RECENZE: MLB The Show 23

Publikováno: 24.5.2023, 17:35

Sociální sítě

O autorovi

Michael Chrobok

Je autorem 4 článků

Letošní rok je rokem českého baseballu. To není jen prázdná floskule, ostatně úspěch naší reprezentace na mistrovství světa World Baseball Classic, kde si naši sportovci díky výhře nad Čínou zvládli zajistit účast na příštím turnaji v roce 2027, a také pořádání mistrovství Evropy na podzim je toho dostatečným důkazem. Ačkoli bych se o skutečném baseballu mohl pořádně rozpovídat, tato recenze patří tomu virtuálnímu, o který se stará studio Sony San Diego. Nebudu lhát – vidět při spuštění hry logo PlayStationu je zvláštní pocit.

MLB The Show vychází už nějaký ten pátek, přičemž teprve před pár lety se tento sportovní titul podíval také na Xbox. Do té doby šlo o exkluzivitu pro PlayStation, což není nic zvláštního vzhledem k tomu, že v Japonsku se jedná o národní sport. Díky zařazení letošního dílu do Game Passu si virtuální baseball můžete navíc vyzkoušet bez nutnosti další investice a možná vás tato nádherná hra okouzlí podobně jako mě minulý ročník.

Pokud jste baseballem nepolíbení a chcete si ho jen vyzkoušet, připravte se na křest ohněm. Baseball není fotbal, pravidla jsou přeci jen o něco málo složitější. Ačkoli hra nabízí poměrně povedený tutorial, který vám představí veškeré aspekty hry, umožní vám vyzkoušet si různé způsoby ovládání a pomůže vám rychle naskočit do prvního zápasu, chvíli bude trvat, než pochopíte, kdo běží kam, proč běžet nemůže a proč pro vás zápas skončil, i když jste udělali všechno správně. Popisovat pravidla v této recenzi nicméně nehodlám.

MLB The Show 2023 je rozdělena na dvě poloviny, tedy offline a online část. V té offline najdete obdoby populárních herních režimů společných pro téměř všechny sportovní hry, jako je Road to the Show (kariéra sportovce) či Franchise (manažer týmu). Nechybí ani netradiční režim March to October, což je taková odlehčená obdoba plnohodnotného manažerského režimu. Samozřejmě se můžete pustit i do jednoho zápasu za jakýkoli tým z MLB či nižších soutěží, přičemž hru si můžete přizpůsobit dle vaší nálady, schopností či časových možností. Online část pak tvoří režim Diamond Dynasty, tedy obdoba známého kartičkového systému FUT či HUT.

Novinkou letošního ročníku je speciální režim Negro Leagues, tedy černošské ligy, které byly aktivní především v první polovině 20. století. V rámci této minisérie jsou hráčům představeny různé hvězdy tmavé pleti, které psaly dějiny baseballu, včetně nejznámějšího Jackie Robinsona, jenž se stal prvním Afroameričanem, který byl angažován týmem z MLB. Pokud se zajímáte o historii baseballu, je tento režim to pravé ořechové – zkrácené zápasy se sestávají vždy z jednoduchých úkolů, jako je například posunutí hráče na metě či úspěšný odpal, to vše v dobových kulisách jak z hlediska stadionů, dresů hráčů či komentáře, přičemž jednotlivé epizody jsou doprovázeny autentickými záběry a vyprávěním ředitele muzea mapujícího historii segregovaného baseballu. Na hráče navíc čekají odměny i do online režimu, takže plnit výzvy se vyplatí.

Druhou novinkou, která si zaslouží pozornost, je obohacení o prvky z proběhlého mistrovství světa World Baseball Classic. To zahrnuje loga a dresy týmů, přičemž nechybí ani speciální kartičky jednotlivých hráčů, kteří se turnaje účastnili, včetně české stopy. Ta se bohužel smrskla jen na dva hráče, konkrétně na Vojtěcha Menšíka a Martina Minaříka, nicméně i tak se jedná o velký úspěch. Tady bych nicméně s chválou skončil, neboť potenciál licence WBC zůstal trestuhodně nevyužitý. Nepochopitelně chybí možnost zahrát si variantu WBC jakožto samostatného turnaje, nebo si dokonce jen za některé národní týmy zahrát exhibici. Hráče z turnaje tak využijete jen v online režimu, případně v Showdown, který stojí na principu sestavení rychlého baličku a následného plnění výzev. Ačkoli je tento režim vcelku zábavný, není novinkou a troufám si tvrdit, že by nejeden hráč raději sáhl po klasickém zápasu.

