XBOX ONE – Multimediální využití

Autor: waggonPublikováno: 5.3.2016, 21:32

Publikováno: 5.3.2016, 21:32

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 597 článků

Xbox ONE je sice primárně určený k hraní her, vždyť je to herní konzole, ovšem dokáže se také stát multimediálním zábavním centrem vašeho obývacího pokoje a v současné době představuje mezi konzolemi špičku. Multimediální schopnosti ONE lze rozdělit do 5 základních skupin:

 • Přehrávání hudebních CD a filmů na DVD či Blu-Ray discích a 4K Blu-Ray discích
 • Přehrávání vašich multimediálních souborů
 • Nákup a půjčování filmů a seriálů z Live
 • Příjem TV signálu (náš návod na tuto část je v přípravě)
 • Sledování televizních a hudebních kanálů skrze Xbox Live
 • Přehrávání vlastní hudby během hraní her (viz tento návod)

 

Přehrávání hudebních CD a filmů na DVD či Blu-Ray discích

Asi jako samozřejmost působí přehráváni DVD, Blu-ray a nově i 4K Blu-Ray (S verze, která je momentálně nejlevnější 4K přehrávač na trhu) filmů i jejich „záložních, doma vypálených kopií“, což se provádí přes aplikaci Blu-ray Player. Pokud máte zapnutou funkci automatického spuštění (Play disc automatically v nastavení konzole), tak se po vložení disku aplikace sama spustí. Na tomto místě doporučujeme v nastaveni konzole (Settings/ Disc & Blu-ray) zapnout i funkci Resume playback, která vytváří záložku a můžete sledovat film tam, kde jsme minule skončili. Na rozdíl od her zde musíte počítat s regionálním omezením a evropská (PAL) konzole přehraje Blu-ray disky z oblasti B (Evropa, Afrika, jihovýchodní Asie, Austrálie a Nový Zéland) a u DVD je potřeba mít disk z oblasti 2 (Evropa, Blízký východ, Egypt, Japonsko, JAR). Jistě potěší i podpora 3D a masterovaných disků Blu-Ray. Ovládání je veskrze jednoduché a intuitivní asi jako u každého přehrávače. Je možné použít joypad (zde seznam ovládacích funkcí), ovšem lepším řešením je dálkové ovládání. Samozřejmostí je také hlasové ovládání přes Kinect.

ONE - BR player

Stejně tak si na ONE můžete pouštět vaše hudební CD (i „záložní kopie“) a to pomocí aplikace Audio CD player. Ovšem žádné zázraky nečekejte, je to spíše jednoduchý derivát a v současné době neumí ani rychlé přetáčení ani ripování (nahrávání) do konzole. Naštěstí Microsoft slíbil nápravu v některém z následujících update.

 

Užitečným pomocníkem je bezesporu dálkové ovládání.

 • Zapnete a vypnete konzoli i TV, aniž byste vstali z pohovky
 • Stisknutím tlačítka OneGuide můžete přejít k oblíbenému obsahu
 • Na konzoli XboxOne můžete ovládat Blu-ray, streamovaná média a nabídky
 • Dálkový ovladač podporuje univerzální funkce televizoru a konzoli, včetně tlačítek hlasitosti, ztlumení
 • Očíslované a podsvícené klávesy poskytují všechny funkce i v úplné tmě

 

ONE - remote 1

 

Přehrávaní vašich multimediálních souborů

Pod tímto názvem jsme shrnuly veškeré multimediální soubory, které máte ve vaší domácnosti. Nejprve se tedy podíváme, které formáty médií je ONE v současné době schopen přehrát:

 

Obrázky
JPEG, GIF, animovaný obrázek GIF, PNG, BMP, TIFF

Audio
AAC, ADTS, asf, MP3, zvuk 3GP, WAV, WMA Lossless, WMA Pro, WMA Voice, WMV, WMV HD, audio CD

Video
Video 3GP, 3GP2, nekomprimovaný formát AVI, AVI Xvid, H.264 AVCHD, AVI DivX, DV AVI, .mkv, .mov, M-JPEG, MPEG-PS, MPEG-2, MPEG-2 HD, MPEG-2 TS, MPEG-4 SP, H.264/MPEG-4 AVC
Pozn.: Nelze zobrazit externí titulky

 

Jak sami vidíte ONE dokáže přehrát pěknou řádku formátů a především ty nejrozšířenější jsou zastoupeny, ale pokud něco vlastníte ve formátu, který není momentálně podporovaný, je možné jej zkonvertovat například pomocí Format Factory viz náš návod. Stejně tak můžete tento konvertor využít pro vložení titulků.

ONE - Media player

 

 

Veškeré operace s médii pak naleznete v aplikaci „Media Player“. Na rozdíl od X360 se na ONE již nedělí fotky, hudba a videa do samostatných složek, ale jsou všechny pohromadě (podobně jako u PC) a také rovnou vidíme všechna připojená zařízení, ze kterých můžeme přehrávat.

