RECENZE: Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder´s Revenge

Publikováno: 24.6.2022, 23:12

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 187 článků

Pokud jste vyrůstali v devadesátkách, tak vám tito hrdinové jistě nebudou cizí. Želvy Ninja se jako většina tehdejších hrdinů zrodila v komiksové podobě. Měla je na svědomí americká společnost Mirage Studios, která s nimi vydala v roce 1984 první časopis v pouhém několikatisícovém vydání. I přes to si okamžitě získali srdce mladých čtenářů a bylo jasné, že zmutovaní ninjové mají obrovský potenciál. My si je ovšem pamatujeme především díky kreslené seriálové podobě, kterou jsme mohli jako malí caparti sledovat v brzkých ranních hodinách v TV. Ve videopůjčovnách se jejich kazety nedaly díky jedinečné zelené barvě přehlédnout a nebyla tehdy hračkárna, kde byste nenarazili alespoň na jednu akční figurku. Netrvalo dlouho a Želvy Ninja si našli cestu i do světa videoher. První hra vyšla pro konzole NES v roce 1989 a později se dočkala portů i na další systémy. Do dnešního dne mají na seznamu již desítky titulů, ale v posledních letech jsme se s nimi mohli setkat už jen výjimečně. Jednalo se převážně o různé crossovery ve hrách jako je SMITE, Injustice 2, nebo Nickelodeon All-Star Brawl. Nyní, v roce 2022 zažívají Ninja Želvy velké vzkříšení. Zanedlouho se nám připomenou v kompletní retro kolekci a dočkali jsme se i úplně nového titulu od vývojářů ze studia Tribute Games. Ti se drželi stylu z klasických automatů a pixelová vizualizace k nim sedí dokonale. Nyní si už pojďme titul Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredders Revenge důkladně představit.

Pokud od téhle mlátičky očekáváte kvalitní vyprávění příběhu, tak budete bohužel zklamaní. V celé hře není textu ani na jednu stránku a veškerý děj se odehrává skrze několik animovaných obrázků, které se objevují po odehrání jednotlivých misí. Hře jako takové to ovšem v žádném případě neškodí a po celou dobu hraní jsem si nepřipadal ani trochu ochuzený. Jak už napovídá samotný název, tak se naši hrdinové budou muset opět utkat s úhlavním nepřítelem Trhačem. Ten se opět rozhodl terorizovat město New York za pomoci svých věrných posluhovačů. Během své cesty tak narazíte na ikonické padouchy jako Krang, Bebop, Rocksteady, nebo pěšáci ze slavného klanu Foot. Zkrátka a dobře, pokud patříte mezi fanoušky původního seriálu, tak dostanete velkou porci nostalgie. Co se týče počtu herních postav, tak je tento titul více než štědrý. Kromě hlavních hrdinů Donatella, Michelangela, Leonarda a Raphaela si smíte vybrat i nebojácnou reportérku April O´Neilovou, nebo mistra Třísku. Po odehrání celé kampaně se vám zpřístupní i speciální bojovník, jenž před vydáním obdržel i vlastní trailer a jedná se samozřejmě o posledního člena základní party Caseyho Jonese. Příběhová kampaň má tři možnosti obtížnosti a je tu pro vás připravený i náročnější režim Arcade. Ten udělá protivníky ještě silnější a vám dá omezený počet životů. Do hraní se taky nemusíte pustit jen na vlastní pěst. Je tu volba lokální i online kooperace do které smíte přizvat až 5 dalších hráčů. Více lidí má sice za následek velmi zhoršenou orientaci v prostředí a občasné zasekávání, ale rozhodně je to rázem mnohem větší zábava.

