RETRIX emulátor pro ONE

Publikováno: 25.6.2018, 6:20

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 605 článků

Dalším emulátorem do naší sbírky je Retrix. Vlastně se jedná o jakousi platformu, která dokáže emulovat vícero konzolí. Tedy něco podobného jako NESBOX, ale na rozdíl od něj zvládá emulovat více konzolí. V současné době se jedná o:

  • Nintendo NES
  • Nintendo SNES
  • Nintendo Gameboy a Gameboy Color
  • Nintendo GBA
  • Nintendo DS (není plně stabilní, vychytávají se bugy)
  • Sega SG-1000
  • Sega Master System
  • Sega Mega Drive
  • Sega Mega CD
  • Sega 32X
  • Sega Game Gear
  • Sony PSX (není plně stabilní, vychytávají se bugy)
  • PC Engine / TurboGrafx-16
  • Neo Geo Pocket + Color
  • WonderSwan + Color

Další konzole budou v nejbližší době přibývat (to mají tvůrci jako prioritu), stejně jako možnosti celého emulátoru, jelikož se kolem něj soustředila živá komunita (do které se také můžete zapojit), což je silný protiklad NESBOXu, jehož vývoj poslední půl rok prakticky stagnuje.

Retrix se spouští pouze přes Developer mód (ten můžete mít zdarma a pokud si nevíte rady, zde máme návod). Tudíž nejprve si ZDE stáhněte nejnovější verzi emulátoru a poté jej nahrajte do Xboxu. K některým konzolím (PSX, DS, Mega CD) je potřeba nahrát jejich BIOS, jenž si stáhnete z internetu. Hry se spouštějí z USB flasky nebo externího harddisku. Na internetu je spousta serverů, které tyto hry nabízejí zdarma ke stažení – Coolroms, RomHustler, Emuparadise, Free Roms, ROMNation atd. RETRIX je zcela zdarma, no i přesto vás prosím o podpoření autora aspoň jedním dolarem, pomůžete tak vylepšit tento projekt. Na rozdíl od jiných má RETRIX transparentní kampaň na Gofundme (zde naleznete přímo odkaz), kde můžete sledovat, jak sbírka probíhá a také napsat vaše přání přímo tvůrcům.
Edit: Jak jste asi poznali, článek aktualizujeme pokaždé, kdy se Retrix rozšíří o další konzole. Jestliže při hraní naleznete nějakou chybu, napište nám do příspěvků. Předáme pak tuto informaci tvůrcům.

EDIT (25.6.2018): Krom opravy drobných chyb přináší nejnovější verze podporu her z Sega 32X

 

Trocha historie

Pokud vás zajímají konzole NES, Mega Drive, SNES, GameBoy, GameBoy Advance a PSX, tak jejich historii jsem popsali v článku o NESBOXu. Nyní si chronologicky představíme další konzole.

Sega SG-1000

Tak tohle je bezesporu skutečná rarita v našich končinách. První domácí konzole od společnosti Sega. Vznikla jako reakce na úspěšnou Atari 2600 a prodávat se začala od července 1983. Mimochodem ve stejný den jako Famicon od Nintenda a tím vlastně odstartovala rivalitu mezi oběma společnostmi. Na krátkou dobu urvala SG-1000 pro sebe prvenství, ale podpora her od třetích stran nakonec rozhodla ve prospěch Nintenda a tak Sega přišla s nástupcem v podobě Master Systemu.

Stáhněte si: Girl’s Garden, Sega-Galaga, Star Jacker, H.E.R.O., Choplifter, Space Invaders, Flicky, Hustle Chumy, Doki Doki Penguin Land atd.

