Dashboard pro novou generaci hraní

Autor: Lukáš UrbanPublikováno: 19.8.2020, 16:26

Publikováno: 19.8.2020, 16:26

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 3218 článků

Zhruba tři měsíce nás dělí od vypuštění nové konzolové generace a mnohé z vás možná napadlo, jak dopadne uživatelské rozhraní. Připraví si Microsoft opět něco nového nebo zachová nynější vzhled? Menší signály přicházely poslední dobou často a konzervativní hráči určitě budou rádi, že Series X pojede ve známém prostředí. To však neznamená, že by se nic neměnilo. Snaha o sjednocení herního portfolia lehce posune grafické zpracování a využije výkonnostní přednosti nového hardwaru.

Sice jinde, ale ve stejném kabátu
Je jedno, zda si na konci roku sednete k One X, Series X, PC nebo mobilu, všude vás čeká podobná nabídka. Čtverce jsou stále dominantou a každé zařízení bude respektovat vámi zvolenou barvu profilu, téma a v případě příští generace i animaci na pozadí. Příjemná novinka dodává statickému prostředí příjemnou dynamiku a pevně věříme v pozdější vlastní varianty. Stejně tak nastavení a použití Guidu se na mobilu nebo PC apce přizpůsobí tomu konzolovému. Odpovědný tým připravil ostřejší grafiku, nové animace, barevné kombinace a čitelnější font.

Jeden Store vládne všem
Zde nejde o úplnou novinku, neboť insideři už moderní, rychlý obchod testují. V tomto případě se konzole naopak nechala inspirovat u PC, kde proti rychlosti a přehlednosti snad nikdo nic nemá. Díky postranní hlavní nabídce je obsah lépe uzpůsoben a zvládá rychleji načítat a přepínat mezi položkami. Lepší optimalizaci dostanou samotné karty her a taktéž jednotlivé kategorie. Oficiální hlášení říká, že Store naběhne do plné krásy v horizontu dvou sekund. Rychlejší pohyb je také v rámci nabídky Xbox Game Pass.

Rychlost a zase rychlost
Zde se vytáhne hlavně Xbox Series X. Díky vyššímu výkonu slibuje plynulý pohyb kdekoliv v dashboardu. Ať se bavíme o obyčejném procházení záložek, upravování nabídky Guide nebo lovení her v obsáhlé knihovně. Microsoft chce, abyste neztráceli čas v rozhraní a mohli se co nejrychleji věnovat hraní. S tím samozřejmě souvisí dříve oznámená možnost nechat běžet na pozadí hru, do níž se kdykoliv vrátíte bez načítání z jiného titulu. Pokud toužíte po faktických datech, tak start konzole Xbox Series X bude o 50 % rychlejší, návrat ze hry do menu zrychlí o 30 %, kdežto systém využije o 40 % méně paměti. Prostě next-gen.

Online komunita vždy sebou
Přátelé, kluby, skupiny, turnaje, streamy… na Xboxu se pořád něco děje a byla by škoda o to přijít. Už teď funguje celá řada věcí poměrně spolehlivě, ať už jste na konzoli, PC nebo mobilu. Chodí zprávy od spoluhráčů, předplatná upozorňují na změny a novinky, zatím co procházíte poslední achievementy. S příchodem mobilního hraní je však záhodno, abyste měli ještě více informací a nové rozhraní je připraveno informovat o statistikách, detailech probíhajících her a herních úspěších vašich přátel. Taktéž váš obsah bude mnohem dostupnější a jakmile zasdílíte obsah hry z konzole, Xbox Live ho automaticky stáhne do mobilní apky k dalšímu použití. Že je to k ničemu? Ale znáte to, vždy to někdo využije.

26. 01. 2023 • Lukáš Urban0

Sdílejte hry s XKO Focus

Další z funkcí konzole Xbox, která může být pro nové hráče novinkou, je sdílení herní knihovny. To vám umožní sdílet s jednou osobou svou digitální knihovnu her, včetně služby Xbox Live Gold či předplatného Xbox Game Pass. A to zcela zdarma a bez nutnosti dalšího příslušenství, aplikací a propriet. Že je to pro vás novinka? Že chcete funkci využívat? A že nevíte jak? Pak přesně pro vás je nové video řady XKO...

