TÉMA: Playground Games: prvních 10 minut Forza Horizon 3 vznikalo 18 měsíců

Autor: tonyskatePublikováno: 23.5.2017, 13:24

Publikováno: 23.5.2017, 13:24

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 3375 článků

Studio Playground Games stojící za značkou Forza Horizon strávilo většinu dvouletého vývoje předěláváním a vylepšováním prvních deseti minut třetího dílu série.

S tímto odhalením přišel Ralph Fulton, zakladatel a kreativní ředitel studia, při přednášce na Nordic Game Conference, jedné z mnoha, kterou organizoval server GamesIndustry.biz, z něhož také pochází tento článek. Jeho prezentace se zaměřila na vytvoření dobrého prvního dojmu u zákazníků.

„Lidé si udělají první názor neuvěřitelně rychle,“ řekl Fulton účastníkům přednášky. „K rozhodnutí, že nám někdo sedne nebo s ním budeme chtít obchodovat, podle všeho dojdeme během prvních tří sekund.“

„Takže co se stane, když neuděláte dobrý první dojem [se svou hrou]? Ve většině extrémních případů váš hráč přestane hrát.“

Fulton rozvinul myšlenku, že i v případě konzolových her, za které zákazníci platí okolo 60 dolarů, je mohou rychle opustit a přesunout se k dalším titulům. K podložení tohoto faktu použil hned několik zajímavých statistik získaných z dat achievementů na Xbox Live.

Deset až dvacet procent hráčů série Forza Horizon nezíská první achievement, což podle Fultonova tvrzení zahrnuje pouze trochu ježdění v autě. A nejsou to jen hráči Forzy. Zakladatel Playground Games tvrdí, že 27 % hráčů BioShock Infinite nezískalo první achievement za dosažení města Colombia na samotném začátku hry, zatímco přes 30 % hráčů fenoménu Minecraft nikdy neotevřelo inventář, což je věc popisovaná v tutoriálu.

Důvodem, který Fulton navrhuje, je že tyto hry neudělaly dostatečně dobrý první dojem.

Forza Horizon 3 na E3 2016

„První dojem se mění podle toho, jak hráči hru přijímají. Názor, který si utvářejí během prvních několika minut, rozhodne o tom, jak budou vnímat hru poté. Když například začneme s opravdu dobrou grafikou, mohou odpustit některé pozdější nedostatky, protože jejich mozek už jím říká, že tohle je dobrá hra.“

Playground Games si dokonce před zahájením prací na Forza Horizon 3 udělaly studii. Dvě skupiny „zkušebních subjektů“ dostali k vyzkoušení část hry Forza, a to úvodní závod a poté první hodinu obsahu. Jedna skupina jezdila ve Ferrari 485 Italia, zatímco ta druhá v běžnějším voze. Když se jich zeptali na jejich prvotní dojem ze hry, skupina s Ferrari ohodnotila hru lépe po stránce grafiky, zábavnosti a záměru pokračovat v hraní.

Zatímco Fulton uznává, že tohle není zrovna zásadní výsledek, daleko zajímavější byla následující reakce. Po úvodním závodu hrály obě skupiny hodinu naprosto stejného obsahu, ale skupina s Ferrari hru stále ohodnotila mnohem lépe.

„Začněte tím nejlepší.“ – první ze čtyř poučení, které si Fulton sdělil posluchačům.

Tím je myšlen nejlepší obsah, nebo to, co nejlépe představuje vaši hru. Vývojáři byli povzbuzováni, aby zpochybnili, jestli jejich úvod do hry nabízí ten nejlepší zvuk, nejlepší grafiku a nejlepší hratelnost. Studia mohou své hry začít s procesem tvorby postavy, tutoriálem či intrem, ale zatímco Fulton řekl, že žádná z těchto variant není špatná, nemusí to být ten nejlepší způsob, jak hned ze začátku upoutat hráčovu pozornost.

Premiérový trailer a ukázka ze hry – E3 2016

Forza Horizon 3 například začíná filmečkem, který udává náladu hry, jež vás poté plynule přenese do vozu a vaše první jízda začíná. K volbě postavy se dostanete teprve až pak, protože Playground chtěly prvně demonstrovat požitek ze závodění, o čemž ostatně hra je.

Fulton tvrdí, že to zabere až tři a půl hodiny, než Forza Horizon 3 doopravdy rozjede a jsou vám mezitím představeny všechny mechanismy a dána svoboda otevřeného světa. Jelikož se tvůrci nemohli spoléhat na to, že by hráči věnovali hře takové množství času, rozhodl se tým od začátku vývoje soustředit na prvních deset minut, což nakonec zabralo 18 měsíců zdokonalování.

V únoru 2015 se studio rozhodlo, že těchto deset minut utvářejících první dojem bude rozděleno mezi úvodní jízdu a první z předváděcích závodů (Showcase – závod proti Jeepu s vrtulníkem), jež byly původně plánovány na později kvůli jejich ambicióznosti a komplexnosti.

