Xbox ONE – Připojení k Xbox Live

Autor: waggonPublikováno: 16.12.2015, 6:55

Publikováno: 16.12.2015, 6:55

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 365 článků

Je to velmi jednoduché. Nejprve je třeba připojit Xbox ONE k internetu. Na výběr máme buď pomocí ethernetového kabelu (koncovka RJ-45), kdy spojíte Xbox se síťovým členem (router, switch) nebo se připojíme skrze Wi-Fi, což je pro mnohé elegantnější. Kabel je sice spolehlivější, ale rozhodnutí je čistě na vás.

Připojit se na Live a stáhnout (je potřeba znát mail a heslo, po kterým jste se registrovali na Live nebo ten, který používáte na PC) či založit Microsoft účet (můžete použít váš stávající mail či si rovnou založit nový s příponou @outlook.com) uděláte již při prvním spuštění Xboxu v tzv. úvodní animaci, při které je nutné, aby byla konzole připojena k internetu z důvodu stažení update. Zde zároveň nastavíte i typ připojení (pokud je bezdrátové, vy už jen vyberete vaši síť a zadáte heslo (je-li vyžadováno) – WAP nebo WEP klíč.

Ve většině případů Xbox automaticky vyplní všechny síťové údaje v mžiku jste připojeni k Live. Pokud ne, je třeba se pohrát s nastavením Xboxu. Jestliže nenastane žádná komplikace, Xbox vás požádá o stažení update (nemusí být vždy).

 

Co je to vlastně Xbox Live?

Je to on-line služba Microsoftu pro konzole Xbox ONE a Xbox 360. Live má několik částí a slouží k hraní her v multiplayeru, stahování her, demoverzí her, stahování arkádových her, stahování audio a video obsahu a dalším věcem ze Store. Dá se říci, že je to takový mini-internet, na který se dokáže napojit pouze konzole Xbox.

Xbox Live má dvě členství:

 • Silver (Free) je základní typ členství v Xbox Live, na který má nárok každý majitel konzole. Umožňuje využívat všechny prvky Xbox LIVE s výjimkou hraní her přes multiplayer, používání Party modu, Games with Gold atd. Toto členství je zdarma.
 • Gold umožňuje využívat všechny prvky Xbox LIVE, včetně hraní her přes multiplayer a chatu v party, ale je placené. Navíc každý Gold uživatel dostane měsíčně 4 hry zdarma. Dále máte každý týden slevy na hry, přístup k některým věcem zdarma a týdenní exkluzivitu na vydaná dema. Každopádně vám doporučuji Gold členství. Já to říkám takhle: „ Dokud jste se nepřipojili, nepoznali jste pravou výhodu a možnosti Xka“.

 

Nastavení připojení k síti v Xboxu

Otevřete nabídku Settings (popřípadě vysloví „Xbox, go to settings“ je-li připojen Kinect) a vyberte možnost Network. Zde nejdůležitější částí je Current Network Status, kde vidíte typ připojeni, ale hlavně status vašeho NATu a dostupnost všech Live služeb.

Network settings

Set up wireless Network – slouží pro připojení k bezdrátové síti

Advanced Settings – pokročilé nastavení, pokud nastanou nějaké komplikace. Zároveň zde vidíte vaše údaje o připojení. Vyplňuje se zde IP adresu, masku, bránu a DNS. Dále zde najdeme klonování MAC adresy. Pokud jste připojeni přes router, ponechejte „Automatic“. V ostatních případech je třeba pole manuálně vyplnit.

Go Offline – přejete-li si být z jakéhokoliv důvodu offline, je tahle volba přesně pro vás

Disconnect wireless – odpojení se od bezdrátové sítě

Test Network Connection – pokud nastanou jakékoliv potíže s připojením k Live, nejprve navštivte tuto funkci, kde provedete test připojení, a konzole vám sama doporučí kroky k odstranění chyby.

Test Multiplayer Connection – něco podobného jako výše s tím rozdílem, že tohle je určeno na případné problémy v online hraní.