Kampaň se rozděluje do 16 kapitol a její dohrání vám zabere přibližně 3h. To by se na první pohled nemuselo zdát jako velké číslo, ale vzhledem k tomu, že se celá hra tváří jako klasická automatovka, tak je tahle délka ospravedlnitelná. Také si tuto kratší herní dobu můžete prodloužit splněním všech výzev a sbíráním sběratelských předmětů. Každá mise má své specifické výzvy a v případě, že se je rozhodne splnit na 100%, tak vás čeká opravdu náročná cesta. Dostanete úkoly jako zneškodnit určitý počet nepřátel konkrétním úderem, vyhnout se tamním pastím a také například projít celou úroveň bez jakéhokoliv poškození. Právě zde od vás bude hra očekávat dobrou znalost nepřátel, pohybu i celé lokace. Co se týče sběratelských předmětů, tak ty nalézáte v rozbitelných předmětech roztroušených po celé úrovni. Za jejich sbírání sice neobdržíte žádné speciální výhody, ale nutí vás důkladně prolézat všechna tamní zákoutí. Vzhledem ke krásné moderní pixelové grafice vás tato činnost určitě nebude obtěžovat. Všechny lokace jsou jako věrné kopie originálního seriálu a naleznete v nich drobné detaily u kterých se zajisté na chvíli pozastavíte a zavzpomínáte na staré časy. Pozadí také není téměř nikdy zcela statické a tak se okolo vás pořád něco děje.

Jak už jsem zmínil, tak si smíte vybrat mezi sedmi rozdílnými postavami. Každý bojovník má odlišné statistiky, vybavení a kvůli tomu se nepatrně mění tempo a styl hratelnosti. Kromě základních pohybů a úderů můžete využívat i speciální útoky. Ty se hodí v případě, že je ve vaší blízkosti velký počet nepřátel. Nemůžete je ale používat neomezeně. Pro jejich nabití musíte provést určitý počet úderů v řadě, aniž byste byli zasaženi a nebo si udělat menší meditační přestávku. Během ní udělá hrdina speciální animaci a doplníte si celý jeden bar. Získávání vašeho osobního skóre nemá pouze statistický důvod, ale díky němu jste schopni se naučit nové bojové techniky a nebo také navýšit počet vašich speciálních úderů. Pokud se vrhnete do hraní na vlastní pěst, tak si své životy můžete doplnit pojídáním nalezené pizzy. V případě kooperace je to o něco jednodušší, protože se o své životy smíte podělit se svými spoluhráči a také dokážete svého padlého kolegu opět postavit na nohy. Nemusíte mít strach, že byste byli jako osamocený hrdina znevýhodněn oproti hráčům v týmu. Obtížnost nepřátel se automaticky reguluje podle počtu hráčů. Z tohoto důvodu si dejte pozor při hraní s náhodnými hráči. V případě, že se někdo z party odpojí, tak budete muset dokončit level s náročnějšími oponenty. Veškerá akce hezky plyne a to až do té chvíle, kdy se na scéně objeví létající nepřátelé. Jejich zasažení je velmi obtížné a než se na ně naučíte vhodnou taktiku, tak z vás dostanou nejedno sprosté slovo.

Teenage Mutant Ninja Turtless: Shredders Revenge je krásným nahlédnutím do dřívějších dob, kdy jsme se mohli setkávat s Ninja Želvami téměř každý den. Ani v nejmenším to ale neznamená, že by si tento titul neužili i hráči, kteří se k této značce dostali poprvé, nebo nemají zkušenosti s herním stylem beat´em up. Fanoušci dostanou velkou porci nostalgie a to i díky originálnímu dabingu o který se opět postarali dabéři původního seriálu. Doufejme, že se po tomto úspěchu naši oblíbení hrdinové neschovají na dlouhé roky zpátky do kanálu a snad se s nimi opět brzy setkáme v další herní adaptaci.

Teenage Mutant Ninja Turtless: Shredders Revenge vyšel pro Xbox Series X/S a Xbox One 16. června 2022 za cenu 719kč, ale naleznete jí i ve službě Xbox Game Pass.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Pokud máte rádi Želvy Ninja, tak by tento titul rozhodně neměl chybět ve vaší knihovně her. Jedná se o ideální hru, kterou si zahrajete jak sami, tak i s vašimi dětmi nebo kamarády. Na výběr máte ze sedmi ikonických postav a každý si zajisté najde svého oblíbence. Délka samotné hry není nikterak dlouhá, ale vzhledem k tomu, že se snaží tvářit jako klasická automatovka, tak je vlastně více než dostačující. KUWANGA!
krásná pixelová retro grafikanepřehlednost ve více hráčích
dabing hitboxy látajících nepřátel
zvuky drobné bugy
zábavná hratelnost
kooperace až pro 6 hráčů
respektování původní předlohy
23. 11. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Goat Simulator 3

Poslání her je jasnější než výbuch atomovky. Mají přinášet výborné technické zpracování, vážné příběhy, kdy místy jedno nebo obě oči nezůstanou suché a propracovanou hratelnost, která je výzvou nejen pro naše ruce, ale také hlavu. Anebo taky ne. Pokud vývojáři popustí uzdu fantazii, vymyslí něco bláznivého, bizardního či ujetého, a ještě pro jistotu k tomu přilepí přídavek simulátor.

