RECENZE: NHL 22
Jedná se o ten přelomový hokej, který nám vývojáři slibovali dlouhé měsíce?
Už měsíce před vydáním hry se vývojáři dušovali, že se jedná o milník mezi ročníky NHL. Dostála hra tomuto titulu?
Inu, změn je v novém NHL opravdu dostatek. Ale bylo to k lepšímu? Je opravdu fyzika hry vylepšená, nebo prostě jen jiná? Zlepšili se konečně brankáři? Pískají rozhodčí už méně nesmyslů? Vyjde nové NHL konečně na PC? Bude cross-play? Otázek kolem nového NHL bylo letos opravdu dost a na většinu z nich známe už nyní odpověď.
Začneme asi tím zjevným, cross-play se opět nekoná, a to ani napříč generacemi. Což znamená, že si proti sobě nezahrají hráči na Xbox One/S/X proti hráčům na konzolích nové generace Xbox Series X/S. Hráči na nové generaci ale mají možnost pořídit verzi pro Xbox One a tak zůstat v kontaktu například se svým týmem v CHEL. Aspoň za tuto možnost buďme rádi, ikdyž zatím jediná varianta jak si pořídit obě verze hry je nejvyšší X-Factor edice, kde je cena hned o pár stovek vyšší.
Další zjevná věc je ta, že NHL se nevydalo ani na PC, to jsme ale věděli už delší dobu před vydáním hry samotné.
Do hokejového světa dorazil konečně i nový engine, velký bratr mezi enginy, Frostbite. Motor, kterému EA svěřila naprosto všechno a sázet na něj bude nejspíš ještě dlouho. Hře jako takové to otevřelo nové možnosti, ale je otázka minimálně až na další ročník, jak s těmito možnostmi vývojáři naloží. Přínos pro aktuální ročník byl, řekl bych ‚pouze‘ grafický.
Ano ano, bohužel i letos musím říct, že hratelnost zůstává v podstatě stejná. Pokud se bavíme ovládání člověkem, UI to je úplně jiná kapitola!
Umělé inteligenci se ve hře dějí roztodivné kousky každým rokem, není to nic nového ani překvapivého. Ale co se s hráči ovládanými UI děje letos, to už opravdu přestává všechno! Hráči naprosto ignorují soupeře s pukem, nechávají nesmyslně snadno projíždět soupeře vyloženě kolem nich! Puk se jim válí pod hokejkou a oni ho ne a ne sebrat! Tak jako kde to jsme?!!! Spravíme jednu věc (zachytávání puků v prostoru před brankou funguje někdy až příliš dobře) ale zkoníme dvě další? Opravdu doufám, že v dalších aktualizacích bude opravdu velký patch právě na chování UI zejména ve středním pásmu. Nesmyslné najíždění umělé inteligence v tom útočném už poté působí jako vrchol smutku. Opravdu prosím vývojáře, pokud už nic jiného, tak toto urychleně opravte!
Abychom byli fér, přece jen tady pozitivní změny jsou. Tou nejvýraznější je určitě to, že vývojáři si dali dost práce s fyzikou hry. Hráči nejsou neomylní roboti, občas ten puk nezpracují ideálně, odskočí a místo nájezdu sám na brankáře se tak dočkáte leda zakázaného uvolnění. Další velký plus pro nový hokej z dílen EA je i to, že hokejka již není jen hromádka pixelů, naopak získala fyzické parametry něčeho, co prostě nemůže jen tak projet brankáři přes nohu, hlavu či jinou část jeho těla. Spoustu lidí také potěší, že vypíchnutí puku se tak automaticky nerovná podražení.
Vynecháme-li spíš drobnosti jako odlétávající sprchy ledu při bruslení či odrazy světla od plexiskel, se změnami jsme nejspíš skončili. Nicméně, hře to dalo jakýsi jiný tvar. Nebo chcete-li způsob, jakým hrát. Ovšem otázka je, jestli je letošní hraní zábavnější než to vloni.
Na co se vývojáři naprosto vybodli, jsou letos offline módy. Zde žádné převratné novinky nečekejte.
Ve zkratce, do Franchise módu (režim organizace) přibyl tak akorát nový tým NHL Seattle Krakens (no ještě aby ne!) a tedy rozšiřující draft už není pro tým číslo 32, nýbrž logicky 33. Seznam změn pro tento mód je u konce. Nepočítáme-li všudypřítomný X-Factor.
Be a Pro je na tom řekl bych ještě smutněji, protože zde je jediná novinka ta, kterou vývojáři v podstatě přemístili jen z HUT či CHEL, a to X-Factor. O tom více v odstavci o HUT. Pro Be a Pro platí jen výjimka, že k odemčení různých bonusů musíte splnit jisté milníky v průchodu sezónami.
Co bohužel zůstalo neměnné, je způsob jakým hraje UI, což zejména při hraní kariéry za brankáře je doslova mučivé.
