UGG: Čekání na Cyberpunk 2077

Autor: Lukáš UrbanPublikováno: 18.11.2020, 12:00

Publikováno: 18.11.2020, 12:00

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 3318 článků

Možná je to jen můj dojem, ale jako by před blížícím se projektem od CD Projekt Red populární sci-fi subžánr ani neexistoval. Že fanoušci, budiž. Ale i odborná veřejnost často považuje Cyberpunk 2077 za žánrové obrození nebo dokonce novou vlnu sci-fi. Samozřejmě nemám právo rozporu, jen bych rád v dnešním Under Games Ground připomněl tematicky příbuzné hry, které přišly dřív. A také vám možná i doporučil malý herní prologue před polským eposem.

Co je vlastně cyberpunk a kde se vzal? Jde o část science fiction, jejíž kořeny sahají do 60. a 70. let minulého století. Tématem je technologický rozmach takové míry, že se umělá inteligence, kybernetika, virtuální realita a implantáty staly nedílnou součástí lidského života. Z toho vyplývá častý dystopický nádech způsobený rozpadem společnosti, nově vzniklými nemocemi, snahou replik začlenit se mezi lidi a mocenskými tahanicemi v pozadí. Ze spisovatelů sem patří například Philip K. Dick, J. G. Ballard a William Gibson. Z filmů určitě znáte Blade Runner či dokonce trilogii Matrix a její pojetí cyberpunku. Za anime je pak nejznámější asi Akira. A co se her týká, tak ty si připomeneme teď.

Observer: System Redux
Nepřiznaná pocta snímku Blade Runner a poslední cyberpunkový zářez herce Rutgera Hauera. Bloober Team před lety naservíroval atmosférickou detektivku, kterou s přibývajícím herním časem stále víc střídá horor, nejistota a tíseň. V oblasti komorního, až sociálního zpracování tématu jde o povinnou zastávku. Prostředí je správně špinavé, hrdina notně unavený a lidé vkusně ztracení. Ze všech her polského týmu zde nejlépe funguje psychologická část hry, kdy se minulost postavy tak dlouho mísí se vzpomínkami obětí, až máte pocit, že hrabe i vám. Letošní edice potěší ladnějším chodem, lepší grafikou a pár případy, které odkazují i na Cyberpunk 2077. Původní koncept ale nijak nevylepšuje.

Ghostrunner
Zatímco u minulé hry byl vhodný pomalý postup, Ghostrunner vyžaduje rychlost, přesnost a pevnou vůli. Jinak se samurajem budoucnosti brzy šlehnete o zem. Jako poslední naděje lidstva musíte proběhnout věží a porazit nepřítele, který vás v samém úvodu přizabil. A to vše jen s katanou a sadou speciálních dovedností. Zde se téma nejvíc odráží v level designu a synťákové hudbě. Tato dvojice spolu s rychlou a brutální hratelností formují svět, ze kterého toho zase tolik nevidíte. O to víc se soustředíte na parkour a správnou taktiku.

Dex
Malý, ale velice důležitý příspěvek z tuzemských končin. Že cyberpunk nemusí být vždy opulentní, ale dokáže pěkně fungovat i na poli plošinovky, ukázal český tým Dreadlocks. Příběh se točí kolem korporace Komplex ovládající místo zvané Harbor Prime. Uskupení několika velkých společností má pod palcem téměř vše, co běžní lidé používají, čehož samo hojně využívá. O vzpouru proti systému se pokouší hackeři, mezi které patří i Raycast. Když jednou kontaktuje Dex, aby ji varoval před jednotkami Komplexu, začíná boj o život a o svobodu. Navzdory zpracování je bohatý jak děj, tak hratelnost. Navíc s českou podporou.

Syndicate
V dobách, kdy EA ještě dělala opravdu dobré hry, vzniknul restart cyberpunkové značky Syndicate. Zase se bojuje proti korporaci, ale tentokrát zevnitř. Proti firmě EuroCorp se postaví její vlastní agent, když zjistí, že jeho zaměstnavatel při náboru nových lidí zrovna nepřesvědčuje platem a stravenkami. Jako eso likvidující konkurenci má výcvik, povědomí o bohatém arzenálu a chip umožňující hacknout okolní věci. Hra v době vydání propadla a někde ji i zakázali za násilí, které k cyberpunku tak nějak patří. S odstupem času jde ale o výbornou střílečku, která nezapře téma a překvapí velkou variabilitou zbraní.

