RECENZE Forza Horizon 4

Publikováno: 25.9.2018, 13:49

Sociální sítě

O autorovi

DandyCZE

DandyCZE

Je autorem 140 článků

Mlha pomalu stoupá, sešlapuji plyn a v plné rychlosti vyrážím. Právě startuje recenze očekávané konzolové exkluzivity pro Xbox One, a to závodní hry Forza Horizon 4.

Všichni milovníci závodních aut a majitelé konzole Xbox One se na tuto hru opravdu těší, jelikož na jejich TV se dostává hra v naprosto úžasné grafice se skvělou hratelností. Možná jsem tohle měl napsat až na konci, ale já musel hned, už bych to nevydržel! Ale máte pravdu, jedeme postupně.

Do našich rukou se dostalo už čtvrté pokračování arkádové závodní Forza Horizon, která nás letos vezme na anglické ostrovy, kde si opět budeme užívat jízdu v levém pruhu a klokany vyměníme za ovce. Nebudeme nic objíždět a dělat zkratky a podíváme se hned na začátku na to nejlepší, co vám Forza Horizon 4 nabídne, a to je grafika a hratelnost.

Grafické hody
Někoho by možná poslání do Anglie nemuselo nadchnout, ale až uvidíte ty krásy venkova, tak se budete jenom kochat a kochat. Forza Horizon 4 vám nabídne úžasné 4K rozlišení s vymazleným HDR a tuto kombinaci zatím na Xbox One X nic nepředhoní. Tvůrci mysleli i na časté požadavky hráčů na 60FPS a tak si budete moci zvolit, jestli dáte přednost spíše grafice nebo FPS. Je asi všem jasné, že za 10 000Kč prostě nepůjde hrát 4K na 60FPS u takhle náročné hry. Nicméně ani hráči s Xbox One S nemusí být smutní, díky aktivnímu HDR si budete užívat takovou grafiku, jako v žádné jiné hře.

Samotná grafika je super, ale co až na vás autoři vytáhnou čtyři roční období, to už vám nic nedovolí od konzole vstát a vrátit se zpátky do vaší uprděné škodovky (ty ve hře opět nejsou). Roční období se mění v pravidelných cyklech, takže to budou mít všichni hráči na celém světě stejné. Autoři šli i tak daleko, že například v zimě se dostanete na místa, která jsou v jiném období nepřístupná. Zamrzlá jezera vám nabídnou nekonečné blbnutí na opravdu zajímavém povrchu, který doslova vybízí k driftování. Mě osobně nejvíce zaujalo jaro, které nabízí tu největší pestrobarevnost, vlastně jako v reálu.

Jak se to řídí?
Nebudeme si nalhávat, že jde o nějaký reálnější simulátor, i při vypnutí všech asistentů se auta chovají dosti arkádově, ale to mi ve FH4 chceme! Samozřejmě pokud si vezmete auto z třídy S, tak už nějaký ten kopanec dostanete a budete se s autem prát, ale pokud vezmete osvědčené čtyřkolky, ze silnice vás hned tak něco neodlepí.
Jelikož FH4 nabízí i letos otevřený svět můžete se těšit i na různé povrchy, které ještě více umocňují čtyři roční období. Nebudu psát, že každé je jiné. Některé k sobě mají blíže, třeba jako bahnité podzimní louky nebo tající sníh v zimním období. Hra vám to ale podá tak, že budete mít pocit, že to pokaždé jiné je :-).


U řízení bych ještě zmínil, že FH4 je primárně dělaná na gamepady. Pokud jste zkoušeli například demo na volantu, mohlo vám přijít, že je to doslova nepoužitelné. Plná hra dostala v době vydání mohutný update cca 4,5 GB a používání volantu a jeho detekce se stala snazší (nejsem si jistý, že to bylo tím updatem, pouze pocit). Následně mi to šlo lépe ovládat než v demu, ale stejně jsem přešel od volantu ke gamepadu.
FH4 si vzala v oblasti řízení i několik novinek od FM7 a to třeba nastavení auta na drifty, což jistě potěší nemalou driftařskou základnu.
Samotné ovládání díky možnosti poladění asistentů (ABS, kontrola trakce a stability) je opravdu pro každého (vyzkoušeno na rodině: dítě, manželka a já 🙂 a musím říct, že splnit požadavky vlastní dcery na obsah garáže, dokážu pouze díky FH4. Speciálně pro ženy 🙂 je tu pak tlačítko pro přetočení času nazpět.

