Recenze: Mafia III

Autor: Josef Brožek Publikováno: 17.10.2016, 16:24

Publikováno: 17.10.2016, 16:24

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

Josef Brožek

Josef Brožek

Je autorem 748 článků

Mafia je tady u nás velmi choulostivé téma. Pomalu nám přijde, že se u nás dostává na linii témat jako je náboženství, politika a sport, o kterých se ve společnosti prostě nemluví. Má to prostý důvod. Každý má jiný názor a přeci jen mezi námi jsou tací, kteří jsou schopní za jiný názor, než ten jejich stáhnou ruku nad někým takovým. První Mafia je legenda, to bez debat. Ohledně dvojky to už je ale mix názorů, kdy jeden tvrdí, že stojí za houby a že to s Mafií nemá nic společného a druhý zase, že je ještě lepší, než první díl. No a pak jsme tu my, kteří ať se nám dostane do ruky cokoliv, řekneme jen „meh“ a ať se nám to líbí nebo ne, hrát to prostě musíme. O jedničce asi mluvit nemusíme, ale o dvojce máme názor takový, že co se příběhu týče, tak je beze sporů jedním z nejlepších příběhů, co jsme kdy hráli, a to neříkáme proto, že je to naše hra spojená s úžasným českým dabingem od těch nejlepších českých dabérů. O gameplayi asi raději mluvit nebudeme, protože by to tu pod recenzí mohlo rozpoutat vášnivé debaty. No a co trojka? Meh.

Třetí díl Mafie doprovázel celkem složitý vývoj, kdy po letech práce u nás v rodné zemi se vývoj zrušil, díky zavření české pobočky 2K Czech, respektive jejího zredukování a následně se přesunul do Hangar 13, což je studio patřící Take-Two pod hlavičkou 2K Games, a to pod vedením Haden Blackmana, který pracoval leta u Lucas Arts a podepsal se po některé Star Wars tituly jako Star Wars: The Force Unleashed a Star Wars: The Force Unleashed II. 2K zasáhl celkem velký finanční průšvih kvůli Mafii 3, a tak hrozilo, že se hry dočkáme až za hodně dlouho, anebo dokonce vůbec. Hangar 13 nakonec vývoj zachránil, koncept skvěle přebral a zpracoval, nicméně je na hře vidět, že jí velmi chybí velká část českého původu a především zasazení do období, kdy mafie byla nejzajímavější, a to je kámen úrazu celé hry.

Přiznáme se, že moment, kdy jsme třetí díl Mafie viděli poprvé, byli jsme dost zklamaní. 80., 70., a dokonce ani 60. léta, kdy se děj hry odehrává, už nebyla pro Italskou mafii právě ta doba, kdy byli mafiáni ve zkorumpované Americe zajímaví. Mafie byla v rozkvětu v 30. a 40. letech kdy postupem po desítkách let upadala a upadala. Některé zločinecké organizace italského původu dokonce opravdu postupem času braly do svých rodin i jiné rasy, protože zkrátka nebyli lidi. To ale není tak úplný případ hlavního hrdiny Lincolna Claye, který se připojil ke gangu The Black Mob a ne přímo mafii. Lincolna se ujmul vůdce gangu jakožto sirotka po válce ve Vietnamu. Lincoln tedy coby válečný hrdina má ke svému gangu, rodině, velmi blízký vztah, byť skoro nikdo z gangu není černošského původu. Kvůli jistým událostem, které nechceme spoilovat, se ale Lincoln rozhodne založit vlastní zločineckou organizaci, zlikvidovat veškerou mafii a pod palcem vést celé město. Hra velmi dobře a bez jakékoli známky rasismu (s upozorněním na začátku hry) mířeného od autorů hry poukazuje na vážnou situaci v USA v polovině a na konci 20. století, kdy černoši byli ponižováni, diskriminování a v těch nejhorších případech byli mučeni a zneužíváni, zkrátka veškerá tamní společnost ještě před několika desítky lety jednala s černochy jako se zvířaty a Mafiie 3 tento fakt využívá jako hlavní myšlenku hry.

image-1

Jestli se ptáte na propojenost s předchozím dílem, jak autoři slibovali, tak ano. Byť postavy vypadají staře a někdy až nehezky, jak Vito tak i Joe se ve hře objeví. V případě Vita Scallety dokonce jako váš osobní společník. Když říkáme nehezky, myslíme tím graficky. Opravdu nám přijde, že autoři buď nemají na lepší grafické zpracování kapacity, či usnuli v roce nezlob se, ať se totiž díváme sebevíc, vždycky nám přijde třeba takové GTA V graficky mnohem hezčí, a to jde o 3 roky starou hru. Dokonce může soupeřit i s Mafii 2, leč v animacích jasně vyhrává nejnovější díl. Je poněkud zvláštní, když na internetu sledujeme porovnávací videa s PC a takřka ve všech případech vypadá hra na Xboxu lépe. Ano někde se ořezávalo, například na konzoli se nemůžeme těšit tak z krásné oblohy, ale čert to vem, když celkově vypadá hra na konzolích o mnohem lépe. Výjimečně.