Detailed Network Statics – statistika vašeho připojení, tedy pokud vás zajímá rychlost stahování (download), nahrávání (upload), ztrátové pakety. Síla signálu (pro Wi-Fi připojení atd.

Bandwidth Usage – využití pásma, což není nic jiného než statistika přenesených dat. Dále pak doba, po které bude tato statistika vynulována.

 

FAQ

Q: Přecházím na ONE z X360, rád bych si stáhl svůj profil, ale chce to po mě mail, který neznám

A: Zapněte konzoli Xbox 360 a v dashboardu se v pravém horním rohu zobrazuje i váš MS Account, za předpokladu, že jste jej neskryli v Display Microsoft Account (Settings/Account/ Account Security)

Q: Já ale neznám ani heslo

A: Pak nejjednodušším řešením je změna hesla a to buď přes X360 nebo otevřete přihlašovací dialog. Pod kolonkou heslo je odkaz „Nezdařil se přístup k účtu?“ Otevřete ji a nechte si poslat na e-mail formulář změny hesla. Postupujte podle jeho instrukcí.

Q: Jak poznám, zda mám NAT Open?

A: V nastavení sítě (Network). Pokud máte Open, vše je v pořádku. Máte-li Moderate nebo String, mohou nastat problémy, viz následující bod.

Q: Co mám dělat, když mám NAT Moderate či String?

A: V nastavení routeru zapněte (enable) položku Universal plug n play – UPnP. Pokud to nepomůže, přejděte k dalšímu bodu.

Q: Kamarád má také ONE připojený na Live, ale nemůžu se k němu připojit do hry ani s ním komunikovat na chatu.

A:  Otevřete v routeru přesměrováni následujících portů (zde návod na port forwarding):

 • Port 88 (UDP)
 • Port 3074 (UDP a TCP)
 • Port 53 (UDP a TCP)
 • Port 80 (TCP)
 • Port 500 (UDP)
 • Port 3544 (UDP)
 • Port UDP 4500 (UDP).

Jestli ani teď to nejde, tak oba přidejte IP adresu Xboxu popř. routeru na DMZ (demilitarizovaná zóna) koncového členu sítě (uživatelé v paneláku možná budou mít problém). Popřípadě zkuste kombinaci výše zmíněného. Jestliže ani tohle nepomůže, jeden z vás požádejte vašeho poskytovatele připojení o veřejnou IP adresu (u spousty poskytovatelů je to zdarma). Což je asi nejelegantnější a nejrychlejší řešení.

Q: Potřebuji pro syna (bratra, manželku) založit Live účet

A: Máte dvě možnosti:

 • Založit jej přímo v konzoli (ta vás ale bude tlačit do založení i nové mailové adresy) a to tak, že v dashboardu v levém horním rohu vedle vašeho gamerpicture (vedle „zeměkoule“) otevřete správu účtu a vyberete možnost „Add new“ a následně „Get a new account“
 • Na webu xbox.co klikněte na „Nemáte účet Microsoft? Zaregistrovat se teď

Q: Co všechno se vyplňuje při zakládání účtu na konzoli?

A: Mailová adresa, Křestní jméno (First name), příjmení (Last name), heslo, opětovné potvrzení hesla, datum narození – zadejte takové, aby věk byl alespoň 18let, pokud zakládáte účet pro vaše dítě, zadejte skutečné datum narození, telefonní číslo, bezpečnostní kód (je možné si nechat i zavolat), který vám přijde na toto telefonní číslo, potvrzení smlouvy, potvrzení podmínek použití, ověření mailové adresy (to však musíte udělat na PC) a nastavení soukromí.

Q: Kamarád si chce stáhnout svůj profil do mé konzole

A: Podobně jako v předchozím bodě, jen zadá svoji mailovou adresu a heslo, pod kterým je registrován na Live.

