
RECENZE: Ambulance Life: A Paramedic Simulator
Záchranářem na vlastní kůži
Úvod
V dnešním světě videoher je stále snažší simulovat skoro jakoukoli práci. Tyto hry vám poskytnou náhled do profesí, které by jste si třeba chtěli zkusit nebo o které jste snily, když jste byli malý a ptali se vás, čím chcete být v dospělosti. Ambulance Life: A Paramedic Simulator je hra z prostředí záchranné služby. Bohužel vás vezme sebou do prostředí, které přibližuje záchrannou službu v USA. San Pelicano je vaším místem kde budete jezdit se sanitkou a poskytovat první pomoc lidem volajícím na linku 911. Hra pochází ze studia Aesir Interactive, které má na svědomí třeba hru Police Simulator: Patrol Officers.
První seznámení
Na začátku vás hra provede několika tutoriály, které vám přiblíží ovládání, postupy při různých typech nehod a které léky na co podat. To vše se odehrává v otevřeném světě. Sloužíte prostřednictvím směn, které na začátku trvají 15 minut a vy během nich musíte reagovat na volání v celém okrese, který máte na starost, ošetřit každého pacienta a co nejrychleji ho dopravit do nemocnice. Každý incident obsahuje několik fází. Za prvé je přijetí hovoru z dispečinku pokud to takhle nazvu a musíte se co nejrychleji dostat na místo nehody skrz městský provoz. Už tady ale začíná kámen úrazu. AI není zrovna z nejbystřejších bohužel, takže se může stát, že se vám auta neuhnou, uličku tvoří zásadně uprostřed silnice a nikdy jinak. Takže když pojedete vpravo, stejně musíte doprostřed nebo dokonce do protisměru, aby jste mohli odbočit kam potřebujete. Další neduh provozu je, že se vám auta neuhnou vůbec například při výjezdu ze základny a vy musíte hledat kudy se protáhnete, aby jste případně nenabourali jiné auto nebo nesrazili chodce. Ano i chodci jsou spíš na obtíž. Párkrát se mi stalo, že na přechodu bez rozmyslu vlezli přímo před sanitku a vy už prostě nedokážete zareagovat abyste se mu vyhnuli. Taková nehoda bohužel celý výjezd ukončí a vy musíte začít směnu od znova.
Když se vám podaří dojet na místo události, musíte pacienta prohlédnout. To se děje tak, že si tlačítkem LT přiblížíte pohled a musíte označit všechny body na těle. Tady nastává další problém. Pokud se budu bavit o jednoduchém případu, kdy pacienta při prohlídce shledáte mobilním, tzn. že může chodit, tak stejně musíte vyndat nosítka a pacienta na ně položit. Je to jediná možnost jak ho do sanitky dostat. Tady bych uvítal i možnost pacienta za asistence záchranáře do sanitky odvést bez použití nosítek. No bohužel. Takže pacienta máme v sanitce a váš úkol je mu poskytnout ošetření před transportem do nemocnice. Připojíte mu senzor na měření tepu, změříte tlak pomocí tlakoměru a určíte diagnózu, aby jste mohli dál s pacientem pracovat a aby vám během transportu nezemřel. Naštěstí to mě ještě nepotkalo. Správná diagnóza vám přinese lepší skóre a víc XP zkušeností na konci akce. Za XPčka se vám odemknou další okresy, dohromady jsou tři. Dále se vám odemknou nové nástroje pro práci, nové scénáře, kdy jeden z nich je i poskytování první pomoci při hromadných neštěstích, kdy dojde ke zřícení silničního mostu. Množství dostupných léčebných procesů je docela fajn, zvlášť když dokončíte více případů a odemknou se vám další postupy léčby. Někdy pacient potřebuje jen kontrolu životních funkcí a obvaz. Jindy budete muset použít škrtidlo v případě tepenného krvácení, podávat intravenózně léky, připojit ventilátor na dýchání atd. To vše právě musíte správně diagnostikovat i když hra poskytne určité ukazatele na základě informací. Pak je jen na vás poskytnout pacientovi péči před převozem do nemocnice a na začátku to může být pro vás trochu stresující, kdy ještě pořádně nevíte co máte dělat.
Když vše uděláte, tak je na řadě převoz do nemocnice a jsme zpět u výše zmíněné dopravy ve městě a navíc teď ještě vezete pacienta, takže i sebemenší kolize může znamenat zhoršení zdravotního stavu.

