Xbox Series X – název a podoba nové konzole Xbox

Publikováno: 13.12.2019, 3:58

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 4838 článků

Naprosto nečekaně byl během The Game Awards představen oficiální název i podoba pro next-gen Xbox doposud známý jako Project Scarlett. Nová konzole se bude jmenovat Xbox Series X a vyjde na podzim 2020. Název naznačuje, že se opravdu hodně zaměří na výkon a spekulace o 12 tflops jsou dosti možná pravdivé. V dodatečném rozhovoru bylo řečeno, že nová konzole bude graficky dvakrát výkonnější než Xbox One X. Jestli se skutečně dočkáme dvou konzolí, jedné hodně výkonné (Anaconda neboli Xbox Series X) a druhé levnější (Lockhart – Xbox Series S?), to se dozvíme příští rok.

Z technického hlediska zatím oficiálně víme, že cílem bude hraní ve 4K při 60 fps, případně až 120 fps včetně podpory variabilní obnovovací frekvence (Variable Refresh Rate VRR) a možnosti 8K rozlišení. Procesor Xbox Series X pak má být čtyřikrát výkonnější než Xbox One X. Procesor bude zakládat na nejnovějším Zen 2 a příští generaci RDNA architektury od AMD. Sledování paprsků a jejich odrazy, tedy technologii ray tracing, pak bude pohánět doposud nevídaný výkon pro herní konzoli. O grafice zatím nebylo více řečeno, ale dostalo se nám potvrzení, že Xbox Series X bude mít SSD disk nové generace (NVMe), který prakticky eliminuje načítací časy, takže se dostaneme do herních světů ještě rychleji, než kdy dříve. Pomůže tomu i super rychlá GDDR6 paměť jako RAM, což urychlí i návrat k vašemu hraní.

Jelikož bude příští generaci velkou roli hrát i cloud, tedy herní streamování, Microsoft minimalizuje odezvu využitím technologie jako automatický režim pro nízkou odezvu (Auto Low Latency Mode) a funkcím jako dynamický vstup odezvy – Dynamic Latency Input. Xbox Series X tak bude nejresponzívnější konzolí vůbec.

Níže pak můžete vidět podobu konzole Xbox nové generace, která bude opravdu malá, alespoň to tak v poměru k ovladači vypadá. Tentokrát je design primárně zaměřen, aby konzole stála na výšku, ale můžete ji klidně položit, což potvrdila oficiální zpráva. Jak pak můžete sami vidět, má mechaniku, takže se nemusíte obávat, že byste museli povinně přejít do digitálního světa, ačkoliv s předplatným Xbox Game Pass o tom není třeba pochybovat.

Současně můžete vidět i nový bezdrátový ovladač Xbox, jehož velikost i tvar byly upraveny pro ještě více hráčů. Největší novinkou je nové tlačítko Share, tedy sdílet, který učiní snímání screenshotů a herních klipů ještě jednodušší. Potěší i vyspělejší d-pad přímo z ovladače Xbox Elite Series 2. Nový ovladač bude kompatibilní i s Xbox One a Windows 10 a samozřejmě bude součástí každé konzole Xbox Series X.

Oficiální slogan je Power Your Dreams, což je jen další náznak vysokého výkonu a svědčí o tom i slůvka nejrychlejší a nejvýkonnější, která doprovází právě zahájenou kampaň pro Xbox Series X. Zpětná kompatibilita pro tisíce her napříč třemi generacemi je samozřejmostí. Hned po konzoli byla představena i jedna z prvních next-gen her, kterou je právě to, po čem fanoušci toužili, když Microsoft koupil Ninja Theory, a to Senua’s Saga: Hellblade II, tedy pokračování oblíbené hry Hellblade: Senua’s Sacrifice.

Phil Spencer po představení konzole Xbox Series X všechny opět ujistil o investici do vývoje her, což ihned stvrdil upoutávkou na již zmíněnou příběhovou akci Senua’s Saga: Hellbalde II. Nesmíme zapomínat ani na Halo Infinite či Everwild a nespočet dalších her, o kterých zatím nevíme. K jejich oznámení nejspíše většinou dojde na E3 2020, čemuž nasvědčuje i fakt, že představení konzole je až na přesné specifikace, datum vydání a cenu za námi, takže se zaměří především na odhalení next-gen her. Spencer dodal, že všech 15 studií Xbox Game Studios spolu s dalšími vývojáři z celého světa vyvíjí exkluzivní hry pro Xbox. Skutečnost, že Microsoft představuje nové projekty pro next-gen poměrně brzy, což platí i o Everwild, jen svědčí o tom, že budoucnost Xboxu vypadá lépe než kdy předtím.