Q: Chci pro kamaráda založit v konzoli profil na příležitostné hraní, ale nechci aby se registroval na Live

A: Je to jednoduché. Postupujte stejně jako v případě založení Live účtu v předchozím bodě s tím rozdílem, že vyberete namísto „Add new“ možnost Add quest“.

Q: Co všechno se vyplňuje při zakládání účtu na konzoli?

A: Mailová adresa, Křestní jméno (First name), příjmení (Last name), heslo, opětovné potvrzení hesla, datum narození – zadejte takové, aby věk byl alespoň 18let, pokud zakládáte účet pro vaše dítě, zadejte skutečné datum narození, telefonní číslo, bezpečnostní kód (je možné si nechat i zavolat), který vám přijde na toto telefonní číslo, potvrzení smlouvy, potvrzení podmínek použití, ověření mailové adresy (to však musíte udělat na PC) a nastavení soukromí.

Q: Mohu si změnit Gamertag (přezdívka na Live)?

A: Ano. Můžete jej měnit kolikrát chcete. První změna je zdarma, další se už platí. Pokud chcete změnu provést, tak po otevřete Setting, vyberte  About Me / Customize Profile / Change Gamertag

Q: Jak mám ONE zapojit do sítě?

A: Jednoznačně přes router. Na trhu je jich pěkná řádka a cenově se pohybují od 200Kč(pokud vám nevadí nákup z druhé ruky) do 2000Kč. Jednoduše zapojíte kabel od vašeho providera (poskytovatele internetu) do zdířky s označením WAN. Pak pomocí patch kabelu (taky označovaný jako ethernetový, síťový – koncovka RJ45), který zasunete do zdířky LAN1, spojíte router s Xboxem, pokud ovšem nechcete být připojeni bezdrátově. Dále můžete spojit router s PC. Tentokrát zdířka LAN2.

U některých poskytovatelů je třeba ohlásit změnu MAC adresy, což znamená, že svému providerovi pošlete MAC adresu (šestice dvojciferných čísel oddělených pomlčkami) vašeho routeru, jenž naleznete na výrobním štítku. Poté je třeba zadat routeru přístupové údaje na internet. Pokud vaše PC nemá DHCP, tak jej zapněte. V nabídce Start/ Nastavení/ Síťová připojení klikněte na „Připojení k místní síti“ poté na „Vlastnosti“, označte položku „Protokol sítě internet (TCP/IP)“ a opět klikněte na „Vlastnosti“. Objeví se nový dialog, kde vyberete položky „Získat adresu IP ze serveru DHCP automaticky“ a „Získat adresu serveru DNS automaticky“. Potvrďte OK.

V nastavení routeru nejlépe uděláte, jestliže si spustíte „Pomocníka“ (Wizard), který vás bude navigovat při zadávaní údajů od vašeho providera (IP adresa, maska, brána a DNS). Po vyplnění se z routeru odhlásíte a poté již vytvoříte účet na Xbox Live dle předcházejícího návodu.

Q: Jak se dostanu do nastavení routeru?

A: Celkem jednoduše, nejprve si zjistěte, jakou IP adresu má váš router (většinou je to napsáno na výrobním štítku. Obvykle je to buď 192.168.0.1 nebo 192.168.1.1 , popřípadě 192.168.2.1 či 10.0.0.138 (ADSL routery). Propojte router pomocí ethernet kabelu s PC, kterému musíte zadat rozdílnou IP adresu u poslední položky (např. má-li váš router adresu 192.168.0.1, tak PC musí mít 192.168.0.2. masku ponechejte beze změny. Spusťte Internet Explorer a do vyhledávacího řádku (kam se píší webové adresy) zadáte IP adresu routeru. Poté se objeví přihlašovací dialog, kde zadáte jméno a heslo. Při továrním nastavení bývá nejčastěji „admin“ a „admin“. Pokud nejde, podívejte se do manuálu routeru (bývají ke stažení na stránkách výrobců), kde je vše podrobně popsáno.

Q: Mohu Xbox připojit přímo na AP (Access point)? Nechci kupovat router.

