RECENZE: ANNO 1800 console edition

Publikováno: 7.4.2023, 8:03

Sociální sítě

O autorovi

DandyCZE

DandyCZE

Je autorem 198 článků

Svět na ANNO 1800 dorazil na konzole a my se v dnešní recenzi podíváme, jak se tato komplexní strategie hraje na Xboxu.

Asi je dobré hned na začátku připomenout vývoj hry. Ta se na PC objevila před čtyřmi roky a prošla opravdu velkým vývojem. Takto odladěnou hru dostávají i nyní konzoloví hráči. Co nás může zamrzet, je absence sezónních updejtů, které na konzoli aktuálně nejsou a zatím od UBI nejsou žádné signály, že by se to mělo v budoucnu změnit. Jediné, co využijete naplno jsou placené kosmetické balíčky, které jsou k dispozici v identickém množství, jako na PC.
Absence DLC zamrzí, ale hra je i v základní verzi tak obsáhlá, že nemusíte být nijak zklamáni. Pojďme si vychutnat svět ANNO 1800.

Pro své nekonečné dobrodružství budete moci zvolit sandbox, tedy volnou hru, kdy začínáte na ostrůvku a je pouze na vás, jak budete svoje města rozšiřovat a zvelebovat. Nic vás nikam nežene a hra má otevřený konec.
Pro začátek je ovšem dobré skočit po kampani, které vás i tak trošku zaškolí do mechanismů hry a že jich není málo. Kampaň startuje ve chvíli, kdy dostáváte informaci od své sestry, že váš otec byl uvězněn. Bohužel při návratu zjistíte, že už nežije a vy se vydáte na cestu pomsty, a hlavně očištění jména svého otce. A jak to tak bývá, v nejtěžších chvilkách poznáš přítele, ale i nepřítele. Tvůj strýc Edvard převezme kontrolu nad rodinnou firmou a ty dostaneš kopanec z ostrova. Je tedy potřeba najít útočiště a začít svůj příběh.

Pokud jsem ještě u těch režimů, tak rovnou zmíním multiplayer, který je velmi dobře udělaný. Dokonce si ho s přáteli můžete skvěle užít, když si nastavíte i nějaké vlastní cíle. Pokud máte kolem sebe další budovatele, tak vyzkoušejte, multiplayer je až pro 16 hráčů.

Ale zpět do vašeho města, jelikož kampaň a vývoj právě startuje. Celý děj je zasazený do období roku 1800 a vše se točí kolem průmyslové revoluce. Hra nabídne nespočet možností, jak budovat svoje město, ukáže vám, jak je vše propojené a vy se budete muset snažit vše dobře vybalancovat. Na začátku se postaráte o pár domečků, zajistíte dřevo a prkna a nějakou tu rybku k snědku. Následně se obléknete a vypálíte první kořalku – je potřeba držet dobrou náladu. Možná vás překvapí, že se bude dělat z brambor, jako náš český rum 😊
Když se vám město trošku zaběhne, je potřeba něco upéct a taky vlastnit nějakou farmičku. Vaše vyhlášené klobásky z prasat nebo mýdlo pro městské paničky posunou město na další level.


Skoro by se řeklo, že už máte vše, ale teprve nyní přichází ta průmyslová revoluce a s ní těžký a špinavý průmysl. Začnete stavět doly, odlévat ocel a pokusíte se stát železnou mocností. Samozřejmě ve hře hraje i úlohu znečištění, a tak budujte své obydlené části v dostatečné vzdálenosti od průmyslových oblastí.

Moje dojmy na XKOTV

Samozřejmě jsem to vzal v rychlosti a rozhodně to nejde tak snadno. Ostrovy mají jasně dáno, jaké suroviny na nich jsou a vy budete muset obsadit i jiné ostrovy, pokud se nechcete spoléhat na nákup surovin, které budou na trhu ze začátku hry zbytečně drahé. Někdy je stihněte obsadit jako první, jindy si ho budete muset vzít třeba silou. Bez surovin, které potřebujete pro spokojenost lidí a růst měst se nikam nepohnete. Jak už jistě tušíte, tak to bude pořádná jízda, tedy spíše plavba.

