Xbox ONE – zpětná kompatibilita s prvním Xboxem

Autor: waggonPublikováno: 3.2.2018, 7:50

Publikováno: 3.2.2018, 7:50

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 286 článků

Když v roce 2015 na výstavě E3 Microsoft oznámil zpětnou kompatibilitu s Xbox 360, bylo až logickým dotazem, zda bude kompatibilita i s prvním Xboxem. Odpověď byla pozitivní, ovšem je třeba si počkat. Trvalo to sice déle, ale konečně jsme se dočkali a to symbolicky na letošní E3 s tím, že start bude někdy před příchodem Xbox ONE X.

Kompatibilita je stejná jako v případě Xbox 360 her – zdarma a vztahuje se pouze na určité hry, uvedené v seznamu. Nicméně tento seznam není konečný a další hry budou přibývat. Každá kompatibilní hra bude masivně vylepšena oproti originálu – větší rozlišení (1080p a více), stabilní framerate, rychlejší loadingy atd. Pro úplnost dodáváme, že v nejlepší kvalitě poběží na ONE X – zatímco na Xbox One (S) mají 4krát větší rozlišení, tak na Xbox One X dokonce 16krát větší rozlišení a počet pixelů. Bohužel nepotěšíme achievementhuntery, jelikož hry z prvního Xboxu neměly a ani teď nemají achievementy, neboť ty přišly až s Xbox 360. Nečekejte také online multiplayer přes Xbox Live, ale plně funguje lokální multiplayer (splitscrean) a system link (LAN), stejně tak můžeme pořizovat screenshoty a videa z hraní. A pokud chcete zažít atmosféru hraní na prvním Xboxu, pak doporučujeme pořídit si Duke joypad.

Hry z prvního Xboxu lze na ONE a ONE X hrát jako:

 • Disková verze – tedy klasika: hru jednoduše vložíte do mechaniky a konzole vás sama požádá o stažení její digitální verze. Při hraní je nutno mít disk neustále v konzoli.
 • Digitální verze (tedy stažená z Live) –  co dodat? Pokud chcete nějakou hru z prvního Xboxu, není nic snazšího než ji za přijatelnou cenu koupit z Live, neboť tehdy byly prakticky všechny hry pouze na DVD, digitálně šlo koupit pouze velmi omezené množství malých her (arkádovek). Navíc se dají koupit za relativně nízké ceny.

 

 

Historické okénko

Na vznik Xboxu měl velký podíl úspěch PSX a také skutečnost, že Microsoft patřil k velkým herním vydavatelům, ačkoliv pouze na PC. Psal se 14.únor 2000, kdy Bill Gates dal souhlas k odstartování projektu herní konzole, ačkoliv již od konce předchozího roku pronikaly na veřejnosti zprávy, že MS na něčem takovém pracuje. Původní název zněl DirectX-box, jako odkaz na použití technologie DirectX, naštěstí marketing jej upravil na zvučnější X-box, aby se nakonec ustálil na Xbox. Veřejnosti ho představil Gates spolu s wrestlerem The Rockem na výstavě CES 2001.
V době vydání (a až do příchodu Xbox 360) byl Xbox nejvýkonnější konzolí na trhu a hry podle toho také vypadaly. O tom také svědčí gamesy jako Doom 3, Far cry, Halo 2 nebo Chronicle of Riddick, které by jiné konzole nezvládly. Coloobrazový antialising nebyl problém. Ovšem Microsoft musel každou konzoli dotovat (ačkoliv jeden z prvotních konceptů počítal s tím, že konzole bude úplně zadarmo). Při vývoji samotné konzole využili pracovníci Microsoftu své bohaté zkušenosti s PC, tudíž ve výsledku bylo velmi snadné portovat hry z PC a naopak.


