RECENZE: Webbed

Autor: HusekD Publikováno: 27.2.2022, 19:04

Publikováno: 27.2.2022, 19:04

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 181 článků

Pokud patříte mezi entomology, nebo jste jen zapálení fanoušci do světa brouků, tak by vás mohlo mrzet, že her s hmyzí tematikou není mnoho a bylo by je možné spočítat na prstech jedné ruky. Máme tu samozřejmě i pár větších projektů jako je například originální survival hra Grounded od společnosti Obsidian, ale tam se stále díváte na hmyzí život z lidského pohledu. U dalších velkých studií byste moc nepochodili, ale naštěstí tu máme i šikovné indie vývojáře, kteří rádi vyplňují mezery na trhu. Jedno takové studio se nachází u protinožců v Austrálii a jmenují se tematicky Sbug Games. Australané jsou velmi hrdí na svojí přírodu a samozřejmě i na své velké a drobné živočichy. A není se vůbec čemu divit. V Austrálii žije velké množství jedinečných zvířat, které by stáli za převedením do počítačového světa. Sbug Games si nakonec z dlouhého seznamu vybrali zajímavou volbu v podobě skákavého pavouka. Spoustu lidí by určitě napadlo použití pavouka jako hlavního protagonistu do akčního hororu ve kterém by bylo vaším úkolem pokousat co nejvíce obětí. Sbug Games šli na celou věc od lesa a chtěli hráčům dopřát klidný herní zážitek ve kterém by vám ukázali i něco málo z jejich fauny. Vznikla tak opravdu zajímavá, pixelová adventura s nápaditými puzzly pod názvem Webbed.

Příběh našeho malého pavoučka začíná za krásného slunečného dne. Vy i váš partner si užíváte života. Spřádáte sítě, předvádíte radostné tanečky, pobíháte po okolní krajině a ani ve snu by vás nenapadlo, že se tento den může změnit v děsivou noční můru. Život v divočině je plný nástrah a velkého nebezpečí. Pokud jste malý pavouček, tak si musíte dávat obzvlášť velký pozor na predátory. Jedním z nich je například černý zpěvný pták z čeledi Lemčíkovitých. Právě on se z nenadání vkrade do vašeho pavoučího hnízda a ani přes vaší veškerou snahu nejste schopni se mu vyrovnat. Váš životní partner se bohužel ocitne ve velkém nebezpečí. Dobrou zprávou v našem příběhu je, že zde nikdo nepřijde o život. Opeřenec však odnese vaší lásku do svého hnízda. Samec skákavého pavouka má velmi výraznou modrou barvu a Lemčík si ho spletl s drahým kamenem, které rád sbírá. S tímto osudem se však nehodláte smířit. Vydáváte se tedy hledat svojí životní lásku a jste ochotni ji zachránit ze spárů černého opeřence. Bez jakékoliv pomoci byste pravděpodobně jen stěží měli šanci k úspěchu, ale jak už víme, Australský les schovává nespočet živočichů a určitě mezi nimi najdete někoho, kdo se vám rozhodne pomoci. Kdo a za jakých podmínek vám pomůže si už ale budete muset zjistit sami.

Plynulost a nápaditost celé hratelnosti mě opravdu okouzlila. Samotného pavoučka ovládáte za pomocí jedné páčky, zatímco druhou používáte k míření a rozhlížení po okolí. Jste skákavý pavouk a tudíž patří skok do vašich hlavních pohybových schopností. Při průzkumu můžete využívat i vystřelování pavučiny, na které se houpete a přemisťujete se tak po okolí. Přesun je tak vskutku rychlý a efektivní. Druhou variantou je použití trvalého pavučinového vlákna, po kterém jste schopni přelézat velké propasti v krajině. Čím dříve se tuto schopnost naučíte ovládat, tím lépe pro vás. Při řešení hádanek se vám to bude zajisté hodit. Díky přitahování pavučiny dokážete pohybovat i s velmi těžkými předměty. Menší věci dokážete popadnout i do svých nohou a stejně tak můžete v jistých případech popadnout malý lístek, použít ho jako glider a proplachtit obtížnou krajinou. Pro obranu a odstraňování starých pavučin využíváte speciální střely. Těžko říct, jestli tuto funkci mají i opravdový pavoučci z této čeledi, ale pro funkci hry je to ospravedlnitelné. Celý gameplay musím vyzdvihnout a dát vývojářům velký palec nahoru. Menší mínus si ale určitě zaslouží mapování a orientace v prostředí. Ačkoliv máte k dispozici mapu celé lokace, tak se vám nejednou může stát, že ztratíte přehled o tom, kam máte právě zamířit, nebo co po vás hra momentálně chce. Nehledě na to, že se hra potýká s nepříjemných bugem, kdy vám hra spadne téměř pokaždé, kdy otevřete menu. Zajisté se jedná o chybu co bude brzy odstraněna a na Xboxu Series X je velmi rychlý restart do hry, ale tento problém tu momentálně je a nemůžeme ho přehlížet.