Kromě vás a Edvarda máte na mapě dle obtížnosti další soupeře, se kterými můžete spolupracovat nebo naopak válčit. Od AI dostáváte i úkoly a za ně velmi lukrativní odměny, takže není dobré si všechny hned poslat proti sobě a zejména ze začátku hry se snažte spíš se všemi vycházet, jsou zdrojem vašeho dodatečného přijmu. Na mapě najdete i piráty a ti vás budou trápit, ale nebojte nadejde čas, kdy si je podáte. Ono kromě měst musíte budovat i flotilu, které vám zaručí respekt a ochranu. Jiné vojenské jednotky zde nejsou a samotné dobývání funguje principem obsazení přístavu. Abyste se lépe chránili, můžete mít už zmíněné silné loďstvo, ale také vaši zruční řemeslníci mohou přidat ruky k dílu a z přístavu udělat nedobytnou pevnost se spoustou děl.

Mimo hlavních osob budete dostávat i drobné úkoly od obyvatel. Ty jsou spíše ve smyslu dones, najdi atd.., ale i za ně dostáváte hezké věci a často padne i nějaký artefakt, který jde umístit do vybraných budov a mají vliv na jejich chod. Nyní je už na vás, jestli očistíte jméno před královnou nebo si užijete sandboxovou verzi. Nabídka hry pro budovatele je naprosto úžasná a myslím, že je to zatím asi nejkomplexnější budovatelská strategie na konzoli. A proto se podíváme na technické věci hry.
Hra běžela podle mě na stabilních 30 FPS na Xbox Series X. Neměl jsem ani žádné velké načítací časy, kromě prvního spuštění a následně načtení uložené pozice, takže se SSD disk činil. Hra nabízí krásnou grafiku, kterou si můžete detailně přiblížit a kochat se životem na ulicích. Hudba i grafika vás prostě potěší.

Už jsem zmínil, že se jedná asi o nejkompletnější strategii na konzoli a vy máte v ruce ovladač. Jde to vůbec hrát? Autoři se vydali podobnou cestou, jako u AOEII. Nicméně hra má mnohem více možností, takže se s tím budete chvíli prát. Osobně jsem se do toho dostal tak po cca hodině hraní a dokázal hru pohodlně ovládat. Autoři udělali asi co mohli, ale těch potřebných tlačítek je tolik, že to prostě asi na 100% zvládnout nejde. Budou situace, kdy se s tím budete trápit, pokud nejste pavouk a ovladač není vaše druhá ruka. Spíše ve fázi, kdy toho máte už opravdu hodně je absence klávesnice znát. Osobně mi asi největší problém dělal pohyb po mapě. Pokud jsem byl na jednom místě, stavěl a zlepšoval vše bylo na 100%. Dokonce na konzoli máte automatizované základní věci, jako je napojování cest nebo stavění více budov, což vám zajisté usnadnění začátky hraní. Tím nechci říct, že to nejde hrát nebo tak něco. Hrát to jde a skvěle.

9
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Největší budovatelská hra dorazila na Xbox a hraje se skvěle. Drobné lámání prstů v prvních hodinách hraní se může objevit, ale vy to zvládnete a jako odměnu dostanete tento skvost. Jelikož znám i PC verzi, tak malinká černá tečka za absenci sezonních updejtů.
Komplexnost hryAbsence sezonní DLC
Grafika a hudba
Multiplayer
28. 05. 2023 • DandyCZE0

Recenze Thrustmaster eSwap XR Pro ve stylu Forza Horizon 5

Již před časem jsme měli možnost si osahat zajímavý gamepad eSwap XR Pro, který nás překvapil počtem ovládacích prvků a bytelností. Nyní se nám do rukou dostal speciál v designu Forza Horizon. Asi většina by řekla, že se bude jednat o jinou barevnou verzi a je určena tak leda pro hráče Forzy Horizon. Sice je pravda, že je ovladač primárně určen pro fanoušky Forzy Horizon, ale také všechny závodní fanoušky. Ovladač...