A: Ano, můžete. Nezapomeňte na reset AP při zapojení jiného zařízení (PC, notebook). Pozor neplést reset s nastavením na defaultní hodnotu.

Q: Kde zjistím svou IP adresu a ostatní údaje? Nepoužívám totiž router.

A: Jsou ve smlouvě, co jste uzavřeli s poskytovatelem internetového připojení. Nebo je zjistíte přes PC. V nabídce „Start“/ „Spustit“ napište „cmd“ a zmáčkněte <enter>. Poté do dialogu napište „ipconfig /all“. Veškeré údaje se vám vypíší na obrazovce.

Q: Test Xbox Live mi selhal u položky IP address, co mám dělat?

A: Máte špatně zadanou IP adresu. Jste-li připojeni přes router, vyresetujte jej (vypnout, chvíli počkat a zapnout) a následně se ujistěte, že funguje. Pokud jste IP adresu zadávali v ONE manuálně, zkontrolujte, zda jste ji napsali správně a zda ji vůbec zadáváte ve správném tvaru.

Q: Test Xbox Live mi selhal u položky DNS server, co mám dělat?

A: Opět se ujistěte zda ji máte správně napsanou a ve správném tvaru. Jste-li připojeni přes router, resetujte ho (vypnout a zapnout).

Q: Test Xbox Live mi selhal u položky MTU, co mám dělat?

A: Je třeba v nastavení routeru zvětšit velikost přeneseného paketu nejméně na hodnotu 1500b. Naleznete ji v konfiguraci WAN.

Q: Zkouším bezdrátovou síť, ale ta moje není uvedena v nabídce

A: Nejprve se ujistěte, že váš Wifi router funguje, také pomůže zkrácení jeho vzdálenosti k Xboxu, či odstranění překážek mezi Xkem a routerem tzn zlepšení bezdrátového signálu. Opět v nastavení bezdrátové sítě Xboxu vyberte položku „Add wireless network“ a zadejte název bezdrátové sítě (specifická SSID). Nyní zvolte zabezpečení bezdrátové sítě: WEP, WPA, WPA2 nebo No Security (pokud vaše síť nevyžaduje zadání hesla).

Q: Vypršel mi měsíční Gold trial členství. Jak si jej mám prodloužit?

A: Je to velmi jednoduché. Jsou dvě možnosti jak členství prodloužit:

 • přes kreditní kartu přiřazenou k Live účtu – v Settings / Account / Subscription. Je to nejrychlejší cesta, jak prodloužit členství. A pokud se nechcete obtěžovat se správou vašeho členství, je možno zapnout automatické prodlužování – “auto-renewing”
 • Přes členství zakoupené jako stírací kod (podobně jako kredit u mobilu). Prodávají se na délku 1, 3 a 12 měsíců. Nejsou regionálně omezené. V dashboardu zalistujte doprava na záložku Store, zvolte Browse all Games a zde otevřete nabídku „Use a code“, kde zadáte onen kod. Nebo jej můžete zadat na webu Xbox.com

Q: Mám Gold členství na Live, které vyprší za měsíc. Mám už další kód na členství a nevím, zda musím počkat, až to staré skončí, nebo jestli ho můžu použít už teď a to nové naváže na to staré.

A: Kód na další období můžete zadat již nyní, členství se vám prodlouží, aniž byste o něco přišli

Q: Mám Gold členství na Xbox 360, mohu jej využít i na ONE?

A: Gold členství se váže na váš učet, nikoliv na konzoli. Své Gold členství tedy můžete využívat na obou.

Q: Ke konzoli jsem dostal kód na hru. Jak si ji mám stáhnout?

A: Otevřete volbu REDEEM CODE (buď pres Xbox.com či přímo v konzoli- zalistujte doprava na záložku Store, zvolte Browse all Games a zde otevřete nabídku „Use a code“), kde zadáte onen kód. Jestliže zadáváte kód přes konzoli, hra se automaticky začne stahovat. Takto „zakoupenou“ hru si můžete kdykoliv opětovně stáhnou (zdarma) do konzole (pomocí „Ready to Install“)

Q:  Jak je to vlastně se stažený obsahem z Live?

