XBOX ONE – rodinné a bezpečnostní nastavení

Autor: waggonPublikováno: 2.4.2016, 20:20

Publikováno: 2.4.2016, 20:20

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 605 článků

Rodina je základ státu a slušně vychované děti jsou základem dobré rodiny. Na výchovu dětí mají rozhodující vliv jejich rodiče, ačkoliv je silně napomáháno nesmyslné myšlence, že o výchovu dětí se má starat stát.
Pokud chcete mít jistotu, aby vaše ratolesti nehráli nevhodné hry, bude pro vás tohle nastavení užitečným pomocníkem. Rozumný rodič totiž ví, že každá hra má určité věkové omezení, závislé na obsahu a žánru dané hry, a nenechá tedy svoje 8 leté dítko hrát např. Gears of war či GTA5. Věkové doporučení naleznete na obalu každé hry a řídí se hodnocením Pegi. Na rozdíl od Xbox360 je důležité zmínit, že rodičovská kontrola se už týká Microsoft účtu nejen na ONE, ale na všech zařízeních s Windows 10 a netýká se jenom her, ale také obsahu webu, doby strávené hraním atd.

Krom dospěláckého (adult) Microsoft účtu, jež není nijak omezený, rozlišujeme ještě účet pro mladistvé (teen) a děti (child), na které se již omezení vztahují. Vašemu dítěti je tedy vhodné založit Microsoft účet (který bude požadovat spárování s vaším účtem), kde nejdůležitější věcí bude datum narození, podle čehož se řídí i jeho omezení. Tím získáte kontrolu nad jeho účtem. Rodinné nastavení můžete udělat jak přes konzoli, tak i přes web, kde samozřejmě najdete mnohem více možností, ale rozhodnutí je čistě na vás.

 

Správa rodinného nastavení přes web

Přihlaste se na váš Microsoft účet a v sekci Rodina přidejte vaše dítě k vašemu účtu. Samozřejmostí je potvrzení přes jeho mail. Po zalogování klikněte na vaše dítě a budete před vámi tato nabídka:

Nedávná aktivita – kontrolní sekce pro zjištění online aktivit vašeho dítka. Zajímavá nabídka je zasílání pravidelných týdenní reportů na váš mail.
Prohlížení webu – tato část slouží pro omezení přístupu na webové stránky, které by děti neměly navštívit. Lze také zadat specifické adresy.
Aplikace, hry a média – asi nejzajímavější část, neb zde se nastavuje věkové omezení na hry a aplikace.
Doba strávená před obrazovkou – tuhle záložku budou asi vaši potomci nenávidět, neboť zde se nastavuje, kolik času mohou děti hrát a kdy vůbec můžou hrát. Po další pětce z matematiky rádi navštívíte tuto funkci.
Nákup a útrata – rozhodně není dobré přiřadit vaši kreditní kartu k účtu dítěte. Jinak vám může udělat menší průvan na kontě. Jestliže chcete, aby například za dobré chování získalo kredit pro svůj Live účet, tak jste na správném místě.
Najít vaše dítě – pro nás trošku nezajímavá funkce, která zjistí polohu vašeho dítěte, jestliže používá mobil s Windows 10.
Nastavení ochrany osobních údajů ve službě Xbox – obdoba „Privacy & online safety“ z nastavení ONE. S tím rozdílem, že zde můžete nastavit i pro Xbox 360.

ONE - family web

 

Správa rodinného nastavení přes konzoli

Ze všeho nejdříve, přes účet dospělého, je nutné přidat účty dětí do „Rodiny“ (Family) díky nabídce Family v nastavení konzole. Přidat můžete i někoho z dospělých (a tím pádem i jeho dětí), ale na něj samozřejmě nebudete moci aplikovat rodinné nastavení (na jeho děti už ano). Pro přidání je samozřejmě potřeba zadat i heslo daného účtu z důvodu zamezení zneužití. Opět připomínáme, že toto přidání se nevztahuje na konzoli, ale na účet, tudíž se netřeba obávat situace, že by se rodinné nastavení dalo obejít tím, že se dítko přihlásí se svým účtem na jiné konzoli. Teď, pořád jsme v sekci Family, klikněte na gamertag vašeho potomka a na výběr budete mít:

 

Remove from this Xbox – odstraní daný účet z konzole
Remove from family – vyjmutí daného účtu z vaší rodiny. Samozřejmě jej můžete kdykoliv znovu přiřadit zpět.
Privacy & online safety – soukromí a online zabezpečení účtu dítěte, tedy věci jako zda může nakupovat na Live, zda si může přidat přátele, kdo se k němu může připojit v multiplayeru, zda může vidět detaily ostatních hráčů atd. Vybírat můžete z přednastavených (dospělí, dospívající a dítě), ale samozřejmě lze vytvořit i vlastní úroveň přes nabídku „View details & customise“. Také zde povolíte či zablokujete zasílání reklamních zpráv na mail od Microsoftu a jeho partnerů (Contact preferences).