Jak už v rámci recenze padlo, jedním ze stěžejních režimů je ten online, postavený na principu sběratelských kartiček. Nemusíte však mít obavy, že by se jednalo jen o lacinou kopii FUT či HUT – na rozdíl od nich není Diamond Dynasty pay-to-win a k zajímavé sestavě se dostanete poměrně rychle bez nutnosti investovat do hry byť jen jedinou korunu. Hra vás totiž kvalitními hráči zásobí poměrně rychle, což sice řeší problém s netrpělivými hráči, kteří nechtějí hrát dlouhé měsíce, aby poprvé narazili na hráče s absolutním hodnocením, na druhou stranu je ve hře celá plejáda karet, které jsou víceméně k ničemu. MLB The Show 2023 vás totiž odměňuje i za samotné hraní, přičemž čím lepší jste, tím více zkušeností a herních bodů získáváte. Ty můžete utrácet nejen za nové balíčky, ale kupovat si můžete i jednotlivé karty. Novinkou jsou kapitáni, kteří při správné kombinaci hráčů vylepší týmovou chemii a pozvednou jejich statistiky o nezanedbatelný bonus.

Hraní proti živým soupeřům je jedním ze stěžejních zážitků MLB The Show 2023, přičemž hra na tomto aspektu dost staví. Sestavování nejlepšího týmu z kartiček, vytváření vlastních dresů a stadionů, plnění dynamických výzev a pravidelně se měnících úkolů, prostý trénink či samotné zápolení s živými soupeři, ať už v rámci jednoho zápasu či celých virtuálních lig – to je jen malý výčet toho, co všechno můžete v online režimu dělat. Díky propracovanosti vás online režim jen tak nepustí a jeho velkou předností je také povedený matchmaking na základě vašich schopností.

Co nabídnout mají ale také offline režimy. V populární kariéře sportovce si můžete vytvořit vašeho atleta dle libosti, včetně možnosti vymodelovat jeho obličej na základě fotografie. Do věrnosti má výsledek sice poměrně daleko, přesto vám tato vychytávka dá pocit, že jste přímo ve hře. V rámci kariéry si poté musíte své místo v MLB vybojovat od nejnižších stupínků, což rozhodně není procházka růžovou zahradou, pakliže si zvolíte dynamickou obtížnost (což doporučuji). Body za hraní lze využít pro nákup lepšího vybavení a perků, které vám budou zlepšovat statistiky, nebo prohloubí vaši specializaci. I když systém vybavení a perků prošel drobnou změnou, v jádru se jedná o starou dobrou kariéru, která by už notně potřebovala vylepšit. Minimálně z pohledu mimozápasového života hráče, dialogů s týmovými kolegy a vedením, vyjednávání o potenciálním přestupu či tréninku v podobě miniher. Kupříkladu od takového NHL by se mohlo MLB The Show učit, a to jejich řešení nepovažuji ani zdaleka za nejlepší.

Režim Franchise, tedy budování vlastního týmu, může nejednoho hráče lákat, nicméně baseballové statistiky jsou neúprosné, a pokud se ve hře čísel příliš neorientujete, moc si kariéru manažera neužijete. O to více jsem ocenil stále dostupný režim March to October, kde se zvoleným týmem zažijete zkrácenou sezónu, v rámci které hrajete jen klíčové okamžiky. Od toho, jak si s nimi poradíte, se odvíjí získané momentum, které zvyšuje pravděpodobnost úspěchu v neherních částech, a tím i možnost účasti ve Světové sérii. Zjednodušená je také výměna hráčů a prodlužování smluv těm stávajícím, což rovněž musím ocenit. Vzhledem k tomu, že základní část MLB se skládá ze 162 zápasů, je March to October vítanou možností, jak si užít manažerskou kariéru bez zbytečných složitostí.

