RECENZE: Thirsty Suitors

Autor: Michael Chrobok Publikováno: 20.10.2024, 17:20

Publikováno: 20.10.2024, 17:20

Sociální sítě

O autorovi

Michael Chrobok

Je autorem 4 článků

Musím se přiznat, že mám pro hry od Annapurny značnou slabost. Ačkoli nejde o tituly, které mají obří rozpočty, vymazlenou grafiku či perfektní technický stav, velmi často si vybírají ke zpracování zajímavá témata, kterým se nejen hry, ale ani jiná mainstreamová média příliš nevěnují. Thirsty Suitors není žádnou výjimkou, ba právě naopak – jedná se o ryzí esenci Annapurny, kterou nelze jen tak snadno zaškatulkovat. Proč? O tom se dozvíte více v této recenzi.

Hned na úvod jedno upozornění – pokud nejste fanoušky multikulturalismu, vadí vám náboženské či etnické menšiny, z liberalismu se vám dělá špatně nebo máte odpor k LGBTQ+ komunitě, tahle hra rozhodně není pro vás a dále už ve vlastním zájmu nečtěte. Thirsty Suitors totiž doslova stojí na oslavě odlišnosti, a to dokonce do té míry, až tato snaha může místy působit parodicky na samotné bazální úrovni, což jistě autoři nezamýšleli. Pokud vás ale tyto věci nezvednou ze židle a jste ochotni přijmout fakt, že fiktivní herní městečko je tímto doslova prošpikováno, pak si tento titul budete moci užít naplno. Teď už ale zpátky k recenzi.

Hra jako by vypadla z bollywoodské produkce

Thirsty Suitors by se dal popsat jako bláznivý mišmaš všeho možného, zkombinovaný se ztřeštěností bollywoodských seriálů. V jádru se jedná o adventuru zaměřenou na dialogy a prozkoumávání vztahů s rodinou, přáteli a dávnými láskami. Jenže do toho titul zamíchal také tahové souboje ve stylu JRPG, kterým nechybí humor, nadsázka a ztřeštěnost. A aby toho nebylo málo, ještě přesuny po lokaci vyplňuje jednoduchá skateboradová arkáda. A k tomu podstatnou část hrají quick time eventy, ať už při různých dovednostních výzvách, nebo třeba při vaření indických pochoutek.

Screenshot ze hry Thirsty Suitors

Jeden by řekl, že taková kombinace bude na hráče působit silněji, než kdyby si v Indii pošmáknul na pravém kari a zapil to vodou z vodovodu. Je poměrně překvapivé, že ačkoli titul žádný ze zmíněných prvků nedotahuje do konce, přesto tento podivný mix dohromady funguje vcelku dobře a nerozpadá se pod rukama. Jen nesmíte jednou činností trávit příliš dlouhý čas, aby se vám nepřejedla. Což se může velmi snadno stát vzhledem k tomu, jak jsou povrchně zpracovány.

Soubojům vývojáři hned po příběhu a dialozích věnovali patrně největší množství času. Jejich princip je vcelku jednoduchý – musíte odhalit slabinu nepřítele a následně jej porazit útokem, který na něj bude mít největší efekt. Pomoci si můžete různými jídly, či nápoji, avšak občas stačí i jednoduchá dedukce. S běžnými nepřáteli si tolik zábavy neužijete, ovšem při střetnutí s bossy, v tomto případě expříteli a expřítelkyněmi hlavní protagonistky, si souboje užijete naplno především proto, že každý z nich je trochu jiný. Hlavní roli nicméně hraje hudba, která se vám překvapivě dostane pod kůži. Nechybí ani jednoduchý RPG systém, kdy se občas vyplatí si dát pár soubojů navíc, aby hlavní souboje byly o něco jednodušší, přesto vás hra nenutí levelovat do zblbnutí. Jen škoda, že jeho potenciál zůstal nevyužítý.

 

Skateboardová část na první dobrou působí jen jako zpříjemnění přesunu po lokacích, nicméně po čase se vám ve hře odemkne i sofistikovaný skatepark, kde se můžete vyřádit. K tomu nechybí ani různé výzvy, které sice vypadají jednoduše, nicméně nezřídka se stane, že je budete několikrát opakovat, než je splníte. Jsou totiž nastaveny na poměrně šibeniční termíny a pokud uděláte chybu, nedostanete příležitost ji v rámci časového limitu napravit. Osobně bych ocenil větší komplexnost, především pokud jde o různé triky, ale i tato ztřeštěná variace na Tonyho Hawka umí docela zabavit.