Ve hře Webbed na vás čeká kromě hlavních příběhových úkolů i velká spousta vedlejších aktivit. Každou část lokace vám doporučuji důkladně prozkoumávat a sbírat veškeré sběratelské předměty hned při prvním průchodu. Nebude vám tak hrozit, že se budete muset po nějakém čase vracet na již navštívená místa. Jeden z takových vedlejších úkolů je například navrácení všech mravenčích vajíček do mateřské školky. Podobných vtipných situací je tam samozřejmě více. Zavzpomínáme například i na legendární hru Tony Hawk´s Pro Skater, protože si zde projedete speciální trať na malém skateboardu a vaším úkolem bude sesbírání všech písmenek. Za splnění těchto úkolů se vám hra odvděčí menšími kosmetickými předměty. Změníte si tak celkový vzhled, nebo velikost svého pavouka. K dispozici jsou i menší úpravy, jako například princeznovská korunka na hlavu. Tyto vedlejší aktivity hezky zaplňují prázdnější lokace a udržují vás neustále ve střehu. Pokud vám nevadí menší indie hříčky s pixelovou grafikou, tak byste měli dát Webbed určitě šanci. O hudební doprovod se postaral skladatel Stijn van Wakeren a jeho práce dokonale zapadá do celkové atmosféry hry. Vývojáři mysleli opravdu na všechno a pokud patříte mezi lidi, kteří trpí arachnofobii, tak si můžete pavouky změnit na obyčejné kuličky. Nejsem si jistý, jestli by si někdo takový pořídil hru kde je hlavním hrdinou malý pavouček, ale popřípadě má tuto pomoc k dispozici. Herní doba Webbed se pohybuje okolo 3-6h podle vaší šikovnosti a je to podle mě ideální délka vzhledem k hratelnosti a obsahu.

 

 

Webbed vyšel pro Xbox One a Xbox Series X/S 2.2.2022 za cenu 569kč.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Webbed je opravdu povedená indie hříčka s originálním nápadem. V hratelnosti moc nedostatků nenajdete. Největšími problémy je špatná orientace v prostředí a především časté padaní hry, které se snad podaří brzy opravit. Pro hráče menších titulů je to určitě dobrá volba, ale nebál bych se jí doporučit všem co hledají něco jedinečného.
hratelnostpadaní hry
grafikaorientace v prostředí
originalita
hudba
mod pro arachnofobiky
06. 10. 2022 • SeedarCZ0

FIFA 23

Ano, nemožné se stalo skutečností, legendární série FIFA z dílny EA Sports se hlásí s posledním ročníkem pod názvem FIFA. Bude to důstojný konec série, jenž tvořila dějiny eSportu poslední dekády?

»
03. 10. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: Construction Simulator 2022

Jsem rád, že vám mohu představit výtečnou budovatelskou hru v které budete mít možnost nasednou skoro do všeho, co se točí kolem stavebnictví a vytvořit úžasné stavby, ale hezky popořádku.

»
27. 09. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: XIII

Herní průmysl prožívá zajímavé období. Na jednu stranu se mu neskutečně daří, co se financí týče. Zisky rostou, prodeje her také a stejně tak se zvětšuje herní komunita. Na druhou stranu je stále častější, že v době vydání hry dostaneme nedodělaný produkt, na kterém vývojáři musejí minimálně další rok pracovat, abychom dostali očekávanou kvalitu. A k tomu je tady záplava nejrůznějších remaků. Už jsem si říkal, že tato mánie bude mít sestupnou...

»
22. 09. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Destroy All Humans! 2 – Reprobed

Co se stane s mimozemšťanem po invazi na Zemi? Jestli hádáte, že si dopřeje dovolenou jako doživotní zákazník resortu Oblast 51, tak se pěkně pletete. Jeho novým domovem se stal Bílý dům, odkud je obdivován celou Amerikou. To lehce rozladilo Sovětský svaz, který se bojí, že se lehkovážnost Američanů může rozšířit do celého světa, včetně sibiřské oblasti. Ničí tak mimozemskou základnu na oběžné dráze a s ní i kariéru netradičního prezidenta. Nechá...

»
20. 09. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Hobo: Tough Life

Už jsem si myslel, že simulátory všeho možného mají to nejlepší za sebou, ale evidentně jejich trend stále sílí. A když už si člověk myslí, že ho nic nepřekvapí, objeví se simulátor bezdomovce. Ke cti vývojářů však musím dodat, že jejich projekt, kterému budou věnovány následující řádky, je ve vývoji již nějaký ten pátek, kdy si svou premiéru odbyl na PC platformě v roce 2017. Zde sklidil velice solidní úspěch a...

»
07. 09. 2022 • HusekD0

RECENZE: Steelrising

Studio Spiders je tu s námi již řadu let. Za dobu své existence jsme se od nich dočkali opravdu pestré nabídky her. První titul vydali v roce 2009 a jednalo se o předělávku velmi povedené adventury ze světa Sherlocka Holmese, se kterým jsme se vydali po stopách Jacka Rozparovače na Xboxu 360. Svojí vlastní tvorbu započali až v roce 2011, kdy nám představili akční RPG Faery: Legends of Avalon. Titul...

»
05. 09. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: F1 Manager 2022

Svět Formule 1 v minulých dnech nabídl novou hru z tohoto prostředí. Pokud se těšíte na další zavodní klon, tak jste vedle. Tentokrát usednete do manažerského křesla a budete se snažit vytvořit dokonalou závodní stáj, která se stane postrachem pro konkurenci.

»
22. 08. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Saints Row

Co dělat, když máte zavedenou sérii, které s každým dílem dochází víc a víc dech? Máte hned několik možností. Buď nechat sérii sérií a vrhnete se na nějakou novou značku. Další možností je pokračovat v dojení, dokud hráči nepřijdou na to, že vlastně hrají pořád to samé (a že jim to občas trvá docela dlouho) a jako poslední možnost bych viděl taktiku pár let počkat, až se na všechno tak trochu pozapomene...

»