Nabídka obsahu je pestrá, jak čtyři roční období

Fanoušci série si přijdou na vše, co nabízel předchozí díl a jelikož už i ten byl skoro geniální, nebylo moc co přidávat ve FH4, ale spíše se zaměřit na vylepšování stávajícího a vše doplnit nějakou třešničkou.
Pro naše oči bude třeba třešničkou čeština, ale osobně jsem z toho měl spíše smíšené pocity. Jsou prostě hry, kam je podle mě zbytečné dávat lokalizace a zejména závodní hry tam patří. Na herní obrazovce FH4 se stále něco děje a podivné překlady mně opravdu rušili. Poslední nahnilou třešničkou jsou pak doslovné překlady mluvené konverzace, kdy už fakt hledáte tlačítko na změnu jazyka. To se bohužel dá pouze změnou nastavení konzole.

MY majitelé luxusních vozů potřebujeme svoji garáž, a tak si budeme moci kupovat krásné domy. Speciální funkčnost jsem zatím neobjevil, ale jedná se o příjemnou věc a určitě rádi pozvete své kamarády, ať přijedou k vám na návštěvu. Nám pak můžete poslat fotky z této sešlosti.
Věřím, že FH4 mohla jít i dál, třeba po vzoru Test Drive Unlimited , ale i tohle udělalo radost.

V dnešní době se všichni rádi chlubí (chápej streamují), takže hra má v sobě zabudovanou přímou podporu služby Mixer. V našich koutech téměř neznámá služba, která pouze stěží může konkurovat YouTube nebo Twitchi. Tak sami můžete kouknout, kde streamujeme!

A teď už jenom samá pozitiva
Nabídka hry je rozdělena podobně, jako předchozí díl a základem je ježdění a zase ježdění. Po zapnutí hry jste vržení do světa, kde začnete plnit postupně úkoly a získávat prestiž. Díky tomu se budete posunovat v „kampani“, odemykat nová auta a hlavně lokace. Na konci každé etapy je jeden bonusový úkol, kdy se můžete těšit na závod se vznášedlem nebo například vlakem. Jak vaše sláva stoupá, tak se objeví třeba filmaři a budou po vás chtít nějaké speciální kousky do filmu.
Všechny události vidíte na hlavní mapě a bude pouze na vás, jak je všechny splníte. FH4 klade velký důraz i na multiplayer, kdy většinu kariéry můžete plnit v kooperaci s kamarádem, což rozhodně oceňuji.
Skoro každý dílčí závod si pak můžete zajet sólo, ve zmíněné kooperaci, online s ostatními hráči nebo rivalově, což je souboj s časem kamarádů nebo ostatních hráčů. Každý závod můžete tedy jet hned na několik způsobů, což opravdu hodně zvyšuje dobu hraní, ale hlavně nabízí obrovskou variabilitu. Tohle všechno si pak ještě umocněte počasím a volbou aut do jiného ročního období.


Na mapě pak najdete velkou variabilitu závodů, tak i speciálních výzev, jako je projetí nejvyšší rychlostí pod radarem, délka skoku a podobné aktivity, které v reálu se svým mazlíčkem nikde neuděláte.
Pro tvůrce je tu pak možnost si udělat vlastní závody a to pro svoji komunitu nebo celý svět. Vytvoříte si závod, nastavíte parametry a zasdílíte. I díky tomuhle nastavení vás po vydání hry pozveme k online soutěžím a turnajům.
Pokud vám nestačí pouze závody, můžete se pustit do hledání skrytých aut nebo sbírání cedulí zkušeností. V hledání aut vám může pomoci i dron, díky kterému můžete v klidu zaparkovat na kraji zóny, kde má být auto ukrytu a pak se proletět s dronem a hledat stodolu s autem. Za sebe doporučuji skvělé odreagování v podobě nalétávání dronem na stádo ovcí a houf slepic :-).