»
24. 05. 2023 • Michael Chrobok0

RECENZE: MLB The Show 23

Letošní rok je rokem českého baseballu. To není jen prázdná floskule, ostatně úspěch naší reprezentace na mistrovství světa World Baseball Classic, kde si naši sportovci díky výhře nad Čínou zvládli zajistit účast na příštím turnaji v roce 2027, a také pořádání mistrovství Evropy na podzim je toho dostatečným důkazem. Ačkoli bych se o skutečném baseballu mohl pořádně rozpovídat, tato recenze patří tomu virtuálnímu, o který se stará studio Sony San...

»
21. 05. 2023 • lindros88cze0

RECENZE: LEGO 2K Drive

Kostičky LEGO v posledních letech dostávají pozornost pouze v podobě dobrodružných her, zatímco ty závodní byly odsunuty na kdoví kolikátou kolej. V posledních letech tomu nejblíže bylo rozšíření LEGO Speed Champions pro Forza Horizon 4, které můžeme jedině doporučit, ovšem do závodního světa s kostičkami nově vstupuje nový vyzyvatel v podobě LEGO 2K Drive.

»
19. 05. 2023 • p.a.c.o0

TT Isle Of Man: Ride on the Edge 3

Motocyklové závody jsou žánrem, který má v herním průmyslu až nečekaně velký počet titulů, z nichž si můžeme vybírat. Samozřejmě nechybí licencované produkty jako MotoGP, série MXGP nebo nelicencované ježdění v Ride. Silniční motorky však mají ještě jedno zastoupení, které se často označuje jako nejtěžší závody na světě. Ty se odehrávají na britském ostrově Man již od roku 1907 a jejich herní zpracování nese název TT Isle Of Man: Ride on the Edge.

»
16. 05. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Tin Hearts

Občas nám hry velice rády připomínají, že všichni jsme svým způsobem děti, akorát naše hračky jsou na pořízení o něco náročnější, než tomu bylo dříve. Vzpomínky na naše dětství jsou většinou krásné a vzbuzují příjemné emoce. Takže proč naše vzpomínání nepodpořit a nedodat tak hře nějaké hlubší emoce vlastní každému hráči. Velké hry většinou na takové věci moc nevsází a jdou trochu dospělejší cestou.

»
15. 05. 2023 • HusekD0

RECENZE: Star Wars Jedi: Survivor

Pokud patříte mezi věrné fanoušky Star Wars, tak máte určitě velikou radost z přicházejících herních zpracování. Dlouhé roky seděla na právech výhradně společnost Electronics Arts, která hráčům přinesla pouhé dva díly Battlefrontu a nedokázala z této slavné značky vytěžit maximum.

»
03. 05. 2023 • lindros88cze0

RECENZE: Redfall

Recenze hry Redfall se píše opravdu špatně. Nebudu ani zastírat, že jsem hru nedohrál. Přitom hra mohla nabídnout výborný mix akce, lootovačky a atraktivního prostředí.

»
28. 04. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: EA Sports PGA Tour

Není nad to si při pěkném počasí vyjít ven a v ideálním případě vycházku doplnit nějakou větší aktivitou. Golf může působit jako procházka po trávníku s občasným odpalem, ale za tím vším se skrývá fyzická zátěž. Ono odpálit míček na dostatečnou vzdálenost chce nejen správnou techniku, ale také sílu. Nevýhodou však je, že hřiště se nacházejí v drtivé většině venku, takže při nepřízni počasí si člověk může dojít na odpaliště, aby procvičil švih...

»