 

ONE - family settings 1

Access to content – z hlediska rodičovské kontroly jde o nejzajímavější část, kdy určíte obsah, ke kterému vaše ratolest bude mít přístup. Vyberete věkové omezení (volba je čistě na vás a nemusí odpovídat stáří dítěte), na základě čehož mu budou filtrovány hry, filmy, TV kanály, hudba, aplikace a v neposlední řadě i nabídka ve Store na Xbox Live. Filtruje se na základě hodnocení obsahu. Také ještě můžete vypnout inzerci na Store a v aplikacích (položka „Hide listings in search, store & apps“) či skrýt obrázky a dema na hry pro starší věkové kategorie („Hide images & demos of mature-rated games“).

ONE - family settings 2

Web filtering – filtrovaní webových stránek, které smí dítě navštívit. Opět se vybírá z přednastavených možností, kde můžete zvolit od nejtvrdšího omezení (Allow list only), kdy dítě může otevřít pouze stránky, které mu přidáte na seznam až po žádné omezení (Turned off).

ONE - family settings 3

Pokud potomek spustí hru, která je mu nepřístupná, konzole mu to samozřejmě nedovolí a bude se dožadovat povolení od dospěláckého účtu. Jestliže usoudíte, že danou hru přece jenom smí hrát, lze na ni vytvořit výjimku (Always) popřípadě dovolit pouze dočasné spuštění (Just this once).

Nyní zbývá zabezpečit přístup do vašeho a defacto všech dospěláckých účtů (alespoň přes Passkey), jinak by vás mohly děti nemile překvapit tím, že se přihlásí na váš účet a zruší Rodičovské nastavení.

 

 

Bezpečnostní nastavení

Ruku v ruce s rodinným nastavením jde i bezpečnostní nastavení konzole, ve kterém jde i o to, že zabezpečíte svůj profil proti neoprávněným operacím na konzoli. Najdete jej, jak jinak než, v nastavení konzole v dlaždici „Sign-in, security and passkey“ a v ní vidíte vaši současnou úroveň zabezpečení a přes možnost Change my sign-in & security preference můžete zvolit některou z předdefinovaných či si vytvořit vlastní.

one bezpecnost

 

Make it fast, make it magic – přihlášení přes Kinect, nejsou žádné bariéry při používání Xboxu
No barriers – nejsou žádné bariéry při používání Xboxu
Check that it is me – přihlášení přes Kinect, ale při změně nastavení nebo nákupu bude vyžadováno heslo, stejně jako v případě, že vás Kinect nerozezná.
Ask for my passkey – konzole bude vyžadovat váš passkey jestliže budete chtít se přihlásit, něco koupit nebo změnit nastavení
Lock it down – při přihlášení, nákupu nebo změně v nastavení bude vyžadováno heslo k vašemu Microsoft účtu.

Za předpokladu, že vám žádné z přednastavených možností nevyhovuje, můžete si vytvořit vlastní pravidlo a to přes možnost „Customise“, kde budete mít na výběr z následujících:

Save Your password – uložení vašeho hesla
Use Kinect sign-in – použití Kinectu na přihlášení
Delay Kinect Sign-in – při přihlášení se na jiné ONE konzoli budete dotázáni ohledně přihlášení
Ask for my passkey at sign-in – bude vyžadován vaš passkey při přihlášení
Ask for my passkey to change settings – bude vyžadován váš passkey při změně nastavení
Ask for my passkey to make purchases – bude vyžadován váš passkey při nákupu

 

Pokud jste se rozhodli pro Passkey, což je 6 místní kód zadávaný přes joypad (nebo dálkové ovládání) a rozhodně je to rychlejší než zadávání hesla, tak jeho vytvoření naleznete v nabídce s příhodným jménem Create passkey. Také je zabezpečen proti rozlousknutí tím, že máte 3 pokusy na jeho zadání. Ale žádný strach, pokud jej zapomenete, lze jej obnovit pomocí hesla k vašemu Microsoft účtu.

one passkey

Poslední věc co doporučujeme zabezpečit, je situace, kdy na konzoli není nikdo přihlášen. Pak by mohl chytrý potomek vytvořit nový účet, na který by se rodičovská kontrola nevztahovala. Tato zabezpečení naleznete v System/ Signed-out content restrictions , kde nejprve vytvoříte Quest key, což je obdoba passkey, a následně vyberete příslušná omezení – přístup k obsahu na základě věku a stažení nebo založení profilu.