Kontraverzní reklama na konzoli Xbox 

Xbox se začal prodávat 15.listopadu 2001, ovšem pouze v Severní Americe. Evropa si musela počkat do 14.března 2002.
Že konzole nebyla žádným propadákem, jak jí někteří věštili, svědčí fakt, že jenom v Americe se do konce roku 2001 prodalo 1,5 milionu konzolí a tzv. „attache rate“ tedy poměr prodaných her k prodaným konzolím byl 1:3 (což byl velký nepoměr k PS2, které mělo ze začátku pouze 1:1). Tomu velmi napomohli lounchové hry Halo:Combat Evolved, Dead or Alive 3 a Project Gotham Racing. Ovšem byly tu také hry, které spíše ke své nekvalitě a slabému zpracování poškodily pověst Xboxu. Za všechny jmenujme Azurik: Rise of Perathia.
Dalším negativem byl joypad Duke, jenž pro své velké rozměry mnoha lidem nevyhovoval. Perličkou je, že Microsoft pro japonský trh vyvinul menší ovladač – controller S, který se na přání zákazníků začal standardně balit ke všem konzolím, a který se stal do té doby nejlepším joypadem na trhu. Zajímavostí pak byla samo-odpojitelná pojistka, aby zabránila stržení konzole, kdyby někdo náhodnému zakopl o kabel.
Xbox byl také první konzolí obsahující harddisk. Tudíž odpadla nutnost nákup drahých paměťových karet a navíc poskytoval možnost nahrávání (ripování) hudby. Stejně tak nebylo nutné kupovat žádný multitap, neb konzole měla možnost připojení 4 joypadů.
Přesně o rok později od vydání Xboxu dochází ke zprovoznění Xbox Live, jehož vlajkovou lodí byla hra Unreal Championship. Prakticky od začátku až do dnešních dnů se stala nejlepší online službou.
Žádná jiná konzole neměla a žádná doposud nemá tak silnou undergroundovou scénu. Primární motivací bylo samozřejmě hraní pálených her, ale díky řídících dashboardům EvolutionX, Avalounch a Unleash X se dalo nainstalovat nepřeberné množství emulátorů od ZX Spectre až po PSX či N64, homebrew her, dokonce Linux a Windows 95, ale také různých užitečných nástrojů k možnosti ukládání celých her (bez nutnosti mit DVD v mechanice), odstranění regionů DVD, cheatů do her atd. Samostatnou kapitolou pak byl XBMC (Xbox Media Centre), díky kterému se Xbox změnil v nepřekonatelné multimediální centrum schopné přehrát prakticky všechny formáty a navíc hodně vylepšit i nekvalitní videozáznam či fotku.
Celkem se do ukončení výroby v roce 2006 prodalo 24 milionů prvního Xboxu, což sice zdaleka nedosahuje počtů PS2, ale překonal tím GameCube a Dreamcast, což byl svým způsobem velký úspěch. V listopadu 2005 jej fakticky nahrazuje Xbox 360, který má zpětnou kompatibilitu se svým předchůdcem prakticky od prvních dnů. Opět se jednalo o softwarové řešení a seznam titulů nakonec čítal 400her.

Celkově na první Xbox vzniklo 1045 her například: Halo Combat Evolved, Halo 2, Tom Clancy’s Splinter Cell 1 – 3, Star Wars: Knights of the Old Republic 1 a 2, Jade Empire, Ninja Gaiden Black, Operation Flaspoint, Fable, The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay, Oddworld: Munch’s Oddysee, Oddworld: Stranger’s Wrath, The Elder Scrolls III: Morrowind, Prince of Persia: Sands of Time, Crimson Skies: High Road to Revenge, Panzer Dragoon Orta, Halflife2, Psychonauts, Max Pain 1 a 2, GTA3, GTA San Andreas, Silent Hill 2, Brothers in Arms: Road to Hill 30 atd.

CPU: Custom 733 MHz Intel Pentium III (jádro Coppermine), 32KB L1 cache, 128 KB L2 cache, X86 technologie
GPU: 233 MHz nVidia NV2X (podobná s GeForce 4 Ti), 4 pixel pipelines se zdvojenými vertex shadery.
Paměť: 64 MB of DDR SDRAM @200 MHz s propustností 6,4GB/s
Zvuk: Nvidia MCPX SoundStorm, první 3D zvukový procesor v konzoli. 64 audiokanálů (256 stereo hlasů) s plnou podporu Dolby Surround a Dolby Digital live 5.1
Rozlišení: až 1080p
8GB HDD FATX, 5400otáček (později se montovaly 10GB, ale formátované na 8GB)
OS – upravené jádro Windows 2000 zabírajících míň jak 3MB RAM
4x port pro joypady (tvarově upravené USB), 1x Ethernet konektor 10/100Mbit, 1x AV konektor

 

Vlastnili jste původní Xbox nebo vás tato konzole zcela minula? Kdyby se ji někdo chtěl zbavit, dejte mi vědět.