Hard Reset Redux
Z výběru nejspíš ten nejchudší zástupce cyberpunku. Remaster klasiky Hard Reset využívá téma vlastně jen proto, aby si ospravedlnil robotické nepřátele a futuristický look. Jinak jde o napodobeninu rychlých stříleček typu Wolfenstein a DOOM. Nicméně je poměrně levná a v rámci nenáročného hraní bez problémů zabaví. Jen od ní příliš nečekejte v oblasti příběhu. Na rozdíl od zmíněných akcí, Hard Reset postrádá nadhled a humor, díky čemuž je cokoliv spojené s příběhem až trapné.

Ruiner
Podobný případ jako Ghostrunner jen s tím rozdílem, že vlastní oči střídá pohled z hora. Ruiner vám dá do rukou nemluvného hrdinu, který je přinucen vydat se na krvavou stezku za záchranou bratra. Toho má v držení korporace Heaven, které patří celé město Rengkok. Rok 2091 zajišťuje pořádnou sci-fi atmosféru, paletu zbraní téměř z jiného světa a spoustu futuristických vychytávek. Vizuál laděný do červena podporuje rytmická hudba a rychlý spád hratelnosti. Jo a je to polské, zase.

Mirror’s Edge Catalyst
Tento titul je hodně diskutabilní. Původní, a mimochodem mnohem lepší, Mirror’s Edge byl spíš made by Orwell. Dohled velkého bratra, manipulace s informacemi a myšlením. Navíc vizuál byl vše, jen ne temný. Reboot původní myšlenky převedl do doby technologicky vyspělejší, čímž řadu prvků upgradoval. Jako neustálé připojení lidí k systému, kybernetické vylepšení postav a další drobné cyberpunkové prvky. Sice to nakonec stálo celé za houby, ale mezi dnešní tituly Faith a její pouť dát můžu. Minimálně jako takové líznutí žánru.

Cloudpunk
Další z nedávných novinek se tentokrát řadí mezi ukecané hry. Jde o adventuru, kde se živíte jako řidička-kurýr jedné ponuré noci. Myslíte, že se dá z poza volantu změnit svět? Tak zkuste naslouchat, činit rozhodnutí a možná dojdete zdárného konce. Hra si hodně vypůjčila z Blade Runnera, ale je nejslabší v tom nejsilnějším, a to je příběh. Dlouhé rozhovory, slepé ulice zajímavých dějových cest a pocit, že vás hra okradla o část vysvětlení. Ve slevě a se znalostí anglického jazyka klidně berte, jinak raději čekejte.

Deus Ex: Mankind Devided (Human Revolution)
Klasika. Kdybych seznam řadil od nejlepších, nejspíš by série Deus Ex musela být nahoře. Jasná ukázka cyberpunku ve větším světě a také titul, který má k Cyberpunku 2077 asi nejblíže. Velký důraz na příběh, na volby v rozhodování, ale i na způsob hraní. Chcete druhé ukecat, uspat nebo rovnou zabít? Mnoho cest, mnoho řešení, ještě více vylepšení a skvělá atmosféra, která ne vždy je tak špinavá, a tak neonová, jak jsme zvyklí. Navíc poslední díl se opírá o futuristickou Prahu, která… je pravda všelijaká, ale to není tak podstatné. Deus Ex není hrou okamžitého opakování. Ale pokud se k ní vrátíte s časovým odstupem, užijete si ji tak, jako poprvé. Což mi připomíná, že ještě nemám načatý obsah Season Passu.

Čestná zmínka: Far Cry 3: Blood Dragon
Úchylárna od Ubisoftu, kde je cyberpunk sice znásilněn mixem žánrů, ale najít se tam dá. Někde hluboko pod parodií na osmdesátkové bijáky, při které milovníci braků hýkají blahem a feministky sepisují petice. Jinak je všechno na svém místě minimálně na pět her, což dělá z titulu tak kouzelnou poctu konci minulého století, že se vám nechce zpět do normálních dílů Far Cry.

Nepočítám, že byste v seznamu cyberpunkových her našli něco vyloženě nového nebo dokonce raritního. Šlo spíše o rekapitulaci zajímavých titulů, kterými si můžete zkrátit čekání na Cyberpunk 2077. Z rozdílných koutů herních žánru a hratelností. Navíc jsem vybral jen ty, které si lze zahrát na konzolích Xbox One/Series. Chybí tak skvělý Remember Me, možná už zapomenutá Binary Domain a další, jejichž existence ani nezavítaly na Xbox. Pokud máte favorita nezmíněného výše, klidně se podělte v komentářích. Někomu možná rozšíříte obzory, jiným knihovnu her.