Ztratit slovo musím i k samotným zápasům. Ty meziročně neprošly žádnou zásadní proměnou a stále se jedná o jeden z nejautentičtějších baseballových zážitků. Některé prvky hry jsou pochopitelně zjednodušeny, nicméně díky možnosti detailního nastavení závisí jen na vás, jak moc vám bude hra pomáhat a kolik činností budete muset vykonávat manuálně. Vzhledem k různorodosti pozic, na kterých můžete hrát, vás hra jen tak neomrzí, nicméně je nutno dodat, že některé pozice jsou přeci jen o něco málo zábavnější a více se při nich dostanete do hry. I to je však krása nejen baseballu, ale také MLB The Show 2023. Co je ovšem nepochopitelné, je absence aktuálních baseballových pravidel, které byly v zámoří velmi diskutované. Ať už jde o časový limit nadhozů, větší mety či limit pick-offů, nic z toho ve hře není, což považuji za velkou chybu.

Opomenout nemohu ani grafickou stránku, která prošla jen mírnou evolucí. Virtuální hráči dostali větší množství oslav, pohybů a grimas, rozdíl oproti předchozímu ročníku ale poznáte jen v případě, že v něm máte nahráno opravdu hodně hodin. Novinkou jsou také přidané animace, a to jak na začátku zápasu, tak v jeho průběhu. V tomto bodě si nicméně MLB The Show 2023 zaslouží nejvíce kritiky. Ačkoli se nejedná o vysloveně ošklivou hru a hraje se velmi dobře, přeci jen by si zasloužila nějaký ten facelift, který by alespoň náznakem využil výkon aktuální generace konzolí. Přeci jen stadiony či fanoušci jsou vesměs statické objekty, které by si alespoň drobnou péči zasloužily. Krátký předzápasový pohled před stadion je z mého pohledu trochu málo. Některé momenty v rámci hry vypadají jednoduše úchvatně, nicméně krátce na to shlédnete prostřih do dugoutu, který jako by vypadl z generace PlayStationu 3. Vyhovět nárokům na Nintendo Switch, kde hra také vychází, jistě není snadné, přesto si podle mě fanoušci zaslouží nový engine a znatelně vylepšenou grafickou stránku.

Méně výrazným, avšak klíčovým, prvkem MLB The Show byl vždy hudební podkres. Volba skladeb je zásadní prakticky pro každou sportovní hru a do značné míry ovlivňuje její působení na hráče. Historicky bylo MLB The Show v tomto ohledu silné, avšak poslední ročníky kvalita playlistu ustavičně klesá. Výrazných skladeb je jako šafránu, a ačkoli se tvůrci nebáli použít na obal excentrického Jazze Chisholma Jr., na hudbě to příliš znát není. Audiokomentář sice prošel změnou a přibyla celá řada nových hlášek a kontextuálních informací, přesto se neubráním pocitu, že i v tomto ohledu mohlo udělat studio San Diego o něco více. Ostatně zajímavým kořením MLB je pokrytí regionálními stanicemi, přičemž volba komentátorského dua by mohla zápasový komentář značně zpestřit.

MLB The Show 2023 je mírnou evolucí, v žádném případě ale revolucí. Vývojáři ze studia Sony San Diego vsadili na konzervativní přístup: oprášili fungující mechanismy, přidali režim Negro leagues, zlehka zakomponovali WBC a mírně posunuli animace a komentář, avšak v jádru se jedná stále o ten samý předchozí ročník. Potenciál pro vylepšení a růst je poměrně velký, přičemž s rostoucí celosvětovou oblibou baseballu a také dostupnosti na více platformách se zdála nutnost výraznější posunu jako nevyhnutelná. Veškeré neduhy vás nicméně přestanou trápit ve chvíli, kdy se pustíte do hry v rámci vašeho oblíbeného režimu či jakmile začnete otevírat balíčky s hvězdami baseballu. MLB The Show si ovšem musí dát pozor na to, aby nesklouzlo do podobného schématu, jako před více než dekádou PC verze NHL. Z pohledu českého fanouška ale nejvíce zamrzí trestuhodně nevyužitá licence WBC, přesto se není čeho bát, a i přes prvotní zavalení obsahem a herním systémem do hry rychle proniknete.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

MLB The Show 23 je stále nejlepší baseballovou hrou na trhu. Nový ročník je nicméně mírnou evolucí, nikoli očekávanou revolucí. Ve stěžejních bodech je hra stále velmi pevná v kramflecích a přidává hned několik nových vylepšení, přesto by hře slušel o něco větší posun nejen po grafické stránce. Zklamáním pro české hráče je nevyužitý potenciál licence WBC, přesto alespoň logo a dresy reprezentace potěší.
Stále nejlepší baseballová hra na trhuJen málo změn oproti předchozímu ročníku
Nový režim Negro LeaguesNevyužitý potenciál World Baseball Classic
Online hraní není pay-to-winSlabší hudební playlist
Dostupnost v rámci Game PassuAbsence aktuálních změn v pravidlech
28. 05. 2023 • DandyCZE0

