Recenze: Transport Fever 2

Publikováno: 20.3.2023, 8:55

Sociální sítě

O autorovi

DandyCZE

DandyCZE

Je autorem 198 článků

Na konzole dorazila skvělá budovatelská strategie, která se točí kolem dopravy. Vaším úkolem bude vymýšlet cesty a tratě pro vaše dopravní prostředky, aby se dařilo plnit cíle v kampani nebo vaše osobní ve volné hře. Jak se to hraje a co hra nabídne se podíváme v dnešní recenzi.

Výkony nové generace konzolí umožnují přísun komplexnějších strategií, které si dříve mohli užívat pouze PC hráči. Některé hry dokonce dostávají i podporu myši a klávesnice a TF2 mezi ně patří. Dnes se budeme bavit o Transport Fever 2, který na PC dorazil na konci roku 2019. Od té doby hra prošla mnoha updejty, takže na Xboxu dostáváme odladěnou verzi. Samozřejmě autoři se museli hodně zaměřit na ovládání, které je pro hraní podobných her klíčové.

Jak se to hraje?
Do rukou vezmeme gamepad a nebudete mít potřebu ho pustit z ruky. Ovládání je opravdu odladěné a podobně jako AOE2 se autorům podařilo z těch pár tlačítek na ovladači udělat maximum. Tratě se skvěle staví a nebudete mít problém napojovat tratě nebo otáčet s budovami. Na přehledy se dostanete také velmi rychle. Skoro by člověk řekl, že není co vytknout. Pouze při pokročilé hře vás bude trošku trápit zdlouhavější pohyb v seznamech. Například, až budete mít 60 tras, tak přeskákat z první na poslední trošku času zabere.


Nabídka hry?

Jak jsem nastínil v úvodu, tak ve hře se budete snažit postavit cesty pro vaše dopravní prostředky a v tom je tato hra poměrně unikátní. Nenabídne pouze vlaky nebo auta, ale i koně, lodě a letadla.
V menu si doporučuji pustit kampaně, které slouží i jako tutoriál. Viz náš první pohled na YT. Postupně vás hra provede a hlavně naučí, jak stavět tratě, jak hospodařit a jak vylepšovat budovy spojené s vaší dopravou. Musím říct, že autorům se tohle povedlo skvěle. Kampaně jsou různorodé a tematicky zaměřené. Je potřeba pochopit, jak funguje hra, aby vaše cesty byli ekonomicky zdravé a vy si mohli dovolovat stále lepší stroje.

Naopak Volna hra (Sandbox) vám dá naprosto volné ruce. Zvolíte si velikost mapy a její vlastnosti a začnete budovat vlastní impérium. Je pouze na vás, jestli budete dělat osobní nebo nákladní dopravu, případně obě. Volná hra už ovšem vyžaduje znalosti o základních funkcích hry. Vše totiž stojí dost peněž a na rozdíl od většiny kampaňových scénářů, se tady budete muset hodně zamýšlet, jak vhodně propojit těžební místa s produkcí. Aby nebyla trať moc dlouhá, jestli je pak šance napojit na další produkční uzel. Volná hra je opravdová výzva a myslím, že nejednou budete hru startovat znovu.

Jaké dopravní prostředky budete mít?
Těšit se můžete na autentické stroje ve všech směrech. Pokud hrajete od prvního možného roku, tak se juknete do roku 1850. O vaše cesty se budou starat ty nejlepší koně 😊 a postupně si osvojíte dobu páry. Dopravní prostředky se vám do hry začnou doplňovat podle aktuálního roku, kdy byli zavedeny ve skutečnosti (přibližně!). Vždy když přijde nový stroj, budete zvažovat o vylepšení stávajících strojů. Je někdy až komické, když vám někde pobíhají koně a vedle se prohání daleko modernější stroje. Každý dopravní prostředek má ovšem svoji životnost. Budete tak muset vaše peníze dávat do oprav nebo do nahrazení za nové stroje (doporučuji). Od koňů se postupně dostanete až do aktuálních let. Osobně velká výzva přijde v době letadel, které si vyžádají značné prostředky na stavbu a také dost prostoru pro budovy.

Dřevo nebo lidi?
Už jsme si řekli, co ve hře táhne náklad, ale i nabídka vagónů je široká. Budete muset volit vhodné přepravní nástavby, aby jste nevozili špatný materiál.

Plánování cest
Asi nejsložitější částí hry je plánování tratí, pokud se necítíte, udělejte více kolejí, více zastávek a dep a budete mít jistotu, že bude fungovat vše. Ale to není žádná výzvy a zejména u železnic se můžete hodně realizovat. Zajistit hladký průjezd více lokomotiv na jedné trati už je celkem slušná výzva. Důležité je, aby vám vlaky nestáli na semaforech moc dlouho, jelikož to stojí taky peníze. Pokud někde nestíhá depo nebo zastávka, tak můžete postavit pomocné budovy, které mohou navýšit náklad nebo zrychlit jeho odbavení.

Grafika a hudba potěší
Hra nabízí opravdu pěkný herní kabát, kdy vše vypadá velmi věrohodně, a dokonce si na nejvyšší zoom budete užívat pohled na život v ulicích měst, které jsou dobové a postupně se mění. Jako malý jsem byl vášnivý modelář plastikových modelů, ale měl jsem i pár let vláčkové období. Stavěl jsem tratě TT a to i menší dioráma. Když jsem zjistil, že v této hře se můžete přepnout do pohledu kabiny byl jsem doslova nadšený. Nové tratě a silnici jsem si chtěl projet z tohoto pohledu. Ví, že to umožňují simulátory, ale u strategií vždy takový bonus potěší. Hudební doprovod není špatný, ale apka Spotify to při delším hraní jistí.