Screenshot ze hry Thirsty Suitors

Také quick time eventy, kterými je hra prošpikovaná, umí pořádně potrápit i prsty zkušeného hráče. Narazíte na ně v rámci hry takřka na každém kroku, přičemž někdy jsou důležitější, jindy vám zase jen odemknou novou skladbu či kus oblečení. Mezi první QTE, na které ve hře narazíte, je „plácnutí s hafanem“. Ne, nejedná se o žádnou metaforu, opravdu si v sérii QTE sofistikovaně plácnete se psem v místní restauraci. Nejvíce rychlé mačkání čudlíků a kroucení páček využijete při vaření jídel. Ty potřebujete nejen pro postup v příběhu a jako podporu v soubojích, ale také slouží jako tmelící prvek s vašimi rodiči, kteří vám s vařením pomáhají a během toho s vámi také vedou konverzaci.

Příběh je hlavním tahounem ztřeštěného mixu

To mě vede k samotnému příběhu a dialogům. Lhal bych, kdybych netvrdil, že i samotný příběh a zasazení je trochu přetažené za vlasy, avšak velmi osvěžujícím způsobem, pakliže jste unavení z mainstreamu. Prakticky každý druhý ve městě patří k LGBTQ+ komunitě, na bílého muže prakticky nenarazíte a skoro vše se točí okolo sexuálních preferencí jednotlivých postav a také toho, že hlavní hrdinka Jala Jayaratne je pansexuál. Trochu umírněná linka je v případě rodiny, která naopak řeší jen útěk Jaly z rodného městečka Timber Hills, pošramocené vztahy nerozvážným chováním z minulosti a otázkou, proč se hlavní hrdinka vrací až nyní, příhodně na svatbu své sestry Aruni, se kterou už nějakou dobu nemluvila, pokud tedy nepočítáme její vnitřní hlas, se kterým nejednu situaci konzultuje.

Ano, příběh je plný různých vztahových klišé a jeden z ústředních motivů, kterým je vypořádávání se s vlastní minulostí a se svými expartnery, není jiný. V mnoha ohledech jsem si nemohl pomoci a viděl inspiraci ve známém komiksu Scott Pilgrim od Bryana Lee O’Malleyho. No nebyli by to Thirsty Suitors, aby k tomu nepřímíchali ještě detektivní linku, která se týká človíčka převlečeného v medvědím kostýmu, který si z LGBTQ+ dětí vytváří místní gang. Kulturních odkazů je ve hře nicméně více, nicméně abyste je ocenili, musíte se alespoň trochu orientovat v asijské kultuře – třeba jméno kočky Shah Rukh je zjevným odkazem na stejnojmennou indickou hereckou ikonu.

Screenshot ze hry Thirsty Suitors

Aby konverzace nebyly jen tak nudné, hned na začátku vás hra nechá vyplnit randící kvíz s názvem Thirstsona. V rámci něj se dozvíte tři hlavní možnosti, kudy můžete směřovat osobnost Jaly. Bude litovat svých předchozích rozhodnutí, sypat si popel na hlavu a snažit se vše napravit navzdory vlastnímu egu? Bude svá rozhodnutí z minulosti obhajovat a pokračovat po návratu na stejné vlně? Nebo se dokonce stane ještě podlejší a sobečtější? Směřování Jaly bude záviset na vás, přičemž si na tomto můžete velmi snadno otestovat, jaký je váš přístup k životu. Ačkoli je hra pořádně ztřeštěná, zlomit bývalému partnerovi srdce znovu přesto není tak jednoduché.

Menšinová témata nemusí to být na škodu

Thirsty Suitors je jako poctivé indické jídlo – je v něm mix různých chutí a barev, které společně dobře fungují a vytváří harmonii vjemů, které vás příjemně zahřejí nejen v žaludku, ale také na duši. Titul se nebojí kombinovat herní i vizuální prvky, stejně jako rozebírat palčivá společenská témata, od problematiky genderu a sexuální orientace, přes rodinné vztahy, až po sociální tlak na jedince a vyrovnávání se s vlastními chybami. Pokud máte rádi malé, nezávislé tituly, které experimentují jak na poli vizuálním, tak co se týče hratelnosti, tuhle hříčku byste si rozhodně měli vyzkoušet. Ostatně je k dispozici v rámci Game Passu, takže vás nebude stát ani nic navíc.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