 

ONE je schopen je přehrát soubory z:

 • Flash disky
 • Externí HDD – Pokud se vám doma válí nevyužitý HDD, můžete si v koupit externí HDD rámeček a posléze jej využívat jako příhodné skladiště souborů. Nesplést s využitím HDD pro hry.
 • Hudební přehrávače
 • Digitální fotoaparáty
 • Paměťové karty – u nich je však potřeba externí čtečky karet připojené přes USB k Xboxu.
 • PC/notebook – jestliže používáte Windows 7 a vyšší, pak je streamování otázka pár kliknutí

 

 

Sdílení medií z PC

PC je pravděpodobně ten nejlepší způsob, jak ukládat filmy, hudbu a fotky. Vzhledem k velikosti jejich harddisků není problém na ně vměstnat celý váš archiv médií. Už se nemusíte krčit v pracovně u PC monitoru, ale místo toho můžete v pohodlí obývacího pokoje sledovat filmy na vaší velké TV. Nic se nekopíruje, pouze streamuje.

Nejideálnější řešení je, pokud máte Xbox a PC připojené k jednomu routeru (ve stejné podsíti), v také situaci pak nemusíte nic zdlouhavě nastavovat. Navíc toto řešení umožňuje současně pracovat na PC a hrát online na Xboxu či sledovat sdílené média. Jen připomenu, že pro sdílení obsahu stačí mít zapnutý počítač, není třeba ještě pouštět Media player. Všiml jsem si, že rychlost streamu záleží nejen na kvalitě domácí sítě, ale také na harddisku v PC (rychlost otáček a velikost cache paměti) a není na škodu sem tam provést defragmentaci disku.

V nastavení PC otevřete „Přidat zařízení“, kde vyberete Xbox a potvrdíte. Nyní zapněte Windows Media Player a nakonfigurujte knihovnu médií, pokud ji už nemáte nakonfigurovanou podle vlastních představ z dřívějška. Tedy složky, které se mohou sdílet (nejenom) s ONE. Defaultně jsou nastaveny složky Videa, Hudba, Obrázky z “Knihovny“. Rozšíření knihovny o další složky se provede pomocí Uspořádat / spravovat knihovny/ a vyberte požadovanou složku.

Následně ve Windows Media Playeru, povolte možnost streamování (vlevo nahoře „Datový proud“). Teď již jen zbývá spustit v ONE Media Player a začít přehrávat.

WIN10 WMP

 

Další možností, ačkoliv trochu krkolomnější je přímo v PC si nastavit, které soubory se budou streamovat do konzole. A to tak, že v Media playeru kliknete pravým tlačítkem myši na daný film a přes nabídku „cast to device“, vyberete konzoli a začne jeho streamovaní. Takto si můžete též udělat frontu, aby po skončení jednoho filmu se automaticky spustil další.

 

 

Nákup a půjčování filmů a seriálů z Live

Někdo asi bude oponovat, že možnost kupování a půjčování filmů a seriálů skrze Xbox Live je dostupná pouze pro USA region. Ano, na české mutaci Live není přítomná, a proto se omezíme pouze na konstatování, že pro tuhle variantu musíte změnit lokaci vaší konzole (Locale v nastavení) na USA, připravit se na to, že u některých filmů bude nutná VPNka či proxy(ale žádný strach, pokud by film nešel stáhnout s českou IP adresou, tak vás systém nepustí k platbě) a také to, že je nutná znalost angličtiny, neboť český dabing a titulky zde budete marně hledat. Odměnou však bude bohatá nabídka filmů, často ve výrazných slevách. Neobvyklé nejsou ani tematické nabídky zdarma (první řada seriálu, anime víkend atd.). Pak stačí pouze v dashboardu, sekce Store, zalistovat na záložku Movies & TV a vybírat, co hrdlo ráčí. Nakupovat či půjčovat si můžete jak v HD tak i levnější SD kvalitě. Každý film má krátký popis, trailer a také hodnocení agregátorem filmových recenzí Rotten Tomatoes. Stejně jako u her i zde vám Live automaticky doporučí podobné filmy. Ještě drobnost, CC značí, že daný film obsahuje i skryté titulky. Při prvním spuštění filmu vás konzole požádá o stažení aplikace Movies & TV, přes kterou také můžete prohlížet filmy z Live.

 

 

Sledování televizních a hudebních kanálů skrze Xbox Live

Poslední kapitolou jsou pak aplikace na sledování televizních a hudebních kanálů přes Xbox Live. Jejich nabídka se neustále rozšiřuje, záleží pouze na zemi vašeho Live účtu, ale při zahraniční lokaci (doporučujeme USA nebo UK) se na některé aplikace používá IP filtr a pak je potřeba VPNka nebo proxy. Samozřejmě ty, které stáhnete z českého Live, můžete také v naší republice bez problémů používat. U hodně z nich počítejte s nutností členství pro danou službu. Krom všem známého Youtube a OneDrive si stáhněte:

 

Tunein

Díky této aplikaci se z vašeho Xboxu stane i rádio, které však nebude limitováno příjmem terestrického vysílání a můžete poslouchat rádio stanice z celého světa, včetně těch našich, za předpokladu, že vysílají i po internetu.