Příběh začíná celkem nemastně, neslaně a dosti utahaně, začátek hry provázejí bezcharakterní postavy, u nichž jsme až do jejich smrti neměli tušení, zda je máme milovat, anebo nenávidět. Hra příběh vypráví coby vyslýchání u soudu, kdy svědci i obvinění vypráví o činech Lincolna a jak se dostal ke koruně podsvětí. Oproti předchozím dílům, kdy se hlavní hrdinné postupně skrz obyčejný život propracovávají až na posty nejvyšších členů mafie, zde se hlavní hrdina na trůn pasuje už v první čtvrtině hry a svůj vliv si násilím získává krok za krokem. Jeho vliv roste a díky dobývání území si získává i obdivovatele, kteří mu vyjádřením svého vděku posílají různá vylepšení, vybavení, pomůcky a pomáhají zvednout vliv v New Bordeaux, ve městě, kde se hra odehrává. Jde o kontakty, pro něž budete dělat maličkosti, jenž se vám budou vracet mnohonásobně zpět. Vybavení a vylepšení můžete nakupovat za peníze ve vaší portmonce (bacha na smrt, vypadávají vám z ní peníze, ukládejte si hotovost do sejfu v baru) v pojízdném obchodu, který můžete přivolat prakticky kamkoliv. Doplníte tak náboje, nakoupíte nové zbraně, vylepšíte stávající, vylepšíte sebe, nakoupíte pomůcky, objednáte si vozidlo a tak dále a tak dále, k některým funkcím se však dostanete až postupem hrou a plněním úkolů pro své pobočníky.

Stejně jako v minulém dílu i v trojce jsme se dočkali taktických nebo spíše až stealth prvků. Nepřátele můžete zlikvidovat tiše jeden po jednom, objevil se i prvek, kdy vás nepřátelé můžou spatřit a půjdou prověřit místo činu, a pokud nepůjdou, můžete na ně hvízdnout a oni se zvědavostí půjdou za vámi přeskočit, nebo spíše přeskočíte vy je a vrazíte jim kudlu do zad. Doslova. Každý úkol a mise jde ve většině případu řešit různým způsobem, jenž má vliv na vaši odměnu. Mezi úkoly můžete přepínat, tedy přesněji řečeno, můžete si většinou vybírat, který úkol půjdete řešit přednostně, či který půjdete vyřešit, a který dělat prostě nebudete. Máte na výběr, a to prakticky vždy a nejen mezi úkoly během celé hry od začátku do konce. Více méně jsou ale úkoly si dosti podobné a obzvlášť u vedlejších úkolů jsme ke konci nabývali dojmu, že tohle už jsme přece minimálně desetkrát na ten samý způsob dělali. Zabij, dones, znič, vykraď, unes, sleduj, a byť nás jen málo kdy něco originálního překvapilo, tak jsme se bavili.

Ve hře se objevily prvky, kde jsme se pousmáli a podívali jsme se na obal, jestli náhodou nehrajeme hru od Ubisoftu. Objevování lokalit po vzoru Far Cry a Assassin’s Creed (ten do hry přinesl i orlí zrak, kdy vidíte nepřátele skrze zdi), nalézání sběratelských předmětů jako ve Watch Dogs? Evidentně se tvůrci nechali inspirovat, takovým způsobem na to naši Češi nešli. Každopádně vrátil se hanbatý Playboy a přibyly další časopisy a plakáty. V deníku si podrobně přečtete o aktuální dění, v kontaktech informace o svých společnících, kde najdete i progresi s nimi. To samé o svých nepřátelích a ve stejné nabídce najdete i mapu, nastavení hry a hraní, kde najdete mimo jiné možnost nastavit si simulovanou jízdu vozidly (doporučujeme), obtížnost, brutalitu apod.

