RECENZE: Blood Bowl III

Autor: HusekD Publikováno: 8.3.2023, 14:44

Publikováno: 8.3.2023, 14:44

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 215 článků

Trvalo to dlouhých osm let, ale dočkali jsme se. Herní série Blood Bowl obdržela své třetí videoherní pokračování a můžeme se tak opět vrhnout do brutálních zápasů plných krve, taktizování a všudypřítomné náhody. Hru vytvořili vývojáři z Cyanide Studios a vydala společnost Nacon. Základy samotného Blood Bowl sahají až do roku 1986, kdy vytvořil Jervis Johnson první deskovou verzi pro společnost Games Workshop.

Název firmy by vám už mohl napovědět, že se hra odehrává v univerzu Warhammer. Díky tomu se proti sobě na hřišti postaví kromě lidí i orci, elfové, nebo trpaslíci. Nepatřím mezi hráče sportovních her, ale v případě Blood Bowl udělám pokaždé výjimku. Ačkoliv se hra inspiruje u amerického fotbalu, tak jde díky své předloze o taktickou, tahovou strategii. V roce 2020 došlo k oficiálnímu přepracování herních pravidel, které jsou implementovány i do hry Blood Bowl 3. Teď už se ale pojďme podívat na to, jak se nový titul vydařil a zdali to dlouhé čekání stálo za to.

Hned v úvodu si vyzkoušíte ovládání a základní mechaniky v krátkém tutoriálu. Ten poslouží všem nováčkům k pochopení nejdůležitějších pravidel, ale je škoda, že vývojáři neudělali i propracovanější tutoriál, který by hráčům vysvětlil pokročilé funkce hry. První zápasy pro vás tedy budou ve formě pokus-omyl. Nenechte se ovšem otrávit z těžších začátků. Po úspěšném dokončení tutoriálu se vrhnete na to nejdůležitější a tím je sestavení vlastního týmu. Blood Bowl 3 začíná s dvanácti rozdílnými rasami. Nejedná se přitom o pouhé reskiny stejného týmu, ale každá rasa má své unikátní vlastnosti, schopnosti a rozvržení. Díky tomu se s každou rasou hraje odlišným způsobem, což dodává hře na znovu hratelnosti a velké porci experimentování. Náročnost jednotlivých ras se označuje počtem hvězdiček. Snadno si tedy do začátku vyberete vhodnou variantu. Pokud zde nenajdete své favority, tak nezoufejte. Nové přírůstky jsou už od vývojářů přislíbeny a mají dorazit v prvním Season Passu. Tuto formu monetizace jsme byli zvyklí vídat převážně u F2P titulů, ale čím dál častěji se dostává i do prémiových her. V takovém případě by se ale hra měla držet pár pravidel, které Blood Bowl 3 z velké části ignoruje.

Vývojáři kladou v novém pokračovaní velký důraz na detailní úpravu všech postav, doplňků i hráčského stadionu. Tenhle přístup se mi opravdu líbí, protože přibližuje hru blíže k deskové verzi, kde si hráči upravují a vybarvují vlastní figurky. Vývojáři z Cyanide Studios se ovšem rozhodli uzamknout veškerou úpravu za reálné peníze. Tedy pardon, vlastně za speciální měnu zvanou Warpston. A to bohužel není vše. Zakoupené předměty se nedají duplikovat mezi několika hráči. V případě, že si například zakoupíte novou helmu, tak jí smíte použít pouze na jednu postavu. Pro kompletní úpravu vašeho týmu je tedy zapotřebí zakoupit každé vybavení alespoň jedenáctkrát v celkem šesti kategoriích. Jedna položka přitom vychází v přepočtu na 20kč. Ve finále vás jeden celý tým bude stát okolo 1320kč a to v případě, že si nevyberete legendární předmět v hodnotě 200kč. Někdo by mohl namítnout, že se jedná pouze o kosmetické předměty, ale tenhle argument bych byl ochotný přijmout pouze v případě, že by byla hra s F2P modelem. Slibovaný Season Pass dorazí se spoustou předmětů až za pár měsíců a do té doby nemáme jinou možnost, než investovat do hry další a další peníze. Pokud by vývojáři dali za Warpstony pouze legendární předměty a zbytek za běžnou herní měnu, tak by udělali určitě lépe.