Chybí hře něco?
Z mého pohledu chybí pouze multiplayer, který by této hře slušel. Úplně si představuji spíše kooperaci, kdy společně tvoříte impérium. Jeden se stará o osobní a druhý o nákladní dopravu. Samozřejmě bych si po vzoru jiných her dovedl představit i soupeření obchodních společností.

Za recenzní kód děkujeme společnosti Playman
Hry patří do vydavatelského domu Nacon

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Závěr na Xbox nám dorazila podle mě aktuálně jedna z nejlepších budovatelských strategií. Pokud vás tento žánr her zajímá nemáte jinou šanci, než do toho jít. Já si při hraní vzpomněl například na hry Railroad Tycoon nebo Transport Giant a hodiny a hodiny hraní těchto skvělých her. Transport Fever 2 podle mě přináší to nejlepší co na konzole máme.
Množství dopravních prostředkůChybí multiplayer
Grafika
Kampaňová nabídky
Podpora myši a klávesnice
28. 05. 2023 • DandyCZE0

Recenze Thrustmaster eSwap XR Pro ve stylu Forza Horizon 5

Již před časem jsme měli možnost si osahat zajímavý gamepad eSwap XR Pro, který nás překvapil počtem ovládacích prvků a bytelností. Nyní se nám do rukou dostal speciál v designu Forza Horizon. Asi většina by řekla, že se bude jednat o jinou barevnou verzi a je určena tak leda pro hráče Forzy Horizon. Sice je pravda, že je ovladač primárně určen pro fanoušky Forzy Horizon, ale také všechny závodní fanoušky. Ovladač...

»
24. 05. 2023 • Michael Chrobok0

RECENZE: MLB The Show 23

Letošní rok je rokem českého baseballu. To není jen prázdná floskule, ostatně úspěch naší reprezentace na mistrovství světa World Baseball Classic, kde si naši sportovci díky výhře nad Čínou zvládli zajistit účast na příštím turnaji v roce 2027, a také pořádání mistrovství Evropy na podzim je toho dostatečným důkazem. Ačkoli bych se o skutečném baseballu mohl pořádně rozpovídat, tato recenze patří tomu virtuálnímu, o který se stará studio Sony San...

»
21. 05. 2023 • lindros88cze0

RECENZE: LEGO 2K Drive

Kostičky LEGO v posledních letech dostávají pozornost pouze v podobě dobrodružných her, zatímco ty závodní byly odsunuty na kdoví kolikátou kolej. V posledních letech tomu nejblíže bylo rozšíření LEGO Speed Champions pro Forza Horizon 4, které můžeme jedině doporučit, ovšem do závodního světa s kostičkami nově vstupuje nový vyzyvatel v podobě LEGO 2K Drive.

»
19. 05. 2023 • p.a.c.o0

TT Isle Of Man: Ride on the Edge 3

Motocyklové závody jsou žánrem, který má v herním průmyslu až nečekaně velký počet titulů, z nichž si můžeme vybírat. Samozřejmě nechybí licencované produkty jako MotoGP, série MXGP nebo nelicencované ježdění v Ride. Silniční motorky však mají ještě jedno zastoupení, které se často označuje jako nejtěžší závody na světě. Ty se odehrávají na britském ostrově Man již od roku 1907 a jejich herní zpracování nese název TT Isle Of Man: Ride on the Edge.

»
16. 05. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Tin Hearts

Občas nám hry velice rády připomínají, že všichni jsme svým způsobem děti, akorát naše hračky jsou na pořízení o něco náročnější, než tomu bylo dříve. Vzpomínky na naše dětství jsou většinou krásné a vzbuzují příjemné emoce. Takže proč naše vzpomínání nepodpořit a nedodat tak hře nějaké hlubší emoce vlastní každému hráči. Velké hry většinou na takové věci moc nevsází a jdou trochu dospělejší cestou.

»
15. 05. 2023 • HusekD0

RECENZE: Star Wars Jedi: Survivor

Pokud patříte mezi věrné fanoušky Star Wars, tak máte určitě velikou radost z přicházejících herních zpracování. Dlouhé roky seděla na právech výhradně společnost Electronics Arts, která hráčům přinesla pouhé dva díly Battlefrontu a nedokázala z této slavné značky vytěžit maximum.

»
03. 05. 2023 • lindros88cze0

RECENZE: Redfall

Recenze hry Redfall se píše opravdu špatně. Nebudu ani zastírat, že jsem hru nedohrál. Přitom hra mohla nabídnout výborný mix akce, lootovačky a atraktivního prostředí.

»
28. 04. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: EA Sports PGA Tour

Není nad to si při pěkném počasí vyjít ven a v ideálním případě vycházku doplnit nějakou větší aktivitou. Golf může působit jako procházka po trávníku s občasným odpalem, ale za tím vším se skrývá fyzická zátěž. Ono odpálit míček na dostatečnou vzdálenost chce nejen správnou techniku, ale také sílu. Nevýhodou však je, že hřiště se nacházejí v drtivé většině venku, takže při nepřízni počasí si člověk může dojít na odpaliště, aby procvičil švih...

»