Peněz není nikdy dost

V článku jste se dozvěděli, že kromě aut budete utrácet i za domy a tak je jasné, že peněž nikdy nebude dost. Proto si rozhodně pozvěte pana štístka, až budete točit kolem štěstí, které ve FH4 dostalo hned dvě verze a to klasické kolo, které znáte z minulých dílů a pak kolo po vzoru „herních automatů s ovocem“ kde chytáte rovnou tři věci najednou. Kromě auta a peněz vám občas padne i pár hadříků.
Pokud jste pravidelný hráč všech her série Forza, tak rozhodně jukněte na stránky Forzy nebo do aplikace, kde máte věrnostní bonusy a to rozhodně na startu každé hry udělá radost!

Už nikdy nebudu sám
Až vás přestane bavit se potloukat po světě sám, tak je nejvyšší čas najít si svůj tým. My vám to ulehčíme, po vzoru FH3 jsme pro vás už klub vytvořili a dopředu říkáme, že pro něj máme vymyšlený program do Vánoc, takže jste zváni. Pokud ovšem chcete vytvořit vlastní, tak vám nic nebrání, stačí kliknout „vytvořit“ a pozvat své známe. Týmy mají i své tabulky a odměny, takže rozhodně se uvidíme na světové mapě!

S tou károu to táhnu dál a dál
Co by to bylo za Forzu bez tuningu a tvorby designů. Všechny kreativní duše doslova vzplanou, až se budou moct pustit do tvorby skinů na auta, nebo si ladit každý šroubek.
Vše si pak můžete krásně nafotit, kdy i profesionální fotografové budou závidět, jak se vám tohle povedlo.
Jestli naopak máte v sobě obchodního ducha, tak můžete svoji tvorbu začít i zpeněžovat a herní komunita je štědrá!
Pro ty méně zručné, jsou tu pak aukce, kde si můžete koupit to, co sami nesvedete, ale nebuďte smutní, já taky jenom nakupuji :-).

Garáž
Zde budete schraňovat vaše mazlíčky, jejich počet se má dostat až na úžasných 450. Kromě tuningu a dalších vylepšení si letos budete moci dávat perky na vaše auto. To jste mohli i dřív, ale pokud se nepletu, tak to bylo na vaše kompletní ježdění. Zde si budete perky sbírat pro každé auto, takže si rozhodně rozmyslete, s kterým chcete jezdit a které budete pořádně vylepšovat.
Tahle novinka mě celkem potěšila, jelikož v předchozím díle jste to splnili relativně brzo a už nebylo za co perky utrácet.

Playground nás baví

Zábavy není nikdy dost a tak si pro vás autoři hry připravili speciální výzvy, a to zejména na měsíční bázi. Rivalské závody jsou ideálním místem na poměřování vašich dovedností.

Multiplayer
Celá Forza Horizon 4 je prošpikovaná multiplayerem. Vše od základní mapy je možné hrát online. Je pouze na vás, jestli chcete hrát offline nebo online. Pokud si zvolíte online, tak to neznamená, že hned musíte s někým bavit nebo jezdit společně. Ostatní hráči budou pouze na vaší mapě vidět a vy pokud budete chtít, tak se k nim můžete přidat.
FH4 nabízí naprosto volný multiplayer, který ruku v ruce s otevřeným světem tvoří nepřekonatelné kombo zábavnosti.

Před závěrem si ještě zahrajeme písničku
Hudební doprovod je opět velmi vyvážený a to od naprosto základní volby „ticho“ přes všechny možné hipsterské songy až po vážnou muziku.

Jakou verzi koupit?
Nakonec tu máte asi jednu dost důležitou otázku a tou je, jak hru koupit. Můžete totiž koupit klasickou hru v několika verzích nebo použít Xbox Game Pass, kde je hra zdarma (minimální částka za XGP je 249Kč/měsíčně).