Následující měsíc tvůrci finalizovali 2D rozvržení otevřeného světa hry a začali plánovat trasu, která by vystavila na odiv rozličné krásy Austrálie, do níž je hra zasazena. Hráči by začali poblíž vnitrozemí a skrze deštné pralesy, louky a světélkující jeskyni by dojeli až na sluncem zalitou pláž.

Představení vozu Lamborghini Centenario pozměnilo úvodní jízdu hry hned několikrát.

V červnu 2015 pak byla připravena základní konstrukce herního světa a tým mohl vyzkoušet plánovanou trasu. Byly nakresleny různé koncepty znázorňující krajinu a výhled, který chtěli hráčům nabídnout při úvodní jízdě. Tyto scény by vyzdvihly nejlepší části světa nebo naznačily budoucí lokality jako třeba město.

Zatímco mnoho těchto konceptů bylo věrně přeneseno do finální hry, některé musely být upraveny či od nich bylo upuštěno. Vratký dřevěný most byl rozšířen, aby byl lépe sjízdný a hráči nebyli zbytečně frustrováni při pádu či sjetí z okraje. Deštný prales je méně hustý, než bylo původně plánováno, protože tým nechtěl obětovat rychlost a výkon, jak by jinak musel při tolika objektech na obrazovce.

Jiné úpravy vyplynuly z představení hlavního vozu pro Forza Horizon 3, kterým se stalo Lamborghini Centenario, jež nahradilo starší model, který doposud tým používal. Centenario se ale ukázalo příliš rychlé. Tvůrci by tak nemohli hráčům ukázat zamýšlené scenérie herního světa, což znamenalo úpravy v terénu a trasy první jízdy.

Také to vedlo k rozhodnutí vyměnit hráčům vozidla v polovině úvodního závodu. Během scénky je hráč rychle přemístěn z Centenaria do buginy, jelikož první vůz byl příliš rychlý a špatně by se řídil na pláži a v drsnějším terénu, a celkový požitek z jízdy by byl narušen.

„Brzy plánujte a často opakujte.“ – druhé ponaučení, ovšem snadněji se řekne, než udělá, jak dodává Fulton jedním dechem.

Forza Horizon 3 – Showcase Event

Příkladem tohoto je předváděcí závod s helikoptérou, který byl během vývoje zjednodušen, jelikož tvůrci zjistili, že by s původní vizí nedosáhli vysoké kvality. Původně měli hráči závodit proti Jeepu, který by byl během závodu zaháknut helikoptérou, letěl by napřed a poté byl spuštěn na zem na před koncem závodu. Ve finální verzi hry je ale Jeep už zaháknut pod helikoptérou, ale stále je spuštěn před cílem.

Tím se dostáváme k dalšímu ponaučení: Někdy je lepší začít znovu. Jsou věci, které „nespraví ani nekonečně odlaďování,“ říká Ralph Fulton.

Navzdory tomu je čtvrtým a posledním ponaučením to, že vývojáři by měli „investovat vše, co mohou, do odladění a zkrášlení.“

„Celková fazóna je ta nejdůležitější věc, která zaručí, že hráči budou mít z koupě vaši hry dobrý pocit. Udržuje totiž všechny vaše nápady pohromadě.“

„Když ubrat, tak na rozsahu, ne na odladění či kvalitě.“

Jako poslední příklad ukázal Fulton filmeček předcházející prvnímu předváděcímu závodu. Kromě toho, že je vám představen koncept festivalu Horizon a dále udána nálada hry, je tak také zamaskováno asi 15 sekund načítacího času. Tvůrci měli pro načítací obrazovky nulovou toleranci, jelikož narušují zážitek ze hry a kazí celkový dojem, že hra je vysoké kvality.

Fulton ukončil přednášku postřehem, že Forza Horizon 3 získává hráče nejen dlouho po vydání, ale i v době vydání každého jejího rozšíření a zdůrazňuje, že těch prvních deset minut jsou hlavním důvodem, proč lidé hru stále hrají.

Článek původně vyšel pod názvem „Playground spent 18 months developing the first 10 minutes of Forza Horizon 3“ na serveru GamesIndustry.biz. Jeho autorem je James Batchelor a my jsme jej pro vás pouze přeložili.

Ralph Fulton, kreativní ředitel, Playground Games

  • Rado Dračí Bojovník

    tak horizon 3 vyzerá všade peckovo, nielen prvé minúty hry. Ale chýba mi tam poriadne závodenie, je to stále len rozkúskovanie a coop mód je na smiech.

05. 06. 2018 • chaosteorycz1

Řeknou v Playground Games Microsoftu ano?