A: Koupí jakéhokoliv herního obsahu (hry, přídavný obsah – DLC atd.) na Live, získáváte napořád jeho licenci, což znamená, že již jednou zaplacenou věc můžete stáhnout kolikrát chcete.

Q: Omylem jsem si smazal Gamertag, co teď?

A: Jestliže jste už byl s gamertagem přihlášený na Xbox Live, jednoduše si jej „Zrecoverujte“ zpět. Jen je potřeba znát heslo a mail, který jste uváděl při registraci na Live. Zapomenuté heslo se dá získat znova, ovsem musíte mít přístup na mail, pod kterým jste se registroval. Poté bude Xbox obnovovat váš profil. Trvá to cca 3-5 minut v závislosti na připojení, vytíženosti serverů a velikosti přenášených dat.

 • Petr Zizka

  Pěkný článek.

  „Otevřete v routeru přesměrováni následujících portů (zde návod na port forwarding):“
  Jste si jistý, že potřebujete „otevírat“ router, aby byl viditelný z venku a nastavovat port forwarding? Žil jsem v domění, že Live je tu právě od toho, že všechno běží na MSFT serverech a žádná komunikace primo mezi zařízeníma neprobíhá. Tohle bych osobně považoval za bezpečnostní riziko.

  • Jirka Waggon

   Otevreni portu je pouze jako jedna z moznosti, pokud je nejaky
   problem s pripojenim ke spoluhracum, kazdopadne otevreni těchto portů je doporuceno i na oficiálních strankach xboxu.

 • David

  jak zjistim ip adresu od xboxu děkuji ? chci si zahrat i na pc ale chce to po mne ip adresu xboxu

 • josef

  zdravím chtěl bych se zeptat : koupil jsem si xbox live gold na 12 měsiců bouhžel jsem při zadávání kodu nezadal dobu členství na 12. měsíců a přihlásil se. Bouhžel kod se mi tak automaticky uplatnil pouze na 1. měsíc. Lze tuto chybu opravit a zadat členství na 12.měsíců nebo již toto nejde opravit ? děkuji za radu…Josef

  • Jirka Waggon

   Gold si kdykoliv muzes prodlouzit o libovolnou dobu. Ale pokud jsi uz uplatnil mesicni clenstvi, tak to vzit zpet nelze. Ovsem lze si jej prodlouzit o zminenych 12 mesicu, takze ve vysledku budes mit 13mesicu Gold clenstvi

 • Zdeněk Katera

  Zdravím,nevíte proč se mi přestaly zobrazovat hry v ready to install?

  Za odpověď předem děkuji! Z.

 • Fanda Polesný

  Zdravím.po stažení update na xbox 360 mi to hlásí chybu,v angličtině,nerozumím tomu.

17. 07. 2019 • tonyskate3

Xbox míří na gamescom 2019

Jak se dalo očekávat, Xbox samozřejmě nebude chybět na německém herním veletrhu gamescomu. Ovšem ani tentokrát zde nebude mít tiskovou konferenci, ale i tento rok budeme moci sledovat speciální epizodu pořadu Inside Xbox. Jistě si dobře pamatujete, že loni to byla docela nuda. Letos máme trochu větší naději, protože Microsoft má momentálně přece jen oznámeno více projektů.

»
16. 07. 2019 • tonyskate5

Letní slevy na Xbox Live!

Sluníčko se nám v posledních dnech sice schovává, ale na to Xbox nebere ohled a právě dnes spouští letní slevy na Xbox Live! Pokud se tedy zrovna nepotulujete na nějakém festivalu, připravte se na stovky slev, které vám snadno zajistí herní plány na celé léto. I tentokrát je k dispozici speciální akce na předplatné a první tři měsíce Xbox Game Pass Ultimate můžete získat za cenu jednoho, tedy jen za 339 Kč.