image-2

Hra je plně otevřená a prostředí New Orliens, kde se Hangar 13 inspiroval, je opravdu krásné a rozmanité. Od bažin po ponuré centrum města, zde najdete mimo jiné teplé tundry a chladné lesy. Až nás překvapuje kolik se toho na tak malou mapu vešlo. Rozlohou je Mafia 3 o něco větší než druhý díl, takže po téhle stránce rozhodně nedělá ostudu. Interakce s okolím bohužel nedosahuje takových možností jako v předchozích dílech, a dokonce ani takové upravování vozidel nenabízí takovou paletu úprav co v minulém díle. Co se týče postav, čeká vás to samé, můžete se sice během některých aktivit rozhodovat, ovšem interakce s osobami také neprobíhá nikterak zajímavě. Mluvit s nikým moc nemůžete, pokud nezapadá do příběhu, a tak jste alespoň rádi, když na vás při plavání vybafne krokodýl.

Ani po technické stránce nejsme nijak spokojeni. O grafice jsme už mluvili, abychom ale nebyli takový mrzouti, musíme uznat, že po hudební stránce se všechno naprosto povedlo. Hudba odpovídá své době, a když slyšíme ty nejlepší evergreeny, které se hrají do dnes, nebo v rádiu hraje rovnou Elvis Presley, srdíčko nám zaplesá. Chtěli jsme mluvit o chybách a technických nedodělkách. Ačkoliv studio Hangar 13 čítající 150 zaměstnanců se skládá i z Čechů, co pracovali v Čechách na původním konceptu, tak nemají tvůrci nejspíše moc smysl pro detail. Nejde ani tak o kolize, „Ubisoft-bugy“ a ani o špatné animace, jako spíš o detaily, na něž se tvůrci přímo vyprdli. Když do vás narazí auto, místo toho, aby vás srazilo na zem, prostě jen postava bez jakékoliv animace uhne, šlapat po předmětech se také nedá, prostě skrz ně projdete a těchto detailů je celá řada. Chápeme, že pro 2K bylo dokončit hru časově i finančně náročné, ovšem zákazníky nikdy nezajímá cesta k výsledku, nýbrž výsledek. Jako v práci, co?

image

To se týká i umělé inteligence, kterou předčí kde jaká béčková hra. Trochu to kazí dojem ze stealth možnosti průchodu misemi, ovšem nenarušuje to tím tempo hry. AI zkrátka nemá mozek. Prostě nemá. Nabíhá si před flintu, skoro žádné podezřelé chování nejde svědomitě prověřit, a když se na zemi objeví kolegovi mrtvola ani se nezajímá, kde se vzala. Nám se například stalo, že jsme celkem hlasitě zabili nepřítele z poza rohu, ještě u toho vydával hlasitý jekot a jeho spolupracovník o pět metrů vedle se otočil bez zájmu na druhou stranu a štrádoval si to pryč i přesto, že jsme mu kolegu zabili přímo před očima. To samé platí nově o svědcích (opět nejspíše inspirace z Watch Dogs), kteří volají policii, pokud vidí trestný čin. Občas se můžou zbláznit, když jen srazíte poštovní schránku, ale když frajerovi ustřelíte palici na náměstí před zraky stovek lidí, nikdo se neobtěžuje zvolat ani pomoc. Mimochodem potyčky s policí jsou nyní o něco složitější, a to jak po vlastních, tak ve vozidle. Při sledování se podezření rozdělí na kruhy, kdy v jednom vás zatknou prakticky ihned, v druhém vzbuzujete podezření a v třetím se už nezajímají. Takže jediná možnost je utéct. Na mapě se pak objevují lokace, kde můžete zevlovat, ale při hledání policí zde máte dveře zavřené.

Celkově se nám líbí Jak se Mafiie 3 snaží pozvednout některé drobné RPG prvky. Talentový strom nehledejte, ale vylepšování postavy, zbraní i vozidel, nebo jejich statistiky jsou příjemné. Zbraně i vozidla se chovají sice ne úplně přirozeně, ale co od akční adventury čekat. Možná spíše, co čekat od celé hry, od Mafiie 3. Inu, pokud čekáte plnohodnotné a skvělé pokračovaní série Mafia, tak bude rozhořčeni, možná až pohoršeni a budete chtít hru vrátit v nebo vyhodit oknem ven. Tahle hra má s předchozími díly společné skoro jen jméno, a teď mluvíme jak o prostředí, tak atmosféře, tak celkového dojmu, zasazení nebo třeba i celkového konceptu, který je dimenzionálně odlišný. Mafia je to tedy špatná, ovšem pokud máme na hru koukat jako na samostatné dílo, jsme nadšeni a skvěle se bavíme. Protože je to ale Mafia, české bohatství, neodpouštíme jí její nedostatky, pláčeme a modlíme se, aby se příště hra vrátila tam, kam patří. Český dabing se sice nejspíš už nikdy nevrátí a musíme si vystačit s titulkami, ale doufáme, že se někdy zase podíváme do té staré dobré Italské mafie a České Mafie.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Verdikt? Jednoduše řečeno, Mafie 3 je dobrá hra, ale špatná Mafia.
03. 12. 2024 • Lukáš Michal0