A proč Microsoft oznámil název konzole už teď? Nejspíše proto, že Xbox nepoužívá tradiční číslování a chce, aby se vám název Xbox Series X dostal pod kůži už teď. Nám se název rozhodně líbí, ačkoliv nevíme, jakou dostane zkratku, že by XSX? Primární název je pak vlastně jen Xbox a Series X je model, což by mohlo naznačovat, že vyjde i levnější next-gen konzole, jejíž název by byl třeba Xbox Series S. A jak se název a design konzole líbí vám?

08. 04. 2021 • tonyskate0

Microsoft opravil odpojování ovladače na Series X|S

Je to už sice s křížkem po funuse, ale březnová aktualizace pro konzole Xbox nepřinesla jen vylepšení nastavení sluchátek či zpětné kompatibility, ale také jednu zásadní opravdu. Konzole Xbox Series X|S se totiž už od vydání potýkaly s nepříjemným problémem, kdy se hráčům bezdůvodně odpojoval ovladač. Microsoft v lednu slíbí, že chybu napraví a učinil tak právě minulý měsíc, ačkoliv se tím nijak výrazně nechlubil. Každopádně by tedy tento problém měl být opraven...

»
23. 03. 2021 • tonyskate0

Xbox Live mění název

V posledních dnech se objevilo hned několik náznaků, že by mělo dojít ke změně názvu služby Xbox Live, a to na Xbox Network, tedy prostě síť Xbox. Tuto změnu nyní potvrdil jeden z mluvčích Microsoftu a jako důvod uvedl odlišení základní služby od členství Xbox Live Gold. Loňské spekulace, že by Xbox Live Gold mohlo být zrušeno jsou tak ještě více pasé a buďme rádi alespoň za to, že během tohoto roku...

»
15. 03. 2021 • tonyskate0

Spekulace: Konference Xbox tento měsíc

Internetem v posledních dnech kolují spekulace, že by se 26. března měla uskutečnit konference Xboxu či spíše obecně herní prezentace Microsoftu. Insideři ovšem současně tlumí všeobecné nadšení, aby neočekávali oznámení velkých her. Na ty dojde až v létě. Přesto by během akce, pokud je tedy skutečná, mohlo dojít na ukázky nezávislých her, které dorazí exkluzivně na Xbox či případně rovnou v předplatném Xbox Game Pass.

»
11. 03. 2021 • tonyskate0

Hry Bethesda Softworks budou exkluzivní pro Xbox

Už od oznámení akvizice ZeniMax Media, se naskýtala zásadní otázka: Jak to bude s exkluzivitou her od Bethesda Softworks? V minulých měsících Microsoft nemohl tvrdit nic konkrétního, jelikož akvizice stále probíhala a bylo by tak protiprávního vydat nějaká zásadní prohlášení. Teď je akvizice u konce a během přivítání Bethesdy do týmu Xbox, řekl šéf Xboxu Phil Spencer následující:

»
10. 03. 2021 • tonyskate0

Březnová aktualizace pro konzole Xbox

Tým Xbox nám tento měsíc servíruje novou systémovou aktualizaci, která nepřináší nic moc zásadního, ale za zmínku určitě stojí. Jednak můžete očekávat novinky v aplikaci příslušenství s ohledem na nový bezdrátový headset Xbox, vyzdvižení funkcí pro zpětně kompatibilní hry, plánovaný návrat achievementů do mobilní aplikace a také lepší správu her a předplatných. Aktualizace se pochopitelně týká jak Xbox Series X|S, tak Xbox One.

»
10. 03. 2021 • tonyskate0

Mobilní aplikace Xbox vrátí achievementy

Aplikace Xbox pro telefony se loni dočkala kompletního přepracování, které ovšem nepotěšilo snad nikoho, jelikož zmizely zásadní funkce. Největším nedostatkem byla absence achievementů, které jste si v aplikaci mohli přehledně prohlížet stejně jako v konzoli. Viděli jste tak, které ajchy máte odemčeny a které ne, případně kolik vám schází do jejich získání. Je jasné, že tato funkce byla hráči hojně používána.

»
16. 02. 2021 • tonyskate0

Oficiální bezdrátový headset Xbox pro Series X|S

Microsoft nás na poli příslušenství zásobuje především novými ovladači, ale vlastní herní sluchátka už nevydal hodně dlouho a v posledních letech spoléhal na partnery. V rámci nové generace nám teď ale představuje svůj bezdrátový headset Xbox pro Xbox Series X|S, který bude samozřejmě funkční i s Xbox One a Windows 10.

»
08. 02. 2021 • tonyskate0

Xbox Series X|S loni prodal zhruba 3,5 milionů kusů

Konzole nové generace jsou obrovským tahákem a svědčí o tom prakticky neustále vyprodané sklady. Poptávka je zkrátka nadále velká a jak Xbox Series X|S, tak i PS5 jsou vyprodané. Microsoft navíc začal s výrobou později, protože čekal na plnohodnotnou implementaci RDNA 2, jinak by v obchodech bylo více kusů ale i tak by rychle zmizely, jelikož se s nedostatek počítá až do dubna, v horším případě do června.

»