Recenze Tiebreak: The Official Game of the ATP and WTA
Konkurence v tenisech je velká, takže dneska si jdeme oťukat poslední počin na kurtech a tou je Tiebreak od Australských vývojářů, kteří mají za sebou už několik kvalitních a méně kvalitních počinů.
Začnu asi klasickým pohledem do menu, kde ve velmi strohém a přehledném menu najdete hlavní nabídku. V sekci okamžitých her si můžete vybrat tenisty i tenistky pro dvouhru, čtyřhru i smíšené páry. Hra se chlubí více než stovkou licencovaných tenistů a můžete se těšit i na české zástupce, což jistě potěší. Jejich zpracování je celkem slušné a podobnost většinou najdete. Počtem licencí v tomhle směru patří k tomu nejkomplexnějšímu v tenisových hrách. Pokud vám někdo chybí, tak ve hře je velmi kvalitní editor, takže kromě sebe si můžete přidat i další borce, třeba z naší historie. Zkusíte si třeba přidat Ivana Lendla?
Kromě hráčů je zde i velký důraz na dvorce a akce světových parametrů. Možná už jásáte, že si dáte kompletní Grandslam, ale ten zůstává zatím nejlépe pokryty v TOP SPIN 2K25. Zde se zaměříme hlavně na turnaje s hlavičkou ATP 1000, WTA 1000, ATP Finals a WTA Finals. I zde platí, že můžete vytvořit samotné hřiště a akce, takže pokud někdo uděláte třeba XboxWeb arénu, dejte vědět.
V podobných hrách nemůže chybět kariéra, která je doplněna o pěkné, ale až zdržující animace a filmečky, které vás provází od juniorských let. Postupně se učíte, plánujete účast na akcích a hlídáte si svoje atributy, které následně můžete upravovat.
Co by to bylo za kariéru bez možnosti si hráče pořádně obléknout a vybavit. Samozřejmostí jsou statistiky, které vám prozradí hodně o vašem vývoji a můžete si tahat triko před kamarády. V kariéře je defacto vše nastavitelné, takže si to můžete přizpůsobit přesně pro vaše potřeby a dovednosti. Pak už nezbývá než vydělávat peníze a stoupat v žebříčcích.
Pokud se rádi ukazujete světu na obdiv, je zde i multiplayer, který vás prověří. Autoři zde pro vás připravili rychlé klasické zápasy, ale je zde i možnost vytváření turnajů, zápasů s detailním nastavením a leaderbordem. Bohužel při testování mi to moc hráčů na rychlé zápasy nenacházelo, takže multiplayer jsem moc neotestoval. Tím jsme s nabídkou skončili a po této stránce musím říct, že autoři odvedli skvělou práci. Tenis na vás dýchá z každého nastavení a rozhodně máte co hrát.
Ale u této hry oceníte hlavně hratelnost. Autoři už dopředu hlásali, že se jedná o vrchol tenisových her a k tomu hru připravovali. Moje naskočení do hry, ale byla frustrace, a to i po několikátém procházení tutoriálu. Dokonce jsem šel na Twich a Youtube a sledoval, jak to ostatní hráči hrají, jelikož pro mě to bylo zmatečné až nehratelné. Trvalo mě fakt delší dobu, než jsem zvládl podávat a částečně pochopil, jak to asi autoři mysleli. Podání mě pak začali jít, a dokonce jsem dal i několik es.
Bohužel pohyb po kurtu, kdy postavy fakt špatně navazují na vaše instrukce a dost kostrbatě se pohybují se mi nepodařilo naučit do konce recenze. Sice jsem už dokázal hrát na střední obtížnost vyrovnané hry, ale to ovládání mi prostě nesedlo. Nastavit jinak to nejde a trápení bylo fakt velký. Samotná hra s raketou, míření míčků a volba síly úderu jsou zvládnuté výborně a když jsem trefil ten pohyb, hrajete krásné výměny, bohužel ten pohyb to pro mě vše kazí.
Další neduhem a nedodělaností působí atmosféra na kurtech. Diváci sice fandí, ale nějak jsem nepochopil podle čeho. Chápal bych, že hrajete v Australii a za Australana a diváci mu budou fandit, ale nebylo tomu tak.
„Pán“ na empiru je tam spíš pro okrasu. Nehlásí třeba útok na vítězství v setu nebo zápase, což atmosféře moc nepřidá.
Samotná grafika je v dnešní době průměrná a osobně jsem ji čekal lepší. Co mě potěšilo je možnost přepínání kamer, kdy si to můžete hodit skoro do pohledu z první osoby. Sice na to nebudete hrát pořád, ale pár zápasů jsem tak odehrál.
