RECENZE: Minecraft Legends

Autor: HusekD Publikováno: 14.4.2023, 17:43

Publikováno: 14.4.2023, 17:43

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 215 článků

Minecraft je tu s námi už čtrnáct let a za dobu své existence dokázal přilákat milióny hráčů po celém světě. A není se čemu divit. Díky své volnosti, kreativitě a celkovému zpracování dává hráčům jedinečný herní zážitek. Udržet titul aktuální po tak dlouho dobu ovšem není nic snadného. Dočkali jsme se proto spousty velkých updatů, nespočtu zajímavých modifikací, ale také úplně nových her, které experimentovali s různými žánry. Mohli jsme si tak zahrát Minecraft v podobě příběhové adventury v Telltale’s Minecraft: Story Mode, nebo jako akční RPG ve stylu Diabla v Minecarft Dungeons.

Vývojáři z Mojang Studios ovšem věří, že pro ně neexistují žádné hranice a tak spojili síly se studiem Blackbird Interactive a přináší nám opět nový titul, který svojí hratelností zasahuje do několika rozdílných žánrů. Když jsme poprvé uslyšeli o Minecraft Legends, tak jsme si mysleli, že půjde o klasickou RTS hru. S přibývajícími informacemi získávala hra mnohem jasnější podobu a ačkoliv se v samotném jádru opravdu jedná o real-time strategii, tak má mnohem akčnější hratelnost. O tom už ale více v samotné recenzi.

Zásadním rozdílem oproti klasické strategii je v tom, že neovládáte hru jako nejvyšší bůh z pohledu shora dolů, ale aktivně se zapojujete do veškerého dění v roli svého hrdiny. Můžete tedy pobíhat po světě, pomáhat spolubojovníkům v soubojích a zároveň provádět výstavbu budov a opevnění. Vše se odehrává v reálném čase a jedná se o velmi akční hratelnost, která s sebou přináší spoustu výhod, ale zároveň i značných nedostatků. Patřím mezi pravidelné hráče konzolových strategií a tak bych měl větší radost z klasického provedení. Chápu ovšem, proč se vývojáři rozhodli pro tento experiment. Vytvořit intuitivní ovládání pro ovladač není nic snadného a Minecraft Legends cílí na obrovskou hráčkou základnu, tvořenou všemi generacemi. Nedávno vydaný Age of Empires 2 nám sice dokázal, že je možné pohodlně ovládat strategii i na ovladači, ale přesto spousta hráčů sáhla po možnosti připojení klávesnice a myši. Minecraft Legends si dokáže v krátkém čase osvojit úplně každý. Od pětiletých nováčků, až po zasloužilé hráčské veterány.

 

Jedním ze tří základních herních módů je příběhová kampaň. Naučíte se zde ovládat důležité herní mechaniky a pochopíte fungování tamního světa. Overworld se stal terčem útoku ze samotného pekla. Zlý piglini vtrhli skrze portály na povrch a začali devastovat vše, co jim přišlo do cesty. Toho si samozřejmě všimli prastaré bytosti dohlížející na zdejší svět. Patří mezi ně Prozíravost, Akce a Rozum. Nemohou se ovšem aktivně zapojit do obrany světa a tak vyhledají pomoc u vašeho hrdiny. Záchrana světa bude jen ve vašich hranatých rukou. Obdržíte od Prastarých kouzelnou loutnu, díky které dokážete ovládat bytosti a udělovat příkazy nádeníkům. Jedná se o drobné pomocníky, kteří za vás odvádějí veškerou práci. Oproti klasickému Minecraftu zde sami nic nestavíte a ani netěžíte. Stačí zadat pokyn a modří nádeníci za vás posbírají zadané stavební materiály, jako například dřevo, kámen, nebo uhlí. Žlutí nádeníci se zase postarají o veškerou výstavbu budov. Tento poloautomatický systém se mi zalíbil a jsem rád, že vývojáři nenechali veškerý management pouze na vás. Piglini jsou neúnavní a neustále rozšiřují svá území, je jen na vás, aby jste ochránili zdejší obyvatele. A tím myslím opravdu všechny. Pekelní útočnici jsou hrozbou pro celý svět a kvůli tomu spojíte síly se zvířaty, kostlivci, zombíky, ale dokonce i s vybuchujícími Creepery. Dokážete zachránit svět od rozšiřující se temnoty?