Hratelnost
Celkově je hratelnost Ambulance Life: A Paramedic Simulator dobrá i když tady se taky najdou mouchy. Grafická stránka hry už tak líbivá moc nebyla. Sice se nejednalo o nějaké hrůzy, ale před vydáním prvního updatu byla hra rozmazaná, textury se bugovali např. vám pacient prostrčil ruku skrz postel apod nebo dokonce i mizely. V nemocnici zase při přendavání pacienta z nosítek na lůžko si u personálu nemocnice všimnete, že modré oblečení sanitářů je rozmazané nebo vám to přijde jakoby měli na sobě něco jiného než látku. Co se týče nastavení grafiky, bohužel žádné není. Můžete si nastavit pouze jednoty času, teploty a rychlosti. Žádné vypnutí motion blur zde nenajdete a dál si můžete nastavit jen hlasitost.
Co se týká jízdních vlastností sanitky, je to takové všelijaké. Při vysoké rychlosti driftuje, do zatáček vám nevyjde kolikrát rejd i když si nadjedete, silné brždění motorem a samotné brždění by taky sneslo opravu, jelikož stačí ťuknout a rychlost vám klesne třeba o 10 km/h. Přejezd přes retardéry nebo obrubníky je takový, že je sice přejedete, ale žádné rozhoupání vozu nebo chycení nárazníkem když jedete trochu rychleji. Takže nepočítejte s nějakou extra fyzikou a to samé platí i o destrukčním modelu. Náhodně nabouráte jiné auto, nebo sloup a na sanitce to není vůbec poznat ani trochu a hra vám akorát odečte body. Střídání dne a noci se také nekoná stejně jako změny počasí. Stále jezdíte za krásného letního dne.
Na výběr máte dohromady osm postav. Čtyři muži a čtyři ženy a posádku tvoří dvě postavy. Ta vaše a pak tu kterou si vyberete jako parťáka nebo spíš jako ozdobu do auta, protože vám pomůže akorát vyložit a naložit nosítka s pacientem a dál děláte vše sami. Nepodá vám třeba obvaz, nebo vám nepomůže s péčí o pacienta a jen přihlíží a má připomínky, kdy se trochu opozdíte s odjezdem do nemocnice. Co se týká sanitky, tak máte na výběr jen jednu a jeden typ sirény. To samé i oblečení záchranářů. Další si musíte koupit za peníze, ale ne herní, nýbrž reálné. Ano jiný typ sirény nebo jiné zbarvení sanitky je dostupné formou placeného DLC. Jízda na majáky jde pouze se sirénou nikoli bez ní nechat blikat jen majáky. To jde jen pokud přijedete na místo události a vystoupíte z auta, tak vám sanitka zůstane pouze blikat, ale i to je jen taková kulisa, jelikož to nemá vliv na okolí, když stojíte třeba na silnici u dopravní nehody.
Závěr
Hra nemá špatný potenciál. Pokud vás zajímá jak funguje práce záchranky, hra vám to trochu přiblíží, ale musíte se spolehnout na to, že hra je pouze v angličtině a nemá ani české titulky. Doufám, že s dalšími updaty ubyde množství chyb a zlepší se i grafická stránka hry, která mě na Xbox Series S nějak nenadchla, byť je použitý Unreal Engine. Hra je teprve na počátku svého života a vývojáři dostali velké množství hlášení na různé problémy ve hře a doufejme, že ty zatím nejhorší opraví v příštím updatu nebo updatech. Přidají více možností jak si upravit postavu nebo změnit barvu sanitky. Multiplayer zde nehledejte ani co-op.
Verdikt
Hra určitě stojí za vyzkoušení, pokud se vývojáři budou hře dále věnovat, tak by to mohl být další z profesních simulátorů, který je s originálním nápadem. Záleží na vás, zda budete ochotni zaplatit částku za jakou se hra prodává plus si dokoupit DLC. Hru budu nadále sledovat a uvidíme s jakými vylepšeními vývojáři do budoucna přijdou.Originalita | Hloupá AI |
Rozmanitost | Chybějící lepší fyzika |
Snadné ovládání | Nemožnost vypnout Motion Blur |
Žádný výběr sanitky a oblečení v základní hře | |

Recenze: Assassin’s Creed Shadows
Léta chtěné zasazení série Assassin’s Creed do Japonska je konečně tu. Jak obstálo bratrstvo v zemi vycházejícího slunce?

RECENZE: PGA Tour 2K25
Venku se pomalu otepluje a ve vzduchu je kromě blížících se alergií cítit také příchod jara. Trávníky se pomaličku začínají zelenat, zbytky listí ofoukává jarní větřík nebo fukar pracovníka technických služeb. Všichni golfisté začínají opouštět krytá odpaliště nebo místnosti se simulátory, protože nová golfová sezóna se blíží ke svému začátku. Ta virtuální, o kterou se starají vývojáři z 2K Sports již začala a zve všechny příznivce na greeny.

RECENZE: WWE 2K25
Nové režimy, obrovská soupiska zápasníků a mnoho dalšího jsou tady, aby se pokusily vás obrat o čas a peníze v novém díle populární wrestlingové hry WWE.

Recenze: Like a Dragon Pirate Yakuza in Hawaii
Bájné poklady, piráti moderní doby, starobylé legendy, japonská mafie a jeden muž, který po ztrátě paměti zjišťuje, jak to vše do sebe zapadá ve velice absurdním titulu o bohatství a snech. Vítejte u recenze pirátské yakuzy z dílny studia Ryu Ga Gotoku.

RECENZE: Accolade Sports Collection (QUByte Classics)
Rádi vzpomínáme na to, co jsme dělali jako děti a všechno s tím spojené nám přijde takové lepší a zářivější než věci, které zažijeme potom. A to samé platí samozřejmě také pro herní zážitky, které čím jsou vzdálenější, tím působí zářivěji a moderněji i po těch desítkách let. Nejsem zastáncem tvrzení, že dneska nevychází dobré hry. Spíš právě naopak. Tím, co nás ponouká kupovat všechny ty remastery, remaky a další návraty...

RECENZE Civilization VII
Další strategická hra se snaží o naši pozornost. Jedná se o Civilizaci VII, která se chce vrátit na pomyslný trůn 4Xstrategií. V cestě má asi dva největší soupeře, a to ukecaný a texty naplněný Humankind nebo Ara: History Untold. Uvidíme, jak série změnila od svého předchozího dílu, který vyšel před devíti roky.

RECENZE: Two Point Museum
Muzeum je velice zajímavá a svým způsobem také tajemná instituce. Většinou jde o nějakou starší, několika patrovou budovou, kde můžeme narazit na nejstarší a zároveň nejnovější výdobytky civilizace, prastaré tvory nebo všemožné ruční výrobky, ukázky řemesel a přísné pohledy pracovnic muzea, kterým neunikne ani sebemenší přestupek vůči pravidlům.

Recenze: Avowed
Dlouho očekávané fantasy RPG od Obsidian Entertainment je konečně venku, a můžeme se nyní blíže podívat na to, jak si hra obstála v naší recenzi.