»
22. 11. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: Gungrave G.O.R.E

Jakmile se objevila příležitost k recenzi hry Gungrave G.O.R.E, nemohl jsem si ji nechat ujít. Ostatně první hra tohoto jména mi před lety dala přezdívku, přičemž od té doby se dočkala pouze jednoho pokračování, taktéž na PS2 (VR verzi, která dopadla velmi špatně jak u hráčů, tak u kritiků, raději ani zmiňovat nebudu). Co vedlo autory nyní, v roce 2022, probudit hlavního hrdinu Gravea z mrtvých a má jeho cesta...

»
21. 11. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: Evil West

Když jsem poprvé slyšel o další hře z produkce Focus Entertainment, příliš nadšení to ve mně nevyvolalo. Francouzský distributor je znám celou řadou titulů, které velmi snadno zapadnou do šedého průměru a poté po nich neštěkne ani pes. Poté jsem si ale vzpomněl na skvělou dvojici her A Plague Tale, což ve mně opět vzbudilo naději. Odsoudit hru na základě předsudků by ostatně byla veliká chyba a v případě Evil...

»
21. 11. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Soulstice

Různorodost. To je ten pravý výraz, který nám pomůže pojmenovat to, co na hrách máme tak strašně rádi. Vezměte si například téma sourozenců stojících proti nebezpečí. Může z toho vzniknout báječná adventura pro dva, kde bratři putují společně lesem a řeší logické překážky. Dále lze vytvořit středověký příběh opřený o éru morové epidemie, kde se ke slovu dostává dávné prokletí. A v neposlední řadě je možné vystavět fantaskní příběh o zániku světa,...

»
18. 11. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: WRC Generations

Hry s oficiální licencí nám nabízejí přesně to, co od nich čekáme. Známé značky, sponzory, stáje, tratě, jezdce nebo hráče a stadiony. Na druhou stranu není snadné takovou hru připravovat v pokud možno nějakém intervalu ideálním jak pro vývojáře, tak pro hráče. A další věcí je fakt, že každá licence jednou končí, a i když se vývojářům při nakládání s ní daří, může dojít k ukončení spolupráce. Letos tímto způsobem rozloučíme hned se dvěma...

»
15. 11. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: The Chant

Ve školním skládání herbářů nejspíš našli zalíbení jen dva typy lidí. Budoucí pěstitelé omamných látek a fanatičtí zahradníci, kterým při popěvku „rozvíjej se poupátko“ vstávalo víc než jen úsměv na rtech. Jenže nikdo nemohl tušit, že se jednou najde ostrov plný dnešních hipíků, jejichž denním plánem je opěvování přírody a dolování barevných kamínků. A do takového prostředí se dostává psychicky nevyrovnaná slečna trpící tragickou ztrátou sestry. Pomůže sekta nevyrovnané duši?...

»
14. 11. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: Pentiment

Dobrých adventur je jako šafránu. Zatímco distributoři a herní studia hledají stále nové způsoby, jak monetizovat své tituly i po vydání a jak přesvědčit hráče, že potřebují nový skin na svou zbraň, tradiční herní žánry bohužel trpí. To ovšem neznamená, že by upadly v zapomnění. Skvělým příkladem je nejnovější počin studia Obsidian Entertainment, a především Joshe Sawyera (Icewind Dale, Neverwinter Nights 2, Fallout: New Vegas, Pillars of Eternity) s názvem...

»
04. 11. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II

Za sebe musím říct, že v žánru čistokrevných stříleček posledních pár let opravdu strádám. Ty časy, kdy jich do roka vyšlo několik a člověk si mohl vychutnat nespoutanou jízdu s vůni střelného prachu po kolena v krvi nepřátel, jsou ty tam. Zůstalo pouze pár přeživších, a ještě méně z nich vychází každý rok. Poslední stálící je v tomto směru Call of Duty, které rok co rok přináší nový díl. Výhodou téhle série je fakt, že...

»