RECENZE NHL 15 I Xbox One
Vítejte u nového ročníku NHL 15 a také recenze, kterou jsme připravili na Xbox One!
Letošní hodnocení se ovšem neponese zrovna v tom optimistickém duchu, jako recenze z minulých let. Letošní díl není vyloženě špatný, ale je to prostě polotovar, který neměl vyjít v této podobě.
V poslední době jsme u her, které obsahují pořadovou číslovku, často začínali informací, že základní herní nabídka je stejná a přibylo pouze „toto“. Bohužel to se nedá říci o NHL 15. Hra je doslova rozebraná a z herních módů jsou doslova trosky. Zapomeňte na klasickou sezónu, zapomeňte na týmovou hru a online zápolení klubů. Kromě samotných módů budete postrádat i takové běžné věci, jako vyhlášení nejlepších hráčů v zápase, draft, vlastní kamera a mnohem více. Na trénink máte pak k dispozici pouze nájezdy! Zarytí fanoušci si řeknou, že vám online hraní, HUT nebo kariéra kouče/hráče stačí, ale po hodinách hry vám prostě další nabídka bude chybět. Z mého pohledu jsem už polotovarů viděl hodně, ale tohle je naprostá špička v polotovarech. Sice mě trošku obměkčilo prohlášení, že některých věcí se dočkáme dodatečně, ale co je tohle za přístup?
Nebudeme brečet a jdeme hledat pozitiva – grafika, hudba a vzhled jsou věci, které vás na hře opravdu potěší. Ztvárnění hráčů a zejména jejich obličejů se povedlo na jedničku a mezihry si budete opravdu užívat. Snad jedinou výtku mám k naší celebritě a to Jardovi Jágrovi, který je tak nějak divně pohublý. 🙂 Avizované novinky, jako povlávající dresy jsou na oko super, ale v samotné hře si toho skoro nevšimnete. Druhou pozitivní a i docela viditelnou novinkou je hlediště. Budete si užívat skandování fanoušku a nad texty některých cedulí a sloganů se budete usmívat. Radost vám udělají i komentátoři, kteří po vzoru skutečných přenosů prohodí, i několik slov před zápasem v životních křivkách :-). Vše pak doplní skvělá tvrdší muzika, která prostě k NHL neodmyslitelně patří.
Domácí hráče potěší přítomnost češtiny v podobě titulků a samozřejmě domácí Extraliga, jejíž aktuálnost není nijak valná, ale prostě potěší.
Samotná hratelnost je pak dalším polínkem do ohně. Sice se výrazně zlepšil pohyb hráčů, takže si budete užívat kličky a krásné akce ve stylu „One man show“, ale herní mechanismus se nějak celkově zhoršil.
Hůře se nahrává do kombinace a třeba nahrávky zpátky na modrou jsou doslova za trest. Já chápu, že není lehké nahrát za sebe, bohužel na druhé straně jedete zády kolem branky a hodíte to za sebe a je skoro vždy gól. Takže pokud si nejsem schopný pořádně přihrát na modrou, očekávám, že podobné věci jsou těžké po celém hřišti.
Další věcí už jsou zmíněné kličky. Vadí mně obecně, jelikož jejich výskyt je doslova obrovský a nejhorší je, že je zvládá i úplné dřevo, které má hokejku jenom na sekání dříví nebo spoluhráčů. Pak je frustrace maximální, když vám takové nemotorné stvoření projede jako nůž máslem kolem dvou nejlepších beků v NHL a vy jenom koukáte. Kličky ano, ale maximálně ztížit a rozhodně věnovat velký důraz na atributy hráčů!
Další věcí je AI, která dost často hraje šachy a ne kontaktní sport. Tušíte, kam soupeř bude nahrávat, a přepnete se na daného hráče, který dokáže daný prostor dobře ovládnout, a doufáte, že bek s 90OV aspoň trošku, trošičku bude bránit toho nahrávajícího. Bohužel to se nekoná nebo velmi ojediněle. Nevím, jestli je to chyba hry nebo prostě autoři chtěli, abyste si na ledě udělali všechno sami, ale proboha, hokej je kolektivní hra a právě ne to solíčkování a souboje 1vs1.
Na druhou stranu variace a pohyby hráčů jsou naprosto perfektní, opravdu simulace pohybu se hodně zlepšila a je radost hráče ovládat. Skoro největší posun za mě udělali ve hře brankáři, kteří opravdu chytají lépe, dělají méně nepochopitelných zákroků a dokážou naopak vytáhnout hned několik úžasných zákroků. Srdíčko hokejového fandy se pak doslova roztejká.
Při výčtu nepochopitelností bych se ještě vrátil k věcem, které NHL sérii provázejí už dlouho a EA nás sice poslouchá, ale v těchto bodech je doslova hluchá a že se jedná třeba o opravdu věci, které ovlivňují váš pocit ze hry. Mezi tyto nešvary patří například časté nasazování křídel na buly při rozdílném počtu hráčů na ledě nebo pro mě neuvěřitelná a neomluvitelná absence tlačítka „odveta“ Není nic hloupějšího, než když hrajete s kamarádem, tak si vše pořád nastavovat do kola a strávit na načítacích obrazovkách X minut naprosto zbytečně.