CPU: Zilog Z80 @ 3.58 MHz SPU: Texas Instruments SN76489. Paměť: 1 kB RAM, 2 kB VRAM Rozlišení: 256 × 192 pixelů, 16 barev

 

Sega Master System

Jako odpověď na NES přináší o rok později Sega svou 8-bitovou konzoli, která je sice výkonnostně lepší, přesto však nedosáhne takového rozšíření jako konkurenční Nintendo. Výjimkou je evropský a jihoamerický trh, kde jsou prodeje vyrovnané. Velkou popularitu tato konzole má v Brazílii, kde, světe div se, se stále ještě prodává. Pokud mluvíme o Evropském trhu, myslíme tím samozřejmě ten na západ od Aše. U nás a na celém východě vládl komunismus a nedostatek spotřebního zboží byl každodenním standardem (jakýkoliv dovoz ze západu byl přísně omezený). Konzole byla zajímavá tím, že hry se prodávaly jak na kartridžích, tak i na herních kartách. Druhá revize této konzoli (dnes bychom ji označili jako Slim) měla hry již jen na kartridžích a vyznačovala zabudovanou hrou (Alex Kidd In Miracle World nebo Sonic the headgehog). Zajímavostí Master Systemu byly jeho typicke obaly her, no popravdě moc nelákaly k nákupu. Což jen dokazuje, jak důležitý je marketing.

Doporučujeme: Sonic The Hedgehog, Alex Kidd In Miracle World, Wonderboy, Robocop vs Terminator, Line of Fire, Phantasy Star, Out run, R-Type, Spy vs Spy, Psycho Fox, California Games, Baku Baku Animal, After Burner atd…
CPU: Zilog Z80 @ 4 MHz SPU: Texas Instruments SN76489 Paměť: 8 kB RAM, 16 kB VRAM Rozlišení: 256 × 192 pixelů, 32 barev

 

Sega Game Gear

„Když vy máte handhelda, tak to my jej musíme mít taky“ si řekli vedoucí pracovníci Segy na adresu Gemeboye od Nintenda. Samozřejmě v tom byla velká dávka pragmatičnosti, ukrojit si část lukrativního trhu a tak byly zahájen vývoj Game Gearu pod krycím názvem „Project Mercury“, který vyústil v 8-bitový handheld s barevnou obrazovkou (což byl zásadní rozdíl oproti černobílé obrazovce u GameBoye). Svým způsobem to byla přenosná verze Master Systemu s rozšířenou paletou barev (4096), proto zde najdeme hodně společných her. Velký výkon si však vyžádal daň v podobě nízké době provozu – 5 hodin oproti 30 u Gameboye. Krom toho mu byly vytýkány větší rozměry a menší počet atraktivních her. Zajímavostí pak byl TV tuner, díky němuž se Gear Game proměnil v přenosnou TV. Prodeje byly zahájeny v říjnu 1990 (Japonsko), respektive duben 1991 (USA/EU) s úvodní cenou 149 dolarů. I přes svá pozitiva čítaly prodeje 11milonů kusů, ale to byla pouhá destina toho, co prodal Gameboy. Proto Sega nikdy nevytvořila skutečného nástupce Game Gearu. Vznikl sice ještě handeld Nomad, ale to byl už jiný, ačkoliv zajímavý koncept přenosného hraní. Umožňoval totiž hraní Mega Drive cartridží.

Celkem vzniklo 363 her pro GameGear, kde samozřejmě nemůže chybět ježek Sonic v podobě Sonic the Hedgehog 1 a Sonic the Hedgehog 2. Dále stojí za zmínku: The GG Shinobi, Space Harrier, Land of Illusion Starring Mickey Mouse, Sylvan Tale, Shinobi II: The Silent Fury, Shining Force: The Sword of Hajya, Ax Battler: A Legend of Golden Axe atd.

CPU: Zilog Z80 @ 3.5 MHz SPU: Texas Instruments SN76489 Paměť: 8kB RAM, 16kB VRAM Rozlišení: 160 × 144 pixelový LCD display s uhlopříčkou 3,2 palců

 