»
10. 07. 2019 • chaosteorycz9

Červencová aktualizace konzole spíše symbolická

Rádi vám přinášíme zvěsti o novinkách v uživatelském prostředí konzole Xbox One. Většinu zpravidla potěší, ale řadu z vás i pěkně namíchnou. Tento měsíc patrně utřou obě strany, protože v našich končinách využijeme pouze jedinou novotu. A ta vlastně není úplně nová, pokud používáte mobilní aplikace k předplatnému Xbox Game Pass. Jejím prostřednictvím je možné vytvářet seznam „Play later“ her. Tedy titulů, které vás zaujaly, ale z určitých důvodů nemáte potřebu je aktuálně hrát. Nově...

»
08. 07. 2019 • tonyskate0

Spekulace: Microsoft pracuje na streamovací konzoli

Cloud se stále více a více skloňuje ve spojení s hraním a Microsoft samozřejmě nechce zůstat pozadu. O jeho plánech jsme se dozvěděli na E3, kdy bylo jednak zmíněno streamovaní z vlastní herní konzole, která poslouží jako váš osobní server, ovšem ještě zajímavěji zní streamovací služba xCloud, která vám umožní hrát hry pro Xbox na různých zařízeních včetně telefonů. Letos na podzim dojde k jejímu otestování a ostrý provoz by mohl být zahájen...

»
28. 06. 2019 • tonyskate1

Xbox Game Pass dostane další nezávislé novinky

Včera večer měla premiéru druhá epizoda pořadu ID@Xbox Game Pass, která kromě několika oznámení přinesla také rozhovory s nezávislými vývojáři a pochopitelně nescházela ani spousta herních ukázek. Nejdůležitější jsou ovšem nové přírůstky do předplatného Xbox Game Pass, které nás v následujících týdnech čekají. Budou mezi nimi opravdu povedené tituly jako Worms W.M.D, My Time at Portia, Yoku’s Island Express či třeba The Banner Saga 3. Potvrzeny jsou také Bad North a Gonner....

»
25. 06. 2019 • tonyskate7

Spekulace: Microsoft upustil od levnější next-gen konzole Lockhart

Už několik měsíců se spekuluje o tom, že příští generace konzolí by měla nabídnout Xbox ve dvou variantách. Pod kódovým označením Lockhart měla vzniknout levnější varianta pro tradiční uživatele a jako Anaconda měla být velmi výkonná prémiová konzole především pro hardcore hráče, samozřejmě za odpovídající cenu. Nicméně po letošním E3 to vypadá, že Microsoft od tohoto plánu upustil a pro next-gen Xbox známý už oficiálně jako Project Scarlett se počítá...

»
24. 06. 2019 • tonyskate19

Screenshoty i videa s ovladačem Xbox Elite 2

Bezdrátový ovladač Xbox Elite Series 2 se svého představení konečně dočkal na letošním E3 a přinese řadu novinek. Mezi nimi nebudou chybět páčky s nastavitelnou tuhostí, kratší zámky spouští, tři přepínací režimy či třeba nabíjecí baterie s výdrží až 40 hodin. Tlačítka, páčky i pádla si samozřejmě budete moci přizpůsobit a pak přepínat už mezi zmíněnými režimy.

»
19. 06. 2019 • tonyskate16

Staňte se předplatiteli Xbox Game Pass Ultimate!

Předplatné Xbox Game Pass Ultimate, které umožňuje sjednotit členství Xbox Live Gold a předplatné Xbox Game Pass bylo uvedeno do prodeje během E3. Samotné předplatné stojí 339 Kč měsíčně, ovšem jeho součástí je nejen členství Xbox Live Gold, tedy hraní online a hry zdarma, ale také předplatné Xbox Game Pass, a to jak pro konzole, tak i PC, takže získáte více než 100 skvělých her pro Xbox One (v budoucnu...

»