Recenze volantu Logitech G920 na Xbox One

Autor: DandyCZEPublikováno: 31.10.2015, 18:00

Publikováno: 31.10.2015, 18:00

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

DandyCZE

DandyCZE

Je autorem 140 článků

Minule jsme se podívali na levný kousek od Thrustmasteru a dneska na kalkulačce poskočíme o něco výše. Do rukou se nám dostal volant Logitech G920, který je určen pro Xbox One a PC. Pro nás Xboxáře je to tak defakto první ofiko volant od značky Logitech pro naši konzoli Xbox. Jak se volant povedl, vám prozradí recenze.

Situace kolem volantů se u Xboxu pomalu vylepšuje. Defakto všechny top značky závodních volantů se snaží udělat model, který bude fungovat i na Xboxu. Hodně potěšující informací u volantů pro Xbox One je jejich kompatibilita s PC, takže pokud jste opravdu „magor“ do závodních her, investice do dražšího modelu se vám může trošku rozmělnit.

IMG_8427Cena testovacího modelu se pohybuje okolo 10 000 Kč, což rozhodně není malá částka. U nás trošku odpadá srovnání s G27 nebo novinkou G29, jelikož ten není určen pro Xbox. Majitelé PC ale mohou zvážit, jestli jim novinka za to stojí. Z mého pohledu a opravdu letmého testování G27 na PC, bych si troufal tvrdit, že pokud ji někde seženete, tak finanční úspora je pozitivnější, než vylepšení. Tohle dilema ovšem příznivec značky Logitech na Xboxu řešit nemusí.

Technické zpracování volantu Logitech G920:
Hned po rozbalení a uchopení vám nabídne G920 příjemný povrch volantu. Budete mít radost, jak pevně ho dokážete svírat. Díky měkčí kůži/kožence (nedokážu poznat) cítíte, jak vaše prsty pevně svírají volant a kůže jak se prohýbá. Na první dotyk je to tedy perfektní! K vystřízlivění dojde po delším používání. Jakmile se začnou ruce potit, tak se hladký povrch může začít a také mě začal mírně smýkat. Děrování kůže sice nabízí skvělé odvětrání, ale pokud jedete cca 2-3hoďky, tak už mě konkurence přišla mírně lepší, i když ta má také své malé „ale“. Otázkou je, co udělá po čase šev, který hodně vystupuje a obávám se, že nit může popraskat.

IMG_8428

Samotný pohyb a chování volantu je v této cenové kategorii na špici. Těšit se můžete na otáčení o 900 stupňů a přesné sekvenční řazení pomocí pádel pod volantem.
Force Feedback je pro mě osobně dostačující a je jenom na vás, jak si ho nastavíte. V ruce jsem měl zřejmě i volant se silnějším FF (při hodnotě 100 %), ale ruku na srdce, většina lidí si to v nastavení sníží, jelikož hrozí zničení volantu nebo rukou :-).
Reakce a vibrace s ohledem na vozovku a nerovnosti, bych označil za dobré. Mám snad pouze malou výtku při reakcích na prudký pohyb při smyku, kdy se mě to zdálo vše malinko zpožděné/pomalejší. Ale to už je opravdu spíše pocitová věc, než nepřesnost volantu.

Za zmínku stojí i samotné ovládací čudlíky. Logitech je má všechny na jednom místě, což mě nepřijde ideální. Jelikož, když držím volant, tak stěží dosáhnu na B (v některých hrách tam mám ručku). Pokud bych chtěl X, tak už musím pravou rukou pustit volant. To například konkurence od Thrustmasteru má vyřešeno lépe.

IMG_8436

Na úplný závěr o volantu si povíme něco o uchycení. To uděláte velmi snadno pomocí perfektně utažitelných držáků ke stolu nebo desce. Pokud máte playseat nebo nějakou vlastní konstrukci, tak spodek volantu nabízí zpevněné otvory pro přišroubování. Co mě ale opravdu potěšilo, bylo umístění kabelů a jejich zapojení pod volantem, takže se vám nestane, že kabel vypadne nebo ho někdo snadno vytrhne.

IMG_8430

Pokud rádi používáte řadicí páku, tak ji lze dokoupit za cca 1600 Kč. Osobně jsem páku na tomto modelu nezkoušel, ale používám ji na jiných modelech a upřímně řeknu, že její použití vidím hlavně v pohodové jízdě. Jakmile jde o závody, tak sekvence vede. Proto před koupí tohoto doplňku zvažte, jestli ji využijete a nevyhodíte zbytečně peníze.

Pedály
Tady mně Logitech udělal radost nabídkou. V základu totiž už dostanete základnu se spojkou, což u drahých modelů konkurence většinou není. Osobně mě ale vadí malá mezera mezi spojkou a brzdou, nicméně se na to dá zvyknout. Co mě trošku překvapilo, je opravdu krátká a tvrdá brzda. Ve hrách jsem s tím měl ze začátku trošku problém a musel jsem i nasadit boty :-). Jinak spojka a plyn mě přišly v pohodě. Možná se někdo zeptá, jestli nějaký pedál reaguje na trať a chování vozu, tak v tomto případě zní odpověď ne.

IMG_8429

Připevnění pedálů je volné položení na zem. Pokud máte koberec, tak máte vyhráno, jelikož na spodní straně je možné vysunout kartáč, který se do koberce zakousne a už nepustí. Pokud máte parkety, lino atd., tak už je situace horší a je potřeba to nějak vymyslet, třeba extra kobercem pod pedály.
V případě konstrukce, playseatu si vyberete z připravených zpevněných zdířek pro přišroubování.

Závěr
Aktivně jsem testoval hry Forza Motorsport 6, Project CARS a F1 2015. Volant nabízí skvělé jízdní vlastnosti, dobrou konstrukci a lze ho doporučit. Samozřejmě před koupí také doporučujeme počkat na další test a to přímé konkurence TX od Thrustmasteru, kterou vydáme do týdne a trošku více budeme tyto modely konfrontovat.

Vyberte si Logitech G920 u vašeho prodejce!

Recenze volantů pro Xbox One:

  • Thrustmaster Ferrari 458 Spider
  • Thrustmaster TX + doplňky – připravujeme
  • Logitech G920 – zde
  • Fanatec – zjišťujeme dostupnost
  • Mad Catz – zjišťujeme dostupnost