Vše je pak umocněno „vychvalovaným matchmakingem“, který je tam pouze na okrasu a vůbec nereflektuje situaci ve vašem týmu. Naprostou ukázkou je doslova trýznění nováčků v režimu HUT, kdy na váš tým o třech hvězdičkách je v pohodě nasazen naprosto elitní tým (5 hvězd). Nevím, jestli EA SPORTS chtěli oddělit zrno od plev tím, že nováčky úplně odradí nebo donutí nakoupit hned balíčky, aby postavili alespoň konkurenceschopný tým, ale z mého pohledu jasné body dolů.
Verdikt
Je to smutné, ale už není o čem psát. NHL 15 je poloprázdné a musíme doufat, že ho autoři postupně doplní. Samotné chování hráčů se zlepšilo, ale celkově se hratelnost díky neodladěnému ovládání mění ve stereotypní hru. Na druhou stranu lepší hokej není a i přes všechny vyjmenované nedokonalosti je NHL 15 po stránce ovládání a chování lepší než NHL 14. Jestli to ovšem stojí za koupi za plnou cenu, necháme už na vás. Můj verdikt 7 je ještě ovlivněn velkou láskou k NHL sérii, takže občasný hráč klidně může číst 6. Těším se na vylepšení a VĚŘÍM, že se to nakonec přemění v kvalitní a komplexně zábavnou hru. Nicméně recenze se dělá po vydání hry a ne po třech měsících doplňování.grafika | absence módů |
ovládání | velký důraz na stereotypní hru |
čeština | nedodělanost |
HUT | |
oznámená navrácení módů |
Recenze: Albatroz
Mysteriózní turistická výprava za hledáním rodinného příslušníka a něčím víc, než jen sama sebe.
Recenze: Flint: Treasure of Oblivion
Jak asi vypadají vaše denní zvyklosti? Zničení otravného budíku, podpora vodárenské služby ranní hygienou, odlehčení několika dekagramů z útrob lednice, provětrání syntetické vlákniny ze šatníku a hurá vstříc dalším bytostem s podobně laděným počátkem dne. To piráti jsou na tom daleko lépe. Po probuzení ostrou mluvou lodního papouška přivítají ráno douškem rumu. Jakmile se nasoukají do moly prolezlého mundůru, zbičují podřízenou posádku, pověsí pár zajatců a nakrmí žraloky ploužící se za korábem....
RECENZE: Indiana Jones and the Great Circle
Na světě není slavnějšího archeologa, než je Indiana Jones. Kromě pěti filmů, několika knih a komiksů se dočkal ztvárnění také na poli videoher, byť s kolísavou kvalitou. Studio MachineGames, které spadá pod Bethesdu, se rozhodlo vytvořit tu nejlepší akční adventuru s Indiana Jonesem v hlavní roli, jaká tady doposud byla. Jak se jim tento nelehký úkol podařil?
RECENZE: Microsoft Flight Simulator 2024
Série Microsoft Flight Simulator (dále MFS) se řadí mezi stálice herního průmyslu a zároveň patří po bok těch nejstarších sérii, jaké stále vycházejí. Však považte, vždyť první díl vyšel v roce 1982, což je již 42 let. Tolik leckdy není mnohým hráčům, kteří usedají k obrazovkám, aby se za kniply těch nejznámějších i méně známých letadel vznesli do oblak a prozkoumávali naši krásnou zemi. Ovšem následující řádky nebudou patřit ohlédnutí za sérií,...
Recenze: Death Stranding: Director’s Cut
Monument herní inovace herního génia Hidea Kojimy je konečně dostupný pro Xbox, jak si vede v recenzi?
RECENZE: Dragon Age: The Veilguard
Na návrat slavné značky studia Bioware čekali fanoušci téměř 10 let. Za tu dobu se toho změnilo poměrně hodně, ať už v herním průmyslu jako takovém, ve věkovém složení hráčů nebo i v personálním obsazení samotného kanadského studia. Není se proto co divit, že nejnovější přírůstek do série s podtitulem The Veilguard vzbuzoval nejen velká očekávání, ale také obavy, jak návrat na kontinent Thedas dopadne.
RECENZE: Farming Simulator 25
Zemědělství není vůbec žádná legrace. Není to jenom o tom, že člověk něco zaseje na poli a pak jenom čeká, až to vyroste. Je třeba všechno náležitě pohnojit, bojovat se škůdci a také s nepřízní počasí. Ani chov zvířat není sázkou na jistotu, jak by se mohlo zdát, protože v případě špatné úrody krmení ho budeme mít málo, takže buď musíme zredukovat počty chovů nebo krmení nakoupit, čímž však klesá náš zisk....
Recenze: Squirrel with a Gun
Zní to možná šíleně, ale ve hře Squirrel with a Gun hrajete za veverku, která se chopí bouchačky a vydává se do boje. Tento bláznivý 3D sandbox připomíná trochu jiné bizarnosti typu Untitled Goose Game nebo Goat Simulator – tedy hry, které si dělají legraci z konvenčního hraní a přináší hlavně kopec srandovní zábavy. U těchto her se ale zákonitě nabízí otázka – bude to alespoň tak zábavné, abych toho...