Xbox zvyšuje investici do vývoje exkluzivních her

Autor: tonyskatePublikováno: 7.11.2017, 8:33

Publikováno: 7.11.2017, 8:33

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 3559 článků

Je pravda, že letošní podzim je na exkluzivní hry slabší, ale to by se mělo změnit. Phil Spencer, vedoucí Xboxu, který byl nedávno povýšen výkonného viceprezidenta hraní v Microsoft, v rozhovoru řekl, že Xbox potřebuje růst a chystají se založit nebo koupit nová studia pro vývoj exkluzivních her. Samozřejmě je toto prohlášení příhodně načasováno s vydáním konzole Xbox One X a jedná se tak o dobře promyšlený tah, ale na druhou stranu pro větší zaměření na exkluzivity mluví několik faktorů.

Jednak je to zmíněné povýšení Spencera do hlavní rady Microsoftu. Nemusíte tak vše řešit přes Terry Myersona, který vede divizi pro Windows a zařízení. Spencer se teď hlásí přímo řediteli společnosti Microsoft, kterým je Satya Nadella. Nadella se už několikrát zavázal k podpoře Xboxu a doufejme, že to tentokrát opravdu rozjedou. S vydáním konzole Xbox One X momentálně vládnou po stránce hardwaru a nejkvalitnější služby už nabízejí nějaký ten pátek, ať už je to Xbox Live, EA Access či Xbox Game Pass. Doufejme, že tuto pozici si udrží i v potencionálních generacích. Momentálně tedy strádají pouze v exkluzivních hrách a právě na ně se teď musí zaměřit.

Samozřejmě musíme zůstat na zemi. Microsoft má v současnosti ve vývoji neoznámené exkluzivní hry, ale i kdyby příští týden nakoupil nějaká studia, potrvá minimálně dva až tři roky, než se jich dočkáme. Takže tyto slíbené změny pocítíme nejspíše až na E3 2019. Přesto už příští rok můžeme počítat s oznámením nových her, jež jsou momentálně ve vývoji. Především jich ale spousta vyjde. Na první půlrok jsou slíbeny hry Sea of Thieves, Crackdown 3 a State of Decay 2. Na podzim téměř určitě dorazí Forza Horizon 4, Halo 6 a možná ještě něco, nebo dojde k odkladu některé z jarních her na podzim. Někdy mezitím by pak měla vyjít nádherná plošinovka Ori and the Will of the Wisps.

Můžeme tedy jen doufat, že se Xboxu opravdu blízká na lepší časy…

 • StriderCZ

  V životě jsem se naučil, že na skutečně kvalitní věci si musím (obvykle několik let) počkat.

 • Rado Dračí Bojovník

  Otázka znie čo robili doteraz. Na MS je to zatiaľ posledné 2-3 roky bieda. Nejaký Cracrdown 3 a state od declay 2 sú haluškový odvar.

 • shack811 .

  Hlavne potrebuju only xbox excluzivne veci nie play everywhere a samozrejme kvalitne nove znacky. Nie 100 krat prevarena kaša. Ved to vidia na konkurencii co predava konzolu

 • Peterek82

  Kdysi jsem kupoval Xbox kvůli Halu a GoW. Je pravda, že dneska ten punc exkluzitivity Xbox už nemá. Rád si počkám na nějakou face-palm exkluzivku. Už bylo na čase… resp. už jsem ani nedoufal.

  • Jaroslav Houdek

   Pro mě byla jazýčkem na vahách Forza. GoW jsem ojevil až později a moc si je užívám. Ale vytvořit další takovou exkluzivní sérii, která přitáhne mraky hráčů, je těžké. Sám nemám představu, co by to mělo být.

   • Peterek82

    Ja mam celkem jasno. Strilecka ala GoW, Destiny nebo Halo s promakanym univerzem, idealne ne Open world a kvalitnim MP a tunou kustomizaci 🙂

    • Jaroslav Houdek

     Spíš by to chtělo existující a prosperující střílečky doplnit nějakou fantasy mlátičkou. A nebo historický titul, který by přidal nový žánr (RPG, akční adventura) do existující frančízy Age of Empires.

     • Peterek82

      Na AoE bych nešahala. Je proto tak úspěšné, protože je tím, čím je. A i když změní žánr a v názvu ponese AoE, hráči k tomu přistoupí velmi opatrně. U toho by MS musel být velmi velmi obezřetný. Halo film taky nikomu MS nedá natočit, aby ho nezmrvil 😀 Změna žánru by nemusela být marná, ale třeba u RPG Diablo a FF nasadili v minulosti příčku velmi vysoko, navíc FF s příchodem na Xbox šlo kvalitativně střemhlav dolů. Střílečky mi příjdou pro téma exkluzivit naprosto nejlepší. Vem si jak to bylo u ReCoru, kolik kolem toho dělal MS povyku a pár týdnů po vydání po té hře ani pes neštěkne… Na žánru záleží, musí být masově nejrozšířenější. A mít obrovský potenciál s penězi MS za zády. Bude to určitě těžká cesta, MS zaspal v posledních letech a Sony si naopak dávalo záležet. Doufám ale, že se brzy něčeho dočkám/e.