EDITACE:
Odemknuli si nové možnosti + vyčerpávající noční vize v programu Xbox Inside. Dovoluji si to doplnit do recenze po otestování s Chaosem (a převzat jeho text)

Tím se dostáváme ke komunitním událostem. Jejich množství rozhodně není malé a díky týdenním změnám období se můžete těšit na nové. Cykly budou vždy začínat v létě. Nový „herní“ týden přinese pět událostí, jednu speciálku a jeden trial. Ten nemusí být nutně singleplayerového ražení, ale může vyžadovat nutnost zapojení týmu. Navíc se mohou objevit nové závody nebo vraky vázané na aktuální roční období. Forzathon prošel evolucí a nyní probíhá neustále. Rotují v něm jak denní, tak týdenní výzvy a je mnohem obsáhlejší. Některé výzvy jsou jen dílčí, jiné se skládají z několika částí. Odměny už nejsou automatické, ale kupujete si je sami. Za splněné úkoly dostáváte speciální měnu, kterou lze směnit jen v obchodě Forzathonu. V nabídce jsou auta, oblečení nebo doplňky. Navíc i obsah tohoto obchodu se bude pravidelně obměňovat. Nakonec jsou tu auta. Jedno exkluzivní a další dvě pro majitele Car Passu.

U aktivit mimo kampaň se chvilku zastavme. Třebaže vám nikdo nebrání využívat hru jen pro sólo jízdu, připravujete se o celou řadu zajímavých prvků. Sociální život ve hře Forza Horizon 4 se dá rozdělit na týmy, kluby a konvoje. Klub je ze všech možností nejprimitivnější neb po vás téměř nic nechce. Po založení, nebo vyhledání, klubu, jste přesměrování do dashboardu kde naleznete standardní klub jako u každé jiné hry. Vidíte, kdo je součástí, jaká témata se probírají a případně chatujete s ostatními. Konvoje jsou jakýsi mezistupeň. Už se neomezují jen na bezdůvodnou mašinku umělé inteligence, ale umožňují vám založit tlupu skutečných hráčů. S nimi si pak užíváte volné jízdy, vybíráte závody apod. Kolonu vede vždy zakladatel. To on vybírá body na silnici, on spouští závody.

Zde přichází malé varování. Jelikož se vám může stát, že vedoucí konvoje bude přecházet mezi sezónami (zejména začíná-li kampaň), „vezme“ si vás sebou. Pokud ve vaší kariéře náhodou tak daleko ještě nebudete, od konvoje se odpojíte. Od tohoto režimu je jen krůček k týmům a k novému režimu Team Adventure. Vývojáři vylepšili předchozí systém společného závodění a v tom novém už nejste jen soupeři, ale můžete se hodně rychle stát i partnery. PvP souboje se nevytratily, nicméně nově se můžete ocitnou v kooperativním onlinu, který by se dal označit za PvE. Hra vám vytyčí místo úkolu a jakmile na něj dorazíte, objeví se jeho náplň. Celý tým se poté podílí na jeho plnění. Může jít o dosažení určitého počtu skoků, nasbírání vytyčené průměrné rychlosti nebo o sběr vysokého množství bodů za drift. Úkoly navíc spravuje časomíra. Nový režim je velice chytlavý a plně respektuje vaši kolonu. Takže můžete vzít celou skupinu hráčů a vyrazit soupeřit nebo pomáhat ostatním. Hodí se zmínit, že týmy a konvoje nejsou omezeny klubovou příslušností. V nynějším stavu je multiplayer skutečně svižný a pokud se nemusí měnit roční období, přecházíte mezi singlem a multiplayerem takřka plynule.

10
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Do rukou se nám dostala závodní hra, která aktuálně nemá konkurenci. NFS šlape vodu a je to dobrá hra na mobil a The Crew 2 to vše totálně překombinovalo. Jediným konkurentem FH4 je tedy FH3 :-) Nelze tedy jinak, než mávnou šachovnicovým praporkem a vyhlásit jasného vítěze, který kromě hratelnosti a zábavnosti ukázal, jak mohou hry ve 4K vypadat!
GrafikaPrůměrná čeština
Hratelnost
Změna podnebí
25. 07. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Thrustmaster T.Flight Hotas One

Gamepad jako univerzální ovladač všech her je nedílnou součástí herní konzole. A to už od dob, kdy připomínal spíš dálkové ovládání a značka Xbox byla hudbou budoucnosti. Ale nutně to neznamená, že není k mání lepší varianta, která vaši oblíbenou hru prodá v úplně jiném světle. V reálnějším a možná i pohodlnějším, čímž se okamžitě dostávám především k simulátorům. A rozhodně není náhodou, že v době vydání Microsoft Flight Simulatoru pro konzole Xbox Series X/S...

