Úvaha: Xbox One má šanci vygenerovat více exkluzivních her než Xbox 360

Autor: chaosteoryczPublikováno: 28.6.2017, 17:22

Publikováno: 28.6.2017, 17:22

Sociální sítě

O autorovi

chaosteorycz

chaosteorycz

Je autorem 959 článků

Téměř neustále je slyšet stesk nad exkluzivními hrami, kterých se údajně nedostává. Obzvláště nepřejícníci tento argument používají proto, aby připomněli, že jen exkluzivní hry dělají konzoli atraktivní, a proto má konkurence zhruba dvojnásobné prodeje herního hardwaru. Jenže web Boxplay se nad tím pozastavil, vzal do ruky seznam vydaných her na poslední dvě generace, kalkulačku, balení posilňujících nápojů a došel k zajímavému výsledku, který možná překvapí nejednoho rýpala. Ale pojďme to vzít od podlahy.

Za sebou máme veletrh E3 a s ním i jednu z nejúspěšnějších konferencí xboxové divize, tedy minimálně dle zájmu medií, který předčil i PlayStation. Snad poprvé, nebo po dlouhých letech, se na akci téměř nemluvilo a na pódiu se střídala jedna hra za druhou, a to jak od kolektivů z Microsoft Studios, tak od třetích stran. Přestože hned druhý den jsme opět byli svědky hořekování nad malým počtem exkluzivit, které pro některé ani exkluzivní nejsou, neboť s funkcí Xbox Play Anywhere vychází i na PC, Microsoft během hodiny a půl ukázal 42 her, z nichž pozor, více jak polovina má konzolovou exkluzivitu. Ano, počítají se tam i nezávislé hry, ale cožpak Xbox 360 je neměl.

Samozřejmě, každý si s konzolí Xbox 360 spojí zejména série Fable, Gears of War, Halo, Forza Motorsport, Project Gotham Racing nebo tituly jako Banjo-Kazooie či Alan Wake. Jenže na minulou generaci vycházeli i zapomenuté hry typu Doritos Crash Course nebo Rumble Roses XX. Od nástupu na trh v roce 2005 do příchodu konzole Xbox One, o 8 let později, vyšlo s exkluzivní nálepkou necelých 230 her. Málo, hodně, to je subjektivní, nicméně je třeba nasadit i aktuální čísla stávající generace, která má na kontě už 147 exkluzivních her. Za 4 roky. Pakliže Xbox One, stejně jako jeho předchůdce, vystřídá nový model až za další 4 roky a vydrží mu dosavadní kadence her, opustí světla reflektorů se sumou blížící se třem stovkám.

Nebavme se teď o kvalitách her, protože 100 hráčů, 100 chutí. Jak se někomu nepozdává Quantum Break, Sea of Thieves a Crackdown, tak v minulosti někomu jinému nesedl Alan Wake, Perfect Dark Zero nebo Kameo. Jen až, za pár dní, měsíců a týdnů, budeme zase hudrovat nad špatnými hrami, zamysleme se nad vlastním očekáváním, které je do jisté míry přehnané. Vývojáři se co nejrychleji snaží reagovat na přání hráčů a herní trendy, které jednoduše nejsou tam, kde před jednou dekádou. Stejně jako někteří z nás touží hrát The Last of Us s Uncharted, dala by celá řada „stejšnařů“ vše za to, aby na PS4 vycházela Forza nebo Gears of War. Člověk vždy nejvíce touží po tom, co nemůže mít, že ano?

 • Lukáš Daněk

  Proto je nejlepší mít obě konzole 😀

  • Jaroslav Houdek

   Jako že XBOX i Switch? Jo to dává smysl.

   • Lukáš Daněk

    No tak celé trio 😀

 • Tex-Calder

  Jediná hra, kterou bych si chtěl v současné době opravdu zahrát a není na Xboxu je nová Zelda. To je masterpiece. Hry co jsou jen na PS4 mě netrápí, nejsou zase tak vyjímečné, jak se snaží různá individua hlásat… Mě kdysi hlavně dostala série Halo, i když cesta k němu nebyla tak snadná, tak nakonec takových hodin, kterých jsem v něm nechal, takovou rozsáhlou sérii nikde jinde nenajdete a pořád se rozvíjí dál, tudíž Xbox je pro mě jediná možná volba. A dalších skvělých her je na Xboxu tolik, že normální hráč nemá šanci dohrát ani zlomek z nich a hlavně exkluzivní služby, které u konkurence nenajdete ani náhodou. Vlastně nevím, co kdo vlastně vůbec řeší 🙂

  • Jaroslav Houdek

   Já se k Halo dostal přes knížky.

