Akvizice Activision Blizzard se komplikuje

Autor: p.a.c.oPublikováno: 1.9.2022, 19:17

Publikováno: 1.9.2022, 19:17

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 2834 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Již v průběhu ledna letošního roku oznámil Microsoft plány na akvizici vydavatelského domu Activision Blizzard. A ani skoro po roce není prodej stále dokončen. Aktuálně čelí vyšetřování úřadu pro hospodářskou soutěž ve Velké Británii, kde právě skončila „Fáze 1“. Její závěry nejsou pro Microsoft vůbec povzbudivé, protože kontroloři zastávají názor, že takto velká koupě by mohla ovlivnit férovost soutěže v konzolovém sektoru, cloudovém hraní a předplatitelských službách (Xbox Game Pass a další).

Dále se bojí toho, že by toto spojení mohlo ohrozit samotné zákazníky – současné i budoucí – kterým by do budoucna mohl být odepřen přístup ke hrám od Activision Blizzard. Stejně tak by velice snadno, dle vyjádření úřadu, mohl vzniknout monopol. Tyto obavy pramení z faktu, že Microsoft vlastní velkou konzolovou platformu (Xbox), velkou cloudovou platformu (Azure) a nejrozšířenější OS pro PC (Windows). Ve spojení s hrami od Activision Blizzard by se mohli stát opravdu významným hybatelem dění v herním průmyslu, což by údajně opět mohlo ohrožovat férovost konkurenční soutěže a zákaznického prostředí.

Microsoft a Activision Blizzard mají teď několik dní na to, aby problémové body nějakým způsobem vyřešili, respektive úřadům dokázali, že nemají v plánu jakýmkoliv způsobem poškodit jak svou konkurenci, tak zákazníky, což asi nebude vzhledem k výše uvedenému úplně snadné. Pokud bude vysvětlení nedostatečné, posune se šetření do „Fáze 2“, kde proběhnou ještě hlubší analýzy trhu a toho, co by spojení těchto dvou gigantů za astronomických 68,7 miliardy dolarů znamenalo. Na základě druhé fáze se pak případně již opravdu rozhodně, zda Microsoft dostane od britských regulátorů zelenou nebo bude muset z obchodu sejít. Snad se podaří všechny obavy vyvrátit, protože minimálně majitelé konzolí Xbox se na hry v předplatném jistě těší. Nemáme pravdu?