Před každým zápasem vás čeká důležitá manažerská práce. Budete si moct zakoupit bonusové hody kostkou, zaplatit si hvězdného hráče, nebo dokonce podplatit rozhodčí, aby přehlíželi váš tvrdší přístup během hry. Zápasy v Blood Bowl nejsou pro měkké a zbabělé hráče. Každý zakoupený bonus vás posune o kousek blíž vítězství a není rozumné je přehlížet. Poté co si uspořádáte svůj tým na hracím poli, tak přijde na řadu hod mincí. Ten určí, která strana bude začínat jako obránce a kdo bude v roli útočníka. Od této chvíle už je vše jen na vašich schopnostech, kvalitě vašeho týmu a všudypřítomného štěstí při hodu kostkou. Každé vaše rozhodnutí je na kostkách závislé, což neustále vytváří pocity frustrace, napětí i obrovské radosti. Situace, kdy vám soupeř sebere míč, utíká neohroženě přes celé hřiště a před dosažením touchdownu na posledním políčku zakopne a umře vám prostě vykouzlí úsměv na tváři. A takových situací zažijete v Blood Bowlu nespočet. Nejde zde jako v klasickém americkém fotbalu o pouhé skórování před soupeřem. V ideálním případě chcete vašeho protivníka poslat na ošetřovnu a v ještě lepším případě rovnou do márnice. Nejlepší způsob, jak si hru užít je v kooperaci se svým kamarádem na jedné obrazovce.

Co se týče grafického zpracování, tak zde nemám hře co vytknout. Vývojáři si dali záležet na každém detailu a to oceníte jak při běžném hraním, tak i v krátkých cutscénách, nebo animacích. Na každého hráče je radost pohledět a stejné péče se dočkaly i nové stadiony. Ty jsou napěchovány skandujícími fanoušky a hezky dotvářejí atmosféru brutálního zápasu. Zajisté vás potěší i blízké okolí hřiště, kde se pořád něco děje. Stejné kvality se dočkaly všechny zvuky a dialogy. Komentátoři pravidelně hlásí veškerou aktivitu na hřišti a nechybí zde i velká porce humoru. Hra se ani v nejmenším nebere vážně a díky tomu se pousmějete i v situacích, kdy k vám zrovna nebude RNG systém nakloněný.

Blood Bowl 3 ale v žádném případě není bez chyby. Hru v současné době trápí hned několik technických nedostatků, které vám dokážou zkazit herní zážitek. Hned z kraje upozorním na časté odpojování ze serverů. Občas bylo problematické už samotné připojení do hry a několikrát se mi stalo, že jsem byl vyhozen z probíhajícího online zápasu. V kampani jsem se neustále potýkal se špatnou umělou inteligencí soupeře, který si při svém tahu dával opravdu načas. Zatímco jsem měl své kolo odehrané během několika vteřin, tak soupeři trval stejnou dobu jen první tah. Nedokážu určit, jestli se jedná o chybu, nebo vývojáři chtěli uměle navodit pocit, že hrajeme proti skutečnému hráči, ale je to otravné a kazí to plynulost zápasu. Největším strašákem je ale zamrzání celé hry. Představ se si, že už pomalu dohráváte náročný turnaj a najednou nejste schopni cokoliv ovládat. Čas se odpočítává, váš soupeř hraje svá kola, a vy nemáte jinou možnost, než odejít ze zápasu a začít hrát od začátku. Během recenzování se mi to stalo celkem třikrát a u každého dalšího zápasu jsem se obával toho, že bude mé snažení opět sabotováno špatným technickým stavem hry.

Titul Blood Bowl 3 vyšel pro Xbox Series X/S a Xbox One 23.2.2023 za cenu 1149kč ve Standardní edici.

