RECENZE: Forza Horizon 5

Publikováno: 4.11.2021, 7:43

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 180 článků

Konec roku se nezastavitelně blíží. Letos jsme se dočkali již spousty zajímavých titulů, ale ty nejzajímavější máme pořád ještě před sebou. Jedním z nich je jednoznačně pokračování závodní série Forzy Horizon od zkušených vývojářů ze studia Playground Games. Fanoušci Horizonu se již mohli podívat, prozkoumávat a závodit ve spoustě zemí po celém světě. Jmenovitě se jednalo o Colorado, Jižní Evropu, Austrálii a Velkou Británii. Tentokrát si můžete obléci tematické barevné pončo se slaměným sombrerem, protože se letíme podívat do Mexika. Oficiálního představení jsme se dočkali na letošní E3 a musím se vám k něčemu přiznat. Po zveřejnění lokace pro páté pokračování jsem byl vážně hodně skeptický. Když se řekne Mexiko tak se mi vybaví zaprášené nezpevněné silnice, které se táhnou přes nekonečné pouště, kde se sem tam objeví pár neudržovaných vesniček. Jelikož preferuji spíše asfalt před terénem, tak jsem byl opravdu zvědavý, jak si mě vývojáři dokáží získat. No, pojďme se na to společně podívat.

Hned na začátek musím napsat, že je mapa Mexika vskutku dechberoucí. Veškeré mé obavy a předsudky se rozplynuly v kouři spálených pneumatik během několika prvních kilometrů.  Už jen samotný začátek závodního festivalu vás dokáže dokonale vtáhnout úžasnou atmosférou a vy toho budete chtít víc, mnohem víc. Velikost Mexické mapy je přes 100 km2,  což je o poznání víc, než měl její předchůdce. Nachází se zde 11 biomů a díky tomu je mapa opravdu různorodá. Rozhodně je to příjemná změna od Velké Británie, která trpěla na sterilní jednotvárné prostředí. Projedete se zde džunglí, tundrou, zalesněnými horskými průsmyky, nebo prosluněnými plážemi. Playground Games dokázali vytvořit vážně nádhernou mapu, kterou budete chtít s chutí projíždět a objevovat všechna její zákoutí. Nechybí zde ani populární fotorežim. Díky němu si ve spojení s výkonem Xboxu Series X|S dokážete pořídit opravdu krásné panoramatické fotografie.

Při prvním spuštění se dostanete do vytváření vaší postavy. Zde vidím stále značné nedostatky. Vývojáři vám dávají z mého pohledu zbytečné možnosti, místo toho, aby udělali něco smysluplného. Ačkoliv se jedná o závodní hru a tvorba postavy je vedlejší, tak tu možnost tady máte a mohla být udělána rozhodně lépe. Během hraní se dostanete k velkému množství oblečení, doplňků a uvidíte svůj charakter v každé cutscéně. V takovém případě bych si přál, aby má postava vypadala přesně podle mých představ. Uvítal bych lepší customizaci obličeje, než mít možnost dát své postavě protézy na obě nohy, nechat jí oslovovat ONI a mít ženský hlas na mužské postavě. S ohledem na dnešní dobu samozřejmě chápu, proč tam tyhle možnosti jsou, ale nestavěl bych je před to důležitější, což je u tvorby vlastní postavy její vzhled.

Hlavní kampaň je zde tvořena takzvaným Dobrodružstvím Horizonu. Jedná se o speciální výzvy a mise, které jsou rozděleny do několika regionů podle jejich zaměření. Vaše cesta započne na Mexickém Festivalu. Po splnění prvních úkolů si budete moci vybrat na hezké stylizované mapě, kam povede vaše cesta dál. Na výběr máte ze silničních závodů, off-roadů, cross country, nebo z pouličních a kaskadérských závodů. Právě v těchto výzvách narazíte na ty nejzajímavější úkoly a budou posouvat váš příběh kupředu. Můžete se těšit na výpravné expedice do starodávných Mayských pyramid, sbírání vzorků ze sopečného vulkánu, nebo například na extrémně dlouhé vytrvalostní závody trvající i desítky minut. Většina těchto výzev je doprovázena dynamickým počasím a to dodává expedicím na dramatičnosti a jedinečné atmosféře. Kromě příběhového režimu tu na hráče čeká také obrovské množství vedlejších aktivit a závodů, které už dobře známe z předchozích dílů. Po celé mapě jsou opět rozesety cedule, které můžete sbírat a získávat tak dodatečné zkušenosti. Dále se nám vracejí měřené úseky, radary, nebo kaskadérské můstky. Pokud patříte mezi hledače pokladů, tak si jistě přijdete na své při hledání 14 schovaných garáží, obsahující vzácné veterány. Kromě garáží můžete hledat i speciální truhly s pokladem. Pokud se podíváme na celkový počet výzev a vyznamenání, tak se dostaneme k šílenému číslu 1876. Nejedná se pouze o zajímavá čísla do vaší statistiky, ale za jejich plnění obdržíte i zajímavé odměny. Pro kompletní splnění všech úkolů si tak můžete už teď zarezervovat desítky hodin strávených v malebném Mexiku.