Suma sumárum, pokud jste vyloženě jen offline hráči, o příliš nepřijdete, pokud tento ročník vynecháte.
Podstatně lépe než offline módy, je na tom World of Chel.
Zde jsme svědky několika vcelku důležitých změn, které rozhodně potěší každého fanouška klubového hraní.
Tou první a dle mého názoru nejdůležitější je možnost filtrovat velikost soupeřova týmu při vyhledávání. Pokud například hrajete v týmu o šesti hráčích, lze nastavit, aby vám hra hledala soupeře s podobným počtem hráčů +/- 1. Což v praxi znamená, že nebudete nastupovat proti dvoučlenným soupeřům ale jen proti týmům, kde je minimálně pět hráčů. Tento rozsah lze nastavit jakkoli si budete přát, a to hodnotím velice kladně. Ono takové to přesně nebo volně, bylo vcelku k ničemu.
Další podstatnou změnou je i variabilita schopností, jak lze hráče upravit. Sice to není tak volnomyšlenkářské jako třeba u NBA od 2K Sports, ale rozhodně i tato změna potěšila nejednoho fanouška.
X-Factor neminul ani tento mód, i zde můžete vybírat poměrně ze široké škály zónových schopností, které vám přidají bonusy do určitých atributů.
Jako malá třešnička na dortu potom působí poslední z větších změn a to je možnost přecházet spolu s týmem mezi jednotlivými módy World of Chel bez nutnosti hromadně přeskakovat mezi módy. Stačí, když lídr skupiny změní režim a ostatní se spolu s ním přemístí. Taková šikovná věc, občas ne úplně funguje, ale jako zajímavost co snad opraví další aktualizace určitě potěší.
Mno, a to nejlepší nakonec, pozor přichází…
Do Hockey Ultimate Teamu se vrací Great 68! Tedy, byl tam i loni, jeho karta za Kladno byla ovšem spíše úsměvná a hrát se s ní po nějaké době už nedalo. Navíc, tato karta je na omezenou dobu i k vyzkoušení zdarma. Prostě paráda! Vítáme ve světě HUT i pana Hejduka! V sadách nalezneme i Zbyňka Michálka!
Ale k hodnocení módu samotného.
HUT dlouhodobě spíše stagnuje a běží na něčem, co sice funguje dobře, ale už to chtělo změnu. A to zejména v rozdávání odměn.
Změnilo se ovšem jen získávání odměn z HUT Champions (Víkendová liga). Kdy top 100 hráčů si to rozdá o každou příčku a pak už to jen záleží na počtu vítězství, které zvládnete během víkendu nasbírat. V ideálním vesmíru bych to hodnotil kladně, ovšem bohužel najdou se i takoví, kteří tuto změnu ošklivě zneužijí ne úplně čistým stylem hry, neboli puck ragingu, alias zdržování hry. Bohužel, toto nikdo neovlivníme a můžeme jen doufat že EA nalezne způsob, jak s podobnými praktikami zatočí.
I v HUT se událo dost změn, kterým kraluje novinka všech novinek letošního ročníku, tedy X-Factor! A o co se tedy jedná?
Tyto hvězdné schopnosti mají jen ti nejlepší hráči z NHL. Dělí se na dva typy. Zónové a superhvězdné. Zónové můžou být stejné, nicméně jsou mnohem efektivnější, než-li superhvězdné ability. Tyto schopnosti mohou ve hře udělat podstatný kus práce, nicméně pořád je to i v rukách a ani nejlepší hráči nezaručí výsledek, pokud nepřidáte trochu toho umu. Navíc, pro aktivaci zónové schopnosti potřebujete i takzvané body schopností, jak můžete vidět na obrázku níže, některé stojí i 10 bodů, což je při limitu na tým 35 bodů poměrně značné množství.
A co jsou ty body schopností?
Jak bych to jen popsal, jsou to jakési tokeny, se kterými můžete pracovat v rámci přidělování zónových a superhvězdných schopností. Cena je různá, ovšem limit na tým 35ti bodů je už nyní neúprosný a žádá si kompromisy. Je otázkou jestli tento limit bude časem o něco navýšen, ale přepokládá se, že ano.
Poslední věcí, kterou kolem HUT zmíním jsou X-Factor karty. Které jsou podle mého nejzajímavějším počinem letošní sezóny HUT. Je nutné je vylepšovat, přitom poslední vylepšení už nestojí zrovna málo mincí. Na pomoc může dorazit Power Up karta (posílený sběratelský předmět) v předposlední úrovni. V té poslední už vám pomůže jen základní karta daného hráče. Například pro vylepšení Kucherova výše na maximální úroveň bych tedy potřeboval jeho základní zlatou kartu. Dosažením maximální úrovně si také odemknete druhou hráčskou synergii, no není to krása? Obzvlášť, když si tyto synergie můžeme nastavit tak, jak se nám zrovna nejvíce hodí?