 

 • StriderCZ

  První generace konzolí mne minuly, vyjma PS2, kde jsem miloval Ratchet&Clanc. Mně se zkrátka první generace her hry ve 3D nikdy moc nelíbily…

  • ZiChi

   No moje první konzole byla začátkem 90.let vietnamský klon Atari 2600 (mám dodnes), pak Sega Master System a od půlky devadesátek až do loňska jen PC. XBOX je tak první konzolí po všech těch letech. Zatím teda spokojenost, jsem se hlavně bál vysokých cen her, ale s Game Pass je to uplně na pohodu. Na akční hry z první osoby mám klávesnici a myš a na zbytek her velice pohodlný game pad a myslím, že to narozdíl od nesmylně vyhoněných cen za grafiky byla za ty prachy XBOX dobrá koupě.

   • Jirka Waggon

    a nechtel bys ten Master System prodat? mel bych zajem

    • ZiChi

     Ten už je bohužel dááávno fuč (prodáno tak někdy v roce 1996), dnes bych ho už nedal z ruky 🙂

     • Jirka Waggon

      Skoda, marne jej snahim. Stejne jako Saturna…

   • RASHID 2

    Ten vietnamský klon Atari 2600 mám taky dodneška 🙂 Když jsem to tenkrát pařil na ruské barevné CRT telce(v roce 1994) , byl jsem z toho odvařenej. https://uploads.disquscdn.com/images/82f0213182a9fbe008ebf766cdd8daec6e93c0caa67788a9db5c4f1e0e57a6e6.jpg

    • klidas

     tak toto som mal aj ja…kupene na trhu od vietnamca 🙂

 • KoubecX

  Konzoli jsem nevlastnil ale hráli jsme na ní 😎

 • Patrik Losmann

  Já mel první Xbox bohužel chvíli pred ttí než vysel xbox 360 byl jsem mile překvapen ale zároveň me mrzelo ze jsemjo nem nevednevdrdří

 • Patrik Losmann

  Já mel první Xbox bohužel chvíli pred tím než vysel xbox 360 byl jsem mile překvapen ale zároveň mě mrzelo ze jsem o něm nevěděl dříve

 • RASHID 2

  Loni na podzim jsem si pořídil z nostalgie původní Xbox(crystal verzi) z e-baye. Mám ji vystavenou ve vitríně. 🙂

 • Drátek

  Kdy dají Black na cz store?

  • Jan Klepárník

   Black je v Ea access 🙂

   • Patrik Losmann

    Black byl pouze pres us

    • Jirka Waggon

     pokud mas EA Access tak staci prepnout region na UK nebo USA a stahnout Blacka

     • Patrik Losmann

      Teď uz blackBvydim v ea Access asi prespcz

  • Patrik Losmann

   Na cz store by uz mel být

 • elvis cotlar

  mam vsechny 3 gen https://uploads.disquscdn.com/images/90ab1849fccf32629a651fea34d9de87cc7173817203a57c7e2498755a89e613.jpg erace hezky vedle sebe😀…. na prvni jiz moc nehraju, ale obcas jako retro je to cool…

  • Jirka Waggon

   pekne!

16. 02. 2018 • tonyskate6

Xbox Game Pass přijde o 12 her

Řada her se v předplatném Xbox Game Pass drží od jeho spuštění a jistě ještě dlouho zůstanou jeho součástí. Jak ale víme, některé hry v tomto programu nejsou navždy. Občas jsme o tom informování hned při jejich přidání, jako tomu bylo například u Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Teď se ale zdá, že v březnu by her mohl ubýt více, ovšem nebude to taková hrůza. Samozřejmě nové přibydou, ale o...

