Xbox Series X – nejkompatibilnější next-gen konzole

Publikováno: 28.5.2020, 15:23

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 5196 článků

Na další zprávy o nové generaci konzolí Xbox si ještě budeme muset chvíli počkat a exkluzivní hry vyvíjené v Xbox Game Studios pro Xbox Series X budou představeny až v červenci, ale zatím tady máme pár slov ke zpětné kompatibilitě. Jistě si dobře pamatujete, jaké nadšení přineslo oznámení zpětné kompatibility na E3 2015. Hráči pak tehdejší podzim mohli začít hrát své oblíbené hry z Xboxu 360 na konzoli Xbox One, a to aniž by si muselo cokoliv připlatit. Stačilo vložit disk s hrou anebo si stáhnout vlastněnou digitální kopii. Dočkali jsme se tak více než 500 her a dokonce došlo i na řadu oblíbených kousků z vůbec původní konzole Xbox. Některé vybrané tituly pak těžily i z vysokého výkonu Xbox One X a mohli jste si je tak zahrát ve 4K.

Zpětná kompatibilita bude samozřejmě pokračovat i na next-gen konzoli Xbox Series X, která bude dle slov Microsoftu tou nejkompatibilnější konzolí vůbec. Bude totiž pokrývat nejen původní Xbox, Xbox 360, ale samozřejmě i Xbox One, takže hned při vydání konzole se budou nabízet tisíce her, která navíc využijí výkonu konzole nové generace. Tým Xbox už strávil více než 100 000 hodin testováním zpětně kompatibilních her, aby tak vše bylo připraveno na vydání nové konzole.

Výkonu next-gen konzole tak nevyužijí jen nové hry, ale také ty staré, jež budou zpětně kompatibilní. Vývojáři nemusí do her nijak zasahovat a budou naplno těžit z nového procesoru, grafické karty a především rychlého SSD disku. Nebude zapotřebí žádný režim pro zrychlení či podtaktování, takže všechny zpětně kompatibilní hry využijí maximum výkonu. Hry tak poběží na své maximální možné rozlišení a vizuální kvalitu, a přitom budou mít vyšší a stabilnější počet snímků FPS.

Aby toho nebylo málo, architektura Xbox Series X nabízí novou inovativní rekonstrukční technologii HDR, která umožní platformě automaticky přidat hrám podporu HDR. Jelikož se o to stará přímo konzole bez vnějšího zásahu, nemá HDR žádný dopad na plynulost či výkon hry a užijí si ji tak i hry z Xboxu 360 a původní konzole, tedy téměř 20 let staré hry, kdy ještě HDR ani neexistovalo. Totéž platí i o funkci Quick Resume, kdy budete moci mezi všemi hrami včetně těch zpětně kompatibilních plynule přepínat a navázat přesně tam, kde jste předtím přestali.

Lze také očekávat, že tým Xbox využije dalších technologií, aby zpětně kompatibilní hry běžely ve vyšším rozlišení a s lepší kvalitou obrazu. Také pracují na inovacích jako je třeba zdvojnásobení počtu snímků vybraných her, které by se tak mohlo zvednou z 30 na 60 fps, případně z 60 na 120 fps.

12. 01. 2022 • tonyskate0

Prodeje Xbox Series X|S přes 12 miliónů kusů

Navzdory nedostatku čipů patří Xbox Series X|S po 14 měsících mezi nejprodávanější konzole Microsoftu. Prozradil to Phil Spencer, šéf Xboxu, v nedávném rozhovoru, takže je jasné, že se jim investice do her vyplácí a snad je pro ně úspěšné i předplatné Xbox Game Pass, protože my si jej nemůžeme vynachválit.

»
05. 01. 2022 • tonyskate0

Ubisoft+ se skutečně chystá na Xbox!