Sega Mega CD

Zde se nejedná o konzoli v pravém slova smyslu, ale pouze o přídavnou CD-Rom mechaniku pro Mega Drive. Kartridže sice mají své přednosti, ale co se týče kapacity, tak na CD se vleze mnohonásobně více dat a hry díky tomu mohou obsahovat bonusy jako filmové sekvence. Toho si samozřejmě byla Sega plně vědoma a na začátku roku 1990 se spojila se společností JVC pro vytvoření přídavné CD mechaniky pro jejich, tehdy stále ještě novou, konzoli Sega Mega Drive. Na rozdíl od Nintenda a Sony jejich partnerství vydrželo a v prosinci 1991 se na trhu objevuje Mega CD. Opět by to asi nebyla Sega, kdyby americké označení nebylo jiné od zbytku světa a znělo Sega CD, tam ale je k dispozici až v říjnu 1992 a to za cenu 299 dolarů. V Evropě jste ji mohli koupit až na jaře 1993. Pro zvýšení grafických schopností dostala tato mechanika i vlastní CPU, samozřejmě jak jinak než Motorola 68000, použitý i v Mega Drive, ale výkonnější o 5MHz. Jelikož existovali 2 verze Mega Drive, byly v prodeji i 2 verze Mega CD. Perličkou je MultiMega, což je zmenšený Mega Drive s CD mechanikou a schopností přenosného CD přehrávače.
Zajímavostí je také žánr tzv. interaktivních filmů, kde jste vlastně sledovali film, jehož děj jste sem tam ovlivnily hraním. V tomto čase se stává důležitým partnerem, dnes již neexistující, studio Digital Pictures, které vytvořilo několik her, z nich mediálně nejznámější je pravděpodobně Night Trap a to díky kauze a kongresovému slyšení pro údajný „neblahý vliv násilí na děti hrající videohry“.
S příchodem novějších konzolí, jako například Sega Saturn se Mega CD stává nepotřebným a v roce 1996 dochází k ukončení výroby. Prodej činil 2,24 milionů jednotek. Zvláštní situaci u Segy dokumentuje fakt, že ani Saturn ani Dreamcast neměly zpětnou kompatibilitu s Mega CD.

Z 209 her pro tuto nádstavbu Mega Drive doporučujeme především: Sonic CD, Tomcat Alley, Final Fight CD, Shining Force CD, Lunar: The Silver Star, Thunderhawk, Robo Aleste, Fahrenheit, Night Trap, Ground Zero: Texas, Sherlock Holmes: Consulting Detective, Bram Stoker’s Dracula atd.

CPU: Motorola 68000 @ 12,5 MHz
SPU: Ricoh RF5C164
Paměť: 64 kbit RAM

 

Sega 32X 

Opět se jedná o doplněk, či lépe řečeno nástavec ke konzoli Mega Drive, vlastně takový upgrade, jenž z 16-bitové konzole udělal 32-bitovou. Používal vlastní formát kartridží, ale samozřejmě byl kompatibilní i s původními pro Mega Drive. Přece jenom by bylo divné nástavec neustále odpojovat a připojovat, to podle toho, jaký formát her chcete hrát. Byla to odpověď Segy na konkurenční konzole Jaguar a Amiga CD32, ovšem také byl určen pro zákazníky, kteří považovali přicházející Saturn za drahý.
32X se začal prodávat na podzim 1994 za 159,99 dolarů. Ovšem marketingová roztříštěnost (vždyť to byl slabší Saturn), neschopnost přilákat externí vydavatele a příchod nových konzolí způsobily, že skončil neúspěchem a připravovaný projekt Neptun, tedy Mega Drive se zabudovaným 32X, byl zrušen. Zvláštností byly papírové krabičky, ve kterých se hry na 32X prodávaly.

Stáhněte si: Kolibri, Metal Head, Knuckles Chaotix, Doom, Star Wars Arcade, Tempo, Virtua Fighter, Virtua Racing Deluxe, Shadow Squadron, Darxide atd.

CPU: 2 × SH-2 32-bit RISC @ 23 MHz
Paměť: 256 KB RAM, 256 KB VRAM
Rozlišení: 320 × 240, 32,768 barev

 