 

PS: záměrně jsme vynechali takové samozřejmé věci jako je používání silného hesla, nepoužívání jednotného hesla na všechny vaše služby atd. Více náš starší článek o zabezpečení Microsoft účtu.

 

20. 06. 2023 • p.a.c.o0

Microsoft už nevyvíjí hry pro Xbox One

Všechno krásné jednou končí to samé platí také pro herní vývoj. Původní konzole Xbox One vyšla v roce 2013 a po deseti letech byl ukončen vývoj her od Microsoft studií pro tuto platformu. „Přešli jsme na 9. generaci,“ uvedl pro Axios šéf Xbox Game Studios, Matt Booty a dodal, že hráči na Xbox One budou mít i nadále možnost hrát exkluzivní tituly jako je Forza Motorsport a to prostřednictvím služby...

»
13. 01. 2022 • p.a.c.o0

Microsoft ukončil výrobu konzolí Xbox One

Každý, kdo by si z nějakého důvodu chtěl koupit konzoli Xbox One, by si měl pospíšit do obchodu. Microsoft dnes potvrdil, že již před rokem ukončil výrobu všech konzolí z rodiny Xbox One. Pro upřesnění dodáme, že výroba Xbox One X a Xbox One All-Digital byla ukončena již v červenu roku 2020 a poslední verzí, které se vyráběla byla do konce roku 2020 tak byla Xbox One S. Microsoft se...

»
12. 01. 2022 • Cryptah0

Čtvrtý disk ze série videí Seagate od XkoGuru

Abych úspěšně zakončil sérii videí Seagate, ukáži vám poslední disk, který se mi dostal do spárů na otestování. Jedná se o elegantní pevný externí disk, ze série Game Drive o velikosti 4TB. Stejně jako ostatní disky se připojuje pomocí USB kabelu a jeho vlastnosti jsou totožné s ostatními edicemi disků, které jsme tu testovali. Tento má největší kapacitu a lze na něj tak přesunout velké množství her. Moc se mi...

»
16. 11. 2021 • DandyCZE0

Skleněný ovladač Xboxweb 2021 #Xbox20

Pokud máte kolem sebe zapálené lidi, tak dokážete vymýšlet opravdu zajímavé věci. Xbox letos slaví 20 let a náš web a komunita kolem něj roster a roste od roku 2007. Proto jsme si pro vás připravili několik pohledů do historie. Začneme ovšem tím nejaktuálnějším.

»
09. 12. 2020 • waggon203

Xbox ONE – manuál

Vítejte v našem návodu, kde vysvětlíme veškeré možnosti Xbox ONE, poodhalíme všechna tajemství této konzole, prozkoumáme její nastavení, uvedeme na pravou míru zažité omyly a zodpovíme i vaše dotazy. O Xbox ONE toho bylo napsáno již hodně, tak snad jedině ve zkratce připomeneme, že se jedná o další herní konzoli od Microsoftu, přímého následovníka Xbox 360. Jelikož se jde o další generaci, jsou i možnosti a výkon ONE o generaci...

»
17. 07. 2020 • tonyskate6

Microsoft ukončuje výrobu Xbox One X a digitální Xbox One S

V posledních týdnech už se o tom mluvilo několikrát, ale Microsoft skutečně ukončuje produkci herních konzolí Xbox One X a Xbox One S All-Digital Edition. Nejedná se o velké překvapení, když má letos na podzim dorazit next-gen konzole Xbox Series X a tento rok jen potvrzuje, že se skutečně dočkáme levnější a méně výkonné next-gen konzole (údajně Xbox Series S), která by výkonem zastoupila Xbox One X a dosti možná i digitální...

»
10. 07. 2020 • tonyskate76

Xbox One v češtině a slovenštině!

Skutečně je tomu tak! Konzole Xbox One je konečně lokalizována do češtiny. Jestli už startujete svůj stroj, tak vás ještě musíme zadržet, protože zatím je čeština dostupná pouze členy preview programu Xbox Insider, v němž jsou testovány nové funkce. Pochopitelně není lokalizace úplně kompletní, což se ještě snad změní a úplnou dokonalost nečekejte ani při ostrém provozu. Samozřejmě nelze očekávat překlad všech popisků her apod., ale minimálně rozhraní konzole můžeme s další...

»
17. 06. 2020 • tonyskate6

Lepší správa digitálních her s červnovou aktualizací

Možná už vám vaše konzole nabídla nejnovější systémovou aktualizaci, která přináší několik drobných novinek, které jste už dost možná zaznamenali. Týkají se především přehlednosti digitálních her ve vaší knihovně, zviditelnění předplatného a odlišení klubů.

»