Pokud se spekulace potvrdí, je otázka už poněkud zbytečná, neboť by byla ruka v rukávu. Nevíme, zda jste s tím obeznámeni, ale studio Playground Games zatím oficiálně nepatří pod Microsoft Games, takže je nezávislým celkem. Navzdory tomu, že v něm vznikly všechny tři díly série Forza Horizon. Za pár dní všichni z nás očekávají díl čtvrtý a před nějakým pátkem vývojáři otevřeli druhou pobočku, která má pracovat na neoznámené RPG. Přidejte k tomu skutečnost,...

»
30. 01. 2018 • waggon20

Xbox Weeks Deals – 30.1. až 6.2.2018

I tento týden pokračují slevy v nabitém programu a tak se mezi nimi nachází spousta výborných her. Jmenovat můžeme Fallout 4 (ten můžete navíc hrát i v češtině), Forza Horizon 3, The Technomancer, série Naruto Ninja, WRC 7 atd. Opět se zde nachází sportovní hry od EA, ale u nich je vždy otázka, zda si nepořídit EA Access členství… Slevy na hry z Xbox 360 budou teprve  oznámeny.   Xbox ONE 2Dark* –...

»
15. 01. 2018 • chaosteorycz12

Forza Horizon 3 konečně ve 4K

Ano, souhlasíme. Nejlepší arkádová hra současnosti měla být mezi prvními, kdo dostane update pro konzoli Xbox One X, ale nic není dokonalé. V Playground Games potřebovali na aktualizaci delší čas, a proto balík vylepšení vychází až teď. Nemá cenu chodit kolem horké kaše a narovinu si řekněme, že výkon „škorpiona“ padl na oltář grafiky. Jelikož Horizon pohání stejný engine jako sesterský Motorsport, je největší změnou rozlišení 4K. Výkonu však zbylo ještě...

»
08. 01. 2018 • tonyskate5

Spekulace: Forza Horizon 4 v Japonsku

Posledních několik dní internetem koluje řada spekulací o exkluzivních pro Xbox One. Už jsme tady měli nové Fable či třeba Perfect Dark jako akci z pohledu třetí osoby. Ovšem o tom, že letos dorazí čtvrtý díl závodní série Forza Horizon není žádných pochyb, ovšem o jeho zasazení bychom se mohli dlouho dohadovat. Doposud jsme navštívili Colorado, kombinaci Francie a Itálie, a v poslední řadě také Austrálii. Ke zmíněným spekulacím patří, že Forza...

»
05. 01. 2018 • chaosteorycz0

Záznam z kooperace v Blizzard Mountain

Zimní rozšíření je tento týden v nabídce Deals with Gold, což se jevilo jako dobrá záminka k návštěvě Forzy Horizon 3. Na hory jsme vyrazili v kooperaci, protože sami se do vánice bojíme a výsledek podle toho vypadal. Multiplayerová kampaň se v pozdější fázi převrátila na variaci speciálu pořadu Top Gear. Takže na programu byl test letních pneumatik na strmých svazích, lekce smyku na zamrzlém jezeře, závod napříč mapou nebo vyprošťování Jeepu sportovním Bavorákem....

»
23. 11. 2017 • tonyskate35

Tvůrci Forza Horizon pracují na akčním RPG

Britské studio Playground Games, které stojí za závodní sérií Forza Horizon, nedávno oznámilo, že se chystá expandovat, aby mohlo pracovat na své vlastní hře. Pro svůj vlastní projekt otevřeli druhé studio, zatímco to hlavní by mělo nadále pracovat na závodních hrách pro Xbox. Jelikož letos vyšla Forza Motorsport 7, tak už jistě pilně pracují na Forza Horizon 4 a my se nemůžeme dočkat, kam se příští rok vydáme. To se...

»
15. 11. 2017 • tonyskate6

Forza Horizon 3 a Forza 7 demo pro Xbox One X

Závodní titul Forza Motorsport 7 je samozřejmě vlajkovou hrou nové konzole Xbox One X, která názorně demonstruje, jak krásně můžete vypadat hraní ve skutečném 4K a HDR při 60fps. Pokud ovšem stále váháte, jestli do poslední Forzy jít, není nic snazšího, než si stáhnout hratelnou demoverzi, která je také vylepšena pro Xbox One X, takže se bude jednat o skutečně řádnou zkoušku. Těší nás, že Microsoft obohatil i demo o...

»
15. 09. 2017 • chaosteorycz2

Nová sada konzole Xbox One S přibalila arkádovou Forzu a její nejlepší rozšíření

Ruku na srdce, oči na silnici a plynový pedál až na podlahu. Forza Horizon 3 je už v samém základu výjimečným závodním počinem, který může překonat snad jen další díl, na který si ovšem ještě počkáme. Po vydání se bláznění s plechovými miláčky rozrostlo ještě na zasněžené vršky a pak na obří autodráhu v expanzi Hot Wheels. Právě tento dodatečný obsah, považovaný řadou fanoušků za dosud nejlepší, našel místo v novém bundlu s konzolí Xbox...

»