ONE - tunein

 

 

Groove

U této služby jsme váhali, do které kategorie ji zařadit, jelikož má při USA lokaci i samostatnou záložku ve Store. Jedná se o hudební streamovací službu od Microsoftu, kterou můžete používat také na PC, tabletech a telefonech (a to včetně iOS a Androidu). Bohužel v našich končinách nelze koupit měsíční nebo roční členství, díky kterému se zpřístupní víc jak 40 milionů skladeb.

ONE - Groove

 

 

 

 

 

20. 06. 2023 • p.a.c.o0

Microsoft už nevyvíjí hry pro Xbox One

Všechno krásné jednou končí to samé platí také pro herní vývoj. Původní konzole Xbox One vyšla v roce 2013 a po deseti letech byl ukončen vývoj her od Microsoft studií pro tuto platformu. „Přešli jsme na 9. generaci,“ uvedl pro Axios šéf Xbox Game Studios, Matt Booty a dodal, že hráči na Xbox One budou mít i nadále možnost hrát exkluzivní tituly jako je Forza Motorsport a to prostřednictvím služby...

»
13. 01. 2022 • p.a.c.o0

Microsoft ukončil výrobu konzolí Xbox One

Každý, kdo by si z nějakého důvodu chtěl koupit konzoli Xbox One, by si měl pospíšit do obchodu. Microsoft dnes potvrdil, že již před rokem ukončil výrobu všech konzolí z rodiny Xbox One. Pro upřesnění dodáme, že výroba Xbox One X a Xbox One All-Digital byla ukončena již v červenu roku 2020 a poslední verzí, které se vyráběla byla do konce roku 2020 tak byla Xbox One S. Microsoft se...

»
12. 01. 2022 • Cryptah0

Čtvrtý disk ze série videí Seagate od XkoGuru

Abych úspěšně zakončil sérii videí Seagate, ukáži vám poslední disk, který se mi dostal do spárů na otestování. Jedná se o elegantní pevný externí disk, ze série Game Drive o velikosti 4TB. Stejně jako ostatní disky se připojuje pomocí USB kabelu a jeho vlastnosti jsou totožné s ostatními edicemi disků, které jsme tu testovali. Tento má největší kapacitu a lze na něj tak přesunout velké množství her. Moc se mi...

»
16. 11. 2021 • DandyCZE0

Skleněný ovladač Xboxweb 2021 #Xbox20

Pokud máte kolem sebe zapálené lidi, tak dokážete vymýšlet opravdu zajímavé věci. Xbox letos slaví 20 let a náš web a komunita kolem něj roster a roste od roku 2007. Proto jsme si pro vás připravili několik pohledů do historie. Začneme ovšem tím nejaktuálnějším.

»
09. 12. 2020 • waggon203

Xbox ONE – manuál

Vítejte v našem návodu, kde vysvětlíme veškeré možnosti Xbox ONE, poodhalíme všechna tajemství této konzole, prozkoumáme její nastavení, uvedeme na pravou míru zažité omyly a zodpovíme i vaše dotazy. O Xbox ONE toho bylo napsáno již hodně, tak snad jedině ve zkratce připomeneme, že se jedná o další herní konzoli od Microsoftu, přímého následovníka Xbox 360. Jelikož se jde o další generaci, jsou i možnosti a výkon ONE o generaci...

»
17. 07. 2020 • tonyskate6

Microsoft ukončuje výrobu Xbox One X a digitální Xbox One S

V posledních týdnech už se o tom mluvilo několikrát, ale Microsoft skutečně ukončuje produkci herních konzolí Xbox One X a Xbox One S All-Digital Edition. Nejedná se o velké překvapení, když má letos na podzim dorazit next-gen konzole Xbox Series X a tento rok jen potvrzuje, že se skutečně dočkáme levnější a méně výkonné next-gen konzole (údajně Xbox Series S), která by výkonem zastoupila Xbox One X a dosti možná i digitální...

»
10. 07. 2020 • tonyskate76

Xbox One v češtině a slovenštině!

Skutečně je tomu tak! Konzole Xbox One je konečně lokalizována do češtiny. Jestli už startujete svůj stroj, tak vás ještě musíme zadržet, protože zatím je čeština dostupná pouze členy preview programu Xbox Insider, v němž jsou testovány nové funkce. Pochopitelně není lokalizace úplně kompletní, což se ještě snad změní a úplnou dokonalost nečekejte ani při ostrém provozu. Samozřejmě nelze očekávat překlad všech popisků her apod., ale minimálně rozhraní konzole můžeme s další...

»
17. 06. 2020 • tonyskate6

Lepší správa digitálních her s červnovou aktualizací

Možná už vám vaše konzole nabídla nejnovější systémovou aktualizaci, která přináší několik drobných novinek, které jste už dost možná zaznamenali. Týkají se především přehlednosti digitálních her ve vaší knihovně, zviditelnění předplatného a odlišení klubů.

»