Stejně, jako tomu bylo ve Velké Británii, tak se i zde vracejí roční období a s nimi jejich sezóny. Čekají tu na vás denní výzvy, speciální závody a úkoly. Za každé úspěšné dokončení získáte sezonní body, díky kterým se můžete dopracovat až ke speciálnímu autu do vaší sbírky. A věřte mi, že jsou tam opravdu krásné kousky. Kdo by taky nechtěl mít ve své garáži ikonický DeLorean DMC-12, nebo přední auto pro Horizon 5 Mercedes AMG ON. Když už jsme u těch aut, tak se u nich na chvilku pozastavíme. Pro začátek si pro nás vývojáři připravili 520 modelů a díky tomu si určitě každý najde svého favorita. Pokud by vám tam přeci jen něco chybělo, tak nezoufejte. Zajisté se dočkáme nejednoho rozšíření vozového parku. Já osobně očekávám návrat značky Alfa Romeo. Forza Horizon 5 vás už hned zkraje doslova zahltí nepřeberným množstvím aut a vy nebudete vědět, se kterým jezdit dřív. Pokud vlastníte některou s předchozích her ze sérií Forza, tak hned do začátku obdržíte přední auto z každého vlastněného dílu. Samozřejmě zde nemůže chybět i slavné kolo štěstí kde si vylosujete peníze, auta, oblečení, nebo spoustu dalších doplňků. Vydělané peníze jsou zde jen jakýmsi pozlátkem, které moc často nevyužijete. Místo kupování aut se vám hodí převážně k jejich vylepšovaní, nebo ke koupi jednoho ze sedmi domů, které jsou rozmístěny po celé mapě a dají se využívat k rychlému přesunu za menší poplatek.

Jízdní model se dočkal jistého vylepšení. Pořád se jedná o čistokrevnou arkádu, ale mám oproti minulému ročníku mnohem příjemnější pocit z řízení. Přijde mi jako by všechny modely získali na hmotnosti a díky tomu jsou při řízení stabilnější. Pokud budete mít k vašemu vozu i přesto nějaké výhrady, tak si ho můžete v garáži upravit podle svých požadavků. Tuning je zde dostatečně rozsáhlý a bude záležet jen na vašich schopnostech, jak si své auto upravíte na potřebné závody. Pokud nepatříte mezi zapálené mechaniky, ale přesto chcete držet krok se svými protihráči, tak si můžete vybrat jeden z předpřipravených návrhů, nebo si převzít uložené úpravy od ostatních hráčů.

Velká část obsahu patří onlinu. Všechny dostupné závody můžete jezdit v cooperaci se svými přáteli, nebo jako kompetetivní závody proti ostatním hráčům. Pokud máte pár dobrých přátel a nechcete se nechat vyrušovat ostatními hráči, nebo AI protivníky, tak je tu pro vás služba Konvoj. Po jeho založení budete závodit pouze ve své skupině. Do Konvoje můžete přizvat až 12 lidí a budete mít k dispozici veškeré dostupné závody a režimy. Tuhle funkci jsme měli možnost vyzkoušet s vývojáři z Playground Games a vše fungovalo na jedničku, bez sebemenšího lagu, nebo problému. Víme, že je v naší komunitě velké množství fanoušků této série a tak jsme pro vás založili oficiální Xboxweb klub. Pokud se tedy budete chtít přidat, tak si do klubového vyhledávače napište název Xboxweb Klub (XBW) a podělte se s ostatními hráči o své zážitky, nebo uspořádávejte vlastní oline závody. Když vás omrzí oficiální produkce, tak máte k dispozici velkou databázi závodů, které vytvořili ostatní hráči. Také je k dispozici režim Horizon Super 7. V tomto případě se vám vyhledá sedm náhodných soutěží od ostatních hráčů a vy za jejich úspěšné dokončení obdržíte patřičnou odměnu. Pokud patříte mezi ty hráče, kteří rádi dokazují, že jsou lepší než ostatní, tak je tu pro vás opět i battle royale režim Eliminátor.

Forza Horizon 5 dorazí na Xbox One, Xbox Series X|S a cloudové hraní Xbox. Hra vychází v několika různých edicích. Majitelé premiové edice (2749 Kč) budou moci usednout za volant už 5. 11. 2021 a dostanou všechny dodatečné balíčky. Vlastníci standardní edice (1749 Kč) a  edice Deluxe (2249 Kč) si počkají i s předplatiteli Xbox Game Pass na vydání 9. 11. 2021.