03. 12. 2019 • waggon7

Xbox Weeks Deals – 3.12. až 10.12.2019

Asi každý z nás čekal, že po Black Friday přijde nějaká slabší nabídka, kdy si člověk může říct „tento týden nic“. To se však naštěstí nestalo a tak tu máme opět slevovou nabídku, která obsahuje spoustu zajímavých her jako Farming Simulator 19, Tropico 6,  The Surge 2, WRC 6 FIA World Rally Championship, Crysis sérii ve zpětné a také musím zmínit Blizzard Mountain do Forza Horizon 3. Celý seznam včetně cen...

»
03. 11. 2016 • p.a.c.o0

Nové hry do trezoru EA Access

O službě EA Access hovoříme v souvislosti s Xbox One často a zde máte další důvod. V rámci Vaultu nebo trezoru, chcete-li, dostávají předplatitelé hry zdarma, které mohou v rámci předplatného hrát. Seznam již čítá celou řádku skvělých her, ale již příští týden se rozšíří o další tituly. Příští středu, to jest 9. listopadu dostaneme možnost si zahrát sérii Mirrors Edge. V rámci zpětné kompatibility bude možné hrát první díl,...

»
28. 09. 2016 • waggon9

Xbox Weeks Deals – 27.9. až 4.10.2016

Tak tu máme další slevovou nabídku a opět (už tradičně) v ní nalezneme GTA5. Naštěstí také tituly Mirror’s Edge Catalyst, Duke Nukem Forever, Max Payne 3 či trochu netradiční pohled na válečný konflikt v podobě This War of Mine: The Little Ones. Rozhodně za zvažení stojí vynikající adventura Axel and Pixel, která je lokalizovaná do češtiny (aby ne, když je od českého studia), navíc za lákavou cenu 47Kč. Slevy označené hvězdičkou...

»
05. 07. 2016 • xkotv0

XKO GURU loví Achievementy v Mirror’s Edge Catalyst

S XKO Guru vám budeme přinášet i lov achievementů u vybraných her. Sami nám můžete psát, jaké ajchy se vám nedaří udělat nebo vás zajímá, jak je dokončit.  

»
20. 06. 2016 • Lindy0

Xbox Challenge – Mirror’s Edge Catalyst – A Handy Shortcut

Pokračujeme v našich červnových výzvách v rámci #xboxchallenge. V tomto týdnu máme v programu novinku Mirror’s Edge Catalyst. Jelikož na stránkách www.electronicarts.cz jste se mohli zapojit už minulý týden do série výzev, ozhodli jsme se tento týden věnovat soutěžní trati z těchto výzev, takže výsledek můžete poslat hned do dvou akcí. Ano, určitě my se nedokážeme s 300Kč vyrovnat ceně limitované sběratelky (cca 5-6.000Kč a takhle vypadá), ale doufáme, že vás...

»
17. 06. 2016 • xkotv4

UNBOXING: Mirror’s Edge Catalyst – Cryptah

Možná jste zaznamenali, že se začínají objevovat zase novinky od XKO TV. Videoherní obsah nás prostě baví, ale sehnat kvalitní lidi a nějak to sestavit v našich fanouško/amatérských podmínkách je velice těžké.

»
14. 06. 2016 • Cryptah0

Recenze: Mirror’s Edge Catalyst – druhý pohled

Někdy nastanou zmatky a tak před E3 jsme připravili hned dvě recenze Mirrors Edge Catalyst (první zde). Tak snad vás zaujme i druhý pohled, který rozhodně nemusí být shodný.

»
14. 06. 2016 • xkotv0

Mirror‘s Edge Calatyst | Dash #1 | Nomad´s Run | #MECvyzva

V záplavě E3 jsme objevili opravdu super soutěž ve hře Mirror‘s Edge Calatyst. Hraje se totiž o luxusní sběratelskou edici. K získání stačí opravdu trošku snahy a hodně štěstí. Po dobu třech týdnů se potkáte každý týden s výzvou a vaším úkolem, je zaběhnout výzvu a soutěžní video si nahrát. Rovnou jsme si to i zkusili, takže kdo se přidá?

»