. 03. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: El Hijo – A Wild West Tale

Když se řekne divoký západ nebo Mexiko, většina z nás si představí přestřelky, drogy, kovboje a další s tím spojené věci. Stejně tak se toho většinou chytnou i vývojáři a naservírují nám podobný herní zážitek. Někdy se však objeví titul, který na první pohled vypadá jako Hitman z tohoto prostředí, ale bez jakéhokoliv násilí.

»
19. 03. 2021 • HusekD0

RECENZE: Beach Buggy Racing 2: Island Adventure

Společnost Vector Unit nám již přinesla pár závodních her. Žádný z předešlých projektů ale nepřirostl hráčům příliš k srdci a jednalo se převážně o jednohubky, které se brzy odložili. Nyní nám představili nové pokračovaní ze série Beach Buggy pod názvem Beach Buggy Racing 2: Island Adventure. A mohu s klidným hráčským srdcem říct, že se jedná o nejlepší titul, jaký jsme od Vector Unit doposud dostali. Pokud máte chuť na motokárové závody, ale...

»
17. 03. 2021 • SeedarCZ0

RECENZE: Dungeons Defenders: Awakened

V dnešní době vychází zajímavých novinek na hraní pramálo. Víceméně se jedná jen o další díly pravidelně vyházejících her, čest vyjímkám. A na jednu takovou vyjímku se podíváme v dnešní recenzi. Jedná se o třetí díl tower defense akční rpg Dungeon Defenders, s přívlastkem Awakened s možností hrát online až ve 4 hráčích. Sice se nejedná o žádnou AAA pecku ani grafickou nálož euforie, i tak jde ale o zajímavý...

»
09. 03. 2021 • Michael Chrobok0

RECENZE: Tales from the Borderlands

Když v roce 2009 vyšla postapokalyptická střílečka s RPG prvky Borderlands, způsobila tak trochu malou revoluci. Záhy se série rozrostla o další díly, přičemž nemohla chybět ani adventura Tales from the Borderlands z dílny dnes již zrušeného Telltale Games. Toho času bylo nicméně studio na vrcholu a plodilo jednu adventuru za druhou.

»