 • Jiří Vacula

  Spíš hry jako dantes‘ inferno,darksiders atd.a ne hry kde je hromada kecani a málo akce.Jak u PS god of war nezam nikoho co to nehral.

12. 12. 2018 • waggon6

Bude emulátor Playstationu 2 na Xbox ONE?

Kdo by neznal tuhle veleúspěšnou konzoli od Sony, která se pyšní největším množstvím prodaných kusů. Pro mnohé to byla jejich první konzole. Sice už teď je možné hrát hry z PlayStationu2 na Xboxu, ale to se jedná pouze o stream z PC. XB1EMU, autoři emulátorů PSX, PSP a N64 pro Xbox ONE oznámili na Twitteru, že začínají pracovat na možnosti hrát PS2 hry i na Xboxu. Dokonce slibují lepší grafiku než měly původní...

»
02. 12. 2018 • tonyskate2

Vánoční rádce 2018: Hry pro děti a ostatní žánry

Nás starší už Vánoce tolik nevzrušují, ale všichni jsme byli kdysi děti a tak nesmíme zapomínat hlavně na ty nejmenší, pro které znamenají Vánoce strašně hodně. Letos to sice není tak příjemná nálož jako loni, ale určitě je z čeho vybírat, zvláště na poli kultovních plošinovek. Závěrečný mišmaš pak patří všelijakým hrám, mezi nimiž neschází strategie, simulace a další tituly.

»
30. 11. 2018 • tonyskate1

Vánoční rádce 2018: Střílečky a RPG

Je to až zvláštní, ale přijde nám, že letos bylo stříleček zoufale málo, jak ostatní sami za chvíli zjistíte. Jsou tady nějaké stálice či oblíbené tituly stavějící na battle royale, ale jinak je to slabota. Snad to bude příští rok lepší. RPG jsou pak na tom mnohem lépe a výběr je pěkně pestrý, takže si snad vybere každý fanoušek her na hrdiny.

»
28. 11. 2018 • tonyskate0

Vánoční rádce 2018: Akční dobrodružné hry

Bez akce by hry prostě nebyly hrami a tak se po reakčním sportování a závodění podíváme na akční dobrodružné tituly. Když má totiž hra dobrý příběh, je s ní stejná zábava jako s dobrou knihou. Zaměříme se proto na tituly, jež nesází jen na čistou akci, ale také na solidní příběh a zkoumání světa.

»
28. 11. 2018 • tonyskate1

Více než 10 nových her na The Game Awards 2018

Každoroční předávání cen The Game Awards se uskuteční už příští týden. Jako každý rok to ovšem nebude jen o ocenění studií, vývojářů a různých hostech. Opět se můžeme těšit na světové premiéry, a jak teď prozradil Geoff Keighley, tvůrce TGA, během akce bude představeno více než 10 zcela nových her. Určitě už vám v hlavě začínají šrotovat kolečka, co za hry to bude a určitě se teď bude hodně spekulovat. Ještě...

»
26. 11. 2018 • tonyskate1

Vánoční rádce 2018: Sportovní a závodní hry

Pomalu ale s naprostou přesností se nám blíží Vánoce, což znamená nejen naději, že si konečně trochu v klidu odpočineme, ale také stres se sháněním vhodných dárků pro naše nejbližší či nejmenší. Proto jsme pro vás i tento rok připravili Vánočního rádce, který už tradičně začíná sportovními a závodními hrami.

»
22. 11. 2018 • tonyskate0

Xbox otevírá novou divizi pro asijské vývojáře a studia

Loňská tvrzení, že Microsoft bude řádně investovat do her a Xboxu, byla spoustou lidí považována za nabubřelé kecy, ale po letošním E3 těch chytrolínů řádně ubylo. Stále je ještě čeká hodně práce, ale jelikož je ve vedení Phil Spencer, určitě se blýská na lepší časy a příští generace bude hodně zajímavá. Nicméně to není jediný krok, který Microsoft plánuje pro upevnění svého místa v herním průmyslu. Pozice Xboxu v Japonsku byla...

»
21. 11. 2018 • tonyskate0

Skvělá reklama na adaptivní ovladač Xbox

Společnost Microsoft dokáže občas nečekaně a hlavně příjemně překvapit. Nemluvíme o studiové smršti na E3, ale o adaptivním ovladači Xbox stvořeném pro handicapované hráče. Nejspíše už jste o něm slyšeli a kromě dvou velkých tlačítek disponuje také 19 porty pro každou možnost tradičního ovladače, kam můžete připojit různá tlačítková zařízení, páčky, pedály, joysticky atd. Hráči s omezeními tak mohou k ovládání použít například ramena, nohy nebo i hlavu. Více jsme o ovladači...

»