»
19. 01. 2023 • Lukáš Urban0

Zpětně kompatibilní XKO Focus

Kdybyste novým nebo budoucím majitelům měli vyzdvihnout něco, v čem je Xbox Series X/S dobrý, co by to bylo? Výkon? Design? Herní portfolio? My bychom zkusili funkci zpětné kompatibility, díky níž lze hrát staré fláky na moderním zařízení. A nejde přitom jen o hry z konzole Xbox One, či dokonce Xbox 360, ale také z původního Xboxu. Jistě, vy možná o přednosti konzole víte, ale můžou být mezi vámi ti, kteří ne. A...

»
12. 01. 2023 • Lukáš Urban0

Vzdálené hraní s XKO Focus

Máte chvilku a toužíte si zahrát? Nebo naopak máte rozehranou parádní partii, ale musíte vyklidit místo před konzolí. Ať už je důvod rozlučky s vaším herním zařízením jakýkoliv, můžete si hrát v klidu dál. Pakliže máte při sobě mobilní telefon s ovladačem nebo PC se systémy Windows 10 a 11. A jak na to? To si povíme v našem dnešním vydání XKO Focus, kde se zaměřujeme na funkci vzdáleného hraní a postupy, jak si...

»
06. 01. 2023 • DandyCZE0

Xbox OLED ovladač ROG Raikiri Pro

Na našem Discordu stále probíhají debaty a souboje o tom, jaký ovladač je nejlepší. Do skupinky zajímavých se chce přidat herní divize společnosti Asus, která připravila na trh první Xbox ovladač s OLED displejem. Název nového ovladače je ROG Raikiri Pro, kromě OLED dokáže zaujmout i připojením, které bude možné klasicky přes USB-C, ale také přes Bluetooth.

»
05. 01. 2023 • Lukáš Urban0

Xbox Series S optikou XKO Focus

Někdo měl Vánoce skromnější, někdo zase bohaté, a tak našel pod stromkem nový Xbox. A možná to byla dokonce jeho první konzole. A třeba šlo o Xbox Series S. Jenže škarohlídové tvrdí, že jde o šmejd brzdící herní průmysl, tak co s ním? Nic. Zapojit a hrát, protože nic není tak horké, jak se uvaří. A třebaže bílý Xbox nepatří mezi nejvýkonnější mašiny na trhu, pořád jde o rozumnou konzoli za...

»
05. 01. 2023 • tonyskate0

Jak si nastavit konzoli Xbox Series X|S

Doufáme, že mnoho z vás pod stromečkem našlo herní Xbox Series X či Xbox Series S a v rámci xboxové rodiny jste tak vstoupili do nové generace hraní. Prvotní spuštění nové mašinky na hraní můžete pro někoho být výzvou, a tak případně doporučujeme příručku od týmu Xbox CZ, která vás provede od zapojení kabelů přes prvotní spuštění po nastavení obrazu i zvuku. Jsou mezi vámi čerství majitelé Xbox Series X|S?

»
21. 12. 2022 • DandyCZE0

Co jste hráli v roce 2022

Jako občasný hráč má rád, když jednou za rok na mě vyběhne nějaký souhrn. Jako Xboxáři si to můžeme udělat například přes #TrueAchievements. 

»
21. 12. 2022 • Lukáš Urban0

Vstříc vánočním svátkům a novému roku

Ať už nadcházející období vyloženě milujete, čímž rozdáváte vánoční atmosféru všem okolo nebo ji naopak nesnášíte, a tak byste rozjařené pošuky nejraději umlčeli, onen čas opět nastal. Ze svého náboženského, historického a popkulturního poselství vám tak neodvratně na pár dní změní život. Tudíž je fajn se na to připravit. Ačkoliv máte najednou čas dohrát dosud odložené záležitosti, okolnosti hrají proti vám. Zavřít se v kutlochu a pokojně se oddat neřesti moderní...

»