Verdikt
Měl to být vrchol tenisových her, ale grafikou zůstal někde uprostřed. Hratelností mě neoslovil, spíše zklamal. Nabídka a možnosti co hrát jsou pak velmi dobré. V tenisových hrách je poměrně velká konkurence, a zrovna to ovládání je v každé hře jiné. Kdybys měli nějaký trial doporučil bych ať si to otestujete a nejste pak zklamáni. Mě se lépe ovládal určitě tenis Top Spin od 2K a přišel mi i hezčí graficky, ale zase měl strašně málo licencovaných a hezky vymodelovaných hráčů. AO Tennis 2 a Tennis World Tour 2 pak Tiebreak předčí.počet licencovaných tenistů | systém ovládání pohybu |
možnosti tvorby | průměrná grafika |
atraktivní kamery | podivná atmosféra na kurtu |
RECENZE: Undisputed
Současný trend v bojových sportech je poměrně jasný – smíšená bojová umění dominují veřejnému prostoru a krátké, leč intenzivní šarvátky si získaly srdce mnoha diváků. Pak jsou tady ale ještě nostalgici jako my, kteří vzpomínají na doby, kdy na pomyslném vrcholu bojových sportů stál box. Nejinak tomu bylo i v herním prostředí, kterému výrazně dominovala série Fight Night od EA. Ty časy jsou ale už dávno pryč.
Recenze: Starfield Shattered Space
Rok a měsíc – tolik uběhlo od vydání ambiciózního intergalaktického dobrodružství Starfield jedním z nejslavnějších vydavatelských a vývojářských domů, firmou Bethesda. Bylo by asi zbytečné, abych se znovu zabýval shrnutím recenze původní hry, ostatně naši recenzi si můžete připomenout sami. Nicméně, přeci jen se jedná o opravdu masivní projekt, na kterém se během uplynulého roku pracovalo nejen na prvním placeném přídavku Shattered Space, ale i na původní hře formou free...
Recenze: Lunacy: Saint Rhodes
Železné pravidlo říká, že darovanému koni se na zuby nekouká. A je-li herkou na jarmarku nečekané dědictví nemovitosti, s nadšením sklopíte zrak, i kdybyste místo oře měli dostat mulu v posledním tažení. George Rhodes se měl také víc ptát, než vyrazil na obhlídku nového sídla, jehož adresa je v pochybné vísce, kde lišky dávají dobrou noc. Pokud tam tedy ještě nějaké zůstaly. Rhodes Village je opuštěná jak žebrák na nádraží a hrdina hororu...
Recenze: 63 Days
Ukázka nezlomné vůle polského odboje za doby Druhé světové války. Je tomu 26 let, co světlo světa prvně spatřil první díl Commandos: Behind Enemy Lines, který měl představit fanouškům válečných strategií možnost pohybovat se s jednotlivými postavami se speciálními vlastnostmi, specifickými pro danou postavu, aby se každý specialista choval v boji trochu jinak.
Recenze: NHL 25
Každoroční nálož sportovních titulů je téměř u konce. A jako každým rokem ji uzavírá hokejová série od EA Sports. Titulu se však dlouhodobě příliš nedaří uspokojit fanoušky a co si budeme vykládat, hráčská komunita je oproti deseti letům zpět podstatně menší. Změnit by to mohl letošní ročník, který nabízí přece jen něco nového a za mě lepšího. Jak si tedy letošní rok NHL vedlo při recenzování? Dobře!
Recenze: Dead Rising Deluxe Remaster
Recenzi začínám chtivým zvoláním: kéž by dnes vznikaly nové IP (intelectuall properties) tak často, jako v době druhé generace Xboxu. Tehdy ještě byli velcí vydavatelé ochotni zariskovat a vytvořit něco zcela nového – jako učinil Capcom v případě masivní zombie akce Dead Rising v roce 2006. Capcom, u nás v Evropě známý nejvíce asi sérií Resident Evil, měl v plánu využít popularity zombie her a vytěžit jí na maximum. První...
Recenze FrostPunk 2
Dneska zabrouzdám opět do vod Game Passu, který nám PC hráčům nabídl FrostPunk 2. Pro moji milovanou konzoli si musíme ještě nějaký ten pátek počkat, ale věřím, že tyto řádky budou platit i pro konzolovou verzi. Ještě, než jsem se pustil do hraní, tak jsem juknul na film Snowpiercer, který vřele doporučuji, sice to s hrou nemá moc společného, ale ta atmosféra na vás dýchne (pro ty co mají hodně času,...
RECENZE: Harry Potter: Quidditch Champions
Famfrpál je bezesporu jedním z nejzajímavějších prvků knih o Harry Potterovi z pera spisovatelky J. K. Rowling. Stejně tak se ale při čtení knih (či sledování filmů) nelze ubránit dojmu, že spíše než o sport se jedná o účelovou věc, ve které by mohla na specifické pozici vynikat hlavní postava. Sledování famfrpálu je vzhledem k rychlosti a složitosti poměrně náročná činnost, přičemž samotné hraní není o nic jednodušší. Změnit se...