Recenze Thrustmaster eSwap XR Pro ve stylu Forza Horizon 5

Již před časem jsme měli možnost si osahat zajímavý gamepad eSwap XR Pro, který nás překvapil počtem ovládacích prvků a bytelností. Nyní se nám do rukou dostal speciál v designu Forza Horizon. Asi většina by řekla, že se bude jednat o jinou barevnou verzi a je určena tak leda pro hráče Forzy Horizon. Sice je pravda, že je ovladač primárně určen pro fanoušky Forzy Horizon, ale také všechny závodní fanoušky. Ovladač...

»
21. 05. 2023 • lindros88cze0

RECENZE: LEGO 2K Drive

Kostičky LEGO v posledních letech dostávají pozornost pouze v podobě dobrodružných her, zatímco ty závodní byly odsunuty na kdoví kolikátou kolej. V posledních letech tomu nejblíže bylo rozšíření LEGO Speed Champions pro Forza Horizon 4, které můžeme jedině doporučit, ovšem do závodního světa s kostičkami nově vstupuje nový vyzyvatel v podobě LEGO 2K Drive.

»
19. 05. 2023 • p.a.c.o0

TT Isle Of Man: Ride on the Edge 3

Motocyklové závody jsou žánrem, který má v herním průmyslu až nečekaně velký počet titulů, z nichž si můžeme vybírat. Samozřejmě nechybí licencované produkty jako MotoGP, série MXGP nebo nelicencované ježdění v Ride. Silniční motorky však mají ještě jedno zastoupení, které se často označuje jako nejtěžší závody na světě. Ty se odehrávají na britském ostrově Man již od roku 1907 a jejich herní zpracování nese název TT Isle Of Man: Ride on the Edge.

»
16. 05. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Tin Hearts

Občas nám hry velice rády připomínají, že všichni jsme svým způsobem děti, akorát naše hračky jsou na pořízení o něco náročnější, než tomu bylo dříve. Vzpomínky na naše dětství jsou většinou krásné a vzbuzují příjemné emoce. Takže proč naše vzpomínání nepodpořit a nedodat tak hře nějaké hlubší emoce vlastní každému hráči. Velké hry většinou na takové věci moc nevsází a jdou trochu dospělejší cestou.

»
15. 05. 2023 • HusekD0

RECENZE: Star Wars Jedi: Survivor

Pokud patříte mezi věrné fanoušky Star Wars, tak máte určitě velikou radost z přicházejících herních zpracování. Dlouhé roky seděla na právech výhradně společnost Electronics Arts, která hráčům přinesla pouhé dva díly Battlefrontu a nedokázala z této slavné značky vytěžit maximum.

»
03. 05. 2023 • lindros88cze0

RECENZE: Redfall

Recenze hry Redfall se píše opravdu špatně. Nebudu ani zastírat, že jsem hru nedohrál. Přitom hra mohla nabídnout výborný mix akce, lootovačky a atraktivního prostředí.

»
28. 04. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: EA Sports PGA Tour

Není nad to si při pěkném počasí vyjít ven a v ideálním případě vycházku doplnit nějakou větší aktivitou. Golf může působit jako procházka po trávníku s občasným odpalem, ale za tím vším se skrývá fyzická zátěž. Ono odpálit míček na dostatečnou vzdálenost chce nejen správnou techniku, ale také sílu. Nevýhodou však je, že hřiště se nacházejí v drtivé většině venku, takže při nepřízni počasí si člověk může dojít na odpaliště, aby procvičil švih...

»
18. 04. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Dead Island 2

Na dobré věci se vyplatí počkat. To je takové lidové moudro, které se dá spojit s celou řadou věcí – herní průmysl nevyjímaje. Pravdou také je, že ne vždycky stojí to čekání za to, o čemž bychom mohli také dlouze debatovat. Jsou projekty, které vypadaly skvěle, ale cesta k jejich dokončení nebyla vůbec snadná a mnohdy do cíle dojít ani nemusejí. Naštěstí to není náš dnešní případ, což je tak nějak logické,...

»