Když k tomu přičteme obsah možností, které HUT nabízí jedná se opět o mód, který vás zaměstná klidně na 6 a více hodin denně a pořád budete mít co dělat. Obzvlášť o víkendu. Tedy i letos je pro sběratele kartiček v Hockey Ultimate Teamu o zábavu postaráno na další rok.
Verdikt
Nové NHL rozhodně nezklamalo, naopak potěšilo. Ve hře je po letech cítit znatelný rozdíl oproti předchozímu ročníku. Fyzika šla hodně nahoru, ale pořád to chce ještě hodně práce. Nový engine nabízí nové možnosti a jsem už teď zvědav, jestli v EA Sports neusnou na vavřínech a s titulem NHL si na další rok řádně máknou. Pro tento rok jsem ale s jejich výkonem vcelku spokojený, a to se za poslední roky říci nedalo. Jen tak dále!nový engine | umělá inteligence je vyloženě děsivá |
X-Factor napříč všemi módy | absence cross-genu u titulu jako NHL zavání velkým průšvihem |
slušné vylepšení pro World of Chel | verze pro Xbox One zdaleka nedosahuje kvalit možná ani předchozího ročníku |
absence cross-gen edice, která by obsahovala verze hry pro obě generace za sníženou cenu |
Recenze: Albatroz
Mysteriózní turistická výprava za hledáním rodinného příslušníka a něčím víc, než jen sama sebe.
Recenze: Flint: Treasure of Oblivion
Jak asi vypadají vaše denní zvyklosti? Zničení otravného budíku, podpora vodárenské služby ranní hygienou, odlehčení několika dekagramů z útrob lednice, provětrání syntetické vlákniny ze šatníku a hurá vstříc dalším bytostem s podobně laděným počátkem dne. To piráti jsou na tom daleko lépe. Po probuzení ostrou mluvou lodního papouška přivítají ráno douškem rumu. Jakmile se nasoukají do moly prolezlého mundůru, zbičují podřízenou posádku, pověsí pár zajatců a nakrmí žraloky ploužící se za korábem....
RECENZE: Indiana Jones and the Great Circle
Na světě není slavnějšího archeologa, než je Indiana Jones. Kromě pěti filmů, několika knih a komiksů se dočkal ztvárnění také na poli videoher, byť s kolísavou kvalitou. Studio MachineGames, které spadá pod Bethesdu, se rozhodlo vytvořit tu nejlepší akční adventuru s Indiana Jonesem v hlavní roli, jaká tady doposud byla. Jak se jim tento nelehký úkol podařil?
RECENZE: Microsoft Flight Simulator 2024
Série Microsoft Flight Simulator (dále MFS) se řadí mezi stálice herního průmyslu a zároveň patří po bok těch nejstarších sérii, jaké stále vycházejí. Však považte, vždyť první díl vyšel v roce 1982, což je již 42 let. Tolik leckdy není mnohým hráčům, kteří usedají k obrazovkám, aby se za kniply těch nejznámějších i méně známých letadel vznesli do oblak a prozkoumávali naši krásnou zemi. Ovšem následující řádky nebudou patřit ohlédnutí za sérií,...
Recenze: Death Stranding: Director’s Cut
Monument herní inovace herního génia Hidea Kojimy je konečně dostupný pro Xbox, jak si vede v recenzi?
RECENZE: Dragon Age: The Veilguard
Na návrat slavné značky studia Bioware čekali fanoušci téměř 10 let. Za tu dobu se toho změnilo poměrně hodně, ať už v herním průmyslu jako takovém, ve věkovém složení hráčů nebo i v personálním obsazení samotného kanadského studia. Není se proto co divit, že nejnovější přírůstek do série s podtitulem The Veilguard vzbuzoval nejen velká očekávání, ale také obavy, jak návrat na kontinent Thedas dopadne.
RECENZE: Farming Simulator 25
Zemědělství není vůbec žádná legrace. Není to jenom o tom, že člověk něco zaseje na poli a pak jenom čeká, až to vyroste. Je třeba všechno náležitě pohnojit, bojovat se škůdci a také s nepřízní počasí. Ani chov zvířat není sázkou na jistotu, jak by se mohlo zdát, protože v případě špatné úrody krmení ho budeme mít málo, takže buď musíme zredukovat počty chovů nebo krmení nakoupit, čímž však klesá náš zisk....
Recenze: Squirrel with a Gun
Zní to možná šíleně, ale ve hře Squirrel with a Gun hrajete za veverku, která se chopí bouchačky a vydává se do boje. Tento bláznivý 3D sandbox připomíná trochu jiné bizarnosti typu Untitled Goose Game nebo Goat Simulator – tedy hry, které si dělají legraci z konvenčního hraní a přináší hlavně kopec srandovní zábavy. U těchto her se ale zákonitě nabízí otázka – bude to alespoň tak zábavné, abych toho...