Minecraft Legends neobsahuje pouze kampaň, kterou můžete odehrát sólo, nebo s partou čtyř lidí. V menu najdete i záložku pod názvem Ztracené Legendy, kde se schovává speciální výzva. Pokud dokážete přežít dvacet nepřátelských vln, tak dostanete za odměnu speciální zlatý skin. Každý měsíc mají dorazit nové výzvy a tak se máme určitě nač těšit. Hord režim jsem si užíval z celé hry nejvíc a byla skutečná výzva poskládat obranu tak, aby mi piglini nezničili důležitou fontánu.
Další možností, jak hrát Minecraft Legends je online režim. V něm se proti sobě postaví dva týmy a vaším úkolem je porazit soupeře. Mapy nejsou moc velké, ale nacházejí se na nich veškeré potřebné suroviny. Jelikož je inventář propojený s celým týmem, tak není rozumné, aby každý hráč dělal veškerou činnost. Rozdělení rolí je klíčové k samotnému vítězství. Jeden hráč bude sbírat suroviny, další stavět opevnění a třetí může obhlížet nepřátelský tábor. Komunikace je zde důležitá a proto uděláte nejlíp, když se do hraní pustíte s partou třech kamarádů.

Minecraft Legends ale bohužel není bez chyby. Velký nedostatek vidím v samotném hrdinovi. Kromě rozdávání rozkazů a bezvýznamného máchání mečem nemá hráčský charakter téměř žádné možnosti, jak v boji přispět k vítězství. Není zde žádné levelování postavy, nebo vybírání ze speciálních schopností. To by dodalo hře na hloubce a zábavnosti. Dalším mínusem je umělá inteligence spolubojovníků. Věčně se zasekávají o překážky a musíte si neustále hlídat, zdali jste cestou někoho nepoztráceli. Bojovníkům můžete zadávat i jednoduché úkoly, ale mnohdy je jednodušší posbírat celou partu a společně vyjet proti nepříteli. Velký otazník se vznáší i nad záložkou Tržiště. V současné době zde najdeme pouze jeden předražený balíček skinů, ale nevíme co se zde objeví při samotném vydání. Doufejme, že nebudeme muset platit za nové mapy a doplňky, jako je tomu v klasickém Minecraftu. Hra obsahuje českou lokalizaci ve formě titulků, ale obsahuje i hlasové předčítání, které bohužel moc nefunguje.

Minecraft Legends je dalším zajímavým spinoffem, který má slušnou základnu. Pokud přibudou nové online režimy, budeme dostávat pravidelně nové výzvy a neobjeví se v Tržišti obsah, který by měl být přístupný všem hráčům bez zbytečného dalšího placení, tak věřím, že u Minecraft Legends zůstaneme další roky, jako tomu bylo u Minecraft Dungeons.

Minecraft Legends vychází pro Xbox Series X/S a Xbox One 18.4.2023 za cenu 1099kč a je od prvního dne součástí předplatného Xbox Game Pass.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Minecraft Legends je zábavnou akční strategií, která má velký potenciál. Pokud nás budou vývojáři zásobovat zajímavým obsahem a opraví drobné nedostatky, tak s ní zajisté strávíme desítky, nebo dokonce stovky hodin.
originální hratelnostumělá inteligence
grafikanevyužitý potenciál hlavního hrdiny
multiplayertržiště
čeština
herní módy
Game Pass
ovládání
28. 05. 2023 • DandyCZE0

Recenze Thrustmaster eSwap XR Pro ve stylu Forza Horizon 5

Již před časem jsme měli možnost si osahat zajímavý gamepad eSwap XR Pro, který nás překvapil počtem ovládacích prvků a bytelností. Nyní se nám do rukou dostal speciál v designu Forza Horizon. Asi většina by řekla, že se bude jednat o jinou barevnou verzi a je určena tak leda pro hráče Forzy Horizon. Sice je pravda, že je ovladač primárně určen pro fanoušky Forzy Horizon, ale také všechny závodní fanoušky. Ovladač...