6
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Blood Bowl III má velký potenciál být nejlepším dílem z této série. Bohužel je ale v této době prolezlý velkým množstvím technických nedostatků a chybí mu spousta obsahu. Také se nedá přehlížet špatně zvolený systém úpravy hráčů, který je závislý na nekompromisních mikrotransakcích, za které by se mohl stydět i kdejaký asijský F2P titul.
náročnost zápasůpropady fps
úprava týmůmikrotransakce
lokální multiplayervýpadky serverů
dabing/zvukybugy
20. 03. 2023 • DandyCZE0

Recenze: Transport Fever 2

Na konzole dorazila skvělá budovatelská strategie, která se točí kolem dopravy. Vaším úkolem bude vymýšlet cesty a tratě pro vaše dopravní prostředky, aby se dařilo plnit cíle v kampani nebo vaše osobní ve volné hře. Jak se to hraje a co hra nabídne se podíváme v dnešní recenzi.

»
09. 03. 2023 • HusekD0

RECENZE: Monster Energy Supercross 6

Přijde mi to jako včera, kdy jsem dostal na recenzování pátý díl ze závodní série Monster Energy Supercross. Čas se ovšem nezastavitelně žene kupředu a vývojáři z italského studia Milestone nám přinášejí již šesté pokračování. Předchozí tituly se od sebe odlišovaly pouze v drobných detailech a držely se velmi podobné šablony. K nejnovějšímu dílu jsme nedostali příliš předběžných informací a tak jsme byli opravdu zvědaví, jestli se konečně dočkáme zásadnějších...

»
07. 03. 2023 • DandyCZE0

Recenze: Fernbus Coach Simulator

Už od dětství mají hlavně kluci chuť si vyzkoušet úlohu řidiče. Většina z nich sní o pořádném tahači a nekonečných dobrodružných cestách. Asi o něco menší skupina sní o vlacích, ale najdou se i snílci o autobusech. Pokud patříte mezi poslední skupinu, tak si možná splníte svůj sen, ale pojeďme postupně.

»
24. 02. 2023 • DandyCZE0

Recenze: SimAirport

Na Xbox míří SimAirport (24. 2. 2023 vychází) a na vás bude stát se majitelem letiště a světovou jedničkou v dopravě. Jedná se o hru, kterou hráči mohli vyzkoušet na PC v roce 2020, kde se těší celkem dobrému hodnocení (79% na Steamu). Uvidíme, jak se studiu LVGameDev LLC povedlo předělání hry na Xbox. Hra je velmi komplexní a vaše práce se bude týkat všech aktivit na letišti.

»
23. 02. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Chef Life: A Restaurant Simulator

Jídlo je nedílnou součástí našich životů. Ne každý má potřebu dávat si nejrůznější speciality, ale všichni ho musíme konzumovat hlavně proto, abychom vůbec mohli existovat. Jeho příprava často bývá kreativní záležitostí, a tak není divu, že jídla a situací s ním spojených se často chytá také herní průmysl. Snad každý někdy zkoušel nějakou takovou hru, i když většina z nich se nejčastěji odehrává na displeji mobilních telefonů. Dneska se však podíváme na...

»
22. 02. 2023 • HusekD0

RECENZE: Wild Hearts

Žánr akčních loveckých RPG patřil do nedávné doby pouze jedné dlouholeté sérii od společnosti Capcom pod názvem Monster Hunter. Jednotlivé tituly se bohužel Xboxu dlouhou dobu vyhýbaly a jejich tajuplný svět jsme mohli okusit až s příchodem podtitulů World a Rise.

»
20. 02. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Atomic Heart

Herní vývoj by se při troše představivosti dal přirovnat k maratonskému běhu, i když spousta hráčů si ho nejspíš představuje jako sprint. Než se vydáte na trať, je třeba docela dost trénovat, ideálně postavit silný tým a ani tak není jisté, že do cíle doběhnete v čase, v jakém jste na začátku předpokládali. A jak ukazuje herní historie, kolikrát se může stát, že do cíle vývojáři nedoběhnou vůbec. Je přitom jedno, zda se...

»
15. 02. 2023 • HusekD0

RECENZE: Wanted: Dead

Herní únor zaslouženě patří novému dobrodružství z kouzelnického světa pod názvem Hogwards Legacy. Pokud se vám ovšem tato výpravná hra z nějakého důvodu netrefila do vkusu, nebo jen nemáte čas na herní dobu v řádech desítek hodin, tak tu pro vás máme recenzi pro Wanted: Dead. Připravte se ale na to, že ani v nejmenším nepůjde o zábavu pro celou rodinu. Představte si titul, který by vsázel na akční stránku...

»