PC Engine

V USA známý jako TurboGrafx-16 Entertainment SuperSystem. Jednalo se o první 16.bitová konzoli (ačkoliv CPU bylo na 8bitové bázy), za jejíž výrobou stály firmy Hudson Soft (software) a NEC (hardware). A právě druhý zmíněný byl v 80.letech největším japonským výrobcem počítačů a jeden z prvních partnerů Microsoftu.
PC Engine vyšel v Japonsku v říjnu 1987 a již následující rok dokázal překonat jak Segu, tak i Nintendo v prodejích. K tomu mu dopomohly silný softwarový line up a podpora od hlavních softwarových vydavatelů jako Konami a Namco. Stal se tak jednou z nejúspěšnějších konzolí v zemi vycházejícího slunce.
Ovšem to byl pouze krátkodobý úspěch, neboť prodeje v Severní Americe přinesly velké zklamání a to hlavně z důvodu, že zde PC Engine přišel až po debutu Genesis/Mega Drive. Po tomto neúspěchu se NEC rozhodl upustit od prodeje konzole v Evropě, ale i přesto se uskutečnilo omezení vydání na starém kontinentě. Pro amerického a evropského zákazníka byl změněn design konzole, která nyní působila mnohem moderněji. Trochu překvapí, že PC Engine měl možnost připojení pouze jednoho joypadu. Pokud jste chtěli hrát ve více lidech, bylo nutné dokoupit speciální adaptér – TurboTap.
V prosinci 1988, opět jako první, se na japonský trh dostává přídavná CD-ROM mechanika, ale ani ta nezaznamenává nijak oslnivý úspěch.
Konzole sice ještě dostala následovníky PC Engine 2 a PC-FX, jenže ty skončily neúspěchem. Společnost se ještě podílela na výrobě komponentů pro N64 a Dreamcast, ale to již byla labutí píseň NECu na poli domácích konzolí. Je až neuvěřitelné, kolik variant PC Enginu vzniklo:
PC Engine Duo – upravený PC engine s CD mechanikou
PC Engine LT – zmenšená konzole ve stylu notebooku s vlastní obrazovkou
PC Engine GT – handheld s vnitřnostmi PC Enginu, tak se dá ve zkratce charakterizovat tato přenosná konzole s displayem o uhlopříčce 66mm a rozlišením 400×270 pixelů. Pomocí TurboVisionu jej šlo proměnit v přenosnou TV. Ani to však nepomohlo k úspěchu a prodeje tohoto handhealdu dosáhly pouze 1,5milionů kusů.
PC Engine Shuttle – ořezaná verze konzole, chyběl mimo jiné expansion port, určená pro děti.
HE-System – několik verzí CRT monitorů se zabudovaným PC Enginem.

Stáhněte si: Bomberman’94, Super Star Soldier, Devil Crash, Battle Lode Runner, New Adventure Island, Gekisha Boy, Dracula-X: Rondo Of Blood, PC Kid, Seirei Senshi Spriggan, Gomola Speed, R-Type

CPU: Hudson Soft HuC6280
GPU: 16-bit Hudson Soft graphics processor
Paměť: 8 kB RAM, 64 kB VRAM
Rozlišení: až 565×242

 

Neo Geo Pocket Color

Že tento handheld neznáte? To se ani nedivím, neb jeho hlavní rozšíření bylo hlavně v Japonsku. Jedná se o nástupce černobílého Neo Geo Pocket, se kterým má plnou zpětnou kompatibilitu a jenž také Retrix dokáže emulovat.
Výrobcem je známá softwarová firma SNK. Jeho uvedení na trh přišlo v roce 1999 za hezkých $69,95 a spolu s ním bylo k dostání 14 her. To rozhodně nebylo špatné, jenže mezitím se SNK dostalo do finančních potíží, které vyústily v jeho odkoupeni společností Aruze v lednu 2000. Nový majitel prakticky okamžitě rozhodl o ukončení výroby, a tak se i Pocket se zařadil od početné skupiny handheldů, které nedokázaly sesadit Nintendo z vedoucí pozice na poli přenosných konzolí.
SNK stihlo ještě uvést zmenšenou variantu New Neo Geo Pocket Color a uzavřít partnerství se Segou, což byl vlastně jediný podstatný vývojář z třetí strany. Díky tomu také šlo Propojit Pocket s konzolí Sega Dreamcast.

Celkem na něj vzniklo 83her z nichž vybíráme: SNK Vs Capcom: CardFighter’s Clash, Puzzle Bubble Mini, SNK Vs Capcom: Match Of The Millennium, Neo Turf Masters, Metal Slug 1ST Mission, Sonic The Hedgehog Pocket Adventure, Faselei!, The Last Blade: Beyond The Destiny, Picture Puzzle, Bust a Move Pocket atd.