 • Martin Vyhnanek

  S prominutím kde teda do….le jsou ty exkluzivní hry nějak je furt nemohu najít (mám PS4 i Xone)
  To málo co se objeví věčinou stejně vyjde i na pc.

  • Tex-Calder

   Příkladně Forza Horizon 3 vyšla na Xbox one i na PC, ale ne na PS4 nebo Nintendo Switch, tudíž je to Xbox one konzolová exkluzivita. Pokud máš, jak píšeš, jen Xbox one a PS4, tak to, ze taková hra vyjde i na PC, je pro tebe vlastně zbytečná úvaha, protože ty si ji můžeš zahrát exkluzivně jen na Xbox one.

   • Martin Vyhnanek

    No nechtěl jsem vypisovat ale mám pc,x360,xone,ps3,ps4,ps2,psvita,3ds xl,wiiU protože si pak připadám jako herní maniak. 🙂

    • Tex-Calder

     Jasně, hlavně ale jde o to, že většinou hráči, kteří hrají na PC, konzole nemusí a naopak to platí také. Osobně mám sice doma PC, ale starší, pouze jako pracovní nástroj, nemá pro mě smysl ho udržovat pro hraní her, hraní na PC mě nikdy moc nebavilo. Od toho mám Xbox one. Takže pro mě je tzv. konzolová exkluzivita vlastně plná Xone exkluzivita, co mě je po tom, že vyšla i na PC.

 • TarguMures

  Upřímně bych to nesrovnával. Xbox už nazývá exkluzivní hrou i něco, co vyjde na PC+XONE a za měsíc na PS4, viz E3, kde sice měli asi 21 „exkluzivních“ her… ale krom toho, že všechny vyjdou na PC, tak minimálně dobrá polovina vyjde časem i na PS4.

  Samozřejmě v boji s PS4 je nějaké PC mimo… ale i na druhé straně vychází mnohem více PS4+PC her…

  Tohle prostě MS podělal…

11. 09. 2017 • tonyskate5

Super Lucky’s Tale bude v češtině!

Díky oficiální facebookové stránce pro český Xbox jsme se přes víkend dozvěděli nečekanou, ale především skvělou zprávu, a to že exkluzivní plošinovka Super Lucky’s Tale vyjde v češtině! Opravdu jsme s tímto nepočítali, jelikož lokalizovaných her krom tradičních stálic moc nevychází. O to více nás čeština u této hry těší. Největší radost určitě budou mít nejmenší hráči, pro něž je hra jako stvořená a díky české lokalizaci si ji užijí naplno. Samozřejmě...

»
29. 06. 2017 • chaosteorycz2

Pro tvůrce Super Lucky’s Tale byla E3 významnou zkušeností

Krásné české přísloví „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“, platí ve všech směrech a herní průmysl není výjimkou. Po každých velkých akcích tak můžeme číst oslavné příspěvky, jak jsou ti nebo oni neskutečně spokojeni, že mohou spolupracovat s Tondou ze zámoří nebo s Kimem z opačného konce planety. Je to součástí propagace a když už si vás přeci jen někdo vezme do své náruče, těžko budete tvrdit, že vám nic jiného nezbylo, protože...

»
15. 06. 2017 • chaosteorycz10

Speciál: Redakční plky E3 2017

Za běžných okolností bychom pro vás připravili psaný speciál se shrnutím letošních konferencí E3, obohacený o naše soukromé pocity názory a zajímavosti. Tento rok ale není běžný a hledáme cesty, jak být našim fanouškům blíže. Vše začalo redakčním podcastem a teď se pomalu připravujeme na živý pořad, který by vám umožnil s námi být v přímém kontaktu při rozebírání aktuálního herního dění nebo hraní nejnovějších her. Jelikož ještě nemáme všechny prvky vyladěné...

»
12. 06. 2017 • tonyskate7

E3 2017: Super Lucky’s Tale

Je paráda, když Microsoft na své konferenci přijde s něčím nečekaným, zvláště když je to zbrusu nová hra. Tradiční 3D plošinovka totiž v exkluzivní nabídce her pro Xbox One chyběla jako sůl, akorát nechápeme, proč Xbox zvolil zrovna jakousi lišku, když má v repertoáru kultovní hity jako Banjo-Kazooie či Conker od Rare, ale tím se teď nezdržujme.

»