I zdánlivě nesmyslný mišmaš různých herních prvků může ve finále vytvořit skvělý titul. Dobrým příkladem je právě Thirsty Suitors, které jich kombinuje hned několik a navrch přidává ztřeštěnou stylizaci, příběh i dialogy, které se zaobírají nepříliš mainstreamovými a často tabuizovanými tématy. To vše ale titul zvládá s nadhledem a grácií, kterou by mu jiné hry mohly závidět.
Neotřelá stylizaceZvolená tematika nemusí sedět každému
Skvělé zpracovávání netradičních tématHra toho dělá hodně, ale nic do detailu
Povedená kombinace několika herních prvkůMísty se hra táhne
Uvěřitelně napsaný příběh i dialogyQuick time eventy umí potrápit i zkušené hráče
Zábavná a různorodá hratelnostNevyužitý potenciál RPG prvků
06. 12. 2024 • Michael Chrobok0

RECENZE: Indiana Jones and the Great Circle

Na světě není slavnějšího archeologa, než je Indiana Jones. Kromě pěti filmů, několika knih a komiksů se dočkal ztvárnění také na poli videoher, byť s kolísavou kvalitou. Studio MachineGames, které spadá pod Bethesdu, se rozhodlo vytvořit tu nejlepší akční adventuru s Indiana Jonesem v hlavní roli, jaká tady doposud byla. Jak se jim tento nelehký úkol podařil?

»
03. 12. 2024 • Lukáš Michal0

RECENZE: Microsoft Flight Simulator 2024

Série Microsoft Flight Simulator (dále MFS) se řadí mezi stálice herního průmyslu a zároveň patří po bok těch nejstarších sérii, jaké stále vycházejí. Však považte, vždyť první díl vyšel v roce 1982, což je již 42 let. Tolik leckdy není mnohým hráčům, kteří usedají k obrazovkám, aby se za kniply těch nejznámějších i méně známých letadel vznesli do oblak a prozkoumávali naši krásnou zemi. Ovšem následující řádky nebudou patřit ohlédnutí za sérií,...

»
30. 11. 2024 • Jakub Michálek0

RECENZE: Death Stranding: Director’s Cut

Monument herní inovace herního génia Hidea Kojimy je konečně dostupný pro Xbox, jak si vede v recenzi?

»
28. 11. 2024 • Michael Chrobok0

RECENZE: Dragon Age: The Veilguard

Na návrat slavné značky studia Bioware čekali fanoušci téměř 10 let. Za tu dobu se toho změnilo poměrně hodně, ať už v herním průmyslu jako takovém, ve věkovém složení hráčů nebo i v personálním obsazení samotného kanadského studia. Není se proto co divit, že nejnovější přírůstek do série s podtitulem The Veilguard vzbuzoval nejen velká očekávání, ale také obavy, jak návrat na kontinent Thedas dopadne.

»
21. 11. 2024 • Lukáš Michal0

RECENZE: Farming Simulator 25

Zemědělství není vůbec žádná legrace. Není to jenom o tom, že člověk něco zaseje na poli a pak jenom čeká, až to vyroste. Je třeba všechno náležitě pohnojit, bojovat se škůdci a také s nepřízní počasí. Ani chov zvířat není sázkou na jistotu, jak by se mohlo zdát, protože v případě špatné úrody krmení ho budeme mít málo, takže buď musíme zredukovat počty chovů nebo krmení nakoupit, čímž však klesá náš zisk....

»
10. 11. 2024 • japo0

Recenze: Squirrel with a Gun

Zní to možná šíleně, ale ve hře Squirrel with a Gun hrajete za veverku, která se chopí bouchačky a vydává se do boje. Tento bláznivý 3D sandbox připomíná trochu jiné bizarnosti typu Untitled Goose Game nebo Goat Simulator – tedy hry, které si dělají legraci z konvenčního hraní a přináší hlavně kopec srandovní zábavy. U těchto her se ale zákonitě nabízí otázka – bude to alespoň tak zábavné, abych toho...

»
08. 11. 2024 • Michael Chrobok0

RECENZE: Life is Strange: Double Exposure

Na poli adventur je Life is Strange pojem. Studiu Don’t Nod se v roce 2015 podařilo stvořit překvapivý hit, který umně kombinoval paranormální jevy a vztahové drama z pohledu Maxine Caulfield, mladé středoškolačky, jež ke svým superschopnostem přišla jako slepá k houslím. Od té doby se svět rozšířil nejen o další více či méně povedené tituly, ale také o další studio Deck Nine, které si vzalo na starosti také pokračování...

»
04. 11. 2024 • Jakub Michálek0

Recenze: Unknown 9: Awakening

Mysteriózní výprava za neznámem a prastarou společností neznámých.

»