CPU: 16-bitový Toshiba TLCS900H @ 6.144MHz
SPU: Zilog Z80 @ 3.072MHz
Paměť: 12 KiB RAM pro 900H, 4 KiB RAM pro Z80, 64 KiB ROM
Rozlišení: 160 × 152 pixelový LCD displej s uhlopříčkou 2,7palce

 

WonderSwan

Další pro nás neznámá mašinka a další neúspěšný vyzyvatel Nintenda, kterého však jeho výrobce Bandai nikdy nedistribuoval mimo břehy Japonska. Tomu taky odpovídá žánrové zaměření her. Podobně jako v případě Neo Geo Pocket i zde postupně vzniká model s černobílou a následně i s barevnou obrazovkou. WonderSwan umožňuje hrát jak ve vertikální, tak i v horizontální poloze.
Za vznikem tohoto handheldu stojí Gunpei Yokoi – tvůrce Game Boye. Ovšem uvedení WonderSwanu se nedožil, zemřel při dopravní nehodě v roce 1997. Na trh se tento handheld dostává na začátku roku 1999 v 9 různých barevných provedení. Jeho výhodou byla hlavně nižší cena a dlouhá výdrž baterií.
Později přichází i verze s barevným displayem. Ovšem konkurence byla neúprosná a Nintendo opět zvítězilo. V roce 2003 dochází k ukončení výroby. Prodeje činily 3,5milionů kusů a v jednu dobu dosáhlo Bandaii na 8% trhu.

Stáhněte si: Judgement Silversword, Rhyme Rider Kerorican, SD Gundam Operation U.C., Flash Koibito-kun, Engacho!, Judgement Silversword, One Piece Grand Battle Swan Colosseum, Front Mission, Makaimura for WonderSwan, Klonoa: Moonlight Museum, Mr. Driller atd.

CPU: 16-bitový NEC V20.
Paměť: 512 kbit (64 KB) RAM
Rozlišení: 224 × 144 pixelový TFT LCD displej s uhlopříčkou 7,4 cm

 

Nintendo DS

GameCube rozhodně nebyl pro Nintendo tak úspěšný, jak by si představovalo, ale v handheldech bylo (a pořád je) Nintendo králem. Na konci roku 2004 poprvé představuje novou přenosnou konzoli DS. Tato zkratka značí Dual-screen, což také popisuje unikátní vlastnost tohoto handheldu, tedy dvě obrazovky, z niž spodní je dotyková. DS je kompatibilní s GBA, ale nikoliv s  Gameboyem. Dále má zabudovanou WiFi a mikrofon.
Jako u všech handheladů od Nintenda i DS má možnost komunikovat s domácí konzolí, v tomto případě s Wii, díky čemuž se v některých hrách otevřou skryté možnosti. Hry se prodávají na speciálních kartridžích, které obsahují i EEPROM pro ukládání pozic. Na DS našel uplatnění i stylus, kterým jste na spodní obrazovku mohli kreslit, popřípadě psát zprávy kamarádům přes PictoChat.
Postupně se objevily verze DS lite, DSi a DSi XL. I přestože Sony ve stejné době vydává mnohem výkonnější PSP, je to právě DS, které v tomto souboji vítězí, a to nejenom díky skvělým hrám. O neuvěřitelném úspěchu svědčí i počet prodaných kusů a to 154 milionů, čímž se DS stává nejúspěšnějším herním zařízením.

Vaší pozornosti by nemělo uniknout: Pokemon – The DS generations, Mario Kart DS, Mario and Luigi: Partners in time, Castlevania: Dawn of Sorrow, New Super Mario bros., Professor Layton and the last Specter, The World Ends With You, Animal Crossing: Wild World, Elite Beat Agents, GTA: Chinatown Wars, Fire Emblem: Shadow Dragon, Advance Wars: Dual Strike, The Legend of Zelda: Phantom Hourglass, Kirby: Mass Attack atd.

CPU: 32bitový ARM946E-S @ 67MHz + 32bitový ARM7TDMI @ 33MHz
Paměť: 4 MB RAM
Rozlišení: dva 256 × 192 pixelové TFT LCD displeje s uhlopříčkou 77mm

 

Napište nám vaše názory, tipy na hry nebo vzpomínky na zmíněné konzole. A kdyby někdo chtěl tyto konzole, jejich příslušenství či hry prodat, kontaktujte mě. Budu mít zájem.