»
24. 05. 2023 • Michael Chrobok0

RECENZE: MLB The Show 23

Letošní rok je rokem českého baseballu. To není jen prázdná floskule, ostatně úspěch naší reprezentace na mistrovství světa World Baseball Classic, kde si naši sportovci díky výhře nad Čínou zvládli zajistit účast na příštím turnaji v roce 2027, a také pořádání mistrovství Evropy na podzim je toho dostatečným důkazem. Ačkoli bych se o skutečném baseballu mohl pořádně rozpovídat, tato recenze patří tomu virtuálnímu, o který se stará studio Sony San...

»
21. 05. 2023 • lindros88cze0

RECENZE: LEGO 2K Drive

Kostičky LEGO v posledních letech dostávají pozornost pouze v podobě dobrodružných her, zatímco ty závodní byly odsunuty na kdoví kolikátou kolej. V posledních letech tomu nejblíže bylo rozšíření LEGO Speed Champions pro Forza Horizon 4, které můžeme jedině doporučit, ovšem do závodního světa s kostičkami nově vstupuje nový vyzyvatel v podobě LEGO 2K Drive.

»
19. 05. 2023 • p.a.c.o0

TT Isle Of Man: Ride on the Edge 3

Motocyklové závody jsou žánrem, který má v herním průmyslu až nečekaně velký počet titulů, z nichž si můžeme vybírat. Samozřejmě nechybí licencované produkty jako MotoGP, série MXGP nebo nelicencované ježdění v Ride. Silniční motorky však mají ještě jedno zastoupení, které se často označuje jako nejtěžší závody na světě. Ty se odehrávají na britském ostrově Man již od roku 1907 a jejich herní zpracování nese název TT Isle Of Man: Ride on the Edge.

»
16. 05. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Tin Hearts

Občas nám hry velice rády připomínají, že všichni jsme svým způsobem děti, akorát naše hračky jsou na pořízení o něco náročnější, než tomu bylo dříve. Vzpomínky na naše dětství jsou většinou krásné a vzbuzují příjemné emoce. Takže proč naše vzpomínání nepodpořit a nedodat tak hře nějaké hlubší emoce vlastní každému hráči. Velké hry většinou na takové věci moc nevsází a jdou trochu dospělejší cestou.

»
15. 05. 2023 • HusekD0

RECENZE: Star Wars Jedi: Survivor

Pokud patříte mezi věrné fanoušky Star Wars, tak máte určitě velikou radost z přicházejících herních zpracování. Dlouhé roky seděla na právech výhradně společnost Electronics Arts, která hráčům přinesla pouhé dva díly Battlefrontu a nedokázala z této slavné značky vytěžit maximum.

»
03. 05. 2023 • lindros88cze0

RECENZE: Redfall

Recenze hry Redfall se píše opravdu špatně. Nebudu ani zastírat, že jsem hru nedohrál. Přitom hra mohla nabídnout výborný mix akce, lootovačky a atraktivního prostředí.

»
28. 04. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: EA Sports PGA Tour

Není nad to si při pěkném počasí vyjít ven a v ideálním případě vycházku doplnit nějakou větší aktivitou. Golf může působit jako procházka po trávníku s občasným odpalem, ale za tím vším se skrývá fyzická zátěž. Ono odpálit míček na dostatečnou vzdálenost chce nejen správnou techniku, ale také sílu. Nevýhodou však je, že hřiště se nacházejí v drtivé většině venku, takže při nepřízni počasí si člověk může dojít na odpaliště, aby procvičil švih...

»