10
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Forza Horizon 5 je dalším úspěšným pokračovaní arkádových závodů. Přebírá si od svých minulých dílů spoustu obsahu, ale dokázala je dostatečně přeleštit a zase je o trochu víc přitáhnout k dokonalosti. Po grafické a zvukové stránce budete jen stěží hledat nějaké výhrady a celá hra je opravdovou pastvou pro vaše smysly. Příběhové sekvence jsou zábavné a po jejich dokončení můžete utopit stovky hodin v online režimech. Pokud nejste zapálení fanoušci Sim racingu, ale dáváte šanci i arkádovějšímu ježdění, tak není lepší volby, než právě Forza Horizon 5. Je mi opravdu velkým potěšením sdělit, že našeho Xboxového krále závodních her pravděpodobně ještě dlouho nikdo o korunu nepřipraví.
grafikasnad jen ta tvorba vaší postavy....
rozmanitá mapa
množství obsahu
hratelnost
česká lokalizace
27. 09. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: XIII

Herní průmysl prožívá zajímavé období. Na jednu stranu se mu neskutečně daří, co se financí týče. Zisky rostou, prodeje her také a stejně tak se zvětšuje herní komunita. Na druhou stranu je stále častější, že v době vydání hry dostaneme nedodělaný produkt, na kterém vývojáři musejí minimálně další rok pracovat, abychom dostali očekávanou kvalitu. A k tomu je tady záplava nejrůznějších remaků. Už jsem si říkal, že tato mánie bude mít sestupnou...

»
22. 09. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Destroy All Humans! 2 – Reprobed

Co se stane s mimozemšťanem po invazi na Zemi? Jestli hádáte, že si dopřeje dovolenou jako doživotní zákazník resortu Oblast 51, tak se pěkně pletete. Jeho novým domovem se stal Bílý dům, odkud je obdivován celou Amerikou. To lehce rozladilo Sovětský svaz, který se bojí, že se lehkovážnost Američanů může rozšířit do celého světa, včetně sibiřské oblasti. Ničí tak mimozemskou základnu na oběžné dráze a s ní i kariéru netradičního prezidenta. Nechá...

»
20. 09. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Hobo: Tough Life

Už jsem si myslel, že simulátory všeho možného mají to nejlepší za sebou, ale evidentně jejich trend stále sílí. A když už si člověk myslí, že ho nic nepřekvapí, objeví se simulátor bezdomovce. Ke cti vývojářů však musím dodat, že jejich projekt, kterému budou věnovány následující řádky, je ve vývoji již nějaký ten pátek, kdy si svou premiéru odbyl na PC platformě v roce 2017. Zde sklidil velice solidní úspěch a...

»
07. 09. 2022 • HusekD0

RECENZE: Steelrising

Studio Spiders je tu s námi již řadu let. Za dobu své existence jsme se od nich dočkali opravdu pestré nabídky her. První titul vydali v roce 2009 a jednalo se o předělávku velmi povedené adventury ze světa Sherlocka Holmese, se kterým jsme se vydali po stopách Jacka Rozparovače na Xboxu 360. Svojí vlastní tvorbu započali až v roce 2011, kdy nám představili akční RPG Faery: Legends of Avalon. Titul...

»
05. 09. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: F1 Manager 2022

Svět Formule 1 v minulých dnech nabídl novou hru z tohoto prostředí. Pokud se těšíte na další zavodní klon, tak jste vedle. Tentokrát usednete do manažerského křesla a budete se snažit vytvořit dokonalou závodní stáj, která se stane postrachem pro konkurenci.

»
22. 08. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Saints Row

Co dělat, když máte zavedenou sérii, které s každým dílem dochází víc a víc dech? Máte hned několik možností. Buď nechat sérii sérií a vrhnete se na nějakou novou značku. Další možností je pokračovat v dojení, dokud hráči nepřijdou na to, že vlastně hrají pořád to samé (a že jim to občas trvá docela dlouho) a jako poslední možnost bych viděl taktiku pár let počkat, až se na všechno tak trochu pozapomene...

»
16. 08. 2022 • HusekD0

RECENZE: Way of the Hunter

Dnešní hráči mají k dispozici nepřeberné množství titulů a žánrů. Trh by se mohl zdát přeplněný, bez sebemenšího prostoru pro nové vývojáře. To ovšem neplatí pro všechny. V případě loveckých simulátorů jsme do této doby byli odkázáni pouze na theHunter: Call of the Wild, jenž si po několik let udržoval téměř bezkonkurenční prvenství. To se ale v následujících měsících může rychle změnit, protože se objevilo nové slovenské vývojářské studio pod...

»
12. 08. 2022 • HusekD0

RECENZE: Endling: Extinction is Forever

Naše planeta je jedinečné místo, plné krásných míst, rostlin, nerostů a živočichů. Lidé byli a do jisté míry pořád jsou velmi sebestřední a proto se k těmto darům nechovali s patřičnou úctou a opatrností. Naštěstí jsme s postupem času prozřeli a začali dělat spoustu věcí jinak. Ochraňujeme ohrožená zvířata, obnovujeme zdejší lesy, čistíme okolní prostředí od našich odpadků atd. Představte si nyní ale realitu, ve které by byli lidé neustále...

»