Je tomu rok, co se spekulovalo, že by služba Ubisoft+ mohla být součástí předplatného Xbox Game Pass Ultimate, tedy stejně jako EA Play, ale to se nejspíše nestane, alespoň zatím ne. Nejdříve musí předplatné Ubisoftu zamířit na Xbox a stát se tak má v budoucnosti, jak francouzský vydavatel před chvíli potvrdil. Konkrétní datum neznáme, ale je pravděpodobné, že se tak stane během letošního roku.

»
22. 12. 2021 • Cryptah0

Seagate Expansion Card 1 TB pro Xbox od XkoGuru

Čas od času se spolu podíváme na nějaký ten hardware pro naše konzole. Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou mi hráči musíme řešit velmi často, je právě místo, kam si své hry ukládat. Na trhu je nespočetně možností a to jak který disk nebo kartu vybrat, tak i po stránce cenové. My se dnes podíváme asi na to nejlepší a zároveň i nejdražší, co můžete svému stroji dopřát. Rád bych vám...

»
13. 12. 2021 • tonyskate0

Sledujte dokument Zapnuto: Příběh Xboxu s CZ titulky

Během oslav 20. výročí Xboxu Microsoft oznámil, že na dnešní den chystá rozsáhlý dokument „Zapnuto: Příběh Xboxu“, ve kterém popíše dvacetiletou historii své herní konzole. Tato šestidílná série je teď zdarma ke zhlédnutí na YouTube a dokonce obsahuje české i slovenské titulky. Více už vás nebudeme zdržovat, protože se jistě chcete dozvědět o původním Xboxu, jeho přehnaně velkém ovladači, úspěchu Xboxu 360 navzdory RROD, neúspěchu Xbox One a nakonec obrovské...

»
29. 11. 2021 • tonyskate0

Xbox Series S nejprodávanější konzolí na Černý pátek

Ačkoliv byla většina z nás vůči modelu dvou konzolí nové generace od Microsoftu spíše skeptická, dlouhodobě na tom možná bude líp, než se čekalo. Ostatně tvrdil to i Phil Spencer, který před vydáním nové generace řekl, že Xbox Series X si pořídí většina především zpočátku, ovšem během celé generace by prodávanější mohl být levnější model Xbox Series S.

»
24. 11. 2021 • Lukáš Urban0

Xbox dostal vlastní muzeum

Jako praví herní fanoušci si nahlaste v práci dovolenou, ve škole oznamte náhlé úmrtí ve vašem bleším cirkusu a vytáhněte kufry. Vzdor světové zdravotní situaci, vzdor finančním možnostem, okamžitě vycestujte do svátého stánku každého fanouška Xboxu. A nemusíte ani vytáhnout hřbet z teple vysezeného křesla, protože historie slavné herní konzole přijde až k vám.

»
23. 11. 2021 • tonyskate0

Další zpětně kompatibilní hry už nebudou

Microsoft během oslav 20. výročí Xbox nadělil hráčům moc pěkných dárek v podobě 76 zpětně kompatibilních her, mezi nimiž neschází ani kultovní série Max Payne a F.E.A.R. či pecky jako Red Dead Revolver, Skate 2, další hry Star Wars nebo Viva Piñata: Party Animals. Současně také 37 her dočkalo funkce FPS Boost, tedy zdvojnásobení počtu snímků na konzolích Xbox Series X|S. Na jeden den to bylo skutečně obdivuhodné množství, na kterém...

»
18. 11. 2021 • tonyskate0

Listopadová aktualizace pro Xbox

Minulý týden tomu bylo rok, co vyšly konzole Xbox Series X|S, a zvláště výkonnější model je stále nedostatkovým zbožím. To je sice dobře, jelikož to dokazuje zájem o Xbox, ovšem na druhou stranu to není dobře, jelikož tak spousta hráčů ještě nemohla přejít na novou generaci. Každopádně nové konzole i Xbox One jsou nadále vylepšovány skrze systémové aktualizace a ta listopadová přináší například barevné filtry, lepší nastavení zvuků a došlo...

»