RECENZE: Microsoft Flight Simulator 2024

Série Microsoft Flight Simulator (dále MFS) se řadí mezi stálice herního průmyslu a zároveň patří po bok těch nejstarších sérii, jaké stále vycházejí. Však považte, vždyť první díl vyšel v roce 1982, což je již 42 let. Tolik leckdy není mnohým hráčům, kteří usedají k obrazovkám, aby se za kniply těch nejznámějších i méně známých letadel vznesli do oblak a prozkoumávali naši krásnou zemi. Ovšem následující řádky nebudou patřit ohlédnutí za sérií,...

»
30. 11. 2024 • Jakub Michálek0

RECENZE: Death Stranding: Director’s Cut

Monument herní inovace herního génia Hidea Kojimy je konečně dostupný pro Xbox, jak si vede v recenzi?

»
28. 11. 2024 • Michael Chrobok0

RECENZE: Dragon Age: The Veilguard

Na návrat slavné značky studia Bioware čekali fanoušci téměř 10 let. Za tu dobu se toho změnilo poměrně hodně, ať už v herním průmyslu jako takovém, ve věkovém složení hráčů nebo i v personálním obsazení samotného kanadského studia. Není se proto co divit, že nejnovější přírůstek do série s podtitulem The Veilguard vzbuzoval nejen velká očekávání, ale také obavy, jak návrat na kontinent Thedas dopadne.

»
21. 11. 2024 • Lukáš Michal0

RECENZE: Farming Simulator 25

Zemědělství není vůbec žádná legrace. Není to jenom o tom, že člověk něco zaseje na poli a pak jenom čeká, až to vyroste. Je třeba všechno náležitě pohnojit, bojovat se škůdci a také s nepřízní počasí. Ani chov zvířat není sázkou na jistotu, jak by se mohlo zdát, protože v případě špatné úrody krmení ho budeme mít málo, takže buď musíme zredukovat počty chovů nebo krmení nakoupit, čímž však klesá náš zisk....

»
10. 11. 2024 • japo0

Recenze: Squirrel with a Gun

Zní to možná šíleně, ale ve hře Squirrel with a Gun hrajete za veverku, která se chopí bouchačky a vydává se do boje. Tento bláznivý 3D sandbox připomíná trochu jiné bizarnosti typu Untitled Goose Game nebo Goat Simulator – tedy hry, které si dělají legraci z konvenčního hraní a přináší hlavně kopec srandovní zábavy. U těchto her se ale zákonitě nabízí otázka – bude to alespoň tak zábavné, abych toho...

»
08. 11. 2024 • Michael Chrobok0

RECENZE: Life is Strange: Double Exposure

Na poli adventur je Life is Strange pojem. Studiu Don’t Nod se v roce 2015 podařilo stvořit překvapivý hit, který umně kombinoval paranormální jevy a vztahové drama z pohledu Maxine Caulfield, mladé středoškolačky, jež ke svým superschopnostem přišla jako slepá k houslím. Od té doby se svět rozšířil nejen o další více či méně povedené tituly, ale také o další studio Deck Nine, které si vzalo na starosti také pokračování...

»
04. 11. 2024 • Jakub Michálek0

Recenze: Unknown 9: Awakening

Mysteriózní výprava za neznámem a prastarou společností neznámých.

»
31. 10. 2024 • Lukáš Michal0

RECENZE: Call of Duty Black Ops 6

Letošní díl nekonečné série Call of Duty je celou řadou hráčů očekáván hned z několika důvodů. Může to být třeba tím, že vývoj Black Ops 6 byl na poměry značky až nečekaně dlouhý, protože trval čtyři roky. Vývojáři tak měli spoustu času náležitě zapracovat na všech aspektech a napravit poněkud pošramocenou pověst po nepříliš vydařeném Modern Warfare III. Hráči na Xboxu pak mají ještě jeden důvod k radosti, obzvlášť, pokud si...

»