»
06. 02. 2018 • tonyskate12

Sada konzole s PUBG

Online akce PlayerUnknown’s Battlegrounds nebo PUBG se stala velkým hitem i na konzolích Xbox One, což potvrzuje více než 4 miliony hráčů ani ne za dva měsíce. Microsoft určitě vycítil příležitost přitáhnout i zcela nové hráče a tak 20. února vydá sadu konzole Xbox One S 1 TB s touto hrou. Jak už tomu bývá, kromě konzole získáte také tuto neskutečně populární pecku, ale také pár výhod na Xbox Live. Čtrnáctidenní Zlaté...

»
01. 02. 2018 • tonyskate2

Obrat herní divize Microsoftu se zvýšil o 8 %

Společnost Microsoft přes noc ve své finanční zprávě za druhý kvartál fiskálního roku 2018 prozradila, že obrat její herní divize vzrostl o 8 %. Konkrétní počet prodaných konzolí nevíme, ale prodeje konzolí Xbox One se zvýšily o 14 % a prodej hry spolu se službami se zvedl o 4 %. V případě her není nárůst sice moc velký, ale také je třeba mít na paměti, že Microsoft loni na podzim neměl...

»
30. 01. 2018 • tonyskate0

Microsoft kupuje cloudový PlayFab

Koupě EA se zatím nekoná a nejspíše se tak ani nestane, ale mezitím Microsoft učinil jinou akvizici, a to společnosti PlayFab. Nejedná se o vyloženě herní studio, takže o této skutečnosti informuje spíše okrajově, ale přesto si zaslouží trochu pozornost. Společnost PlayFab se skrze cloud stará o „živé“ herní operace různých titulů a Microsoft nyní tuto službu zabuduje do svého cloudového Azure.

»
30. 01. 2018 • tonyskate8

Spekulace: Microsoft si brousí zuby na EA

Tento měsíc se toho okolo Xboxu a společnosti Microsoft děje opravdu hodně. Povětšinou jsou to jen spekulace, ať je to návrat sérií Fable a Perfect Dark či Forza Horizon 4 v Japonsku. MS navíc přihodil oficiální oznámení, že jejich program Xbox Game Pass nabídne v den vydání aktuální exkluzivní hry pro Xbox One. Teď tady máme ale něco zcela jiného.

»
29. 01. 2018 • chaosteorycz10

Rádce: Zákazníci T-Mobile mohou za hry platit mobilem

Jsou věci, kterých není nikdy dost. Tam patří nabídka her v obchodě Xbox Store, volný čas na hraní nebo možnosti platby. Populární platbu platební kartou nebo pomocí dárkových karet teď rozšiřuje nová možnost, a to prostřednictvím telefonu. Jediným omezením je fakt, že v tuto chvíli je podporována pouze společností T-Mobile. Jak na to, vám velice podrobně prozradí nový Rádce. První kroky jsou stejné, jako u jiných typů plateb. Až při samotném výběru...

»
23. 01. 2018 • tonyskate29

Nové exkluzivní hry pro Xbox One budou v Xbox Game Pass

Microsoft dnes vyrukoval s překvapivým oznámením, které se týká jeho exkluzivních her a předplatného Xbox Game Pass. Jak už jste asi uhodli s titulku zprávy, v předplatném Xbox Game Pass se objeví nové exkluzivní hry pro Xbox One, a to hned při vydání. V současnosti jsou potvrzeny hry Sea of Thieves (20. března), State of Decay 2 (jaro/léto) a Crackdown 3, který nejspíše dorazí až na podzim. Hry budou samozřejmě nadále vycházet i tradičně,...

»
17. 01. 2018 • tonyskate9

Driver San Francisco a Far Cry 2 ve zpětné kompatibilitě

Tým starající se o hry pro zpětnou kompatibilitu měl pře svátky delší pauzu. Není se čemu divit. Přece jen spustit tuto funkci i pro hry z úplně první konzole Xbox byl neskutečný výkon. Dnes jsme se dočkali prvních letošních kousků z Xboxu 360 a jsou to samé pecky! Jako první je tady skvělá automobilní akce Driver San Francisco, kterou si žádala řada hráčů. Bohužel si teď musíme vystačit se starým DVD. Ubisoft...

»