 

 

20. 06. 2023 • Lukáš Michal0

Microsoft už nevyvíjí hry pro Xbox One

Všechno krásné jednou končí to samé platí také pro herní vývoj. Původní konzole Xbox One vyšla v roce 2013 a po deseti letech byl ukončen vývoj her od Microsoft studií pro tuto platformu. „Přešli jsme na 9. generaci,“ uvedl pro Axios šéf Xbox Game Studios, Matt Booty a dodal, že hráči na Xbox One budou mít i nadále možnost hrát exkluzivní tituly jako je Forza Motorsport a to prostřednictvím služby...

»
13. 01. 2022 • Lukáš Michal0

Microsoft ukončil výrobu konzolí Xbox One

Každý, kdo by si z nějakého důvodu chtěl koupit konzoli Xbox One, by si měl pospíšit do obchodu. Microsoft dnes potvrdil, že již před rokem ukončil výrobu všech konzolí z rodiny Xbox One. Pro upřesnění dodáme, že výroba Xbox One X a Xbox One All-Digital byla ukončena již v červenu roku 2020 a poslední verzí, které se vyráběla byla do konce roku 2020 tak byla Xbox One S. Microsoft se...

»
12. 01. 2022 • Cryptah0

Čtvrtý disk ze série videí Seagate od XkoGuru

Abych úspěšně zakončil sérii videí Seagate, ukáži vám poslední disk, který se mi dostal do spárů na otestování. Jedná se o elegantní pevný externí disk, ze série Game Drive o velikosti 4TB. Stejně jako ostatní disky se připojuje pomocí USB kabelu a jeho vlastnosti jsou totožné s ostatními edicemi disků, které jsme tu testovali. Tento má největší kapacitu a lze na něj tak přesunout velké množství her. Moc se mi...

»
16. 11. 2021 • Pavel Dandy0

Skleněný ovladač Xboxweb 2021 #Xbox20

Pokud máte kolem sebe zapálené lidi, tak dokážete vymýšlet opravdu zajímavé věci. Xbox letos slaví 20 let a náš web a komunita kolem něj roster a roste od roku 2007. Proto jsme si pro vás připravili několik pohledů do historie. Začneme ovšem tím nejaktuálnějším.

»
09. 12. 2020 • waggon203

Xbox ONE – manuál

Vítejte v našem návodu, kde vysvětlíme veškeré možnosti Xbox ONE, poodhalíme všechna tajemství této konzole, prozkoumáme její nastavení, uvedeme na pravou míru zažité omyly a zodpovíme i vaše dotazy. O Xbox ONE toho bylo napsáno již hodně, tak snad jedině ve zkratce připomeneme, že se jedná o další herní konzoli od Microsoftu, přímého následovníka Xbox 360. Jelikož se jde o další generaci, jsou i možnosti a výkon ONE o generaci...

»
17. 07. 2020 • tonyskate6

Microsoft ukončuje výrobu Xbox One X a digitální Xbox One S

V posledních týdnech už se o tom mluvilo několikrát, ale Microsoft skutečně ukončuje produkci herních konzolí Xbox One X a Xbox One S All-Digital Edition. Nejedná se o velké překvapení, když má letos na podzim dorazit next-gen konzole Xbox Series X a tento rok jen potvrzuje, že se skutečně dočkáme levnější a méně výkonné next-gen konzole (údajně Xbox Series S), která by výkonem zastoupila Xbox One X a dosti možná i digitální...

»
10. 07. 2020 • tonyskate76

Xbox One v češtině a slovenštině!

Skutečně je tomu tak! Konzole Xbox One je konečně lokalizována do češtiny. Jestli už startujete svůj stroj, tak vás ještě musíme zadržet, protože zatím je čeština dostupná pouze členy preview programu Xbox Insider, v němž jsou testovány nové funkce. Pochopitelně není lokalizace úplně kompletní, což se ještě snad změní a úplnou dokonalost nečekejte ani při ostrém provozu. Samozřejmě nelze očekávat překlad všech popisků her apod., ale minimálně rozhraní konzole můžeme s další...

»
17. 06. 2020 • tonyskate6

Lepší správa digitálních her s červnovou aktualizací

Možná už vám vaše konzole nabídla nejnovější systémovou aktualizaci, která přináší několik drobných novinek, které jste už dost možná zaznamenali. Týkají se především přehlednosti digitálních her ve vaší knihovně, zviditelnění předplatného a odlišení klubů.

»