»
22. 07. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: GreedFall – Gold Edition

Pokud mají rozšíření někde smysl, je to rozhodně v žánru RPG. Tituly dělající z nás hrdiny, jejichž velikosti se nikdy nebudeme rovnat, jsou živnou půdou příběhů a neotřelých dobrodružství. Ostatně takový Zaklínač by mohl vyprávět, jak se dá základní hra natáhnou pořádnými přídavky. GreedFall studia Spiders se sice nemůže rovnat s polskou trilogií, ale před pár lety překvapil zajímavým příběhem, neprobádaným prostředím a vlastní verzí kolonizace.

»
21. 07. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: F1 2021

Velkou novinkou letošního roku byla koupě závodních matadorů z Codemasters, které pod svá křídla pojala neméně známá společnost Electronic Arts. Codemasters se pečlivě starají o několik závodních her, kdy jednou z nejpovedenějších značek jsou jistě licencované závody Formule 1. Ty nám přináší rok co rok a my jsme zatím vždy byli s dosavadním pokrokem spokojeni. Nový ročník F1 2021 je ale první, který vychází pod hlavičkou EA, takže se jistě mnohým hráčům vkrádají...

»
29. 06. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: HyperX ChargePlay Duo

Ačkoli se tomu nechce věřit, baterie tu jsou s námi už nějaké to století. A vzhledem k tomu, že je do nich soustředěna budoucnost nejen automobilového průmyslu, nejspíš nám ještě dlouhou dobu sloužit budou. Jde totiž o nejúčinnější zdroj mobilní energie, který se dokáže přizpůsobit použití a umožňuje relativně rychlé opětovné dobití. No, a právě ta poslední výhoda článků je v případě základního balení xboxových ovladačů trochu mimo.

»
18. 06. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: Chivalry 2

V nablýskané zbroji za srdcem krásné princezny, nehynoucí slávou v básních a půlkou království. Tak nějak idylicky jsem si vždycky představoval život ve středověku. Jak mi ukázalo Kingdom Come, tak úplně skvělé to nebylo, jelikož všechny zužovali nějaké patálie. Tím spíš, když se člověk, coby pěšák, dostal do nějaké hromadné bitvy. V herním průmyslu se pak najdou firmy specializující své hry právě na tuto soubojovou část.

»
15. 06. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Song of Horror

Pojetí hororového žánru za časů mistra Alana Edgara Poea a za časů Alfreda Hitchcocka se diametrálně lišilo. Oba pánové si potrpěli na poctivé budování atmosféry, na vykreslení postav a na závěr, který vlastně ani nemusel být závěrem. Přesto kinematografie dala druhému jmenovanému výhodu audiovizuální prezentace, kdy kombinace dobře sladěného příběhu, brilantní kompozice obrazu a hudebního doprovodu, předčí i ten nejlepší tištěný text. Dnešní doba děsivý žánr dost zrychlila, zjednodušila a...

»
08. 06. 2021 • japo0

Recenze: Sniper Ghost Warrior Contracts 2

Pokračování sniperské hry Ghost Warrior Contracts od polských City Interactive je tu. City Interactive se sniperským hrám věnuje už od roku 2008, dosud ovšem s rozporuplným úspěchem. Jejich sérii Ghost Warrior se přeci jen daří o trošku hůře,  než například poslednímu dílu Sniper Elite 4, který byl hodnocen jako velmi nadprůměrný. Pro mě vždy byly jejich hry spíše na úrovni „guilty pleasure“, což by se dalo do češtiny asi volně...

»
08. 06. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Necromunda: Hired Gun

Mohl bych tu začít tahat triko, jak je Warhammer 40 000 neustále zpracováván do sotva průměrných her. Jenže s ohledem na jeho velikost bych toho musel znát mnohem víc než jen rozložení frakcí, hrubý obrys dějových pozadí a fakt, že jde o univerzum, které je mohutně adaptováno do knih, filmů a samozřejmě her. A není třeba hlubokých znalostí, abych si všiml pravidelné roční ofenzívy titulů, kterým propůjčuje licence Games Workshop. A přestože...

»